Відмінності між версіями «Судома»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Замінено вміст на «'''Судо́ма, -ми, '''''ж. ''Судорога, корчь. Категорія:Су»)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Судо́ма, -ми, '''''ж. ''Судорога, корчь.  
 
'''Судо́ма, -ми, '''''ж. ''Судорога, корчь.  
 
[[Категорія:Су]]
 
[[Категорія:Су]]
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
СУДО́МА, и, жін.
 +
1. Мимовільне скорочення м'язів (від болю, холоду, при деяких захворюваннях і т. ін.); судорога, корчі. Маруся відчувала, що все її обличчя пересмикує нервова судома (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 208); Завтра він побачить сина! Аж руки звело судомою від бажання щосили, до хрусту в кістках обняти цього навіженого бунтівника (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 60);  * Образно. [Ярослав:] Картину цю назвав би я інакше... Я бачу в ній якийсь таємний страх,.. смутних вагань судому мовчазну (Олександр Левада, Драми.., 1967, 392);  * У порівняннях. Аткінс поглянув на людський рій, І кров у дзвенючі скроні ударила, як в судомі(Микола Бажан, Роки, 1957, 195).
 +
2. перен., заст. Горе, біда. Ой, судома, браття, Ой, судома, — А й нема хліба ні снопочка Ані в полі, ні дома(Українські народні ліричні пісні, 1958, 501).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 828.
 +
 +
===[https://www.pharmencyclopedia.com.ua/ Фармацевтична енциклопедія ]===
 +
СУДОМИ (син. судороги) — мимовільні м’язові скорочення, викликані підвищеною збудливістю або подразненням рухових нейронів на різних рівнях нервової системи. За механізмом розвитку вони поділяються на епілептичні (викликані патологічним синхронним розрядженням великої групи нейронів) або неепілептичні.
 +
За характером м’язового скорочення С. поділяють на клонічні й тонічні. Клонічні С. характеризуються короткочасними скороченнями і розслабленнями окремих груп м’язів, які швидко слідують одне за одним, що викликає стереотипні швидкі рухи з різною амплітудою. Тонічні С. являють собою триваліші (до трьох, іноді й більше хвилин) скорочення м’язів, унаслідок яких відбувається «застигання» тулуба і кінцівок у різних вимушених позах. Різноманіття С., що зустрічаються в клінічній практиці, не укладається в рамки цієї класифікації. Є багато форм С. змішаного характеру. Залежно від поширеності С. поділяють на локалізовані в одному м’язі або групі м’язів і генералізовані, що охоплюють багато м’язів.
 +
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
===[https://uk.wikipedia.org/wiki Вікіпедія]===
 +
Судома, частіше вживається в множині як судоми у зв'язку із участю декількох м'язів, чи групи м'язових пучків — це мимовільне або навіть надмірне скорочення м'язів, може носити безболісний (посмикування м'язів) або больовий характер від терпимих до часто нестерпних больових відчуттів, в той час залишаючись тимчасовим та не деструктивним явищем. Можуть проявлятись під виглядом паралічу та схожої до паралічу іммобільності в ділянці вражених м'язів. Приступ, як правило гострий, та зникає самостійно через декілька секунд, хвилин або навіть годин. Судоми можуть виникати в скелетних м'язах або гладких м'язах. Судоми скелетних м'язів можуть бути викликані м'язовою втомою, електролітними розладами, різким переохолодженням (падінням в холодну воду), раптовим нетиповим фізичним навантаженням, тобто, частіше всього судоми провоковані. Судоми переважно розвиваються в скелетних м'язах, окрім деяких винятків, див. судоми гладких м'язів.
 +
Часто, стан судом називається різноманітними ідіомами в різних мовах, в буквальному перекладі означаючими «коняча нога», «льодяна нога», «дерев'яна нога», «мертва нога», «кінь Чарлі» (англ. Charley-horse) та ін. Інколи болісні судоми (якоїсь частини тіла) носять діалектичні назви, наприклад, «звело ногу» чи «скрутило ногу», «зкрутило шию» проте цей стан слід диференціювати від вивихів, підвивихів, перерозтягнень капсул суглобів, див. диференційна діагностика.
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Судома1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Судома2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Судома3.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki/Судома Матеріал з Вікіпедії]===
 +
Судома - річка в Росії, протікає в Псковскій області. Устя річки знаходиться в 178 км по лівому березі річки Шелонь. Судома бере початок з ключів озера Навережское в самій підвищеній частині Судомских гір.
 +
Довжина річки становить 65 км, площа водозбірного басейну 480 км². Ширина лише в кількох місцях доходить до 20 метрів, глибина до 1 метра. Навесні і при сильних дощах води її швидко прибувають, місцями річка виходить з берегів.
 +
У верхів'ї Судома швидким звивистих потоком в'ється між гір в глибоких і обривистих берегах, приймаючи безліч невеликих річок. В районі Порхова Судома виходить на рівнину, але до самого гирла має яристі берега і протягом її швидко. Грунт берегів глинистий і супіщаний, дно річки кам'янисте; вода чиста, світла [2].
 +
• У 14 км від гирла, по лівому березі річки впадає річка Хмелько.
 +
• У 51 км від гирла, по лівому березі річки впадає річка Локонка. У 30 км від гирла, по правому березі річки впадає річка Кобилиця.
 +
З назвою річки пов'язано багато легенд. Ось одна з них. Жили три велетня: батько Лобно, мати Судома і дочка Степулнха. Вартували свій край від ворогів, а зброєю у них був величезний кам'яний сокиру - один на трьох. Коли наступали вороги, велетні перекидали сокиру один одному. Але одного разу він вирвався з рук і потонув в озері, і коли вороги стали долати, Судома не витримала - заплакала і сказала заклинання. І всі троє велетнів перетворилися в гори і тим перекрили шлях ворогам, а від сліз, пролитих матір'ю, народилася річка Судома.
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 08:26, 7 жовтня 2018

