Відмінності між версіями «Мужик»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 5 проміжних версій цього учасника)
Рядок 3: Рядок 3:
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
 
===[http://slovopedia.org.ua/29/53406/17157.html УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)]===
 
===[http://slovopedia.org.ua/29/53406/17157.html УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)]===
 +
 +
'''МУЖИ́К''', а́, ч.
 +
1. дорев., розм. Селянин. Пани б’ються, а в мужиків чуби болять (Номис, 1864, № 1304); Вона любила це все [роботу в школі], як любить мужик оранку, жнива або тверду лаву, на якій спочиває(Коцюб., І, 1955, 312); — Якби мужик з волом не орав, то пан на хорбаці [хребті] й дранки би не мав(Стеф., II, 1953, 55); Турбай похмуро посміхнувся. І тут збагнув, що він — мужик, селянський син, і тільки… (Руд., Остання шабля, 1959, 161).
 +
2. перен., заст.,зневажл., лайл. Про невиховану, грубу людину; селюк. Слава богові, що пішов у москалі, а то б вона його і так покинула… Мужик! неотеса!.. (Мирний, IV, 1955, 57); — Мужик ти був, Сидоре Сидоровичу, мужиком і залишився. Пристойний тон тобі однаково, що корові сідло (Коз., Листи.., 1967, 111).
 +
3. заст., розм. Чоловік (у 1 знач.), мужчина. І жінки, і мужики, і мала дітвора, та що то! і старі повиповзали з хат дивитись на таку прояву (Кв.-Осн., II, 1956, 201); Потішав Максим себе тим, що, звичайно, запрошені мужики виберуться на весілля не самі, а в супроводі жінок (Смолич, Мир.., 1958, 40).
 +
4. діал. Чоловік (у 2 знач.), дружина (у 2 знач.). — От вже як піду заміж, .. і мужика, і діточок буду обшивати (Кв.-Осн., II, 1956, 424); — Хай лиш спробує, куди воно жінка сама без мужика годиться(Головко, II, 1957, 98).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 4. — С. 821.
 +
 +
'''Мужи́к''', ка́, м.
 +
1) Простолюдинъ, мужикъ. До панів пан, а до мужиків мужик. Ном. № 5879.
 +
2) Мужъ. Жінка-голубочка пече млинці з полубочка, а мужик, щоб здоров, більш муки намолов.Ном. № 12359. Ум. Мужичо́к. Хоч у мене мужичок з кулачок, а я таки мужикова жінка. Н. п. Ув. Мужичище. А той мужичище взявся за бочище. Чуб. V. 686.
 +
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 453.
 +
Словник синонімів
 +
ПРОСТО́ЛЮ́ДИНзаст. (той, хто належав до непривілейованих верств суспільства; людина неаристократичного походження), ПРОСТО́ЛЮ́ДЕЦЬрозм., ПРОСТА́К розм., ПЛЕБЕ́Йзневажл., ЧУПРУ́Нзневажл.; ХЛОП, МУЖИ́К (про людину селянського походження). - Простолюдинами колись поміщики й дворяни називали народ, який працював на них (П. Автомонов); Поховали Габріотта не як простолюдця, а мов пана якого великого (переклад М. Лукаша); Гості розсілися так, що за одним столом були пани, за другими - простаки (казка); Плебей, безштанько, жебрак - син поштаря і швачки - дозволив собі покохати його дочку, кревну дворянку (Ю. Смолич); Бач, безокая фортуна Зробила [Азилласа] паном із чупруна, Таких не мало бачим див! (І. Котляревський); Отець Сидір ніколи, навіть у хвилини найбільшої іритації, не дозволяв собі відізватися грубо до мужика, бо держався принципу, що, принижуючи хлопа, уймаємо тим і власного авторитету (Ірина Вільде).
 +
 +
'''СЕЛЯНИ́Н''' (той, хто живе в селі і займається сільським господарством), ДЯ́ДЬКОрозм., СЕЛЮ́Кзневажл.,'''МУЖИ́К'''заст., ГРЕЧКОСІ́Йзаст., зневажл.,ЦІПОВ’Я́Ззаст., ПОСПОЛИ́ТИЙзаст.,ЗЕМЛЯНИ́Нзаст.,ХЛОПзаст.,ПОСЕЛЯ́НИНзаст.,ЧОРНОСО́ШНИКзаст.,ЦАРА́НИНдіал.Важка хліборобська праця... Тим до неї ще змалечку привчають селяни дітей(Панас Мирний); Якийсь дядько віз конячиною в поле гній (П. Загребельний); Сама земля панові не родить - мужик робить (прислів’я); Юнак одразу спостеріг зневагу в цих панів до себе, До гречкосія мужика (С. Воскрекасенко); - І хто ж? Отой ціпов’яз має видерти в нього з-під носа ту землю? (М. Коцюбинський); - Нехай і міщанин, і посполитий, і козак стоїть за своє право (П. Куліш); - Та ми сюди на селище прийшли, у земляни пишемось любчівські (Марко Вовчок); Лубенські старости зігнали з села хлопів з плугами, звеліли виорати увесь двір (І. Нечуй-Левицький); Наскільки мені відомо, тут сидять найбідніші поселяни? (М. Стельмах); На тварину робочу обернули пани волоського царанина (І. Ле). - Пор. хліборо́б.
 +
 +
'''ЧОЛОВІ́К''' (особа чоловічої статі), ЧОЛОВІ́ЧИНАрозм.,ЧОЛОВ’ЯГАрозм.,МУЖЧИ́НАрозм., ДЯ́ДЬКОрозм.,ДЯ́ДЯрозм.,ДЯ́ДЬОрозм.,'''МУЖИ́К''' заст.,ХЛОП діал.,БАДІ́КА діал.Вози, кінні і піші, чоловіки й жінки - спинились і збились в купу (М. Коцюбинський); А якийсь такий огрядненький чоловічина питає: - Чого ви дивитесь? (Остап Вишня); Проти неї спиною до сходів переступає з ноги на ногу широкоплечий чолов’яга (Ю. Шовкопляс); [Мордовець (крізь шибку вдивляючись):] Якийсь мужчина, а хто - не розберу (П. Тичина); На алеї парку з’явився гладкий вусатий дядько у фартусі, з мітлою в руках (Л. Дмитерко); І жінки, і мужики, і мала дітвора, та що то! і старі повиповзали з хат дивитись на таку прояву (Г. Квітка-Основ’яненко); Івась пустився йти, але Сафат, великий, кремезний хлоп, стримав його (Лесь Мартович); За візком ступає повільно високий бадіка (П. Козланюк).
 +
 +
