Відмінності між версіями «Вечорниці»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: ВЕЧОРНИ́ЦІ, иць, мн., заст. В українському дореволюційному селі восени та взимку — вечір...)
 
(Медіа)
 
(не показані 3 проміжні версії цього учасника)
Рядок 2: Рядок 2:
 
[http://sum.in.ua/p/1/345/1 Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 345.]
 
[http://sum.in.ua/p/1/345/1 Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 345.]
  
 +
вечорни́ці = вечі́рки = вечерни́ці — у старовинному українському се­лянському побуті — вечірні зібран­ня молоді восени та взимку, на яких у будні поряд із розвагами, забавами виконувалась і певна ро­бота, а в святкові — справляли гу­ляння; на цих зібраннях влаштову­валася складчина, пор. у Г. Данилевського «Біс на вечорницях»: «Ішов [Явтух] присмерком на ве­чорниці, котрі справлялися всклад-чину молоддю поблизу слобідки в лісі на водяному млині»; традицій­на форма спілкування молоді в Україні й готування себе до шлю­бу; після «Миколая» на вечорниці збиралися майже щодня; зібрання були зазвичай у вечорницькій хаті, господиню якої називали пані­ма́ткою (це була, як правило, вдо­ва, в якої винаймали для вечірніх зібрань світлицю); «чужі» хлопці могли зайти до хати тільки тоді, коли їм дозволяли це зробити «свої», з цього ж села; з вечорниць розходилися опівночі — «з перши­ми півнями»; дівчата приносили скла́дчину (див.) продуктами; вечір на Андрія називався Вели́кими ве­чорни́цями, або Калито́ю (див.); під Великий піст вечорниці припиня­лися — гріх; вечорниці породили особливі жанри народної творчо­сті — небилиці (С. Руданський ви­користав їх у своїй поемі «Вір — не вір, а не кажи «брешеш»), а також народні пісні під назвою «Полтав­ський соцький» (як своєрідні варі­анти іронічно-жартівливих відгуків на нездійсненну ідею «раю на землі»); молодіжні зібрання яскра­во описують українські письменники, пор. у Г. Данилевського «Біс на вечорницях»: «Сміх, гомін і спі­ви перемішувалися з тріскотом пе­чі і хурканням веретен. Дівчата тягли з гребенів пряжу і весело во­дили веретенами. Парубки теж не дармували — той точив дерев’яне горня, інший стругав веретено своїй дівчині, третій гнув дугу, а четвертий розмальовував вивіску для хутірського шинку»; у П. Куліша «Огненний змій»: «Парубки не вважали на те, що завтра зі сходом сонця їм треба взятися до роботи, й працювали на вечорницях часто цілу ніч. Тут вони цілком забували всі жалі й злигодні, нерозлучні в житті з людиною; тут душа вири­валася з клітки й гуляла на волі, не почуваючи ніякої тяготи, ігриста й легка, як вітер. Кохання, жарти, музика, пісні, — чого ж ще бажа­ти?». Любощі і вечорниці заведуть до шибениці (приказка); Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці, Бо на ве­чорницях дівки чарівниці (пісня); Ей, стережися отих вечорниць, як мати тебе від вогню стерегла (М. Номис); Ідуть хлопці на вечірки, і я йду, і я йду, Може, собі на вечірках фраїрочку найду (коломийка); У діда дочка і в баби дочка. Так вони ходили на вечір­ки (казка).
 +
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 83.
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
+
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Ilja_Jefimowitsch_Repin_001.jpg
|- valign="top"
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|}
+
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 +
https://youtu.be/DC-VMgA-7tI
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==

Поточна версія на 15:19, 30 березня 2023

ВЕЧОРНИ́ЦІ, иць, мн., заст. В українському дореволюційному селі восени та взимку — вечірні зібрання молоді, на яких у будні дні поряд із розвагами виконувалась і певна робота, а в святкові — влаштовувались гуляння. Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці, Бо на вечорницях дівки чарівниці (Українські народні ліричні пісні, 1958, 357); На весілля, чи на вечорниці — як-то було Катря весело поспішається. І хто її перетанцює, хто переспіває!.. (Марко Вовчок, I, 1955, 182). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 345.

вечорни́ці = вечі́рки = вечерни́ці — у старовинному українському се­лянському побуті — вечірні зібран­ня молоді восени та взимку, на яких у будні поряд із розвагами, забавами виконувалась і певна ро­бота, а в святкові — справляли гу­ляння; на цих зібраннях влаштову­валася складчина, пор. у Г. Данилевського «Біс на вечорницях»: «Ішов [Явтух] присмерком на ве­чорниці, котрі справлялися всклад-чину молоддю поблизу слобідки в лісі на водяному млині»; традицій­на форма спілкування молоді в Україні й готування себе до шлю­бу; після «Миколая» на вечорниці збиралися майже щодня; зібрання були зазвичай у вечорницькій хаті, господиню якої називали пані­ма́ткою (це була, як правило, вдо­ва, в якої винаймали для вечірніх зібрань світлицю); «чужі» хлопці могли зайти до хати тільки тоді, коли їм дозволяли це зробити «свої», з цього ж села; з вечорниць розходилися опівночі — «з перши­ми півнями»; дівчата приносили скла́дчину (див.) продуктами; вечір на Андрія називався Вели́кими ве­чорни́цями, або Калито́ю (див.); під Великий піст вечорниці припиня­лися — гріх; вечорниці породили особливі жанри народної творчо­сті — небилиці (С. Руданський ви­користав їх у своїй поемі «Вір — не вір, а не кажи «брешеш»), а також народні пісні під назвою «Полтав­ський соцький» (як своєрідні варі­анти іронічно-жартівливих відгуків на нездійсненну ідею «раю на землі»); молодіжні зібрання яскра­во описують українські письменники, пор. у Г. Данилевського «Біс на вечорницях»: «Сміх, гомін і спі­ви перемішувалися з тріскотом пе­чі і хурканням веретен. Дівчата тягли з гребенів пряжу і весело во­дили веретенами. Парубки теж не дармували — той точив дерев’яне горня, інший стругав веретено своїй дівчині, третій гнув дугу, а четвертий розмальовував вивіску для хутірського шинку»; у П. Куліша «Огненний змій»: «Парубки не вважали на те, що завтра зі сходом сонця їм треба взятися до роботи, й працювали на вечорницях часто цілу ніч. Тут вони цілком забували всі жалі й злигодні, нерозлучні в житті з людиною; тут душа вири­валася з клітки й гуляла на волі, не почуваючи ніякої тяготи, ігриста й легка, як вітер. Кохання, жарти, музика, пісні, — чого ж ще бажа­ти?». Любощі і вечорниці заведуть до шибениці (приказка); Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці, Бо на ве­чорницях дівки чарівниці (пісня); Ей, стережися отих вечорниць, як мати тебе від вогню стерегла (М. Номис); Ідуть хлопці на вечірки, і я йду, і я йду, Може, собі на вечірках фраїрочку найду (коломийка); У діда дочка і в баби дочка. Так вони ходили на вечір­ки (казка). Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 83.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Ilja_Jefimowitsch_Repin_001.jpg

Медіа

https://youtu.be/DC-VMgA-7tI

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання