Відмінності між версіями «Горобина»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Горобина, -ни, '''''ж. ''Рябина, Sorbus Aucuparia L. Анн. 336. Вх. Пч. І. 13. ''Горобина роскинула зелений на...)
 
([https://uk.glosbe.com/uk/de/горобина])
 
(не показані 9 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Горобина, -ни, '''''ж. ''Рябина, Sorbus Aucuparia L. Анн. 336. Вх. Пч. І. 13. ''Горобина роскинула зелений намет і рясно на їй ягід червонозлотих. ''МВ. І. 156. ''Обступили стару, як горобці горобину. ''МВ. (О. 1862. III. 69).  
+
'''Горобина, -ни, '''''ж. ''Рябина, Sorbus Aucuparia L. Анн. 336. Вх. Пч. І. 13. ''Горобина роскинула зелений намет і рясно на їй ягід червонозлотих. ''МВ. І. 156. ''Обступили стару, як горобці горобину. ''МВ. (О. 1862. III. 69).
 +
 
[[Категорія:Го]]
 
[[Категорія:Го]]
 +
 +
==Сучаснісловники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
ГОРОБИ́НА, и, жін.
 +
1. Дерево з оранжево-червоними ягодами, які ростуть гронами. Хата була стара, напівзруйнована, з одного боку — ясени, з другого сливник та горобина (Степан Васильченко, IV, 1960, 10); Горобина звичайна. Дерево до 15 м заввишки, дуже красиве своїм оригінальним листям та червоними плодами (Озеленення колгоспного села, 1955, 69).
 +
2. Ягоди цього дерева. Хоч би де замріла Квіточка одна, Тільки й червоніє, Що горобина (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 173); Червоніли в поріділому плетиві гілок кетяги глоду та горобини (Василь Козаченко, Сальвія, 1959, 93).
 +
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/49934-prjamec.html  Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка]===
 +
Гороби́на, -ни, ж. Рябина, Sorbus Aucuparia L. Анн. 336. Вх. Пч. І. 13.Горобина роскинула зелений намет і рясно на їй ягід червоно-злотих. МВ.І. 156. Обступили стару, як горобці горобину. МВ. (О. 1862. III. 69).
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
гороби́на — дерево з оранжево-червоними ягодами, які ростуть фонами, а також плоди цього де¬рева; має великі лікувальні власти¬вості, тому здавна використовуєть¬ся в народній медицині; гілка го¬робини символізує палицю Перуна (звідси гороби́ні но́чі, тобто грозові; їх спостерігаємо, коли цві¬те горобина або коли визрівають її плоди, тобто в середині літа або на початку осені; за горобиною вга¬дували погоду й урожай, — «пізно цвіте горобина — на довгу осінь», «урожай горобини — на морози взимку», «горобина рано цвіте — багато вівса буде». Обступили стару, як горобці горобину(Марко Вовчок).
 +
Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 147.
 +
СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК. 
 +
 +
горобина - іменник, жіночий рід, неістота, I відміна
 +
ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА
 +
називний горобина горобини
 +
родовий горобини горобин
 +
давальний горобині горобинам
 +
знахідний горобину горобини
 +
орудний горобиною горобинами
 +
місцевий на/у горобині на/у горобинах
 +
кличний горобино горобини
 +
 +
горобиний - прикметник
 +
ВІДМІНОК ЧОЛ. РІД ЖІН. РІД СЕР. РІД МНОЖИНА
 +
називний горобиний горобина горобине горобині
 +
родовий горобиного горобиної горобиного горобиних
 +
давальний горобиному горобиній горобиному горобиним
 +
