Відмінності між версіями «Відбій»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Відбій, -бою, '''''м. ''Лучшаго сорта хребтовая щетина. Вас. 190. Категорія:Ві)
 
 
(не показано 2 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Відбій, -бою, '''''м. ''Лучшаго сорта хребтовая щетина. Вас. 190.  
 
'''Відбій, -бою, '''''м. ''Лучшаго сорта хребтовая щетина. Вас. 190.  
 +
 +
''''Би́ти''' / вда́рити відбі́й-припиняти будь-які дії. Одначе вичувалося, що процес (заарештовування) десь таки дійшов свого діалектичного заперечення, й сам Сталін вже б’є відбій (І. Багряний)
 +
 
[[Категорія:Ві]]
 
[[Категорія:Ві]]
 +
==Сучасні словники==
 +
=== Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ===
 +
ВІДБІ́Й, бою, чол.
 +
1. Звуковий сигнал (переважно військовий), що означає закінчення яких-небудь дій або занять. О четвертій годині сорок хвилин було дано відбій повітряної тривоги (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 31); Раптом чути сигнали одбою. І зараз же спалахує світло (Іван Кочерга, II, 1956, 375);
 +
//  у знач. виг. Уживається як команда для припинення якої-небудь дії. Курсант почекав, поки секундна стрілка стала на 60 і крикнув. — Відбій! (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 26); Сагайда.. з'явився на бруствері і подав команду, яку він любив над усе в світі: — Відбій! Міномети на в'юки! (Олесь Гончар, I, 1954, 39).
 +
♦ Бити (вдарити) відбій — сигналізувати про закінчення яких-небудь дій. Сурми та барабани лунко вдарили відбій (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 530).
 +
2. військ. Поштовх назад механізму вогнепальної зброї під час пострілу. В сучасній артилерії при відбої відкочується тільки ствол гармати, а лафет лишається на місці (Курс фізики, I, 1957, 136).
 +
3. гірн. Відбивання кам'яного вугілля, руди та ін. породи від масиву. Незважаючи на високі темпи механізації зарубки, доставки і відкатки, механізації таких виробничих процесів, як відбій,.. вантаження та інші, практично не було (Вісник АН УРСР, 12, 1957, 41); Семен Родіонович цікавився кожною дрібницею, випитував, ..скільки шпурів просвердлив [Микола], як відбувався відпал, а потім відбій і зачистка вибою (Володимир Гжицький, Вел. надії, 1963, 191).
 +
♦ Нема (не було, не буде) відбою: а) (від кого) надто багато тих, хто домагається чого-небудь. — Нема мені одбою від хлопців за тебе: чому та й чому, тітко Христя до вас не приходить (Панас Мирний, III, 1954, 38); Від кандидаток не було би відбою (Іван Франко, II, 1950, 303); б) (від чого) не можна позбутися чого-небудь, нема перерви в чомусь. Климцю, Климцю, що з тобою? Чом ти ходиш сам не свій? Од думок нема одбою, Розберися в них, зумій (Леонід Первомайський, II, 1958, 255).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 557.
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
=== Словари и энциклопедии на Академике ===
 +
відбій
 +
-бо́ю, ч.
 +
1) Звуковий сигнал (перев. військовий), що означає закінчення яких-небудь дій або занять. || у знач. виг.Уживається як команда для припинення якої-небудь дії.
 +
••
 +
Би́ти відбі́й — сигналізувати про закінчення яких-небудь дій.
 +
2) військ. Поштовх назад механізму вогнепальної зброї під час пострілу.
 +
3) гірн. Відбивання кам'яного вугілля, руди та іншої породи від масиву.
 +
••
 +
Нема́ відбо́ю — а) (від кого) надто багато тих, хто домагається чого-небудь; б) (від чого) не можна позбутисячого-небудь, нема перерви в чомусь.
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #cccsolid; border-bottom:5px #cccsolid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: ВідбійPNG.jpg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Відбій2PNG.jpg |x140px]]
 +
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| mg6cPVau7sw }}
 +
==Цікаві факти==
 +
=== Матеріал з Вікіпедії===
 +
Відбій — команда, що подається у розташуванні особового складу у Збройних силах України (в армії і на флоті), після якої особовому складу дозволяється відпочивати (спати), а також елемент розпорядку дня, визначений Військовими статутами ЗС України (Статутом внутрішньої служби), під час якого в розташуванні підрозділу вводяться певні особливі умови[1].
 +
Процес відбою
 +
Відбій особового складу є одним із обов'язкових елементів розпорядку дня, що вводиться в дію наказом командира військової частини.
 +
У розпорядку дня має бути передбачений час для проведення ранкової фізичної зарядки, ранкового огляду, ранкового й вечірнього туалету; для навчальних занять і підготовки до них; для інструктажу та розводу добового наряду; для зміни спеціального (робочого) одягу, чищення одягу, взуття, миття рук перед їжею, харчування, обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки; для гуманітарної, культурно-освітньої та спортивно-масової роботи, слухання радіо й перегляду телепередач; для приймання хворих у медичному пункті, приймання військовослужбовців командуванням з особистих питань, відвідування військовослужбовців; для особистих потреб військовослужбовців, вечірньої прогулянки, вечірньої перевірки та восьмигодинного сну.
 +
Отже, якщо в частині не проводяться мобілізаційні заходи, навчання, нічні заняття за планом бойової підготовки, особовому складу надається 8 годин для відпочинку (сну).
 +
Відбою передує вечірня перевірка, в ході якої зачитується увесь поіменний список особового складу підрозділу, командири підрозділів доповідають старшині роти про відсутніх: на варті, в наряді, хворих, у відрядженнях та відпустках; зачитується бойовий розподіл та наряд на наступну добу.
 +
Після закінчення вечірньої перевірки старшина роти віддає команду "Вільно" і встановлює час для вечірнього туалету. У встановлений час подається сигнал "Відбій" і вмикається чергове освітлення. У приміщенні встановлюється цілковита тиша.
 +
Особливості після сигналу «Відбій» до сигналу «Підйом»
 +
• При розташуванні табором після сигналу «Відбій» до сигналу «Підйом» команда для виклику чергових на лінію не подається.
 +
• Команда для виконання військового вітання військовим частинам і підрозділам не подається.
 +
• У спальних приміщеннях у години сну залишається чергове освітлення. Біля входу до казарм, у кімнатах для зберігання зброї, коридорах, на сходах і в туалетах з настанням темряви й до світанку підтримується повне освітлення. Нагляд за підтриманням встановленого освітлення та своєчасним увімкненням і вимкненням світла покладається на чергових і днювальних.
 +
• Електричне освітлення в районі розташування військової частини, як правило, на ніч не вимикається і підтримується у черговому режимі. На випадок аварії, тимчасового вимкнення електричного освітлення або непередбачених обставин чергові рот та інших підрозділів повинні мати резервні ліхтарі (гасові лампи), місця зберігання яких встановлюються командиром військової частини.
 +
• Якщо військовослужбовець повертається із звільнення до підрозділу після відбою, він доповідає не своєму безпосередньому начальнику, а лише черговому роти.
 +
• Дії осіб із складу варти та добового наряду від «Відбою» до «Підйому» регламентуються, як правило, окремим розділом інструкцій[2].
 +
• Рядові (матроси) та курсанти перших курсів військових навчальних закладів, призначені поза чергою в наряд на роботу, залучаються до виконання робіт у своєму підрозділі або у військовій частині в будь-які дні тижня у вільний від занять час. Тривалість виконання одного наряду на роботу не повинна перевищувати 8 годин на добу. Роботи виконуються від підйому до відбою.
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 21:58, 25 листопада 2017

