Відмінності між версіями «Обітерти»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Обітерти. '''См. '''Обтирати. ''' Категорія:Об)
 
(Корисна інформація)
 
(не показано 11 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Обітерти. '''См. '''Обтирати. '''
 
'''Обітерти. '''См. '''Обтирати. '''
 
[[Категорія:Об]]
 
[[Категорія:Об]]
 +
аю, аєш, недок., ОБТЕРТИ і ОБІТЕРТИ, обітру, обітреш; мин. ч. обтер, ла, ло; док., перех.
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
 +
'''1. чим, об що, від чого і без додатка. Витираючи по поверхні, робити що-небудь сухим, чистим.'''
 +
''Невідома підійшла під ліхтарню і почала об стовпець обтирати свої покаляні чоботи (Панас Мирний,); — Оця хустина — обтирать чоло, Цей персник — люте відганяти зло (Максим Рильський); Сашко.Обтирав клоччям брезентові крила аеропланчика від пороху (Юрій Смолич); Ще гаразд не обмила [Мелашка] тіста на руках, обтерла їх сяк-так рушником (Нечуй-Левицький); Коли Орися піднесла йому полумисок з грушами, взяв одну, обтер об рукав білої сорочки й почав їсти (Олександр Довженко);''
 +
 +
'''* Обтерти (обітерти) піт з чола кому, чийого — полегшити чию-небудь долю.'''
 +
''Чи той вибраний Якима голосом пан зі Львова обітре той кривавий піт з мужицького чола (Наталія Кобринська); Обтерти (обітерти) сльози (очі) кому, чиї — втішити кого-небудь. — Те бажання — братам помогти І їх сльози обтерти (Іван Франко); Пула хвилина, що він так хотів і кинутись до неї, обітерти, осушити гарячі сльози, та якось задержався (Панас Мирний); А може, ще вернеться син із боїв І очі обітре, і жито посів (Михайло Стельмах); Обтирати спиною (спинами) стіни (крейду) — подовгу стояти або сидіти без діла. Хлопці й дівчата обтирають у фойє спинами крейду, плюхають насіння (Юрій Мушкетик).''
 +
 +
'''2. Розтирати тіло з лікувальною метою шматком тканини, намоченої в якій-небудь рідині.'''
 +
''' '' Обтирайте тіло водою, систематично робіть зарядку — все це підвищує опірність організму хворобам (Вечірній Київ); Роздягли Павла до голого тіла.. Санітари обтерли його спиртом (Василь Кучер);
 +
'''* Обмивати, протираючи по поверхні якою-небудь рідиною.'''
 +
''Він.. скинув сорочку і почав обтирати одеколоном біле, жовтаве од старості тіло (Михайло Коцюбинський).''
 +
 +
'''3. рідко. Робити стертим, потертим з поверхні; пошкоджувати тертям поверхню чого-небудь.''' 
 +
* Образно. ''Од которого часу ви мене ніби не бачите: я вже обтерла ваші пороги, на дверях стоячи (Нечуй-Левицький).''
 +
'''* Обтирати кутки, жарт. — часто засиджуватися, подовгу просиджувати в кого-небудь.'''
 +
''Тоді були вони з нею приятелями й разом обтирали кутки в батюшчиних кімнатах (Степан Васильченко).''
 +
 +
'''4. тільки док., перен., розм. Призвичаїти до якої-небудь обстановки; навчити поводитися в якомусь середовищі.'''
 +
''[Смотрицька:] Він просто по молодості не вміє володіти почуттям правди. Ми його обітрем, і побачиш, усі заздритимуть тобі (Михайло Стельмах).''
 +
 +
==Медіа==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Obiterty(19.11).jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Obiterty(19.12).jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Obiterty(19.13).jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
{{#ev:youtube|h1jeF4ZTgzE}}
 +
 +
 +
== Див. також ==
 +
'''Обтирання. Загартовування'''
 +
 +
