Відмінності між версіями «Харкати»
| Рядок 10: | Рядок 10: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! однина!!множина | + | ! особа!!однина!!множина |
|- | |- | ||
| − | ! Наказовий спосіб | + | ! Наказовий спосіб |
|- | |- | ||
|1 особа || ||ха́ркаймо | |1 особа || ||ха́ркаймо | ||
| Рядок 18: | Рядок 18: | ||
|2 особа||ха́ркай ||ха́ркайте | |2 особа||ха́ркай ||ха́ркайте | ||
|- | |- | ||
| − | ! МАЙБУТНІЙ ЧАС | + | ! МАЙБУТНІЙ ЧАС |
|- | |- | ||
|1 особа||ха́ркатиму||ха́ркатимемо, ха́ркатимем | |1 особа||ха́ркатиму||ха́ркатимемо, ха́ркатимем | ||
| Рядок 26: | Рядок 26: | ||
|3 особа ||ха́ркатиме||ха́ркатимуть | |3 особа ||ха́ркатиме||ха́ркатимуть | ||
|- | |- | ||
| − | !ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС | + | ! ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС |
|- | |- | ||
|1 особа||ха́ркаю ||ха́ркаємо, ха́ркаєм | |1 особа||ха́ркаю ||ха́ркаємо, ха́ркаєм | ||
| Рядок 34: | Рядок 34: | ||
|3 особа ||ха́ркає||ха́ркають | |3 особа ||ха́ркає||ха́ркають | ||
|- | |- | ||
| − | !МИНУЛИЙ ЧАС | + | ! МИНУЛИЙ ЧАС |
|- | |- | ||
|чол. р.||ха́ркав ||ха́ркали | |чол. р.||ха́ркав ||ха́ркали | ||
Версія за 11:45, 14 жовтня 2019
Харкати, -каю, -єш, гл. Харкать. Зачав плювати та харкати. Драг. 90. Стогнали, харкали.... Котл. Ен.
Тлумачення слова у сучасних словниках
[1] ХАРКАТИ, аю, аєш, недок., розм. Випльовувати мокротиння (іноді з кров'ю) при кашлі, прочищаючи горло; плювати мокротинням. Хаджі Абдула сапав, харкав, плював і зовсім втомився од довгої промови (Коцюб., II, 1955, 156); З'являючись на млин .., старший мірошник похмуро сопе, безперестану чадить смердючим самосадом і погано харкає (Вол., Місячне срібло, 1961, 192); Він хворів на сухоти, весною в часи відлиги валився з ніг і харкав кров'ю (Чорн., Визвол. земля, 1959, 17). Приклади: Сев часом плював за борт і витирав хусткою обличчя (Ю. Яновський); Кілька разів падав [Тимко], зводився, знову біг, випльовуючи з рота сніг (Григорій Тютюнник); Кирило замовк, запахкав цигаркою, важко спльовуючи перед себе (О. Досвітній); [2]
| особа | однина | множина |
|---|---|---|
| Наказовий спосіб | ||
| 1 особа | ха́ркаймо | |
| 2 особа | ха́ркай | ха́ркайте |
| МАЙБУТНІЙ ЧАС | ||
| 1 особа | ха́ркатиму | ха́ркатимемо, ха́ркатимем |
| 2 особа | ха́ркатимеш | ха́ркатимете |
| 3 особа | ха́ркатиме | ха́ркатимуть |
| ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС | ||
| 1 особа | ха́ркаю | ха́ркаємо, ха́ркаєм |
| 2 особа | ха́ркаєш | ха́ркаєте |
| 3 особа | ха́ркає | ха́ркають |
| МИНУЛИЙ ЧАС | ||
| чол. р. | ха́ркав | ха́ркали |
| жін. р. | ха́ркала | |
| сер. р. | ха́ркало |