Відбій, -бою, м. Лучшаго сорта хребтовая щетина. Вас. 190.

'Би́ти / вда́рити відбі́й-припиняти будь-які дії. Одначе вичувалося, що процес (заарештовування) десь таки дійшов свого діалектичного заперечення, й сам Сталін вже б’є відбій (І. Багряний)

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВІДБІ́Й, бою, чол. 1. Звуковий сигнал (переважно військовий), що означає закінчення яких-небудь дій або занять. О четвертій годині сорок хвилин було дано відбій повітряної тривоги (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 31); Раптом чути сигнали одбою. І зараз же спалахує світло (Іван Кочерга, II, 1956, 375); // у знач. виг. Уживається як команда для припинення якої-небудь дії. Курсант почекав, поки секундна стрілка стала на 60 і крикнув. — Відбій! (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 26); Сагайда.. з'явився на бруствері і подав команду, яку він любив над усе в світі: — Відбій! Міномети на в'юки! (Олесь Гончар, I, 1954, 39). ♦ Бити (вдарити) відбій — сигналізувати про закінчення яких-небудь дій. Сурми та барабани лунко вдарили відбій (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 530). 2. військ. Поштовх назад механізму вогнепальної зброї під час пострілу. В сучасній артилерії при відбої відкочується тільки ствол гармати, а лафет лишається на місці (Курс фізики, I, 1957, 136). 3. гірн. Відбивання кам'яного вугілля, руди та ін. породи від масиву. Незважаючи на високі темпи механізації зарубки, доставки і відкатки, механізації таких виробничих процесів, як відбій,.. вантаження та інші, практично не було (Вісник АН УРСР, 12, 1957, 41); Семен Родіонович цікавився кожною дрібницею, випитував, ..скільки шпурів просвердлив [Микола], як відбувався відпал, а потім відбій і зачистка вибою (Володимир Гжицький, Вел. надії, 1963, 191). ♦ Нема (не було, не буде) відбою: а) (від кого) надто багато тих, хто домагається чого-небудь. — Нема мені одбою від хлопців за тебе: чому та й чому, тітко Христя до вас не приходить (Панас Мирний, III, 1954, 38); Від кандидаток не було би відбою (Іван Франко, II, 1950, 303); б) (від чого) не можна позбутися чого-небудь, нема перерви в чомусь. Климцю, Климцю, що з тобою? Чом ти ходиш сам не свій? Од думок нема одбою, Розберися в них, зумій (Леонід Первомайський, II, 1958, 255). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 557.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

