Відмінності між версіями «Мигушка»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 21: Рядок 21:
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
{{#ev:youtube|https://www.youtube.com/watch?v=PKwGrgAeHXk}}
+
{{#ev:youtube|PKwGrgAeHXk}}
{{#ev:youtube|https://www.youtube.com/watch?v=Iu0w3wlAU_A}}
+
{{#ev:youtube|Iu0w3wlAU_A}}
  
 
==Цікаві факти==
 
==Цікаві факти==

Поточна версія на 18:46, 23 листопада 2021

Мигушка, -ки, ж. Зарница, блискавка.Електричний розряд між хмарою та землею.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) БЛИ́СКАВКА, и, жін. Зигзагоподібна електрична іскра — наслідок розряду атмосферної електрики в повітрі, що буває під час грози. Блискавка розгорялася, жевріла, ставала сліпучо-білою (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 315); За вікном знову спалахнула блискавка. Ударив грім (Любомир Дмитерко, Драм. тв., 1958, 560); * Образно. Блискавки тримав поет в руці — тож блискавки він кидав і з трибуни (Павло Тичина, До молоді.., 1959, 11); * У порівняннях. «Яструбок» сховався в білій хмарі. На ворога він вихопився, як блискавка (Юрій Яновський, I, 1954, 47).

[1]Бли́скавка, також блискави́ця — електричний розряд між хмарами або між хмарою та землею. У процесі утворення опадів у хмарі відбувається електризація крапель або льодяних частинок. Унаслідок сильних висхідних потоків повітря в хмарі утворюються відокремлені області, заряджені різнойменними зарядами. Коли напруженість електричного поля у хмарі або між нижньою зарядженою областю і землею досягає пробійного значення, виникає блискавка. Блискавки поділяються на лінійні, пласкі, кулясті й точкові.

[2] БЛИ́СКАВКА – електричний іскровий розряд в атмосфері, що виникає між хмарами або між хмарами та земною поверхнею й супроводжується яскравим спалахом світла й громом.


Історія дослідження

Спроби захищатися від блискавки відомі ще задовго до початку нашої ери. Це довели археологічні розкопки в Єгипті, де на стінах зруйнованих храмів написи свідчили, що встановлені навколо храму щогли служили «для захисту від небесного вогню». Давньоримський письменник і вчений Пліній Старший повідомляє у своїй відомій енциклопедичній праці, що жерці під час обрядів переводили блискавку в землю використовуючи для цього високі металеві жердини. Наукове пояснення блискавковідводів, які в побуті неправильно називають громовідводами, з'явилось у працях Бенджаміна Франкліна (1752), Ломоносова та інших учених.

Ілюстрації

Блискавка.jpg Блискавка 2.jpg

Медіа

Цікаві факти

1.Температура блискавки може перевищувати 30,000 градусів за Цельсієм – це приблизно в 5 разів більше, ніж температура поверхні Сонця.

2.Чоловіки гинуть від удару блискавки приблизно в 6 разів частіше, ніж жінки.

3.При ударі блискавки, пісок перетворюється в скло. Після грози можна виявити скляні смуги в піску.

4.Якщо ваш одяг мокрий, то блискавка принесе вам менше шкоди.

5.Під час 6-годинної грози на території США в небі сяяли 15,000 блискавок. Складалося відчуття, що блискавки горять постійно.

6.У найвищу будівлю в світі – Сі-Ен тауер, блискавки б’ють приблизно 78 разів на рік.

7.Після удару блискавки, на тілі людини залишаються гіллясті смужки – знаки блискавок. Зникають при натисканні пальцем.

8.У 1998 році в Демократичній Республіці Конго під час футбольного матчу в поле вдарила блискавка. Всі 11 гравців команди гостей загинули на місці, ще 30 глядачів отримали опіки, але всі футболісти з числа господарів поля залишилися неушкодженими.

9.Американець Рой Салліван, який служив доглядачем національного парку в штаті Віргінія, пережив сім прямих ударів блискавки в період з 1942 по 1977 роки, що вважається світовим рекордом. Через шість років, у віці 71 року, Салліван покінчив життя самогубством через нерозділене кохання.

Джерела та література

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) [3] [4] https://cikavo-znaty.com/566-ckav-fakti-pro-bliskavku-html/