Відмінності між версіями «Дорщ»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 28: Рядок 28:
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
 +
'''Цікаві факти про дощ'''
 +
 +
1. У Португалії дощ - поважна причина не виходить на роботу.
 +
2. У м. Пара мешканціі звіряють годинники по дощу, тому що зливи йдуть кожен день в одну і ту же годину.
 +
3. У дощу немає запаху. Запах, що ми відносимо до аромату дощу, насправді виділяють актин і ціанобактерії. Речовина, що надає дощу запах, називається геосмін.
 +
4. Мешканців Уганди не злякаєте громом, тому що в країні дощ з грозою йде плизько 250 разів на рік.
 +
5. У посушливій Бостсвані люди здороваються словом пулу, що означає «дощ», а також і національна грошова валюта в країні тоже називається «дощ».
 +
6. Місто Черапунджі, що в Індії - саме дощове в світі. За рік там випадає 26 460 мм дощу.
 +
7. Всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» то мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3:00. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде, це означає, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менше половини доби.
 +
8. Кислотність звичайного дощу - рН 5,6. А якщо рівень кислотності нижче, то дощ називають кислотним. При рН дощу 5,5 гинуть бактерії, а при 4,5 гинуть комахи, земноводні та риби.
 +
14. На сьогодні можна штучно влаштувати дощ. Частинки сухого льоду скидають з літака прямо на купчасті хмари. В хмарі вуглекислота обволікається водою і падає як сніжинка, при падінні нагріваючись і перетворюючись в дощ. Таким способом, можна боротися з посухою або розсіювати хмари.
 +
15. У містечку Уайнсберг, що в штаті Огайо, 29 липня кождого року неодмінно йде дощ, і це вже триває протягом 100 років.
 +
16. Приблизно один зі ста мільйонів людей страждає алергією на дощ. Будь-який вплив води на шкіру викликає почервоніння, набряки, а потрапивши під дощ такі люди можуть померти.
 +
17. Щорічно на землю проливається 519 000 км3 дощу (де кожен км3 - це мільярд тонн води).
 +
18. У Сан-Франциско з метеостанції повідомляють про дощ зі ступенем ймовірності, наприклад, 4/6. Просто там 10 місцевих метеорологів голосують про те, буде дощ чи не буде, а результат оголошують слухачам в такому от «відносному» вигляді.
 +
19. Найважчі градини падали з неба в м. Гопалгандж 14 квітня 1986. Вага однієї градини перевершувала 1 кг,і від цього «дощику» загинуло 92 людини.
 +
20. Найбільш дощові місця планети відчувають нестачу води взимку. Після сезону дощів наступає настільки посушлива зима, що жителям доводиться купувати воду в інших містах.
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==

Версія за 15:23, 25 листопада 2017

Дорщ, -щу, м. и пр. = Дощ и пр. Грин. ІІІ. 390. Не проси у Бога дорщу, а проси урожаю. Ном. № 7270. Ум. Дорщик. МУЕ. III. 118.

Сучасні словники

Вікіпедія Дощ — рідкі опади, що випадають з хмар у вигляді крапель діаметром понад 0,5 мм.

Словник української мови (Академічний тлумачний словник (1970—1980)) ДОЩ, у, чол. 1. Атмосферні опади, що випадають із хмар у вигляді краплин води. Як сіно косять, то дощів не просять, — самі йдуть (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 96); Настала осінь з вітрами холодними, з дощами дрібними (Леся Українка, III, 1952, 483); * Образно. Із очей у хлопця — дощ (Платон Воронько, Коли виростають крила, 1960, 92); * У порівняннях. Кулі сипалися, як дощ (Юрій Смолич, I, 1958, 99).

Дощ, як з відра — великий, сильний дощ. Зараз такий йде дощ, як з відра (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 310); Курячий (свинячий) дощ — краплистий короткочасний дощ у сонячний день. 

♦ Золотий дощ — великі несподівані прибутки. Кривдно було слухати Валерикові, що Мурашкова велика вода проллється золотим дощем насамперед на довколишніх степових магнатів (Олесь Гончар, Таврія... 1957, 176); Як свиня в дощ — брудний, неохайний. [Охрім:] Чепурний, як свиня в дощ! (Марко Кропивницький, I, 1958, 384). 2. перен., чого, з означенням. Про велику кількість того, що падає, сиплеться. І враз затремтіло молоде листя, зашамотіло, струсило з себе дощ самоцвітів (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 149); Квітникарки в білих платтях засипали губернатора дощем квітів і конфетті (Юрій Смолич, II, 1958, 115); Кулемет «малютки» [танкетки] засипав її [фашистську колону] свинцевим дощем (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 12). 3. у знач. присл. дощем. Великим потоком; так, як дощ. Сухе листя дощем спадало з дерев (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 57); Навкруг бджола в гречки духмяні Барвистим падає дощем (Михайло Стельмах, Жито.., 1954, 61). Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 402.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Цікаві факти про дощ

1. У Португалії дощ - поважна причина не виходить на роботу. 2. У м. Пара мешканціі звіряють годинники по дощу, тому що зливи йдуть кожен день в одну і ту же годину. 3. У дощу немає запаху. Запах, що ми відносимо до аромату дощу, насправді виділяють актин і ціанобактерії. Речовина, що надає дощу запах, називається геосмін. 4. Мешканців Уганди не злякаєте громом, тому що в країні дощ з грозою йде плизько 250 разів на рік. 5. У посушливій Бостсвані люди здороваються словом пулу, що означає «дощ», а також і національна грошова валюта в країні тоже називається «дощ». 6. Місто Черапунджі, що в Індії - саме дощове в світі. За рік там випадає 26 460 мм дощу. 7. Всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» то мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3:00. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде, це означає, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менше половини доби. 8. Кислотність звичайного дощу - рН 5,6. А якщо рівень кислотності нижче, то дощ називають кислотним. При рН дощу 5,5 гинуть бактерії, а при 4,5 гинуть комахи, земноводні та риби. 14. На сьогодні можна штучно влаштувати дощ. Частинки сухого льоду скидають з літака прямо на купчасті хмари. В хмарі вуглекислота обволікається водою і падає як сніжинка, при падінні нагріваючись і перетворюючись в дощ. Таким способом, можна боротися з посухою або розсіювати хмари. 15. У містечку Уайнсберг, що в штаті Огайо, 29 липня кождого року неодмінно йде дощ, і це вже триває протягом 100 років. 16. Приблизно один зі ста мільйонів людей страждає алергією на дощ. Будь-який вплив води на шкіру викликає почервоніння, набряки, а потрапивши під дощ такі люди можуть померти. 17. Щорічно на землю проливається 519 000 км3 дощу (де кожен км3 - це мільярд тонн води). 18. У Сан-Франциско з метеостанції повідомляють про дощ зі ступенем ймовірності, наприклад, 4/6. Просто там 10 місцевих метеорологів голосують про те, буде дощ чи не буде, а результат оголошують слухачам в такому от «відносному» вигляді. 19. Найважчі градини падали з неба в м. Гопалгандж 14 квітня 1986. Вага однієї градини перевершувала 1 кг,і від цього «дощику» загинуло 92 людини. 20. Найбільш дощові місця планети відчувають нестачу води взимку. Після сезону дощів наступає настільки посушлива зима, що жителям доводиться купувати воду в інших містах.

Джерела та література

Зовнішні посилання

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]