Відмінності між версіями «Обговорення категорії:Словник Грінченка і сучасність/Факультет музичного мистецтва і хореографії»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 7: Рядок 7:
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет музичного мистецтва і хореографії]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет музичного мистецтва і хореографії]]
  
'''Баркас''', -су, ''м.'' Баркасъ, наибольшее гребное судно. ''Посунули по синій хвилі поміж кугою в Сир-Дар'ю байдару та баркас чималий.'' Шевч. (1883) 298. Ум. '''баркасик'''. ''Справив баркасик і давай у морі рибалчити.'' Мнж. 40.
+
'''Баркас''', -су, ''м.'' Баркасъ, наибольшее гребное судно. ''Посунули по синій хвилі поміж кугою в Сир-Дар'ю байдару та баркас чималий.'' Шевч. (1883) 298. ''Ум.'' '''баркасик'''. ''Справив баркасик і давай у морі рибалчити.'' Мнж. 40.

Версія за 16:18, 31 березня 2023

ТРОПА́К, а, чол. Український народний танець, за характером виконання близький до гопака. — Постав мені закаблучки з високого лубка, Щоб я браво танцювала тропака (Павло Чубинський, V, 1874, 105); Одяглась [Орися], як на свято, і почала танцювати перед своїм чоловіком. Він так втішився, так звеселів, що зразу скочив з печі і, здоровий, пішов тропака посеред хати (Казки Буковини. Казки Верховини, 1968, 121); // Музика до цього танцю. Настя сіла за фортепян і, поглядаючи на убрання, переграла .. чотири польки та.. тропака (Нечуй-Левицький, III, 1956, 244).

Вибивати (бити, садити, утинати і т. ін.) тропака — танцювати тропака завзято, з запалом. Козацтво, ударивши лихом об землю, садило гайдука і вибивало тропака (Олекса Стороженко, I, 1957, 398); Ударити (утнути і т. ін.) тропака — почати танцювати тропака завзято, з запалом. Іде [Матвій] й співає, а де калюжа, тут і вдарить тропака (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 14).

http://sum.in.ua/s/tropak

Баркас, -су, м. Баркасъ, наибольшее гребное судно. Посунули по синій хвилі поміж кугою в Сир-Дар'ю байдару та баркас чималий. Шевч. (1883) 298. Ум. баркасик. Справив баркасик і давай у морі рибалчити. Мнж. 40.