'''ЧОЛОВІ́К''' (одружена особа стосовно своєї дружини), ДРУЖИ́НА, ПОДРУ́ЖЖЯ, МУЖзаст., уроч.,БЛАГОВІ́РНИЙжарт.,ПОВЕЛИ́ТЕЛЬ розм.,'''МУЖИК''' діал.,ПО́ДРУГ діал.; ГОСПО́ДАР, ХАЗЯ́ЇН (шанобливо). Привіз мене чоловік на своє господарство (Марко Вовчок); Хутко довідавсь від неї Кармель, що.. в старих Книшів наймичка служить Маруся, сирота, нема ані родини, ані дружини (Марко Вовчок); - Хай і мене коло нього поховають, - мимоволі подається [Катерина] в той бік, де, відробивши своє, лежить її подружжя (М. Стельмах); Ой не горлиця ж на дубі В діброві воркує, То вдова по мужі любім Стогне і горює (П. Гулак-Артемовський); Коли він і в такий час завидує на цю хвойду, то не буде вона, Зінька, печалитись за своїм благовірним (М. Стельмах); Накипівша у серці туга.. від витребеньків свого повелителя часто і густо виливається.. тихим, тяжким та важким поспів’ям (Панас Мирний); - Хай лиш спробую, куди воно жінка сама без мужика годиться (А. Головко); Дорош прийшов на квартиру, зібрав свої речі і, зніяковіло поморщившись, сказав здивованій Олені: - З вашим господарем ми в одній хаті не вживемося, так що піду я собі (Григорій Тютюнник); Як відкрила Марія ворота, як уздріла свого хазяїна, збіліла, ніби лице борошном обсипали (Панас Мирний).
 +
3. заст., розм. Чоловік (у 1 знач.), мужчина. І жінки, і мужики, і мала дітвора, та що то! і старі повиповзали з хат дивитись на таку прояву (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 201); Потішав Максим себе тим, що, звичайно, запрошені мужики виберуться на весілля не самі, а в супроводі жінок (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 40).
 +
4. діал. Чоловік (у 2 знач.), дружина (у 2 знач.). — От вже як піду заміж, .. і мужика, і діточок буду обшивати(Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 424); — Хай лиш спробує, куди воно жінка сама без мужика годиться (Андрій Головко, II, 1957, 98).
 +
 +
'''Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 821.'''
 +
МУЖИ́ЦЬКИЙ, а, е, дорев., розм. Прикм. до мужик 1. Ми заходились розкувать Своїм невольникам кайдани. Аж гульк!.. І знову потекла Мужицька кров! (Тарас Шевченко, II, 1953, 243); — А сам ти хто — мужицький син? Кріпацька чорна кістка, значить? (Микола Бажан, Роки, 1957, 244);
 +
//  Власт. мужикові, мужикам. Мій батько, широка мужицька вдача, потайний алкоголік, що протрачує періодично грубі суми в картах (Ольга Кобилянська, III, 1956, 52); Та хіба після цього можна розмовляти з чоловіком, який далі свого носа нічого не бачить і не догадується, що таке мужицька хитрість? (Михайло Стельмах, II, 1962, 235);
 +
//  Такий, як у мужика. По лісі, нетоптаною стежкою, йшов чоловік у грубім, мужицькім сіряці (Іван Франко, II, 1950, 94).
 +
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
Рядок 12: Рядок 40:
 
