Відмінності між версіями «Дьокул»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Дьокул, -ла, '''''м. ''Дятелъ. Вх. Пч. II. 13. Категорія:Дь)
 
м
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Дьокул, -ла, '''''м. ''Дятелъ. Вх. Пч. II. 13.  
 
'''Дьокул, -ла, '''''м. ''Дятелъ. Вх. Пч. II. 13.  
 
[[Категорія:Дь]]
 
[[Категорія:Дь]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua/s/djatel Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
ДЯ́ТЕЛ, тла, чол. Лісовий з довгим, гострим та міцним дзьобом птах, який добуває їжу з щілин кори дерева. Дятлові доводиться дерево дзьобом колупати і з-під кори комах видовбувати (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 56); Дятел зустрічається скрізь у лісовій і лісостеповій смузі УРСР (Корисні птахи України.., 1950, 53);  * У порівняннях. Попереду, мов дятел, глухо тутукав кулемет (Петро Панч, В дорозі, 1959, 86).
 +
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk/zhaivoronok_znaky_ukrainskoi_etnokultury/дятел Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник]===
 +
Дя́тел = жовна́ [зеле́на, тарча́ста, чо́рна] (дятленя́ — пташа дятла; зменшено-пестливе — дятленя́тко) — лісовий з довгим, гострим та міцним дзьобом птах, який добу­ває їжу з щілин кори дерева (пop. загадку: «Прилетіли улани, зелені в них жупани, червоні шапочки, рубають пень у трісочки»);
 +
народ­ні назви — клюй-де́рево, клюй-ду́б; священний птах небесного вогню; в’є своє гніздо у хмарнім дереві, і гніздо це, закуте зимовими холо­дами, відкривається навесні гілкою-блискавицею; за повір’ями, птахи нібито знають розрив-траву, якою можна відчинити будь-який замок;
 +
були поширені ворожіння про сприятливе чи несприятливе значення стуку дятла для подо­рожніх; коли дятел стукає в ріг ха­ти, цим віщує смерть. Чорт би дятла знав, якби не його ніс (П. Чу­бинський); Хто би дятла й знав, якби не його дзьоб (приказка); Жовна там кору На липі подовбе (П. Гулак-Артемовський).
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Djatel211117.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Dyatel.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Dyatel211117.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Dyatel 07.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|GaWWZIM1Pzs}}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
Дятли – це унікальні пташки, що постійно відчувають голод. Пов'язано це з величезними енерговитратами, через які вони і хочуть постійно їсти.
 +
При нанесенні удару, дятел застосовує настільки величезну силу, що якби людина зазнала хоча б один такий удар, то вона відразу ж отримала серйозну травму.
 +
У дятлів дуже довгий язик з клейким покриттям, який допомагає їм без проблем діставати комах з вузьких отворів.
 +
Неправі ті, хто думає, що дятли стукають по дереву виключно в пошуках прожитку. Насправді вони це роблять ще для того, щоб заявити свої права на територію, а також у пошуках пари.
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 21:51, 21 листопада 2017

Дьокул, -ла, м. Дятелъ. Вх. Пч. II. 13.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ДЯ́ТЕЛ, тла, чол. Лісовий з довгим, гострим та міцним дзьобом птах, який добуває їжу з щілин кори дерева. Дятлові доводиться дерево дзьобом колупати і з-під кори комах видовбувати (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 56); Дятел зустрічається скрізь у лісовій і лісостеповій смузі УРСР (Корисні птахи України.., 1950, 53); * У порівняннях. Попереду, мов дятел, глухо тутукав кулемет (Петро Панч, В дорозі, 1959, 86).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник

Дя́тел = жовна́ [зеле́на, тарча́ста, чо́рна] (дятленя́ — пташа дятла; зменшено-пестливе — дятленя́тко) — лісовий з довгим, гострим та міцним дзьобом птах, який добу­ває їжу з щілин кори дерева (пop. загадку: «Прилетіли улани, зелені в них жупани, червоні шапочки, рубають пень у трісочки»); народ­ні назви — клюй-де́рево, клюй-ду́б; священний птах небесного вогню; в’є своє гніздо у хмарнім дереві, і гніздо це, закуте зимовими холо­дами, відкривається навесні гілкою-блискавицею; за повір’ями, птахи нібито знають розрив-траву, якою можна відчинити будь-який замок; були поширені ворожіння про сприятливе чи несприятливе значення стуку дятла для подо­рожніх; коли дятел стукає в ріг ха­ти, цим віщує смерть. Чорт би дятла знав, якби не його ніс (П. Чу­бинський); Хто би дятла й знав, якби не його дзьоб (приказка); Жовна там кору На липі подовбе (П. Гулак-Артемовський).

Ілюстрації

Djatel211117.jpg Dyatel.jpg Dyatel211117.jpg Dyatel 07.jpg

Медіа

Цікаві факти

Дятли – це унікальні пташки, що постійно відчувають голод. Пов'язано це з величезними енерговитратами, через які вони і хочуть постійно їсти. При нанесенні удару, дятел застосовує настільки величезну силу, що якби людина зазнала хоча б один такий удар, то вона відразу ж отримала серйозну травму. У дятлів дуже довгий язик з клейким покриттям, який допомагає їм без проблем діставати комах з вузьких отворів. Неправі ті, хто думає, що дятли стукають по дереву виключно в пошуках прожитку. Насправді вони це роблять ще для того, щоб заявити свої права на територію, а також у пошуках пари.