Обтирання особливо корисні людям у віці, у яких є стійкі стереотипи, і людям, які активно шкодують себе. Після вмивання особи обтирання - найм'якший засіб загартовування водою - обливання. Робити його краще після ранкової зарядки або сну, щоб зняти розслабленість. Обтиратися можна губкою, рушником або полотняною рукавицею, змоченою у воді і злегка віджатою. Рівномірні-ми швидкими рухами обтерти руки від кистей до плеча, потім - шию, груди, ноги, живіт, спину. Живіт обтирати круговими рухами за годинниковою стрілкою справа наліво. Вся процедура не перевищує п'яти хвилин. Протягом першого тижня після обтирання шкіру потрібно розтирати до червоного махровим рушником. А з другого тижня - залишати вологою. Корисно обтиратися перед сном теплою водою з подальшим одяганням сухої білизни на вологе тіло. Поступове висихання шкіри під білизною знімає психічну напругу, розслаблює м'язи і створює умови для розвитку сонного гальмування.
 +
 +
Також перед сном можна проводити обмивання стоп. Починають процедуру з температури води 26-28 ° С і поступово знижують (на тиждень на 1-2 ° С) до 12-15 ° С.
 +
 +
Після 2-3 тижнів обтирання можна перейти до обливання. Обливання проводяться за допомогою таза, відра або душу. Починати краще з душа. Спочатку обливати обличчя, руки, ноги, груди, живіт, а потім - спину. Для тих, хто боїться і не любить різких перепадів температур, холоду і т.п., хто уникає екстремальних умов, спочатку температура води в душі повинна бути злегка прохолодною: 33-34 ° С. Через кожні 3-4 дні температуру потрібно знижувати, поступово за 1-2 місяці довівши до самої холодної.
 +
 +
Після однієї-двох тижнів обливання за допомогою душу можна перейти до обливання з тазу. Потрібно три таза води. Перший таз виливається на голову і обличчя, другий - на груди і живіт, третій - на спину. У перший тиждень після обливання тіло потрібно розтирати сухим рушником, а далі - не витиратися. Плівка холодної води на поверхні тіла утворює негативний іонний заряд, який, проникаючи крізь шкіру, нейтралізує позитивні іони і сприяє оздоровленню.
 +
 +
Взагалі душ - оптимальне закаливающее засіб. Душ надає температурне і механічний вплив на організм. Його вплив зівісіт від сили механічного впливу і відхилення температури води від індиферентної (34-36 ° С). Різне поєднання цих факторів дає різний ефект. Гарячі і тривалі душі знижують збудливість чутливих і рухових нервів, підвищують інтенсивність обмінних процесів. Теплі душі діють на організм заспокійливо. Короткочасні холодні і гарячі душі підвищують тонус м'язів і серцево-судинної системи. Чи потрібно використовувати контрастний душ? Контрастний душ вимагає від організму високого рівня загартованості та витривалості. Особливість його в тому, що під час його прийому поперемінно використовується тепла і холодна вода з перепадом температури від 5-7 ° С до 20 ° С і більше.
 +
 +
Початковий режим загартовування з допомогою контрастного душу температура гарячої води - 37-34 ° С, холодної води - 30-28 ° С. Екстремальний режим: температура гарячої води - 41-40 ° С, холодної води - 12-15 ° С; 1 хвилина - гаряча вода, 5-10 секунд - холодна вода. При високому ступені загартованості можна використовувати контрастний душ 2-3 рази протягом 3 хвилин, чергуючи температуру води 35-40 ° С і 15-20 ° С.
 +
 +
Оптимальні режими контрастного душу:
 +
гаряча вода - 41-40 ° С, холодна вода - 27-25 ° С;
 +
гаряча вода - 37-38 ° С, холодна вода - 12-15 ° С.
 +
 +
Контрастний душ краще використовувати не часто. Приблизно один раз на тиждень, як баню. Розтирання снігом - процедура, до якої можна приступати після тривалого загартовування холодною водою. Розтирання снігом виконують швидко і енергійно протягом 1-2 хвилин. Розтирають в основному верхню частину тіла. при сильному морозі і різкому поривчастим вітром процедуру проводити не рекомендується. Заняття зимовим плаванням рекомендується проводити організовано, у складі секції зимового плавання, під керівництвом тренера або досвідченого інструктора.
 +
[http://www.apteka-puls.com/puls-166.html]
 +
 +
== Іншими мовами ==
 +
* Російською: обтереть
 +
* Англійською: wipe
 +
* Польською: wytrzeć
 +
* Німецькою: abwischen
 +
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 11:00, 18 січня 2019

Обітерти. См. Обтирати. аю, аєш, недок., ОБТЕРТИ і ОБІТЕРТИ, обітру, обітреш; мин. ч. обтер, ла, ло; док., перех.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1. чим, об що, від чого і без додатка. Витираючи по поверхні, робити що-небудь сухим, чистим. Невідома підійшла під ліхтарню і почала об стовпець обтирати свої покаляні чоботи (Панас Мирний,); — Оця хустина — обтирать чоло, Цей персник — люте відганяти зло (Максим Рильський); Сашко.Обтирав клоччям брезентові крила аеропланчика від пороху (Юрій Смолич); Ще гаразд не обмила [Мелашка] тіста на руках, обтерла їх сяк-так рушником (Нечуй-Левицький); Коли Орися піднесла йому полумисок з грушами, взяв одну, обтер об рукав білої сорочки й почав їсти (Олександр Довженко);

* Обтерти (обітерти) піт з чола кому, чийого — полегшити чию-небудь долю. Чи той вибраний Якима голосом пан зі Львова обітре той кривавий піт з мужицького чола (Наталія Кобринська); Обтерти (обітерти) сльози (очі) кому, чиї — втішити кого-небудь. — Те бажання — братам помогти І їх сльози обтерти (Іван Франко); Пула хвилина, що він так хотів і кинутись до неї, обітерти, осушити гарячі сльози, та якось задержався (Панас Мирний); А може, ще вернеться син із боїв І очі обітре, і жито посів (Михайло Стельмах); Обтирати спиною (спинами) стіни (крейду) — подовгу стояти або сидіти без діла. Хлопці й дівчата обтирають у фойє спинами крейду, плюхають насіння (Юрій Мушкетик).

2. Розтирати тіло з лікувальною метою шматком тканини, намоченої в якій-небудь рідині. ' Обтирайте тіло водою, систематично робіть зарядку — все це підвищує опірність організму хворобам (Вечірній Київ); Роздягли Павла до голого тіла.. Санітари обтерли його спиртом (Василь Кучер); * Обмивати, протираючи по поверхні якою-небудь рідиною. Він.. скинув сорочку і почав обтирати одеколоном біле, жовтаве од старості тіло (Михайло Коцюбинський).

3. рідко. Робити стертим, потертим з поверхні; пошкоджувати тертям поверхню чого-небудь.

  • Образно. Од которого часу ви мене ніби не бачите: я вже обтерла ваші пороги, на дверях стоячи (Нечуй-Левицький).

* Обтирати кутки, жарт. — часто засиджуватися, подовгу просиджувати в кого-небудь. Тоді були вони з нею приятелями й разом обтирали кутки в батюшчиних кімнатах (Степан Васильченко).

4. тільки док., перен., розм. Призвичаїти до якої-небудь обстановки; навчити поводитися в якомусь середовищі. [Смотрицька:] Він просто по молодості не вміє володіти почуттям правди. Ми його обітрем, і побачиш, усі заздритимуть тобі (Михайло Стельмах).