|}
 
|}
  
 
+
==Джерела та література==
 
+
 
==Цікаві факти==
 
==Цікаві факти==
Усім представникам сильної статі подобається похвала і лестощі. Багато хто з них просто тане від цього. Чоловіки дуже легко вірять в ці лестощі, і це дозволяє жінкам легко ними керувати. Чоловіки завжди мовчать, коли жінки говорять дурниці.  Чоловік буде сам готувати лише в крайньому випадку.  Більше половини холостяків, до 25 років живуть разом з батьками.  Всі чоловіки не люблять фразу "Нам треба поговорити", неважливо про що піде мова далі.  Хлопці досить сміливі, щоб йти на війну, але навряд чи здатні піти на процедуру депіляції.  Всі хлопці думають, що вони хороші.  Хлопці більш сконцентровані, ніж дівчата (улюблене заняття, важливий звіт може зайняти всю їх увагу). Хлопці цінують в дівчатах жіночність, але не слабкість. Чоловіки менш сентиментальні, ніж жінки. Чоловіки теж, по-своєму, чутливі. Якщо чоловік розпалив багаття, і остання колода не загорілася, він сприйме це як свою провину. Чоловіки сприймають компліменти з більшою радістю, ніж жінки. Можливо, тому що їм рідше їх говорять. Коли четверо або більше дівчат збираються разом, вони говорять про чоловіків. #42: Чоловіки не схильні розмовляти про своє сексуальне життя зі своїми друзями. #43: Більшість хлопців приводять в порядок свою постіль перед першим побаченням. #44: Хлопці розносять плітки набагато швидше, ніж дівчата. #45: Хлопці іноді плачуть. #46: Більше 80% чоловіків хоча б раз обманювали свою половинку. #47: Чоловіки часто впевнені в собі, тому що росли, порівнюючи себе з супер-героями. Жінки часто комплексують, бо виросли на Барбі. #48: Хлопці обожнюють жіночий голос. #49: Чоловіки, на відміну від жінок, все забувають – і хороше, і погане. #50: Для самотніх хлопців важливіше, що думають друзі, а ніж дівчина, якій він подобається. #51: Багато хлопців не проти знайти собі дівчину по-старше. #52: Багато холостяків носять шкарпетки 2-4 дні підряд. #53: Хлопці люблять, коли з ними фліртують. #54: Якщо хлопець каже, що не розуміє тебе, це означає, що ти не думаєш як він. #55: Чверть хлопців краще збрешуть, якщо правда може принести біль. #56: Хлопці просто обожнюють, коли дівчина посміхається. #57: Для більшості хлопців гарне обличчя може бути важливіше підтягнутою фігури. #58: Вони не переносять, коли ти починаєш розповідати про свого колишнього. #59: Якщо хлопець хоче познайомитися з твоїми батьками. Дозволь йому це. #60: Чоловіки сходять з розуму від задоволення, коли дівчина доторкається його руки. #61: Хлопці не захоплюються лише красивими дівчатами, їм подобаються охайні і цікаві дівчата. #62: Хлопець уміло користується компліментами, коли впадає за дівчатами. Але коли спілкується з дівчиною, яка йому справді дорога – починає заїкатися. #63: Коли дівчина каже «ні», хлопець чує це як «спробуй ще». #64: Більшість чоловіків, у віці 12 – 27 років, вміють інсталювати Windows. #65: Вони обожнюють своїх мам. #66: Хлопець охоче пожертвує грошима на свій обід, заради букета троянд для тебе. #67: 15% чоловіків мають "жіночий" характер. #68: Більшість хлопців дуже відкриті. Отож, буть готова до вульгарних питаннячок чи підшучувань. #69: Перше враження про хлопця завжди оманливе. #70: Чоловіча фантазія безмежна. #71: Відношення вільних хлопців до дівчат – 12 до 10, тобто дівчатам простіше знайти свою любов. #72: Головним знаком того, що ти йому сподобалась, можуть бути підшучування над тобою або дратування. #73: Хлопці більше люблять дівчат з мізками, ніж з міні-спідницями. #74: Вони можуть годинами розглядати вподобану йому дівчину, але при зустрічі навіть не подивитися на неї. #75: Якщо хлопець розповідає тобі про свої проблеми, це означає, що він шукає уважного слухача і тобі не обов'язково засипати його порадами. #76: У хлопців є пристрасть до змін, але, на жаль, слабка воля. #77: Хлопець може моментально зрозуміти, що сподобався дівчині, але буде відчувати невпевненість поки вона не скаже йому про це. #78: Якщо хлопець каже другу, що втратив голову через цю дівчину – це дійсно