Відмінності між версіями «Рижуха»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Рижуха, -хи, '''''ж. ''Раст. Draba nemorosa. ЗЮЗО. І. 121. Категорія:Ри)
 
м (визначення)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Рижуха, -хи, '''''ж. ''Раст. Draba nemorosa. ЗЮЗО. І. 121.  
+
'''Рижуха, -хи, '''''ж. ''Раст. Draba nemorosa - крупка. ЗЮЗО. І. 121.  
[[Категорія:Ри]]
+
[[Категорія:Ри]]<br />
 +
Крупка – велика родина рослин, що належить до сімейства капустяні (Cruciferae, Brassicaceae). В роді налічуються більше 170 видів. Це рослина високогір'їв, тундри, арктичної зони. Більшість представників — дрібні багаторічники, рідше однорічники або двухрічні зазвичай трав'янисті рослини, що утворюють густі листяні розетки або подушкоподібні зарослі.
 +
 
 +
Види крупки
 +
 
 +
Крупка вічнозелена (Draba aizoides L.) росте на вапнякових і доломітових схилах гір у Західній і Східній Європі. Досягає у висоту 5-10 см. утворюючи густі, низькі вічнозелені зарості яскравого зеленого кольору. Листя зібране в розетку, звідки виростає коротке стебло, на якому у гроні з'являються в березні-квітні жовті квітки. Ця невибаглива в догляді рослина розвивається в будь-якому ґрунті, однак краще в бідному ґрунті. Розмножується насіннями або пагонами. Насіння швидко випадає, тому збирають їх поступово, у міру дозрівання. Висівають у квітні в проникну, гравійному ґрунт. Розсаду розсаджують у шухлядки або в вазони. У ґрунт висаджують добре вкорінену розсаду. Пагонами рослину можливо розмножувати в червні-серпні. На постійне місце висаджують навесні або наприкінці літа, щоб до приходу зими рослина вкоренилася і зміцніла. Висаджують у гравій, у квіткові кам'яні стінки, на сухе і сонячне місце, в міні-альпінарії.
 +
Крупка ворсистоплодова (Draba lasiocarpa Rochel, синонім Draba aizoon Wahlenb.) досягає у висоту 5—15 см. Зустрічається в Карпатах, на Балканському півострові; схожа на крупку вічнозелену, хоча в крупки ворсистоплодової більше листя. Квіти жовті; цвіте у квітні. Розвивається в легкому, піщаному, часом кам'янистому ґрунті, що містить достатню кількість кальцію, на сухому і сонячному місці. Розмножується насіннями або вегетативним шляхом. В альпінаріях використовують на невеликих ділянках.
 +
Крупка сибірська [Draba sibirica (Pall.) Thell., синонім Draba repens M. В.) родом з Кавказу, Сибіру, Далекого Сходу. Це сланка рослина, утворює негусті килимові зарості висотою 10 см. Цвіте у квітні-травні жовтими квітками. Після цвітіння рекомендують грона зрізувати. Догляд за рослиною такий самий, як і за попереднім видом.
 +
Крупка махрова (Draba tomentosa Clairv.) росте на сухих вапнякових скелях і балках. У висоту досягає 10 см: цвіте білими квітами із травня до червня. Стебла та листя покрите довгими, одиночними ворсинками. Росте на вапняному ґрунті, на сухому, сонячному місці, переносить перегрів. Розмножується насіннями або вегетативним шляхом. Рослина невибаглива, їй потрібний такий же догляд, як за крупкою сибірської.

Версія за 01:07, 25 жовтня 2017

Рижуха, -хи, ж. Раст. Draba nemorosa - крупка. ЗЮЗО. І. 121.
Крупка – велика родина рослин, що належить до сімейства капустяні (Cruciferae, Brassicaceae). В роді налічуються більше 170 видів. Це рослина високогір'їв, тундри, арктичної зони. Більшість представників — дрібні багаторічники, рідше однорічники або двухрічні зазвичай трав'янисті рослини, що утворюють густі листяні розетки або подушкоподібні зарослі.

Види крупки

Крупка вічнозелена (Draba aizoides L.) росте на вапнякових і доломітових схилах гір у Західній і Східній Європі. Досягає у висоту 5-10 см. утворюючи густі, низькі вічнозелені зарості яскравого зеленого кольору. Листя зібране в розетку, звідки виростає коротке стебло, на якому у гроні з'являються в березні-квітні жовті квітки. Ця невибаглива в догляді рослина розвивається в будь-якому ґрунті, однак краще в бідному ґрунті. Розмножується насіннями або пагонами. Насіння швидко випадає, тому збирають їх поступово, у міру дозрівання. Висівають у квітні в проникну, гравійному ґрунт. Розсаду розсаджують у шухлядки або в вазони. У ґрунт висаджують добре вкорінену розсаду. Пагонами рослину можливо розмножувати в червні-серпні. На постійне місце висаджують навесні або наприкінці літа, щоб до приходу зими рослина вкоренилася і зміцніла. Висаджують у гравій, у квіткові кам'яні стінки, на сухе і сонячне місце, в міні-альпінарії. Крупка ворсистоплодова (Draba lasiocarpa Rochel, синонім Draba aizoon Wahlenb.) досягає у висоту 5—15 см. Зустрічається в Карпатах, на Балканському півострові; схожа на крупку вічнозелену, хоча в крупки ворсистоплодової більше листя. Квіти жовті; цвіте у квітні. Розвивається в легкому, піщаному, часом кам'янистому ґрунті, що містить достатню кількість кальцію, на сухому і сонячному місці. Розмножується насіннями або вегетативним шляхом. В альпінаріях використовують на невеликих ділянках. Крупка сибірська [Draba sibirica (Pall.) Thell., синонім Draba repens M. В.) родом з Кавказу, Сибіру, Далекого Сходу. Це сланка рослина, утворює негусті килимові зарості висотою 10 см. Цвіте у квітні-травні жовтими квітками. Після цвітіння рекомендують грона зрізувати. Догляд за рослиною такий самий, як і за попереднім видом. Крупка махрова (Draba tomentosa Clairv.) росте на сухих вапнякових скелях і балках. У висоту досягає 10 см: цвіте білими квітами із травня до червня. Стебла та листя покрите довгими, одиночними ворсинками. Росте на вапняному ґрунті, на сухому, сонячному місці, переносить перегрів. Розмножується насіннями або вегетативним шляхом. Рослина невибаглива, їй потрібний такий же догляд, як за крупкою сибірської.