знахідний горобиний, горобиного горобину горобине горобині, горобиних
 +
орудний горобиним горобиною горобиним горобиними
 +
місцевий горобиному, горобинім горобиній горобиному, горобинім горобиних
 +
 +
==Іноземні  словники==
 +
===[https://uk.glosbe.com/uk/de/горобина]===
 +
горобина німецька
 +
переклад та визначення "горобина", українська-німецька Словник  онлайн
 +
 +
горобина 
 +
Gender: feminine;
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:горобина.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:горобина2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:горобина3.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| LH9yZcAetaU }}
 +
{{#ev:youtube| XfCE-UGfbdk }}
 +
==Див. також==
 +
== Цікавинки ==
 +
* Сусіди ірландців, АНГЛІЙЦІ, застерігають себе від відьом, саджаючи на подвір'ї горобину<ref>[http://zabobonczuk.narod.ru/zakordon.html]</ref>.
 +
* Горобина часто згадується як «Дерево відьм» і «Дерево життя». Це&nbsp;— символ зустрічі вогню і чарів. Назва «горобина» фактично походить від норвезького слова «рува», що означає амулет або талісман. Горобина володіє чималими чарівними властивостями, включаючи властивість до захисту, лікуванню та пророкуванню<ref>[http://venerabilis.com.ua/symvoly-horobyny/]</ref>.
 +
* Горобину також називають деревом вогню, тому що вона асоціюється із Бригіттою, кельтською богинею вогню. Бригітта несе палаючий смолоскип і є уособленням першого свята вогню кельтського року&nbsp;— Імболку.
 +
* Кельти думали, що горобина біля будинків надасть житлу і мешканцям захист від пожежі і блискавки. Це повір'я все ще існує. Це можна помітити у популярності горобини в декоративному оформленні міських парків і садів в Північній Європі.
 +
* Перед битвою у кельтів ягоди горобини спалювалися як священні жертви. ЇХ чарівні властивості, як вважалося, давали можливість звернутися за допомогою до інших світів, що допомагало воїнам. Бойові сокири і інші знаряддя були оснащені дерев'яним руків'ям із горобини, щоб вона могла дати магічну підтримку на війні.
 +
* Горобина тісно пов'язана із трояндою і яблуком&nbsp;— найголовнішими елементами в рецептах відьом.
 +
* Частини дерева горобини використовуються для в'яжучих і антисептичних ліків при лікуванні хвороб очей.
 +
* Міфологічна тварина, яка пов'язана із горобиною&nbsp;— вогнедишний дракон, чарівна істота. Дракон також є символом влади в кельтських традиціях, особливо це помітно в циклі легенд про короля Артура.
 +
* Згідно із кельтськими віруваннями, горобина пов'язана із знаком Luis.
 +
* Період Володія і свято Імболк&nbsp;— зіткнення води і вогню&nbsp;— припадають на кельтський ''Місяць Горобини''.
 +
===Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка===
 +
====[http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%A0%D1%8F%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0 Рябина]====
 +
 +
==Джерела та література==
 +
===[http://dachadecor.ru/derevya/dekorativnaya-ryabina-v-sadu-i-v-gorode-kak-virastit-i-vibrat-sort Декоративная рябина в саду и в городе: как вырастить и выбрать сорт]===
 +
==Зовнішніпосилання==
 +
 +
===[http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/3035/gorobina Горобина]===
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 21:52, 23 листопада 2017