Медіа

Obiterty(19.11).jpg Obiterty(19.12).jpg Obiterty(19.13).jpg


Див. також

Обтирання. Загартовування

Обтирання особливо корисні людям у віці, у яких є стійкі стереотипи, і людям, які активно шкодують себе. Після вмивання особи обтирання - найм'якший засіб загартовування водою - обливання. Робити його краще після ранкової зарядки або сну, щоб зняти розслабленість. Обтиратися можна губкою, рушником або полотняною рукавицею, змоченою у воді і злегка віджатою. Рівномірні-ми швидкими рухами обтерти руки від кистей до плеча, потім - шию, груди, ноги, живіт, спину. Живіт обтирати круговими рухами за годинниковою стрілкою справа наліво. Вся процедура не перевищує п'яти хвилин. Протягом першого тижня після обтирання шкіру потрібно розтирати до червоного махровим рушником. А з другого тижня - залишати вологою. Корисно обтиратися перед сном теплою водою з подальшим одяганням сухої білизни на вологе тіло. Поступове висихання шкіри під білизною знімає психічну напругу, розслаблює м'язи і створює умови для розвитку сонного гальмування.

Також перед сном можна проводити обмивання стоп. Починають процедуру з температури води 26-28 ° С і поступово знижують (на тиждень на 1-2 ° С) до 12-15 ° С.

Після 2-3 тижнів обтирання можна перейти до обливання. Обливання проводяться за допомогою таза, відра або душу. Починати краще з душа. Спочатку обливати обличчя, руки, ноги, груди, живіт, а потім - спину. Для тих, хто боїться і не любить різких перепадів температур, холоду і т.п., хто уникає екстремальних умов, спочатку температура води в душі повинна бути злегка прохолодною: 33-34 ° С. Через кожні 3-4 дні температуру потрібно знижувати, поступово за 1-2 місяці довівши до самої холодної.

Після однієї-двох тижнів обливання за допомогою душу можна перейти до обливання з тазу. Потрібно три таза води. Перший таз виливається на голову і обличчя, другий - на груди і живіт, третій - на спину. У перший тиждень після обливання тіло потрібно розтирати сухим рушником, а далі - не витиратися. Плівка холодної води на поверхні тіла утворює негативний іонний заряд, який, проникаючи крізь шкіру, нейтралізує позитивні іони і сприяє оздоровленню.

Взагалі душ - оптимальне закаливающее засіб. Душ надає температурне і механічний вплив на організм. Його вплив зівісіт від сили механічного впливу і відхилення температури води від індиферентної (34-36 ° С). Різне поєднання цих факторів дає різний ефект. Гарячі і тривалі душі знижують збудливість чутливих і рухових нервів, підвищують інтенсивність обмінних процесів. Теплі душі діють на організм заспокійливо. Короткочасні холодні і гарячі душі підвищують тонус м'язів і серцево-судинної системи. Чи потрібно використовувати контрастний душ? Контрастний душ вимагає від організму високого рівня загартованості та витривалості. Особливість його в тому, що під час його прийому поперемінно використовується тепла і холодна вода з перепадом температури від 5-7 ° С до 20 ° С і більше.

Початковий режим загартовування з допомогою контрастного душу температура гарячої води - 37-34 ° С, холодної води - 30-28 ° С. Екстремальний режим: температура гарячої води - 41-40 ° С, холодної води - 12-15 ° С; 1 хвилина - гаряча вода, 5-10 секунд - холодна вода. При високому ступені загартованості можна використовувати контрастний душ 2-3 рази протягом 3 хвилин, чергуючи температуру води 35-40 ° С і 15-20 ° С.

Оптимальні режими контрастного душу: гаряча вода - 41-40 ° С, холодна вода - 27-25 ° С; гаряча вода - 37-38 ° С, холодна вода - 12-15 ° С.

Контрастний душ краще використовувати не часто. Приблизно один раз на тиждень, як баню. Розтирання снігом - процедура, до якої можна приступати після тривалого загартовування холодною водою. Розтирання снігом виконують швидко і енергійно протягом 1-2 хвилин. Розтирають в основному верхню частину тіла. при сильному морозі і різкому поривчастим вітром процедуру проводити не рекомендується. Заняття зимовим плаванням рекомендується проводити організовано, у складі секції зимового плавання, під керівництвом тренера або досвідченого інструктора. [1]

Іншими мовами

  • Російською: обтереть
  • Англійською: wipe
  • Польською: wytrzeć
  • Німецькою: abwischen