так. #79: Якщо хлопець почав серйозну розмову, не перебиваючи, вислухай. #80: Якщо хлопець дійсно тебе любить, він не звертає увагу на всі негативні риси твого характеру. #81: Зріст дівчини не має особливого значення для хлопця, а ось вага має. #82: Вони поважають дівчат, які вміють готувати і головне – випікати. #83: Хлопець бажає зустріти дівчину, яка нагадувала б його матір. #84: У хлопця набагато більше проблем, ніж тобі здається. #85: Хлопці вважають що краще брати номер телефону, але не залишати свій. #86: Друг твого хлопця знає про нього все. Не гальмуй, дізнайся від нього про твого коханого як можна більше. #87: Дивно, але чоловіки, незважаючи на свою силу, значно слабкіші прекрасної статі. 75% чоловіків вважають, що жінкам набагато легше впоратися з різним болем. #88: Дівчата, що купаються в косметиці, відштовхують хороших хлопців. #89: Більшість хлопців думають, що краще всього одружитись у 25-30 років, але більше 45% одружуються раніше. #90: Слабке місце хлопця - його... коліно. #91: Якщо хлопець дозволяє тобі піти, він дійсно тебе любить. #92: Шукають поради у дівчат. #93: Обожнюють копатися в жіночому волоссі. #94: Більшість чоловіків надають перевагу французькому поцілунку. #95: Зухвала поведінка дівчини, частіше, відлякує нормальних хлопців, ніж привертає їх увагу. #96: Самотні хлопці частіше носять одяг або татуювання, які допомагають їм самовиражатися. #97: Хлопці обожнюють коли дівчина використовує мінімум макіяжу. #98: Якщо незнайомий хлопець відвертає голову в сторону, при зустрічі ваших поглядів, ти йому сподобалась. #99: Хлопці люблять доторкатися до жіночого тіла. #100: Сексуальна білизна на красивій дівчині збуджує хлопців набагато більше, ніж просто оголена красуня. #101: Хлопці не можуть терпіти, коли дівчина тримає їх "на короткому повідку". #102: Більше 55% чоловіків ревнують дівчат до кожного перехожого, на якого подивилася його дівчина. #103: Більшість чоловіків достатньо скромні, щоб зробити перший крок. #104: Хлопці стурбовані своїм зовнішнім виглядом не менше за жінок, іноді, навіть більше. #105: Всі чоловіки люблять іграшки, тільки з віком ціна іграшок зростає. #106: 85% чоловіків ніколи не забувають жіночих "проколів" (друг провів додому, вечеря за знайомим, зрада...). #107: Ті, хто ведуть себе як справжні мачо, частіше за все не є такими. #108: Вони люблять коли дівчина їх обіймає. #109: Чоловіки "люблять" вухами не менше ніж жінки. #110: Хлопці підуть на війну, якщо вона буде. #111: Всі хлопці кохають жінок по-різному. #112: Понад 62% чоловіків не можуть терпіти коли жінка курить. #113: Хлопець цілує дівчину в лоб, коли не може з нею залишитися. #114: Хлопці знають про жінок більше, чим вони здогадуються. #115: Майже 70% снів чоловіки бачать представників своєї статі. #116: Чоловіки, з маніакальною наполегливістю, бажають платити за жіночу каву, хоча й самі не розуміють, чому. #117: У 95% хлопців є фото дівчини, яка йому подобається. #118: Чоловіки завжди просять фотографії у дівчини, яка йому сподобалась. #119: Чоловіки завжди роблять вигляд, що їм набридло свято 8 березня. #120: Вони думають не тільки про кохання. #121: Всі чоловіки вміють пришивати ґудзики та зашивати дірки на одязі. #122: Хлопець запросто може признатися собі в тому, що мета його життя – спати з жінками. #123: Хлопці завжди дають свою куртку, коли дівчині холодно. #124: Більшості чоловіків неважливо, про що говорить жінка. #125: Як правило, чоловікам подобається спостерігати за тим, як розмовляє жінка. #126: Чоловіки завжди проводжають жінок на поїзд, літак чи автобус, але не завжди зустрічають. #127: Хлопцю подобається, коли дівчина схожа на нього. #128: 80% хлопців подивиться, коли жінка скаже: "Подивися!". #129: 60% чоловіків мовчать, коли жінки кричать.  Більшість хлопців мають гарне почуття гумору. #135: 70% чоловіків щодня приймають душ. Більшість хлопців кладуть руки на коліна. Чоловіки роблять речі, якими пишаються жінки. Понад 80% чоловіків мріють про сина. #140: Перші сорок років дитинства для чоловіка найважчі.
+
 
