Відмінності між версіями «Авдитор»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Зовнішні посилання)
 
(не показані 8 проміжних версій 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Авди́тор, ра,'''  
+
==Словник Грінченка==
 +
'''Авди́тор''', '''-ра''', м. 1) Ученикъ, назначенный для выслушиванія уроковъ товарищей. Левиц. І. 152. 2) Авдиторъ. ''У Чернівцях в кам'яниці, в широкій кімнаті, сидять штири официри у білих кабатах — сивий майор напереді, за столом авдитор.'' Федьк. ІІІ. 146.
 +
==Сучасні словники==
  
АУДИТОР, АВДИТОР, а, чол., заст.
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Слова 2024 року/Факультет музичного мистецтва і хореографії]]
  
1. У дореформених семінаріях — учень, призначений учителем перевіряти, як вивчили урок його товариші. Перевели мене в семінарію, зачув я волю. Дивлюсь, авдиторів немає, греки та латини валяються в нас під ліжками (Нечуй-Левицький, I, 1956, 127).
+
Тлумачення слова у сучасних словниках:
  
2. дорев. Прокурор.
+
'''[http://sum.in.ua/s/audytor Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]'''
[[Категорія:Ав]]
+
  
 +
'''АУДИТОР, АВДИТОР''', а, чол., заст.
  
 +
1. У дореформених семінаріях — учень, призначений учителем перевіряти, як вивчили урок його товариші. ''Перевели мене в семінарію, зачув я волю. Дивлюсь, авдиторів немає, греки та латини валяються в нас під ліжками'' (Нечуй-Левицький, I, 1956, 127).
  
==Сучасні словники==
+
2. ''дорев.'' Прокурор.
Тлумачення слова у сучасних словниках
+
 
 +
'''[http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/ua/elib.exe?Z21ID=&I21DBN=UKRLIB&P21DBN=UKRLIB&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=online_book&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=FF=&S21STR=ukr0000728_1 Великий тлумачний словник сучасної української мови]'''
 +
 
 +
3. ''екон.'' Фінансовий інспектор, контролер. ''Серед аудиторів було б більше чоловіків, якби аудитор відігравав значну роль у системі економічних відносин і його робота відповідно оплачувалася.'' (із журн.)
 +
 
 +
'''Тлумачний словник української мови у 20 томах'''
 +
 
 +
1. Особа, яка здійснює перевірку стану фінансово-господарської діяльності якоїсь фірми чи компанії на основі контракту, укладеного з керівництвом компанії, і за спеціальним дозволом державних органів. ''Акціонерне товариство повинне для перевірки та підтвердження правильності річної фінансової звітності щорічно залучати аудитора, не пов'язаного майновими інтересами з товариством чи з його учасниками'' (з мови документів); ''Аудиторами можуть виступати кваліфіковані спеціалісти, професіонали, які мають спеціальну ліцензію або які є працівниками аудиторських служб, фірм'' (із журн.); ''Аудитори також можуть давати оцінку очікуваним операціям, ступеня їхнього ризику, ефективності і т. ін.'' (із журн.).
 +
 
 +
2. ''іст.'' Посада судового слідчого і прокурора у військово-судових закладах (у Російській імперії до 1917 р.);
 +
 
 +
// Особа, яка обіймала таку посаду.
 +
 
 +
3. ''іст.'' Учень духовної семінарії, бурси і деяких громадянських навчальних закладів, який призначався учителем перевіряти завдання у своїх товаришів (у Російській імперії до 1917 р.) . ''Перевели мене в семінарію, зачув я волю. Дивлюсь, авдиторів немає, греки та латини валяються в нас під ліжками'' (І. Нечуй-Левицький).
 +
 
 +
==Можлива синонімія/антонімія/фразеологія==
 +
===Синонімія===
 +
1. '''ПРОКУРО́Р''', '''ПРОКУРА́ТОР''' (службова особа, що підтримує обвинувачення в суді, здійснює нагляд за точним виконанням законів тощо). ''Другого дня суду Грибовський відповідав на всі запитання прокурора з особливою жадібною поспішливістю'' (О. Довженко); ''Він ішов з улюбленим прокуратором, відомим крючкодером, що не раз виплутував грізного феодала від різних відповідальностей перед королівським судом'' (З. Тулуб)
 +
 
