Відмінності між версіями «Палата»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показана одна проміжна версія ще одного учасника)
Рядок 58: Рядок 58:
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
  
==Зовнішні посилання==
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Фаховий коледж «Універсум»]]
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Слова 2024 року/Фаховий коледж «Універсум»]]
 +
 
 +
[[Категорія:Слова 2024 року]]
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]
 
  
 
[[Категорія:Па]]
 
[[Категорія:Па]]

Поточна версія на 12:27, 19 квітня 2024

Палата, -ти, ж. Палата, дворецъ, барскій домъ. Нащо батько, мати, високі палати, коли нема серця з серцем розмовлять. Шевч.

Сучасні словники

Словник української мови, значення слова

Окрема кімната для хворих у лікарні, лікувальному закладі. Обійшовши всі палати, хірург Богдановський зайшов у перев’язочну (Довж., І, 1958, 320); До послуг відпочиваючих [у пансіонаті] — зручні палати, чисте гірське повітря (Рад. Укр., 18.III 1962, 3).

Назва вищої законодавчої установи, яка входить до складу Верховної Ради СРСР. Верховна Рада в СРСР складається з двох палат: Ради Союзу і Ради Національностей (Конст. СРСР, 1963, 10).

Академічний тлумачний словник української мови

ПАЛА́ТА, и, жін.

1. тільки мн., заст. Великий, багатий будинок з численними кімнатами; палац. Цвітуть сади; біліють хати, А на горі стоять палати, Неначе диво (Тарас Шевченко, II, 1963, 25); Колись були у вас сади й палати, колись були у вас.. раби. Та все пройшло (Володимир Сосюра, II, 1958, 330); * Образно. Понад дві і півсотні арештованих у тюрмі.. прагнули того ж, що й трудові люди Росії і України: миру хатам і війни .. палатам (Петро Козланюк, Ю. Крук, 1957, 429).

2. заст. Велика, багато оздоблена кімната. — Коли ти мені вірний та любий, на тобі ключі од усіх моїх палат. Ходи скрізь та правуй і порядкуй (Нечуй-Левицький, III, 1956, 301); — Гострим ножем стинають, несуть нас [квіти] у велику хату у панську палату, поставлять у воду, гублять нашу вроду (Леся Українка, III, 1952, 489); Посла війська Запорозького цар московський прийняв у золотій палаті (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 459); // Велике приміщення, призначене для спеціальних цілей (видовищ, зібрань, збереження творів мистецтва і т. ін.). Туди вели широкі сходи, в кінці яких була Людна палата, де звичайно збирались ті, що ждали виходу княгині (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 33); // також ірон. Кімната або житло. — Я хоч і знаю, де його палата, але заглядати до неї ніколи досі не подумав (Іван Франко, IV, 1950, 67); — Не журись, Мар'яне, вставлю в свої палати вікна й двері — переходь жити до нас, місця не перележиш (Михайло Стельмах, I, 1962, 231). 3. Окрема кімната для хворих у лікарні, лікувальному закладі. Обійшовши всі палати, хірург Богдановський зайшов у перев'язочну (Олександр Довженко, I, 1958, 320); До послуг відпочиваючих [у пансіопаті] — зручні палати, чисте гірське повітря (Радянська Україна, 18.III 1962, 3).

4. Назва вищої законодавчої установи, яка входить до складу Верховної Ради СРСР. Верховна Рада в СРСР складається з двох палат: Ради Союзу і Ради Національностей (Конституція СРСР, 1963, 10).

5. У країнах з парламентарною формою правління — назва парламенту в цілому або кожної з його частин. Подекуди селяни брались до зброї і руйнували будинки поміщиків. Це налякало нове дворянство [Англії], і палата громад наказала придушити селянський рух (Нова історія. Підручник для 8 кл., 1956, 9); Народна палата Німецької Демократичної Республіки; Палата лордів.

6. Назва деяких державних установ, які відають чим-небудь. Суддя був.. добрий і славшіся як диво. Уже бувало як що зробить сам, то й сенат не видума краще, не то що палата (Панас Мирний, I, 1954, 160); — А в межову палату не скаржились? — Та що з того? Хитрий закон був для мужика: на оскарження давався тільки місяць (Михайло Стельмах, I, 1963, 273); Починаючи з 1946 року Всесоюзна торговельна палата провела більше 150 виставок в багатьох країнах Європи, Азії, Америки і Африки (Радянська Україна, 29.I 1961, 4); Казенна палата; Судова палата; Палата мір і ваги; Книжкова палата.

Словник іншомовних слів

ПАЛАТА пала́та (від лат. palatium – палац) 1. На Русі в 15–17 ст. житловий кам’яний будинок, іноді в 2–3 поверхи, з багатьма приміщеннями. 2. Велика, багато оздоблена кімната; приміщення для будь-яких спеціальних цілей (напр., Оружейна П. в Московському Кремлі). 3. Назва деяких урядових установ у дореволюційній Росії (напр., казенна П., судова П.). 4. У країнах з парламентарною формою правління – назва парламенту в цілому або його частини (напр., П. лордів). 5. В СРСР назва рівноправних органів Верховної Ради СРСР – Ради Союзу і Ради Національностей. 6. Назва окремих державних установ в СРСР (напр., книжкова П.). 7. Кімната для хворих у лікувальному закладі.

Ілюстрації

67968833 IMAG0202.jpg Image254f.jpg O p r f.jpg

Медіа

Див. також

Eкoномiчний слoвник-дoвiдник

Міжнародна торгова палата — міжнародна неурядова організація, яка об'єднує ділові копа та окремі фірми. Заснована у 1920 p., місце перебування — Париж. Її основні завдання — сприяння поліпшенню умов торгівлі між різними країнами та розв'язання міжнародних економічних проблем. В Україні з М. т. п. особливо пов'язана діяльність Торгово-промислової палати, яка організовує і розповсюджує довідники та інформаційні матеріали про зовнішньоекономічну діяльність, займається питаннями права, маркетингу, якості продукції тощо.

ІНШОМОВНИЙ ЗАГАЛЬНИЙ СЛОВНИК ТЕРМІНІВ

House of Commons – Палата общин (нижча палата парламенту у Британії)

House of Lords – Палата лордів (вища палата парламенту у Британії)

House of Representatives – Палата представників (нижча палата Конгресу у США)

Джерела та література