Відмінності між версіями «Куфа»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Куфа, -фи, '''''ж. ''Бочка. ''Горілка, меди, пива так за їми в куфах і їздять хто стрінеться, ус...)
 
(Ілюстрації)
 
(не показані 3 проміжні версії цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Куфа, -фи, '''''ж. ''Бочка. ''Горілка, меди, пива так за їми в куфах і їздять хто стрінеться, усякого частують. ''К. ЧР. 85.  
+
Куфа, -фи, ж. Бочка. Горілка, меди, пива так за їми в куфах і їздять хто стрінеться, усякого частують. К. ЧР. 85.
[[Категорія:Ку]]
+
==Сучасні словники==
 +
 
 +
Бо́чка, заст. ку́хва, ку́фа (від дав.-в.-нім. kuofa) — ємність циліндричної форми (дерев'яні варіанти — з опуклими боками посередині), з двома плоскими днищами. Призначена для транспортування та зберігання рідких та інших речовин. Іноді бочку помилково називають «діжкою»[5], але на відміну від діжки, дерев'яна бочка — це бондарний виріб, що має не прямі, а округлі боки, а також два днища. Бочку можна перекочувати з одного місця на інше і ставити на торці без додаткових опор. Колись бочки виготовляли з дерева в бондарській техніці, зараз матеріалом для них частіше слугує метал або пластик.
 +
Слово бочка походить від прасл. *bъčъ (від ранішої форми *buki) або *bъča, етимологія якого остаточно не з'ясована[6]; пов'язання з «бік», очевидно, є помилковим.
 +
Бочки бувають різної форми, але зазвичай денце, верх і розріз центральної частини бочки мають форму круга, при цьому діаметр центральної частини більше діаметрів підстави і верху. Раніше бочки виготовляли виключно з дерева, з окремих клепок, стягнених дерев'яним (найчастіше з в'язу або черемхи) або металевим обручем. Традиція бондарного виробництва зберігається і досі.
 +
 
 +
Куфа (міра рідини) — Українська міра рідини XVII–XVIII століть.
 +
 
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Бочка_дубовая_на_подставке_200л.png|Фото]]
 +
|}
 +
 
 +
==Медіа==
 +
 
 +
{{#ev:youtube|MGNKydkzaNA}}
 +
 
 +
==Див. також==
 +
 
 +
==Джерела та література==
 +
 
 +
[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B0 '''Бочка''']
 +
 
 +
[http://hrinchenko.com//slovar/znachenie-slova/25541-kufa.html '''КУФА. Словник української мови Б.Грінченка.''']
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут журналістики]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 00:56, 27 листопада 2017

Куфа, -фи, ж. Бочка. Горілка, меди, пива так за їми в куфах і їздять — хто стрінеться, усякого частують. К. ЧР. 85.

Сучасні словники

Бо́чка, заст. ку́хва, ку́фа (від дав.-в.-нім. kuofa) — ємність циліндричної форми (дерев'яні варіанти — з опуклими боками посередині), з двома плоскими днищами. Призначена для транспортування та зберігання рідких та інших речовин. Іноді бочку помилково називають «діжкою»[5], але на відміну від діжки, дерев'яна бочка — це бондарний виріб, що має не прямі, а округлі боки, а також два днища. Бочку можна перекочувати з одного місця на інше і ставити на торці без додаткових опор. Колись бочки виготовляли з дерева в бондарській техніці, зараз матеріалом для них частіше слугує метал або пластик. Слово бочка походить від прасл. *bъčъ (від ранішої форми *buki) або *bъča, етимологія якого остаточно не з'ясована[6]; пов'язання з «бік», очевидно, є помилковим. Бочки бувають різної форми, але зазвичай денце, верх і розріз центральної частини бочки мають форму круга, при цьому діаметр центральної частини більше діаметрів підстави і верху. Раніше бочки виготовляли виключно з дерева, з окремих клепок, стягнених дерев'яним (найчастіше з в'язу або черемхи) або металевим обручем. Традиція бондарного виробництва зберігається і досі.

Куфа (міра рідини) — Українська міра рідини XVII–XVIII століть.

Ілюстрації

Фото

Медіа

Див. також

Джерела та література

Бочка

КУФА. Словник української мови Б.Грінченка.