Відмінності між версіями «Сокирник»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Соки́рник, -ка, '''''м. ''Плотникъ. НВолын. у. Категорія:Со)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Соки́рник, -ка, '''''м. ''Плотникъ. НВолын. у.  
 
'''Соки́рник, -ка, '''''м. ''Плотникъ. НВолын. у.  
 
[[Категорія:Со]]
 
[[Категорія:Со]]
 +
Сокирник — те ж, що й тесляр.
 +
відмінок однина множина
 +
називний соки́рник соки́рники
 +
родовий соки́рника соки́рників
 +
давальний соки́рникові, соки́рнику соки́рникам
 +
знахідний соки́рника соки́рників
 +
орудний соки́рником соки́рниками
 +
місцевий на/у соки́рникові, соки́рнику на/у соки́рниках
 +
кличний соки́рнику соки́рники
 +
ТЕСЛЯ́Р, ТЕ́СЛЯ, МА́ЙСТЕРрозм., СОКИ́РНИКрозм., СТЕ́ЛЬМАХрозм.Будинок ставлять теслярі - дубовий роблять зруб (Н. Забіла); Отак і ми, мій любий друг, - Чи тесля, чи коваль, Гостри топір, бери терпуг І йди із далі в даль (П. Воронько); Тільки діждав Чіпка тепла, зараз накупив дерева, найняв майстрів і заложив над самим шляхом не хату, а цілий невеличкий будинок (Панас Мирний); - В цьому Замості тільки твої муляри та сокирники... (І. Ле); Він був добрий стельмах, робив панам і селянам вози, борони, плуги та рала (І. Нечуй-Левицький).
 +
Тесля́р[1], те́сля[2], діал. соки́рник[3], сте́льмах[4] — робітник, що займається грубою обробкою деревини, спорудженням дерев'яних будов, виготовленням простих дерев'яних меблів тощо[5]. Назва професії походить від одного з двох найпоширеніших інструментів майстра — тесла (основний інструмент — сокира). Різниця між ними в тому, що теслею обробляли деревину вздовж та під кутом до волокна, а сокирою можна було рубати і поперек. Колись «тесляром» узагальнено називали майстра по обробці деревини у слов'ян, з часом щодо майстра для «тонших» робіт почали вживати слово «столяр» (втім, його досі іноді називають «теслею»)[2].
 +
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ae/PalmercarpenterA.jpg/414px-PalmercarpenterA.jpg
 +
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%BB%D1%8F%D1%80
 +
Українська Сокирник
 +
Англійська Carpenter
 +
Німецька Tischler

Поточна версія на 13:50, 18 квітня 2024

Соки́рник, -ка, м. Плотникъ. НВолын. у. Сокирник — те ж, що й тесляр. відмінок однина множина називний соки́рник соки́рники родовий соки́рника соки́рників давальний соки́рникові, соки́рнику соки́рникам знахідний соки́рника соки́рників орудний соки́рником соки́рниками місцевий на/у соки́рникові, соки́рнику на/у соки́рниках кличний соки́рнику соки́рники ТЕСЛЯ́Р, ТЕ́СЛЯ, МА́ЙСТЕРрозм., СОКИ́РНИКрозм., СТЕ́ЛЬМАХрозм.Будинок ставлять теслярі - дубовий роблять зруб (Н. Забіла); Отак і ми, мій любий друг, - Чи тесля, чи коваль, Гостри топір, бери терпуг І йди із далі в даль (П. Воронько); Тільки діждав Чіпка тепла, зараз накупив дерева, найняв майстрів і заложив над самим шляхом не хату, а цілий невеличкий будинок (Панас Мирний); - В цьому Замості тільки твої муляри та сокирники... (І. Ле); Він був добрий стельмах, робив панам і селянам вози, борони, плуги та рала (І. Нечуй-Левицький). Тесля́р[1], те́сля[2], діал. соки́рник[3], сте́льмах[4] — робітник, що займається грубою обробкою деревини, спорудженням дерев'яних будов, виготовленням простих дерев'яних меблів тощо[5]. Назва професії походить від одного з двох найпоширеніших інструментів майстра — тесла (основний інструмент — сокира). Різниця між ними в тому, що теслею обробляли деревину вздовж та під кутом до волокна, а сокирою можна було рубати і поперек. Колись «тесляром» узагальнено називали майстра по обробці деревини у слов'ян, з часом щодо майстра для «тонших» робіт почали вживати слово «столяр» (втім, його досі іноді називають «теслею»)[2]. 414px-PalmercarpenterA.jpg https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%BB%D1%8F%D1%80 Українська Сокирник Англійська Carpenter Німецька Tischler