+
* Усім представникам сильної статі подобається похвала і лестощі.
 +
* • Багато хто з них просто тане від цього.
 +
* • Чоловіки дуже легко вірять в ці лестощі, і це дозволяє жінкам легко ними керувати.
 +
*
 +
* Чоловіки роблять речі, якими пишаються жінки.
 +
* • Понад 80% чоловіків мріють про сина.
 +
* • Перші сорок років дитинства для чоловіка найважчі.
 +
* Хлопці завжди дають свою куртку, коли дівчині холодно.
 +
* • Більшості чоловіків неважливо, про що говорить жінка.
 +
* • Як правило, чоловікам подобається спостерігати за тим, як розмовляє жінка.
  
 +
==Медіа==
 +
==Див. також==
  
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут/ слова 2018]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут/ слова 2018]]

Поточна версія на 19:49, 18 жовтня 2018

Мужик, -ка, м. 1) Простолюдинъ, мужикъ. До панів пан, а до мужиків мужик. Ном. № 5879. 2) Мужъ. Жінкаголубочка пече млинці з полубочка, а мужик, щоб здоров, більш муки намолов. Ном. № 12359. Ум. Мужичо́к. Хоч у мене мужичок з кулачок, а я таки мужикова жінка. Нп. Ув. Мужичище. А той мужичище взявся за бочище. Чуб. V. 686.

Сучасні словники

УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

МУЖИ́К, а́, ч. 1. дорев., розм. Селянин. Пани б’ються, а в мужиків чуби болять (Номис, 1864, № 1304); Вона любила це все [роботу в школі], як любить мужик оранку, жнива або тверду лаву, на якій спочиває(Коцюб., І, 1955, 312); — Якби мужик з волом не орав, то пан на хорбаці [хребті] й дранки би не мав(Стеф., II, 1953, 55); Турбай похмуро посміхнувся. І тут збагнув, що він — мужик, селянський син, і тільки… (Руд., Остання шабля, 1959, 161). 2. перен., заст.,зневажл., лайл. Про невиховану, грубу людину; селюк. Слава богові, що пішов у москалі, а то б вона його і так покинула… Мужик! неотеса!.. (Мирний, IV, 1955, 57); — Мужик ти був, Сидоре Сидоровичу, мужиком і залишився. Пристойний тон тобі однаково, що корові сідло (Коз., Листи.., 1967, 111). 3. заст., розм. Чоловік (у 1 знач.), мужчина. І жінки, і мужики, і мала дітвора, та що то! і старі повиповзали з хат дивитись на таку прояву (Кв.-Осн., II, 1956, 201); Потішав Максим себе тим, що, звичайно, запрошені мужики виберуться на весілля не самі, а в супроводі жінок (Смолич, Мир.., 1958, 40). 4. діал. Чоловік (у 2 знач.), дружина (у 2 знач.). — От вже як піду заміж, .. і мужика, і діточок буду обшивати (Кв.-Осн., II, 1956, 424); — Хай лиш спробує, куди воно жінка сама без мужика годиться(Головко, II, 1957, 98). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 4. — С. 821.

Мужи́к, ка́, м. 1) Простолюдинъ, мужикъ. До панів пан, а до мужиків мужик. Ном. № 5879. 2) Мужъ. Жінка-голубочка пече млинці з полубочка, а мужик, щоб здоров, більш муки намолов.Ном. № 12359. Ум. Мужичо́к. Хоч у мене мужичок з кулачок, а я таки мужикова жінка. Н. п. Ув. Мужичище. А той мужичище взявся за бочище. Чуб. V. 686. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 453. Словник синонімів ПРОСТО́ЛЮ́ДИНзаст. (той, хто належав до непривілейованих верств суспільства; людина неаристократичного походження), ПРОСТО́ЛЮ́ДЕЦЬрозм., ПРОСТА́К розм., ПЛЕБЕ́Йзневажл., ЧУПРУ́Нзневажл.; ХЛОП, МУЖИ́К (про людину селянського походження). - Простолюдинами колись поміщики й дворяни називали народ, який працював на них (П. Автомонов); Поховали Габріотта не як простолюдця, а мов пана якого великого (переклад М. Лукаша); Гості розсілися так, що за одним столом були пани, за другими - простаки (казка); Плебей, безштанько, жебрак - син поштаря і швачки - дозволив собі покохати його дочку, кревну дворянку (Ю. Смолич); Бач, безокая фортуна Зробила [Азилласа] паном із чупруна, Таких не мало бачим див! (І. Котляревський); Отець Сидір ніколи, навіть у хвилини найбільшої іритації, не дозволяв собі відізватися грубо до мужика, бо держався принципу, що, принижуючи хлопа, уймаємо тим і власного авторитету (Ірина Вільде).