відбій -бо́ю, ч. 1) Звуковий сигнал (перев. військовий), що означає закінчення яких-небудь дій або занять. || у знач. виг.Уживається як команда для припинення якої-небудь дії. •• Би́ти відбі́й — сигналізувати про закінчення яких-небудь дій. 2) військ. Поштовх назад механізму вогнепальної зброї під час пострілу. 3) гірн. Відбивання кам'яного вугілля, руди та іншої породи від масиву. •• Нема́ відбо́ю — а) (від кого) надто багато тих, хто домагається чого-небудь; б) (від чого) не можна позбутисячого-небудь, нема перерви в чомусь.

Ілюстрації

ВідбійPNG.jpg Відбій2PNG.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Відбій — команда, що подається у розташуванні особового складу у Збройних силах України (в армії і на флоті), після якої особовому складу дозволяється відпочивати (спати), а також елемент розпорядку дня, визначений Військовими статутами ЗС України (Статутом внутрішньої служби), під час якого в розташуванні підрозділу вводяться певні особливі умови[1]. Процес відбою Відбій особового складу є одним із обов'язкових елементів розпорядку дня, що вводиться в дію наказом командира військової частини. У розпорядку дня має бути передбачений час для проведення ранкової фізичної зарядки, ранкового огляду, ранкового й вечірнього туалету; для навчальних занять і підготовки до них; для інструктажу та розводу добового наряду; для зміни спеціального (робочого) одягу, чищення одягу, взуття, миття рук перед їжею, харчування, обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки; для гуманітарної, культурно-освітньої та спортивно-масової роботи, слухання радіо й перегляду телепередач; для приймання хворих у медичному пункті, приймання військовослужбовців командуванням з особистих питань, відвідування військовослужбовців; для особистих потреб військовослужбовців, вечірньої прогулянки, вечірньої перевірки та восьмигодинного сну. Отже, якщо в частині не проводяться мобілізаційні заходи, навчання, нічні заняття за планом бойової підготовки, особовому складу надається 8 годин для відпочинку (сну). Відбою передує вечірня перевірка, в ході якої зачитується увесь поіменний список особового складу підрозділу, командири підрозділів доповідають старшині роти про відсутніх: на варті, в наряді, хворих, у відрядженнях та відпустках; зачитується бойовий розподіл та наряд на наступну добу. Після закінчення вечірньої перевірки старшина роти віддає команду "Вільно" і встановлює час для вечірнього туалету. У встановлений час подається сигнал "Відбій" і вмикається чергове освітлення. У приміщенні встановлюється цілковита тиша. Особливості після сигналу «Відбій» до сигналу «Підйом» • При розташуванні табором після сигналу «Відбій» до сигналу «Підйом» команда для виклику чергових на лінію не подається. • Команда для виконання військового вітання військовим частинам і підрозділам не подається. • У спальних приміщеннях у години сну залишається чергове освітлення. Біля входу до казарм, у кімнатах для зберігання зброї, коридорах, на сходах і в туалетах з настанням темряви й до світанку підтримується повне освітлення. Нагляд за підтриманням встановленого освітлення та своєчасним увімкненням і вимкненням світла покладається на чергових і днювальних. • Електричне освітлення в районі розташування військової частини, як правило, на ніч не вимикається і підтримується у черговому режимі. На випадок аварії, тимчасового вимкнення електричного освітлення або непередбачених обставин чергові рот та інших підрозділів повинні мати резервні ліхтарі (гасові лампи), місця зберігання яких встановлюються командиром військової частини. • Якщо військовослужбовець повертається із звільнення до підрозділу після відбою, він доповідає не своєму безпосередньому начальнику, а лише черговому роти. • Дії осіб із складу варти та добового наряду від «Відбою» до «Підйому» регламентуються, як правило, окремим розділом інструкцій[2]. • Рядові (матроси) та курсанти перших курсів військових навчальних закладів, призначені поза чергою в наряд на роботу, залучаються до виконання робіт у своєму підрозділі або у військовій частині в будь-які дні тижня у вільний від занять час. Тривалість виконання одного наряду на роботу не повинна перевищувати 8 годин на добу. Роботи виконуються від підйому до відбою.