Судо́ма, -ми, ж. Судорога, корчь.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СУДО́МА, и, жін. 1. Мимовільне скорочення м'язів (від болю, холоду, при деяких захворюваннях і т. ін.); судорога, корчі. Маруся відчувала, що все її обличчя пересмикує нервова судома (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 208); Завтра він побачить сина! Аж руки звело судомою від бажання щосили, до хрусту в кістках обняти цього навіженого бунтівника (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 60); * Образно. [Ярослав:] Картину цю назвав би я інакше... Я бачу в ній якийсь таємний страх,.. смутних вагань судому мовчазну (Олександр Левада, Драми.., 1967, 392); * У порівняннях. Аткінс поглянув на людський рій, І кров у дзвенючі скроні ударила, як в судомі(Микола Бажан, Роки, 1957, 195). 2. перен., заст. Горе, біда. Ой, судома, браття, Ой, судома, — А й нема хліба ні снопочка Ані в полі, ні дома(Українські народні ліричні пісні, 1958, 501). Словник української мови: в 11 томах. — Том 9, 1978. — Стор. 828.

Фармацевтична енциклопедія

СУДОМИ (син. судороги) — мимовільні м’язові скорочення, викликані підвищеною збудливістю або подразненням рухових нейронів на різних рівнях нервової системи. За механізмом розвитку вони поділяються на епілептичні (викликані патологічним синхронним розрядженням великої групи нейронів) або неепілептичні. За характером м’язового скорочення С. поділяють на клонічні й тонічні. Клонічні С. характеризуються короткочасними скороченнями і розслабленнями окремих груп м’язів, які швидко слідують одне за одним, що викликає стереотипні швидкі рухи з різною амплітудою. Тонічні С. являють собою триваліші (до трьох, іноді й більше хвилин) скорочення м’язів, унаслідок яких відбувається «застигання» тулуба і кінцівок у різних вимушених позах. Різноманіття С., що зустрічаються в клінічній практиці, не укладається в рамки цієї класифікації. Є багато форм С. змішаного характеру. Залежно від поширеності С. поділяють на локалізовані в одному м’язі або групі м’язів і генералізовані, що охоплюють багато м’язів.


Іноземні словники

Вікіпедія

Судома, частіше вживається в множині як судоми у зв'язку із участю декількох м'язів, чи групи м'язових пучків — це мимовільне або навіть надмірне скорочення м'язів, може носити безболісний (посмикування м'язів) або больовий характер від терпимих до часто нестерпних больових відчуттів, в той час залишаючись тимчасовим та не деструктивним явищем. Можуть проявлятись під виглядом паралічу та схожої до паралічу іммобільності в ділянці вражених м'язів. Приступ, як правило гострий, та зникає самостійно через декілька секунд, хвилин або навіть годин. Судоми можуть виникати в скелетних м'язах або гладких м'язах. Судоми скелетних м'язів можуть бути викликані м'язовою втомою, електролітними розладами, різким переохолодженням (падінням в холодну воду), раптовим нетиповим фізичним навантаженням, тобто, частіше всього судоми провоковані. Судоми переважно розвиваються в скелетних м'язах, окрім деяких винятків, див. судоми гладких м'язів. Часто, стан судом називається різноманітними ідіомами в різних мовах, в буквальному перекладі означаючими «коняча нога», «льодяна нога», «дерев'яна нога», «мертва нога», «кінь Чарлі» (англ. Charley-horse) та ін. Інколи болісні судоми (якоїсь частини тіла) носять діалектичні назви, наприклад, «звело ногу» чи «скрутило ногу», «зкрутило шию» проте цей стан слід диференціювати від вивихів, підвивихів, перерозтягнень капсул суглобів, див. диференційна діагностика.

Ілюстрації

Судома1.jpg Судома2.jpg Судома3.jpg

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Судома - річка в Росії, протікає в Псковскій області. Устя річки знаходиться в 178 км по лівому березі річки Шелонь. Судома бере початок з ключів озера Навережское в самій підвищеній частині Судомских гір. Довжина річки становить 65 км, площа водозбірного басейну 480 км². Ширина лише в кількох місцях доходить до 20 метрів, глибина до 1 метра. Навесні і при сильних дощах води її швидко прибувають, місцями річка виходить з берегів. У верхів'ї Судома швидким звивистих потоком в'ється між гір в глибоких і обривистих берегах, приймаючи безліч невеликих річок. В районі Порхова Судома виходить на рівнину, але до самого гирла має яристі берега і протягом її швидко. Грунт берегів глинистий і супіщаний, дно річки кам'янисте; вода чиста, світла [2]. • У 14 км від гирла, по лівому березі річки впадає річка Хмелько. • У 51 км від гирла, по лівому березі річки впадає річка Локонка. У 30 км від гирла, по правому березі річки впадає річка Кобилиця. З назвою річки пов'язано багато легенд. Ось одна з них. Жили три велетня: батько Лобно, мати Судома і дочка Степулнха. Вартували свій край від ворогів, а зброєю у них був величезний кам'яний сокиру - один на трьох. Коли наступали вороги, велетні перекидали сокиру один одному. Але одного разу він вирвався з рук і потонув в озері, і коли вороги стали долати, Судома не витримала - заплакала і сказала заклинання. І всі троє велетнів перетворилися в гори і тим перекрили шлях ворогам, а від сліз, пролитих матір'ю, народилася річка Судома.