СЕЛЯНИ́Н (той, хто живе в селі і займається сільським господарством), ДЯ́ДЬКОрозм., СЕЛЮ́Кзневажл.,МУЖИ́Кзаст., ГРЕЧКОСІ́Йзаст., зневажл.,ЦІПОВ’Я́Ззаст., ПОСПОЛИ́ТИЙзаст.,ЗЕМЛЯНИ́Нзаст.,ХЛОПзаст.,ПОСЕЛЯ́НИНзаст.,ЧОРНОСО́ШНИКзаст.,ЦАРА́НИНдіал.Важка хліборобська праця... Тим до неї ще змалечку привчають селяни дітей(Панас Мирний); Якийсь дядько віз конячиною в поле гній (П. Загребельний); Сама земля панові не родить - мужик робить (прислів’я); Юнак одразу спостеріг зневагу в цих панів до себе, До гречкосія мужика (С. Воскрекасенко); - І хто ж? Отой ціпов’яз має видерти в нього з-під носа ту землю? (М. Коцюбинський); - Нехай і міщанин, і посполитий, і козак стоїть за своє право (П. Куліш); - Та ми сюди на селище прийшли, у земляни пишемось любчівські (Марко Вовчок); Лубенські старости зігнали з села хлопів з плугами, звеліли виорати увесь двір (І. Нечуй-Левицький); Наскільки мені відомо, тут сидять найбідніші поселяни? (М. Стельмах); На тварину робочу обернули пани волоського царанина (І. Ле). - Пор. хліборо́б.

ЧОЛОВІ́К (особа чоловічої статі), ЧОЛОВІ́ЧИНАрозм.,ЧОЛОВ’ЯГАрозм.,МУЖЧИ́НАрозм., ДЯ́ДЬКОрозм.,ДЯ́ДЯрозм.,ДЯ́ДЬОрозм.,МУЖИ́К заст.,ХЛОП діал.,БАДІ́КА діал.Вози, кінні і піші, чоловіки й жінки - спинились і збились в купу (М. Коцюбинський); А якийсь такий огрядненький чоловічина питає: - Чого ви дивитесь? (Остап Вишня); Проти неї спиною до сходів переступає з ноги на ногу широкоплечий чолов’яга (Ю. Шовкопляс); [Мордовець (крізь шибку вдивляючись):] Якийсь мужчина, а хто - не розберу (П. Тичина); На алеї парку з’явився гладкий вусатий дядько у фартусі, з мітлою в руках (Л. Дмитерко); І жінки, і мужики, і мала дітвора, та що то! і старі повиповзали з хат дивитись на таку прояву (Г. Квітка-Основ’яненко); Івась пустився йти, але Сафат, великий, кремезний хлоп, стримав його (Лесь Мартович); За візком ступає повільно високий бадіка (П. Козланюк).