 +
[[Категорія:Ав]]
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:AtL4Z6CoFBE.jpg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Прокурор.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:FJzPDsNEqqU.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:FJzPDsNEqqU.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:PjaHd0Yg3I0.jpg|x140px]]  
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:PjaHd0Yg3I0.jpg|x140px]]  
Рядок 21: Рядок 43:
 
|}
 
|}
  
==Медіа==
+
== Див. також ==
 
+
* [[Прокурор]]
{{#ev:youtube|1DRECrjMjGE}}
+
==Джерела та література==
 
+
* [http://sum.in.ua/s/audytor Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]
http://kievauditor.com.ua/==Джерела та література==
+
* [http://irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/ua/elib.exe?Z21ID=&I21DBN=UKRLIB&P21DBN=UKRLIB&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=online_book&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=FF=&S21STR=ukr0000728_1 Великий тлумачний словник сучасної української мови]
 
+
* [https://gc.ua/uk/auditor-ce-serjozno-ta-nadovgo/ Аудитор - це серйозно та надовго]
==Зовнішні посилання==
+
 
+
 
+
http://rabota.yandex.ua/search.xml?text=%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80&strict=yes&rid=143&from=wizard&currency=UAH
+

Поточна версія на 15:02, 21 квітня 2024

Словник Грінченка

Авди́тор, -ра, м. 1) Ученикъ, назначенный для выслушиванія уроковъ товарищей. Левиц. І. 152. 2) Авдиторъ. У Чернівцях в кам'яниці, в широкій кімнаті, сидять штири официри у білих кабатах — сивий майор напереді, за столом авдитор. Федьк. ІІІ. 146.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках:

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

АУДИТОР, АВДИТОР, а, чол., заст.

1. У дореформених семінаріях — учень, призначений учителем перевіряти, як вивчили урок його товариші. Перевели мене в семінарію, зачув я волю. Дивлюсь, авдиторів немає, греки та латини валяються в нас під ліжками (Нечуй-Левицький, I, 1956, 127).

2. дорев. Прокурор.

Великий тлумачний словник сучасної української мови

3. екон. Фінансовий інспектор, контролер. Серед аудиторів було б більше чоловіків, якби аудитор відігравав значну роль у системі економічних відносин і його робота відповідно оплачувалася. (із журн.)

Тлумачний словник української мови у 20 томах

1. Особа, яка здійснює перевірку стану фінансово-господарської діяльності якоїсь фірми чи компанії на основі контракту, укладеного з керівництвом компанії, і за спеціальним дозволом державних органів. Акціонерне товариство повинне для перевірки та підтвердження правильності річної фінансової звітності щорічно залучати аудитора, не пов'язаного майновими інтересами з товариством чи з його учасниками (з мови документів); Аудиторами можуть виступати кваліфіковані спеціалісти, професіонали, які мають спеціальну ліцензію або які є працівниками аудиторських служб, фірм (із журн.); Аудитори також можуть давати оцінку очікуваним операціям, ступеня їхнього ризику, ефективності і т. ін. (із журн.).

2. іст. Посада судового слідчого і прокурора у військово-судових закладах (у Російській імперії до 1917 р.);

// Особа, яка обіймала таку посаду.

3. іст. Учень духовної семінарії, бурси і деяких громадянських навчальних закладів, який призначався учителем перевіряти завдання у своїх товаришів (у Російській імперії до 1917 р.) . Перевели мене в семінарію, зачув я волю. Дивлюсь, авдиторів немає, греки та латини валяються в нас під ліжками (І. Нечуй-Левицький).

Можлива синонімія/антонімія/фразеологія

Синонімія

1. ПРОКУРО́Р, ПРОКУРА́ТОР (службова особа, що підтримує обвинувачення в суді, здійснює нагляд за точним виконанням законів тощо). Другого дня суду Грибовський відповідав на всі запитання прокурора з особливою жадібною поспішливістю (О. Довженко); Він ішов з улюбленим прокуратором, відомим крючкодером, що не раз виплутував грізного феодала від різних відповідальностей перед королівським судом (З. Тулуб)

Ілюстрації

Прокурор.jpg FJzPDsNEqqU.jpg PjaHd0Yg3I0.jpg SZqpy289WFY.jpg

Див. також

Джерела та література