Відмінності між версіями «Чопове»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Чопове, -вого, '''''с. ''Пошлина за право продажи спиртныхъ напитковъ. ''Помогай Біг, жиде! як...)
 
 
(не показані 2 проміжні версії цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Чопове, -вого, '''''с. ''Пошлина за право продажи спиртныхъ напитковъ. ''Помогай Біг, жиде! як же ми ся маєш? Ой та кажуть люде, що ти гроші маєш. Нема пак, заплатив єм за чопове. ''Гол. III. 471.
+
Чопове
 
[[Категорія:Чо]]
 
[[Категорія:Чо]]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет економіки та управління]]
 +
[[Категорія:Слова 2023 року]]
 +
 +
==Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.==
 +
'''Чопове''', '''вого''', ''с''. Пошлина за право продажи спиртныхъ напитковъ. ''Помогай Біг, жиде! як же ми ся маєш? Ой та кажуть люде, що ти гроші маєш. — Нема пак, заплатив єм за '''чопове'''''. Гол. III. 471.<br />
 +
==ЗВЕДЕНИЙ СЛОВНИК ЗАСТАРІЛИХ ТА МАЛОВЖИВАНИХ СЛІВ==
 +
'''Чопове''' — податок від вироблення напоїв (пива, меду, горілки тощо). <br />
 +
==Сучасне тлумачення==
 +
1. "'''ЧОПОВЕ''' — держ. податок на виготовлення і продаж алкогольних напоїв у Королівстві Польському, у т. ч. на укр. землях у його складі. Відомий із 15 ст. Спочатку Ч. брали з броварів і шинкарів у королів., церк. і шляхетських маєтностях. Королів. привілеєм 1511 шляхту було звільнено від цього податку, однак поборові універсали за різні роки містять інформацію, що засвідчує численні відступи від нього: виплата Ч. передбачалася не лише з королівщин (світських і церковних), а й зі шляхетських маєтностей; зауважувалося, що жоден стан не мусить користатися зі свого імунітету; встановлювалися пільгові суми виплат за напої, виготовлені в шляхетських маєтках; зауважувалося, що старости і шляхта, які мали будинки в королів. містах, мають платити нарівні з міщанами тощо. Вальний сейм, ухвалюючи побори, призначав і поборців для кожного воєводства. Ч. становило в середньому 1/8 вартості напою. Було одним із найприбутковіших способів поповнення скарбниці. У Лівобережній Україні скасовано з початком Національної революції 1648—1676, у Галичині — 1772, у Правобережній Україні — 1813." (Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013.)<br />
 +
2. "'''Чопове''' — податок у Речі Посполитій і в українських землях, що входили до її складу в 15—19 століттях. Чопове сплачувалося в основному міщанами за виготовлення пива, горілки, меду та вина. Про існування податку відомо вже в середині 15 століття. 1511 року польський король Сигізмунд I Старий звільнив шляхту від сплати чопового за виготовлення пива, горілки і меду для власного користування, а з 1629 не сплачували і за виробництво вина. Чопове стягували особливі збирачі, яких призначав сейм. Вони, в свою чергу, призначали від себе в містах так звані чоповиків. У великих містах обов'язки збирачів виконували бургомістри і райці. 1813 року російський імператор Олександр I скасував чопове." (Чопове // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1967.)<br />

Поточна версія на 14:28, 7 квітня 2023

Чопове

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.

Чопове, вого, с. Пошлина за право продажи спиртныхъ напитковъ. Помогай Біг, жиде! як же ми ся маєш? Ой та кажуть люде, що ти гроші маєш. — Нема пак, заплатив єм за чопове. Гол. III. 471.

ЗВЕДЕНИЙ СЛОВНИК ЗАСТАРІЛИХ ТА МАЛОВЖИВАНИХ СЛІВ

Чопове — податок від вироблення напоїв (пива, меду, горілки тощо).

Сучасне тлумачення

1. "ЧОПОВЕ — держ. податок на виготовлення і продаж алкогольних напоїв у Королівстві Польському, у т. ч. на укр. землях у його складі. Відомий із 15 ст. Спочатку Ч. брали з броварів і шинкарів у королів., церк. і шляхетських маєтностях. Королів. привілеєм 1511 шляхту було звільнено від цього податку, однак поборові універсали за різні роки містять інформацію, що засвідчує численні відступи від нього: виплата Ч. передбачалася не лише з королівщин (світських і церковних), а й зі шляхетських маєтностей; зауважувалося, що жоден стан не мусить користатися зі свого імунітету; встановлювалися пільгові суми виплат за напої, виготовлені в шляхетських маєтках; зауважувалося, що старости і шляхта, які мали будинки в королів. містах, мають платити нарівні з міщанами тощо. Вальний сейм, ухвалюючи побори, призначав і поборців для кожного воєводства. Ч. становило в середньому 1/8 вартості напою. Було одним із найприбутковіших способів поповнення скарбниці. У Лівобережній Україні скасовано з початком Національної революції 1648—1676, у Галичині — 1772, у Правобережній Україні — 1813." (Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013.)
2. "Чопове — податок у Речі Посполитій і в українських землях, що входили до її складу в 15—19 століттях. Чопове сплачувалося в основному міщанами за виготовлення пива, горілки, меду та вина. Про існування податку відомо вже в середині 15 століття. 1511 року польський король Сигізмунд I Старий звільнив шляхту від сплати чопового за виготовлення пива, горілки і меду для власного користування, а з 1629 не сплачували і за виробництво вина. Чопове стягували особливі збирачі, яких призначав сейм. Вони, в свою чергу, призначали від себе в містах так звані чоповиків. У великих містах обов'язки збирачів виконували бургомістри і райці. 1813 року російський імператор Олександр I скасував чопове." (Чопове // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1967.)