Відмінності між версіями «Хапкий»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
Рядок 5: Рядок 5:
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
Тлумачення слова у сучасних словниках
+
[http://sum.in.ua/s/khapkyj Хапкий]
 +
 
 +
'''Хапкий''', ''а, е, розм.''
 +
 
 +
1. Беручкий до чого-небудь, охочий що-небудь робити; проворний, моторний.
 +
 
 +
Почала я готувати снідання, а черниця за мною у комору, пшона одміряє у глечик, одсипає муки у миску, сметани у полумисок; слив'янку набирає; ..порозчиняла столи, достала скатерку, стіл застеляє, — жвава та хапкая ''(Марко Вовчок, I, 1955, 253)'';
 +
 
 +
Ілько до роботи хапкий, а до їжі ні ''(Словник Грінченка)'';
 +
 
 +
Хапкий, верткий, в'юнкий та спішний на вдачу, він і в звичайний час все чогось ніби кудись хапався, кудись поспішав ''(Нечуй-Левицький, VII, 1966, 249)''.
 +
 
 +
♦ Хапкий на мову — те саме, що Швидкий на язик (див. швидкий). [Макар:] Та ти... Ти, звісно... хапкий на мову — кожне слово викрутиш і сторчака постановиш... ''(Марко Кропивницький, IV, 1959, 341).''
 +
 
 +
2. Схильний до крадіжок, хабарництва. На пасіку треба чоловіка, щоб не хапкий ''(Словник Грінченка)''.
 +
 
 +
♦ Хапкий на руку — схильний до крадіжок, хабарництва. [Олімпіада:] Наглядай за нею, щоб часом чого не вкрала з комори.. Щось вона мені здається хапкою на руку ''(Марко Кропивницький, III, 1959, 297)''.
 +
 
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  

Версія за 16:38, 21 жовтня 2018

Словник Грінченка

Хапкий, -а, -е. 1) Поспѣшный, скорый, проворный; охотно берущійся за что. Илько до роботи хапкий, а до їжі ні. Волч. у. 2) Нечистый на руку, вороватый. На пасіку треба чоловіка, щоб не хапкий. Черк. у.


Сучасні словники

Хапкий

Хапкий, а, е, розм.

1. Беручкий до чого-небудь, охочий що-небудь робити; проворний, моторний.

Почала я готувати снідання, а черниця за мною у комору, пшона одміряє у глечик, одсипає муки у миску, сметани у полумисок; слив'янку набирає; ..порозчиняла столи, достала скатерку, стіл застеляє, — жвава та хапкая (Марко Вовчок, I, 1955, 253);

Ілько до роботи хапкий, а до їжі ні (Словник Грінченка);

Хапкий, верткий, в'юнкий та спішний на вдачу, він і в звичайний час все чогось ніби кудись хапався, кудись поспішав (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 249).

♦ Хапкий на мову — те саме, що Швидкий на язик (див. швидкий). [Макар:] Та ти... Ти, звісно... хапкий на мову — кожне слово викрутиш і сторчака постановиш... (Марко Кропивницький, IV, 1959, 341).

2. Схильний до крадіжок, хабарництва. На пасіку треба чоловіка, щоб не хапкий (Словник Грінченка).

♦ Хапкий на руку — схильний до крадіжок, хабарництва. [Олімпіада:] Наглядай за нею, щоб часом чого не вкрала з комори.. Щось вона мені здається хапкою на руку (Марко Кропивницький, III, 1959, 297).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання