Відмінності між версіями «Кавід»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 77: Рядок 77:
 
* Як дізнатися і скласти родовід своєї сімї покрокова інструкція http://maliunok.com/yak-diznatisya-i-sklasti-rodovid-svoyeyi-simyi-pokrokova-instruktsiya/
 
* Як дізнатися і скласти родовід своєї сімї покрокова інструкція http://maliunok.com/yak-diznatisya-i-sklasti-rodovid-svoyeyi-simyi-pokrokova-instruktsiya/
 
* Етимологічний словник українських прізвищ http://h.ua/story/176692/
 
* Етимологічний словник українських прізвищ http://h.ua/story/176692/
 +
 +
== <big>Джерела та література</big> ==
 +
# Одинадцятитомний «Словник української мови» (або СУМ-11) http://sum.in.ua
 +
# Відеохостинг YouTube [http://www.youtube.com www.youtube.com]
 +
# Електронний словник https://www.lingvolive.com/ru-ru

Версія за 22:28, 19 листопада 2017

Кавід, -вода, м. Родъ, порода. Левч. Дід його, батько і мати, та і ввесь їх кавід такий закатований.

Тлумачення у сучасних словниках

Одинадцятитомний «Словник української мови» (або СУМ-11)

http://sum.in.ua/

  • Рід

1. Форма спільності людей за первіснообщинного ладу, господарське і соціальне об'єднання кровних родичів. Первісна дородова община змінилася більш високою формою організації суспільства — родовим ладом. Суспільною і економічною організацією людей став рід, який являв собою групу кровних родичів, що спільно вели своє господарство і боролися з силами природи (Історія УРСР, I, 1953, 13). 2. Ряд поколінь, що походять від одного предка. [Храпко:] От син — то вже друге діло; то вже — користь.., рід через його не переведеться (Панас Мирний, V, 1955, 122) 3. рідко. Яка-небудь порода. Такий уже в їх рід, що вони всі низенькі та натоптувані (Словник Грінченка).

  • Порода
  1. Сукупність характерних ознак будови тіла, властивостей організму, що, передаючись спадково, створює видозміну в межах якого-небудь виду тварин. З зародків певних приходить Кожна істота на світ і породу свою зберігає (Микола Зеров, Вибр., 1966, 179); Хоча Плачинда уже востаннє, ще весною дав собі зарік не мати справи з непевним добром, але ці коні таки спокусили його і породою, і півціною (Михайло Стельмах, I, 1962, 498)
  2. перен. Сукупність рис вдачі, характеру, що створює певний тип людей. Дід Йосип і дід Кривенко — однієї породи люди, обидва жадібні до життя (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 14); — Не такої ми, моряки, породи, щоб кінці віддавати (Дмитро Ткач, Жди.., 1959, 17).
  3. розм. Рід, сім'я, рідня. Ремул, Рутульської породи, Троюродний був Турну сват (Іван Котляревський, I, 1952, 237); Се чоловік хорошої породи. Їх уся порода хороша (Словник Грінченка); — Дуже я хотів би породичатися з вами.. — Породичатись, Гнате, не штука. Але ж, як говорять: не шукай вроду, а шукай породу (Михайло Стельмах, II, 1962, 349)

Ілюстрації

Медіа

Цікаві факти

  1. Українські прізвища — родові прізвища, які виникли в україномовному середовищі в процесі ономастичної складової формування української нації. Українські прізвища мають різноманітну морфологію формування та різні джерела походження. Найбільш поширеними є прізвища, утворені з суфіксами -ук, -юк (найпоширеніші на Західному Поліссі, Волині та Поділлі) (наприклад, Федорук) та -енко, -єнко (найпоширеніші на Наддніпрянщині) (наприклад, Федоренко).
  2. 20 червня 2017 року, у вільному доступі запрацювала онлайн-база pra.in.ua (https://pra.in.ua/en) даних про понад 2,56 млн мешканців України, народжених у період 1650-1920 років. Вона дає змогу українцям досліджувати власну генеалогію.
  3. Доступ до бази проекту безкоштовний. Пошук можна здійснювати за прізвищем та ім’ям, при цьому також зазначаючи діапазон дат народження і смерті осіб. Другий спосіб пошуку — за географічним принципом. Це зручно, коли людина знає лише місцевість, де жили її давні родичі. У такий спосіб користувач може переглянути наявні списки мешканців того чи іншого населеного пункту.
  4. Система «pra analytics» щодня співставлятиме оновлену інформацію з бази зі створеним родоводом, і у випадку знаходження потенційних зв’язків повідомлятиме про це. Таким чином користувач матиме можливість розширювати родове дерево. Передбачено можливість відображати свій родовід на мапі, а також підключати різноманітну статистику для його аналізу.

Для того, щоб не заплутатися у родинних гілках інформацію про кожну особу треба записувати за такою схемою:

  • прізвище, ім’я, по батькові (для жінок – дівоче прізвище);
  • дата, місце народження (населений пункт, парафія);
  • дата, місця смерті та поховання;
  • прізвище, ім’я, по батькові батьків;
  • прізвище, ім’я, по батькові хрещених батьків;
  • для народжених до 1917 року – суспільний стан;
  • місце проживання;
  • віросповідання;
  • освіта;
  • робота, посади, звання;
  • військова служба – звання, нагороди, участь у боях;
  • прізвище, ім’я, по батькові дружини (чоловіка);
  • імена дітей, дати їх народження;
  • уся додаткова інформація.

Іноземні словники

Іноземна мова Переклад слова "рід"
Англійська мова family, kin, clan
Французька мова famille, lignée, génération
Німецька мова Gens, Gentes, Sippe
Італіська мова clan, tribù
Іспанська мова generación, clan, tribu, familia

Див. також

Джерела та література

  1. Одинадцятитомний «Словник української мови» (або СУМ-11) http://sum.in.ua
  2. Відеохостинг YouTube www.youtube.com
  3. Електронний словник https://www.lingvolive.com/ru-ru