Горобина, -ни, ж. Рябина, Sorbus Aucuparia L. Анн. 336. Вх. Пч. І. 13. Горобина роскинула зелений намет і рясно на їй ягід червонозлотих. МВ. І. 156. Обступили стару, як горобці горобину. МВ. (О. 1862. III. 69).

Сучаснісловники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ГОРОБИ́НА, и, жін. 1. Дерево з оранжево-червоними ягодами, які ростуть гронами. Хата була стара, напівзруйнована, з одного боку — ясени, з другого сливник та горобина (Степан Васильченко, IV, 1960, 10); Горобина звичайна. Дерево до 15 м заввишки, дуже красиве своїм оригінальним листям та червоними плодами (Озеленення колгоспного села, 1955, 69). 2. Ягоди цього дерева. Хоч би де замріла Квіточка одна, Тільки й червоніє, Що горобина (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 173); Червоніли в поріділому плетиві гілок кетяги глоду та горобини (Василь Козаченко, Сальвія, 1959, 93).

Словник української мови за редакцією Б.Д.Грінченка

Гороби́на, -ни, ж. Рябина, Sorbus Aucuparia L. Анн. 336. Вх. Пч. І. 13.Горобина роскинула зелений намет і рясно на їй ягід червоно-злотих. МВ.І. 156. Обступили стару, як горобці горобину. МВ. (О. 1862. III. 69).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

гороби́на — дерево з оранжево-червоними ягодами, які ростуть фонами, а також плоди цього де¬рева; має великі лікувальні власти¬вості, тому здавна використовуєть¬ся в народній медицині; гілка го¬робини символізує палицю Перуна (звідси гороби́ні но́чі, тобто грозові; їх спостерігаємо, коли цві¬те горобина або коли визрівають її плоди, тобто в середині літа або на початку осені; за горобиною вга¬дували погоду й урожай, — «пізно цвіте горобина — на довгу осінь», «урожай горобини — на морози взимку», «горобина рано цвіте — багато вівса буде». Обступили стару, як горобці горобину(Марко Вовчок). Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 147. СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК.

горобина - іменник, жіночий рід, неістота, I відміна ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА називний горобина горобини родовий горобини горобин давальний горобині горобинам знахідний горобину горобини орудний горобиною горобинами місцевий на/у горобині на/у горобинах кличний горобино горобини

горобиний - прикметник ВІДМІНОК ЧОЛ. РІД ЖІН. РІД СЕР. РІД МНОЖИНА називний горобиний горобина горобине горобині родовий горобиного горобиної горобиного горобиних давальний горобиному горобиній горобиному горобиним знахідний горобиний, горобиного горобину горобине горобині, горобиних орудний горобиним горобиною горобиним горобиними місцевий горобиному, горобинім горобиній горобиному, горобинім горобиних

Іноземні словники

[1]

горобина німецька переклад та визначення "горобина", українська-німецька Словник онлайн

горобина Gender: feminine;

Ілюстрації

Горобина.jpg Горобина2.jpg Горобина3.jpg

Медіа

Див. також

Цікавинки

  • Сусіди ірландців, АНГЛІЙЦІ, застерігають себе від відьом, саджаючи на подвір'ї горобину<ref>[2]</ref>.
  • Горобина часто згадується як «Дерево відьм» і «Дерево життя». Це — символ зустрічі вогню і чарів. Назва «горобина» фактично походить від норвезького слова «рува», що означає амулет або талісман. Горобина володіє чималими чарівними властивостями, включаючи властивість до захисту, лікуванню та пророкуванню<ref>[3]</ref>.
  • Горобину також називають деревом вогню, тому що вона асоціюється із Бригіттою, кельтською богинею вогню. Бригітта несе палаючий смолоскип і є уособленням першого свята вогню кельтського року — Імболку.
  • Кельти думали, що горобина біля будинків надасть житлу і мешканцям захист від пожежі і блискавки. Це повір'я все ще існує. Це можна помітити у популярності горобини в декоративному оформленні міських парків і садів в Північній Європі.
  • Перед битвою у кельтів ягоди горобини спалювалися як священні жертви. ЇХ чарівні властивості, як вважалося, давали можливість звернутися за допомогою до інших світів, що допомагало воїнам. Бойові сокири і інші знаряддя були оснащені дерев'яним руків'ям із горобини, щоб вона могла дати магічну підтримку на війні.
  • Горобина тісно пов'язана із трояндою і яблуком — найголовнішими елементами в рецептах відьом.
  • Частини дерева горобини використовуються для в'яжучих і антисептичних ліків при лікуванні хвороб очей.
  • Міфологічна тварина, яка пов'язана із горобиною — вогнедишний дракон, чарівна істота. Дракон також є символом влади в кельтських традиціях, особливо це помітно в циклі легенд про короля Артура.
  • Згідно із кельтськими віруваннями, горобина пов'язана із знаком Luis.
  • Період Володія і свято Імболк — зіткнення води і вогню — припадають на кельтський Місяць Горобини.

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Рябина

Джерела та література

Декоративная рябина в саду и в городе: как вырастить и выбрать сорт

Зовнішніпосилання

Горобина