ЧОЛОВІ́К (одружена особа стосовно своєї дружини), ДРУЖИ́НА, ПОДРУ́ЖЖЯ, МУЖзаст., уроч.,БЛАГОВІ́РНИЙжарт.,ПОВЕЛИ́ТЕЛЬ розм.,МУЖИК діал.,ПО́ДРУГ діал.; ГОСПО́ДАР, ХАЗЯ́ЇН (шанобливо). Привіз мене чоловік на своє господарство (Марко Вовчок); Хутко довідавсь від неї Кармель, що.. в старих Книшів наймичка служить Маруся, сирота, нема ані родини, ані дружини (Марко Вовчок); - Хай і мене коло нього поховають, - мимоволі подається [Катерина] в той бік, де, відробивши своє, лежить її подружжя (М. Стельмах); Ой не горлиця ж на дубі В діброві воркує, То вдова по мужі любім Стогне і горює (П. Гулак-Артемовський); Коли він і в такий час завидує на цю хвойду, то не буде вона, Зінька, печалитись за своїм благовірним (М. Стельмах); Накипівша у серці туга.. від витребеньків свого повелителя часто і густо виливається.. тихим, тяжким та важким поспів’ям (Панас Мирний); - Хай лиш спробую, куди воно жінка сама без мужика годиться (А. Головко); Дорош прийшов на квартиру, зібрав свої речі і, зніяковіло поморщившись, сказав здивованій Олені: - З вашим господарем ми в одній хаті не вживемося, так що піду я собі (Григорій Тютюнник); Як відкрила Марія ворота, як уздріла свого хазяїна, збіліла, ніби лице борошном обсипали (Панас Мирний). 3. заст., розм. Чоловік (у 1 знач.), мужчина. І жінки, і мужики, і мала дітвора, та що то! і старі повиповзали з хат дивитись на таку прояву (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 201); Потішав Максим себе тим, що, звичайно, запрошені мужики виберуться на весілля не самі, а в супроводі жінок (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 40). 4. діал. Чоловік (у 2 знач.), дружина (у 2 знач.). — От вже як піду заміж, .. і мужика, і діточок буду обшивати(Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 424); — Хай лиш спробує, куди воно жінка сама без мужика годиться (Андрій Головко, II, 1957, 98).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 821. МУЖИ́ЦЬКИЙ, а, е, дорев., розм. Прикм. до мужик 1. Ми заходились розкувать Своїм невольникам кайдани. Аж гульк!.. І знову потекла Мужицька кров! (Тарас Шевченко, II, 1953, 243); — А сам ти хто — мужицький син? Кріпацька чорна кістка, значить? (Микола Бажан, Роки, 1957, 244); // Власт. мужикові, мужикам. Мій батько, широка мужицька вдача, потайний алкоголік, що протрачує періодично грубі суми в картах (Ольга Кобилянська, III, 1956, 52); Та хіба після цього можна розмовляти з чоловіком, який далі свого носа нічого не бачить і не догадується, що таке мужицька хитрість? (Михайло Стельмах, II, 1962, 235); // Такий, як у мужика. По лісі, нетоптаною стежкою, йшов чоловік у грубім, мужицькім сіряці (Іван Франко, II, 1950, 94).


Ілюстрації

|style="width:20%; padding-top:1em;"| Boroda.jpg |style="width:20%; padding-top:1em;"| 1201.jpg |style="width:20%; padding-top:1em;"| 3658.jpg |style="width:20%; padding-top:1em;"| 6985.jpg |}

Джерела та література

Цікаві факти

  • Усім представникам сильної статі подобається похвала і лестощі.
  • • Багато хто з них просто тане від цього.
  • • Чоловіки дуже легко вірять в ці лестощі, і це дозволяє жінкам легко ними керувати.
  • Чоловіки роблять речі, якими пишаються жінки.
  • • Понад 80% чоловіків мріють про сина.
  • • Перші сорок років дитинства для чоловіка найважчі.
  • Хлопці завжди дають свою куртку, коли дівчині холодно.
  • • Більшості чоловіків неважливо, про що говорить жінка.
  • • Як правило, чоловікам подобається спостерігати за тим, як розмовляє жінка.

Медіа

Див. також