Відмінності між версіями «Кравецтво»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Кравецтво, -ва, '''''с. ''Портняжество. ''Швець знай своє швецьтво, а в кравецьтво не мішайся....)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''Кравецтво, -ва, '''''с. ''Портняжество. ''Швець знай своє швецьтво, а в кравецьтво не мішайся. ''Ном. № 9573.  
+
'''КРАВЕ́ЦТВО''', а, с. ''Кравецьке ремесло;'' заняття кравецьким ремеслом. Швець знай своє шевство, а в кравецтво не мішайся (Номис, 1864, № 9573); Глоба.. промишляв кравецтвом (Стор., І, 1957, 238); Вони.. з бабусею навчать подружку кравецтва (Козл., Ю. Крук, 1957, 518).
[[Категорія:Кр]]
+
 
 +
[http://ukrlit.org/slovnyk/%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86%D1%82%D0%B2%D0%BE Словник]
 +
 
 +
 
 +
'''КРАВЕ́ЦТВО''' – один із видів народного мистецтва; пошиття одягу. К. заро­­ди­­лося у рамках натурал. господарства, де виготовлення одягу було обо­­в’язком окремих чл. сім’ї, насам­перед жінок. Поступово К. стало ремеслом – заняттям фахівців, зосереджувалося у містах та містечках. Із розвитком цехової організації ремесла міське К. у 16–18 ст. стало пріоритет. заняттям, посіло одне з гол. місць за кількістю зайнятих у ньому осіб (після пекарів, шевців та купців). Замовлення одягу у крав­­ців було привілеєм замож. частини городян. Попит на кравец. вироби сприяв успіш. розвитку ремесла й спричинив спеціалізацію майстрів верх., легкого, вовняного, хутряного одягу та голов. уборів відповідно до сезонів, асортименту вбрання, соц. градації, статі замовників тощо. Заг. визнання набули у 18 ст. хутровики та шапкарі укр. міст, чиї вироби мали знач. попит і становили суттєву статтю дохо­дів від торгівлі на зовн. ринках. У 19 ст. кравці з’явилися і у великих селах, проте домашнє виробництво окремих видів традиц. вбрання (сорочок, поясного жін. і чол. одягу) не припинили. І най­складніші замовлення кравці виконували вручну, використовуючи лише голку, нитку, напер­сток. Швейні машини уведено в дію у 19 ст.
 +
 
 +
[https://esu.com.ua/article-1784 Словник]
 +
 
 +
'''Зображення
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em; padding-bottom:1em;"| [[Файл:Файл222.jpg|x240px]]
 +
|}
 +
 
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em; padding-bottom:1em;"| [[Файл:Файл111.jpg|x240px]]
 +
|}

Поточна версія на 22:12, 27 квітня 2024

КРАВЕ́ЦТВО, а, с. Кравецьке ремесло; заняття кравецьким ремеслом. Швець знай своє шевство, а в кравецтво не мішайся (Номис, 1864, № 9573); Глоба.. промишляв кравецтвом (Стор., І, 1957, 238); Вони.. з бабусею навчать подружку кравецтва (Козл., Ю. Крук, 1957, 518).

Словник


КРАВЕ́ЦТВО – один із видів народного мистецтва; пошиття одягу. К. заро­­ди­­лося у рамках натурал. господарства, де виготовлення одягу було обо­­в’язком окремих чл. сім’ї, насам­перед жінок. Поступово К. стало ремеслом – заняттям фахівців, зосереджувалося у містах та містечках. Із розвитком цехової організації ремесла міське К. у 16–18 ст. стало пріоритет. заняттям, посіло одне з гол. місць за кількістю зайнятих у ньому осіб (після пекарів, шевців та купців). Замовлення одягу у крав­­ців було привілеєм замож. частини городян. Попит на кравец. вироби сприяв успіш. розвитку ремесла й спричинив спеціалізацію майстрів верх., легкого, вовняного, хутряного одягу та голов. уборів відповідно до сезонів, асортименту вбрання, соц. градації, статі замовників тощо. Заг. визнання набули у 18 ст. хутровики та шапкарі укр. міст, чиї вироби мали знач. попит і становили суттєву статтю дохо­дів від торгівлі на зовн. ринках. У 19 ст. кравці з’явилися і у великих селах, проте домашнє виробництво окремих видів традиц. вбрання (сорочок, поясного жін. і чол. одягу) не припинили. І най­складніші замовлення кравці виконували вручну, використовуючи лише голку, нитку, напер­сток. Швейні машини уведено в дію у 19 ст.

Словник

Зображення
Файл222.jpg
Файл111.jpg