Відмінності між версіями «Потапці»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Потапці, -ців, '''''м. ''Маленькіе сухарики, которые ѣдятъ съ горячей ухой, также съ медовой ...)
 
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Потапці, -ців, '''''м. ''Маленькіе сухарики, которые ѣдятъ съ горячей ухой, также съ медовой сытой. ''Жигай потапці, впустивши в юшку. ''Ном. № 11994.  
 
'''Потапці, -ців, '''''м. ''Маленькіе сухарики, которые ѣдятъ съ горячей ухой, также съ медовой сытой. ''Жигай потапці, впустивши в юшку. ''Ном. № 11994.  
 
[[Категорія:По]]
 
[[Категорія:По]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
ПОТА́ПЦІ, ів, мн.
 +
1. Підсушений невеличкими шматочками хліб, який їдять з гарячою рибною юшкою, молоком, водою тощо. Лигай потапці, впустивши в юшку (Номис, 1864, № 11994); — А я у молочко потапців нароблю! — Сказала Хівря тут (Левко Боровиковський, Тв., 1957, 135); — Потапці, щоб ви знали, це хліб з водою, та сіллю, та цибулиною всуміш, а сковородинка — смажений на сковороді ячмінь (Михайло Чабанівський, Шляхами.., 1961, 52).
 +
2. Змащені жиром і підсмажені скибочки хліба; грінки. На закуску подають також потапці — підсмажений хліб з помідорами, сиром, салом та ін. (Українські страви, 1957, 62).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, 1976. — Стор. 397.
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
ПОТА́ПЦІ, ів, мн.
 +
1. Підсушений невеличкими шматочками хліб, який їдять з гарячою рибною юшкою, молоком, водою тощо. Лигай потапці, впустивши в юшку (Номис, 1864, № 11994); — А я у молочко потапців нароблю! — Сказала Хівря тут (Бор., Тв., 1957, 135); — Потапці, щоб ви знали, це хліб з водою, та сіллю, та цибулиною всуміш, а сковородинка — смажений на сковороді ячмінь (Чаб., Шляхами.., 1961, 52).
 +
2. Змащені жиром і підсмажені скибочки хліба; грінки. На закуску подають також потапці — підсмажений хліб з помідорами, сиром, салом та ін. (Укр. страви, 1957, 62).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 8. — С. 397.
 +
==Іноземні словники==
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
потапці-ів, мн.
 +
1) Підсушений невеличкими шматочками хліб, якого їдять з гарячою рибною юшкою, молоком, водою тощо.
 +
2) Змащені жиром і підсмажені скибочки хліба; грінки.
 +
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Потапці1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Потапці2.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Потапці3.jpg |x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| qKTFQpZIG7g }}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===[http://uk.wikipedia.org/wiki Матеріал з Вікіпедії]===
 +
'''Пота́пці''' — підсушені невеличкими шматочками [[хліб]]ці, які вживають з гарячою [[уха|рибною юшкою]], [[молоко]]м чи просто [[вода|водою]]. Потапцями також називаються змащені [[жир]]ом та підсмажені шматочки хліба, своєрідні грінки.
 +
 +
За часів [[козаки|козацтва]] потапцями називались своєрідні бутерброди, закуска до горілки. На пательні смажили сало, нарізане тонкими пластами, а на цьому жирі обсмажували з обох боків шматочки чорного житнього хліба. Потім на грінки клали сало, посипали подрібненим [[часник]]ом та нарізаними петрушкою і кропом.
 +
 +
Про потапці згадував [[котляревський Іван Петрович|Котляревський]] у своїй [[енеїда (Котляревський)|«Енеїді»]]:
 +
{{цитата|'''''5 частина'''''<br/>
 +
«І вас подавимо, як мух;<br/>
 +
Чого прийшли ви, голодрабці?<br/>
 +
Лигать латинськії '''потапці'''?<br/>
 +
Пождіть,- ваш витісним ми дух!»»}}
 +
{{цитата|'''''6 частина'''''<br/>
 +
Оп'ять війна і різанина,<br/>
 +
Оп'ять біда гне в сук Латина,<br/>
 +
Сердешний каявсь од душі,<br/>
 +
Що тестем не зробивсь Енею<br/>
 +
І послі б з мирною душею<br/>
 +
Лигав '''потапці''' і книші.}}
 +
 +
 +
==Див. також==
 +
* [http://cookbook.in.ua/labels/0L__QvtGC0LDQv9GG0ZY=.html Українська кухня]
 +
* [http://www.zptown.at.ua/load/124-1-0-2230 Потапці з салом]
 +
* [http://www.ukrfoto.net/kitchen-24.html Потапці з помідорами]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 08:39, 24 листопада 2017

Потапці, -ців, м. Маленькіе сухарики, которые ѣдятъ съ горячей ухой, также съ медовой сытой. Жигай потапці, впустивши в юшку. Ном. № 11994.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПОТА́ПЦІ, ів, мн. 1. Підсушений невеличкими шматочками хліб, який їдять з гарячою рибною юшкою, молоком, водою тощо. Лигай потапці, впустивши в юшку (Номис, 1864, № 11994); — А я у молочко потапців нароблю! — Сказала Хівря тут (Левко Боровиковський, Тв., 1957, 135); — Потапці, щоб ви знали, це хліб з водою, та сіллю, та цибулиною всуміш, а сковородинка — смажений на сковороді ячмінь (Михайло Чабанівський, Шляхами.., 1961, 52). 2. Змащені жиром і підсмажені скибочки хліба; грінки. На закуску подають також потапці — підсмажений хліб з помідорами, сиром, салом та ін. (Українські страви, 1957, 62). Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, 1976. — Стор. 397.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ПОТА́ПЦІ, ів, мн. 1. Підсушений невеличкими шматочками хліб, який їдять з гарячою рибною юшкою, молоком, водою тощо. Лигай потапці, впустивши в юшку (Номис, 1864, № 11994); — А я у молочко потапців нароблю! — Сказала Хівря тут (Бор., Тв., 1957, 135); — Потапці, щоб ви знали, це хліб з водою, та сіллю, та цибулиною всуміш, а сковородинка — смажений на сковороді ячмінь (Чаб., Шляхами.., 1961, 52). 2. Змащені жиром і підсмажені скибочки хліба; грінки. На закуску подають також потапці — підсмажений хліб з помідорами, сиром, салом та ін. (Укр. страви, 1957, 62). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 8. — С. 397.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

потапці-ів, мн. 1) Підсушений невеличкими шматочками хліб, якого їдять з гарячою рибною юшкою, молоком, водою тощо. 2) Змащені жиром і підсмажені скибочки хліба; грінки. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

Потапці1.jpg Потапці2.png Потапці3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Матеріал з Вікіпедії

Пота́пці — підсушені невеличкими шматочками хлібці, які вживають з гарячою рибною юшкою, молоком чи просто водою. Потапцями також називаються змащені жиром та підсмажені шматочки хліба, своєрідні грінки.

За часів козацтва потапцями називались своєрідні бутерброди, закуска до горілки. На пательні смажили сало, нарізане тонкими пластами, а на цьому жирі обсмажували з обох боків шматочки чорного житнього хліба. Потім на грінки клали сало, посипали подрібненим часником та нарізаними петрушкою і кропом.

Про потапці згадував Котляревський у своїй «Енеїді»: Шаблон:Цитата Шаблон:Цитата


Див. також