Відмінності між версіями «Іванчик»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 37: Рядок 37:
 
===[http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%A0%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0 Рослина]===
 
===[http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%A0%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0 Рослина]===
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Фаховий коледж «Універсум»]]
[[Категорія:Слова 2021 року]]
+
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Слова 2024 року/Фаховий коледж «Універсум»]]
 +
 
 +
[[Категорія:Слова 2024 року]]

Поточна версія на 11:55, 19 квітня 2024

Іва́нчик, -ка, м. золотий. Раст. Galium luteum. Шух. І. 21.

Сучасні словники

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Іва́нчик, -ка, м. золотий. Раст. Galium luteum. Шух. І. 21.

Ілюстрації

Іванчик1.jpg Іванчик2.jpg Іванчик3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Лікувальними властивостями володіє уся рослина [іванчик], включно з корінням, але зазвичай заготовляють траву. Її зрізають у період цвітіння, залишаючи недоторканими стебла. Сировину сушать в провітрюваних приміщеннях або розклавши в затемненому місці на легкому вітерці. Іноді зі свіжої трави вичавлюють сік і розбавляють його для подальшого зберігання спиртом. Кореневища підмаренника справжнього заготовляють протягом усього літнього сезону. Трава відрізняється терпким, гірким смаком.

Вченими виявлено протизапальну і жовчогінну дію трави, вона також здатна нормалізувати вміст глюкози в сироватці крові. Водний екстракт володіє антифібринолітиками і протизгортаючою дією, а сухий екстракт — спазмолітичною активністю. Доведено, що настоянка трави гальмує зростання лімфосаркоми Плісе на 82 %, а також зменшує вираженість лейкоцитозу у тварин.

Крім того, знаходить широке застосування в народній медицині. Свіжу траву застосовують зовнішньо як кровоспинний і ранозагоювальний засіб. Такі примочки ефективні при наривах, висипу, шкірних захворюваннях. Розтерта з жиром, вершковим маслом, трава підмаренника справжнього перетворюється в мазь, яка використовується під час різних наривах, виразках, опіках і золотусі. При гастриті, геморої, кровотечах з носа, рясних менструаціях, діареї, ендометриті застосовують настій трави підмаренника або свіжий сік рослини. При неврастенії, істерії використовують настої і відвари трави як заспокійливий засіб. При імпотенції свіжий сік п'ють 2-3 рази на день по 2-3 столові ложки, змішуючи його з водою.

Разом з тим ця рослина має протипоказання: індивідуальна непереносимість і вагітність. Через сечогінний ефект слід з обережністю застосовуватися хворими на діабет. Звичайний підмаренник слабо отруйна рослина, тому його не дають вживати дітям та вагітним і годувальницям.

Поширення Розповсюджено в Європі і Північній Африці, зустрічається в Азії: від Японії до Камчатки і від Палестини до Туреччини та західного Ірану. Натуралізовано в Новій Зеландії, Австралії (на о. Тасманія), на півночі США, в Канаді.

Підвиди

  • Galium verum asiaticum (Nakai) T.Yamaz — Далекий Схід
  • Galium verum glabrescens Ehrend. — Туреччина, Сирія, Ірак, Іран
  • Galium verum verum — майже по всьому ареалу
  • Galium verum wirtgenii (F.W.Schultz) Oborny — центральна та східна Європа, Західний Сибір (російська Федерація).

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Рослина