Відмінності між версіями «Шмаркотиння»
Рядок 21: | Рядок 21: | ||
==Що це таке?== | ==Що це таке?== | ||
− | Носови́й слиз (розм. соплі[1], шмарклі[2]) — слиз, що виділяється в носі. При застуді, алергії або при охолодженні (замерзанні) носа виділення слизу збільшується. Надмірне виділення муконазального секрету, що супроводжує запалення слизової порожнини носа, називається нежиттю. При великій нежиті муконазальний секрет стікає по задній стінці носоглотки. | + | '''Носови́й слиз''' (розм. соплі[1], шмарклі[2]) — слиз, що виділяється в носі. При застуді, алергії або при охолодженні (замерзанні) носа виділення слизу збільшується. Надмірне виділення муконазального секрету, що супроводжує запалення слизової порожнини носа, називається нежиттю. При великій нежиті муконазальний секрет стікає по задній стінці носоглотки. |
Носовий слиз виділяється залозами слизової оболонки порожнини носа, служить для зволоження вдихуваного повітря і зв'язування пилу що вдихається; також слиз має антисептичні властивості. | Носовий слиз виділяється залозами слизової оболонки порожнини носа, служить для зволоження вдихуваного повітря і зв'язування пилу що вдихається; також слиз має антисептичні властивості. |
Поточна версія на 15:32, 4 грудня 2019
Шмаркоти́ння, -ня, с. 1) Мокро́та, сопли. 2) Раст. Solanum nigrum. Вх. Пч. II. 36.
Зміст
Сучасні словники
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
ШМАРКОТИ́ННЯ, я, сер., розм. Те саме, що шмарклі.
1. Слиз, який тече з носа.
Ілюстрації
Медіа
Що це таке?
Носови́й слиз (розм. соплі[1], шмарклі[2]) — слиз, що виділяється в носі. При застуді, алергії або при охолодженні (замерзанні) носа виділення слизу збільшується. Надмірне виділення муконазального секрету, що супроводжує запалення слизової порожнини носа, називається нежиттю. При великій нежиті муконазальний секрет стікає по задній стінці носоглотки.
Носовий слиз виділяється залозами слизової оболонки порожнини носа, служить для зволоження вдихуваного повітря і зв'язування пилу що вдихається; також слиз має антисептичні властивості.
До складу носового слизу входять: вода, хлорид натрію, муцин, клітини епітелію.
При надмірному виділенні муконазального секрету потрібно очищення носа за допомогою форсованого видиху через нього (сякання), іноді — застосування лікарських засобів (антіконгестанти, антигістамінні препарати та інші).
Цікавий факт
Колупайся в носі, наминай шмарклі – вбережешся від хвороб?!
Більшість із нас погодяться, що колупатися в носі – не надто хороше заняття. А їсти шмарклі – і зовсім грубо. Утім, діти нерідко це роблять. Ми або перестаємо колупатись у носі з віком, або тихенько це робимо наодинці. Вчені заявляють, що ми повинні їсти наш засохлий слиз і заохочувати дітей робити те саме, пише Українська правда. Життя з посиланням на Independent. Є підстави вважати, що слиз у шмарклях може захистити від інфекції дихальних шляхів, виразкової хвороби шлунку і навіть ВІЛ. Дослідження показує, що засохлі шмарклі мають ряд переваг для здоров'я. Особливо важливим цей слиз може бути для дітей, які ростуть. У ньому є слинні муцини. Вони утворюють бар'єр проти бактерій, які викликають карієс. Науковці також стверджують: є підстави вважати, що слиз у шмарклях може захистити від інфекції дихальних шляхів, виразкової хвороби шлунку і навіть ВІЛ. «Їсти сухі залишки того, що ви витягли з носа – відмінний спосіб зміцнити імунну систему. Ніс – це фільтр, в якому зібрано багато бактерій, і коли ця суміш надходить до кишечника, слиз працює так само, як ліки», – каже австрійський пульмонолог, професор Фрідріх Бішингер. одночас варто зауважити, що далеко не всі лікарі вважають колупання в носі корисною «процедурою».