Відмінності між версіями «Поблукати»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
(Сучасні словники)
Рядок 3: Рядок 3:
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
[https://sum20ua.com/?page=2464&searchWord=%D0%BF%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B9&wordid=79507 Словник української мови]
+
[https://sum.in.ua/s/poblukaty Академічний тлумачний словник (1970—1980)]
  
ПОБЛУКА́ТИ, а́ю, а́єш, док. Блукати (у 1 знач.) якийсь час. Гордій одного дня взяв рушницю та й подався з дому. Власне, він не полювати йшов, а так, поблукати (Б. Грінченко); Корівка хай собі пасеться, а я поблукаю (Григорій Тютюнник); Поблукавши пів години серед строкатої юрби, я відчув, що вже нагуляв собі апетит, і попрямував до невеликого ресторанчика (О. Авраменко, В. Авраменко); Поблукавши по селищу й дошукавшись, нарешті, інженерчиної квартири, він несміливо постукав у двері (Г. Коцюба); Нагода ще раз побачити таємничу господиню вабила його незмірно. Правда, довелося трохи поблукати, заки трафив на ту вуличку (Ю. Винничук); Поблукавши коридорами, знаходжу свою дев'ятнадцяту залу (С. Жадан); Мало жив я, та чимало Поблукав по світу (П. Грабовський); Поблукали ми по світу У своїй мандрівці дальній, І відкрився наостаннє Нам Індійський океан (М. Шеремет); Він, поблукавши світами й поклавши принагідно собі до ніг Нью-Йорк, Париж та Лондон, урешті завітав до столиці постмодернізму – міста Белград (Ю. Андрухович).
+
ПОБЛУКАТИ, аю, аєш, док. Ходити, їздити і т. ін. якийсь час без певної мети і напрямку. Гордій одного дня взяв рушницю та й подався з дому. Власне, він не полювати йшов, а так, поблукати (Борис Грінченко, II, 1963, 119); Корівка хай собі пасеться, а я поблукаю (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 436);
 +
//  Ходити, їздити і т. ін. якийсь час, не знаючи шляху, напрямку. Поблукавши по селищу й дошукавшись, нарешті, інженерчиної квартири, він несміливо постукав у двері (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 94);
 +
//  Їздити по світу якийсь час, часто змінюючи місцеперебування. Мало жив я, та чимало Поблукав по світу (Павло Грабовський, I, 1959, 583); Поблукали ми по світу У своїй мандрівці дальній, І відкрився наостаннє Нам Індійський океан (Микола Шеремет, У день.., 1962, 55).
 +
* Поблукати очима (поглядом) — те саме, що Блукати очима (поглядом) якийсь час (див. блукати). Джмелик присів на лаву, поблукав поглядом по стінах (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 539).
 +
 
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 621.
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==

Версія за 21:03, 11 квітня 2024

Поблука́ти, -ка́ю, -єш, гл. Поблуждать, побродить, поскитаться. Поблукавши мій Петрусь, до мене вп’ять вернувсь. Котл. НП.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПОБЛУКАТИ, аю, аєш, док. Ходити, їздити і т. ін. якийсь час без певної мети і напрямку. Гордій одного дня взяв рушницю та й подався з дому. Власне, він не полювати йшов, а так, поблукати (Борис Грінченко, II, 1963, 119); — Корівка хай собі пасеться, а я поблукаю (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 436); // Ходити, їздити і т. ін. якийсь час, не знаючи шляху, напрямку. Поблукавши по селищу й дошукавшись, нарешті, інженерчиної квартири, він несміливо постукав у двері (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 94); // Їздити по світу якийсь час, часто змінюючи місцеперебування. Мало жив я, та чимало Поблукав по світу (Павло Грабовський, I, 1959, 583); Поблукали ми по світу У своїй мандрівці дальній, І відкрився наостаннє Нам Індійський океан (Микола Шеремет, У день.., 1962, 55).

  • Поблукати очима (поглядом) — те саме, що Блукати очима (поглядом) якийсь час (див. блукати). Джмелик присів на лаву, поблукав поглядом по стінах (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 539).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 621.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання