Відмінності між версіями «Танцюра»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Танцю́ра, -ри, '''''об. ''Танцоръ, танцорка. ''Співак, танцюра на всі руки. ''Котл. Ен. IV. 11. [[Кат...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Танцю́ра, -ри, '''''об. ''Танцоръ, танцорка. ''Співак, танцюра на всі руки. ''Котл. Ен. IV. 11.  
 
'''Танцю́ра, -ри, '''''об. ''Танцоръ, танцорка. ''Співак, танцюра на всі руки. ''Котл. Ен. IV. 11.  
 
[[Категорія:Та]]
 
[[Категорія:Та]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua/s/tancjura Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
 +
ТАНЦЮ́РА, и, чол. і жін., розм., заст. Танцюрист, танцюристка. З усміхом старий танцюра Згадує, як свій талан Уявляв він перед людом (Леся Українка, IV, 1954, 142); — Подивись, як дівчата танцюють. Ну що вже Кубраківна вдрала [відідрала], так там вже за всіх. Що за танцюра! (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 32).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 36.
 +
 +
===[http://slovopedia.org.ua/35/53410/204916.html Орфографічний словник української мови]===
 +
 +
ТАНЦЮРА
 +
 +
танцю́ра
 +
іменник чоловічого або жіночого роду, істота
 +
танцюрист, танцюристка
 +
розм., рідко
 +
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk/%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%86%D1%8E%D1%80%D0%B0 УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
 +
ТАНЦЮ́РА, и, ч. і ж., розм., заст. Танцюрист, танцюристка. З усміхом старий танцюра Згадує, як свій талан Уявляв він перед людом (Л. Укр., IV, 1954, 142); — Подивись, як дівчата танцюють. Ну що вже Кубраківна вдрала [відідрала], так там вже за всіх. Що за танцюра! (Кв.-Осн., II, 1956, 32).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 36.
 +
 +
Танцюра, ри, об. Танцоръ, танцорка. Співак, танцюра на всі руки. Котл. Ен. IV. 11.
 +
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 246.
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
===[ http://ukrainian_explanatory.academic.ru/176002  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
 +
Український тлумачний словник
 +
танцюра это:
 +
Толкование
 +
 +
танцюра
 +
-и, ч. і ж., розм., заст.
 +
Танцюрист, танцюристка.
 +
 +
 +
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
 +
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:танцюра.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:танцюра1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:танцюра2.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| DmdWFG09pYY}}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v= DmdWFG09pYY ]
 +
 +
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===Цікаві факти про танці===
 +
Слово «танець» походить від німецького "Tanz", але так як запозичено воно було з польської мови, до нього приєднали характерний суфікс «ець». У російську і українську мови слово «танець» увійшло лише в XVII столітті. До тих пір вживалося спільнослов'янське слово «пляска».
 +
 +
Християнська релігія спочатку визнавала і допускала священні танці. Навіть в Старому Завіті говорилося: "Прославляйте Господа звуками труб, прославляйте його арфами і бубнами, прославляйте його в піснях, прославляйте його танцем!" Спочатку християни зображували містерії в храмах, танцювали на честь Бога, навіть танцювали на кладовищах, бажаючи вшанувати пам'ять померлих. Але поступово більшість релігійних танців зникає, хоча деякі з них зберігаються і досі.
 +
 +
 +
Танці епохи Відродження часто виконувалися під час застіль і тісно перегукувалися з меню. Наприклад, танець, що розповідає про давньогрецького героя Язоне і Золоте руну, передував смаженій баранині.
 +
 +
 +
Першу Академію танців в Європі відкрив в Парижі король Людовик XIV, колишній пристрасний танцюрист, в 1661 році. І саме в той час з'явилися перші професійні танцюристи. В цей же час отримав свій повноцінний розвиток і балет, незважаючи на те, що народження його сталося ще в XV столітті в Італії.
 +
 +
 +
У XVI - XVII століттях загальновизнаним зразком салонного танцювального мистецтва був менует, основною рисою якого були церемоніальність, галантність і урочистість. Історики танцювального мистецтва вважають менует танцем королів і королем танців ». На рубежі XVIII століття в аристократичному суспільстві вважалося, що хто добре танцює менует, той все робить добре.
 +
 +
 +
Полонез - урочистий танець-хід в помірному темпі, який має польське походження. Виконувався, зазвичай, на початку балів, підкреслюючи піднесений характер свята. У XVII столітті полонез став популярним у всій Європі і отримав свою нинішню назву. Саме полонез був першим європейським танцем, існуючим в боярській Русі. Він же став першим танцем, яким навчився Петро I в німецькій слободі.
 +
 +
 +
Танець полька до Польщі ніякого відношення не має. Це чеський танець, а його назва походить від чеського слова «половина», так як розмір польки - 2/4.
 +
 +
 +
В Італії танець тарантела вважався найкращим і навіть єдиним засобом лікування «тарантізма» - божевілля, що викликається укусом тарантула. У зв'язку з цим в XVI-XVII століттях по Італії навіть мандрували спеціальні оркестри, під гру яких танцювали хворі тарантізмом.
 +
 +
 +
Танець ча-ча-ча називають «танцем кокеток», оскільки він характеризується, перш за все, виразними рухами стегон.
 +
 +
 +
Майкл Джексон зробив танці важливим елементом сучасної поп-музики. Рухи Джексона вже стали стандартною лексикою в поп і хіп-хоп танці.
 +
 +
 +
Хіп-хоп виник в Південному Бронксі, в Нью-Йорку в 1980-х роках. До музичного напрямку хіп-хопу відносяться реп, фанк і бітбокс, до образотворчого - графіті, а до танцювального - брейк данс, крамп, C-Walk і waving.
 +
 +
 +
Перший Чемпіонат Світу з бальних танців, організований Камілем де Ріналь відбувся в 1909 році в Парижі.
 +
Сучасні конкурсні бальні танці мають в своєму складі дві основні програми: європейську і латиноамериканську. Кожна з них містить по п'ять стандартних танців. У європейську програму (стандарт) входять п'ять класичних європейських танців: повільний вальс, танго, віденський вальс, повільний фокстрот і квікстеп .. В латиноамериканську програму входять самба, ча-ча-ча, румба, пасодобль і джайв.
 +
 +
 +
Серед весільних традицій у багатьох країнах існує «танець грошей». У Греції, наприклад, під час «танцю грошей» гості, танцюючи і з нареченою і з женихом, прикріплюють гроші до їх одягу, в інших країнах є звичай танцювати з нареченою, попередньо поклавши в виставлену туфельку гроші.
 +
В опереті «Весілля в Малинівці» один з героїв жартівливо спотворив назву танцю тустеп, назвавши його «В той степ». Звідси в народі поширився вислів «Не в той степ» в значенні «їхати не в тому напрямку» або «говорити невпопад».
 +
Танець твіст з'явився в 1961 році. Чеббі Чекер показав по телебаченню новий танець, придуманий ним особисто. Для цього танцю не було потрібно партнера, танцювати можна було поодинці, а рухи скидалися простими і легкодоступними. Хіт Чеббі чекер «Let's Twist Again» затьмарив своєю появою всі інші ритми Америки, а через деякий час обрушився і на країни Європи.
 +
 +
 +
У 2008 році перший в світі незвичайні танцпол відкрився в клубі Ватт в Роттердамі, Швеція. У плитку на підлозі були вбудовані пружини, підключені до генераторів. Чим сильніше люди танцювали, тим більше пружини стискалися, виробляючи енергію, яка надходила в світлодіодні ліхтарі в підлозі.
 +
 +
 +
Згідно сонникам, бачити танцювальний зал або бути в ньому уві сні - до хороших новин або приємною зустрічі. Бачити уві сні навчальний зал або бути там на заняттях - до новин.
 +
 +
 +
29 квітня відзначається Міжнародний день танцю. Свої свята є і у других танців - Міжнародний день танго, Свято танцю паневрітміі і ін.
 +
Більше читайте тут: [http://spokke.net/275-tsikavi-fakti-pro-tantsi]

Версія за 21:52, 6 грудня 2016

Танцю́ра, -ри, об. Танцоръ, танцорка. Співак, танцюра на всі руки. Котл. Ен. IV. 11.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТАНЦЮ́РА, и, чол. і жін., розм., заст. Танцюрист, танцюристка. З усміхом старий танцюра Згадує, як свій талан Уявляв він перед людом (Леся Українка, IV, 1954, 142); — Подивись, як дівчата танцюють. Ну що вже Кубраківна вдрала [відідрала], так там вже за всіх. Що за танцюра! (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 32). Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 36.

Орфографічний словник української мови

ТАНЦЮРА

танцю́ра іменник чоловічого або жіночого роду, істота танцюрист, танцюристка розм., рідко

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ТАНЦЮ́РА, и, ч. і ж., розм., заст. Танцюрист, танцюристка. З усміхом старий танцюра Згадує, як свій талан Уявляв він перед людом (Л. Укр., IV, 1954, 142); — Подивись, як дівчата танцюють. Ну що вже Кубраківна вдрала [відідрала], так там вже за всіх. Що за танцюра! (Кв.-Осн., II, 1956, 32). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 10. — С. 36.

Танцюра, ри, об. Танцоръ, танцорка. Співак, танцюра на всі руки. Котл. Ен. IV. 11. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 246.

Іноземні словники

[ http://ukrainian_explanatory.academic.ru/176002 Словари и энциклопедии на Академике]

Український тлумачний словник танцюра это: Толкование

танцюра -и, ч. і ж., розм., заст. Танцюрист, танцюристка.


Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.


Ілюстрації

Танцюра.jpg Танцюра1.jpg Танцюра2.jpg

Медіа

DmdWFG09pYY


Цікаві факти

Цікаві факти про танці

Слово «танець» походить від німецького "Tanz", але так як запозичено воно було з польської мови, до нього приєднали характерний суфікс «ець». У російську і українську мови слово «танець» увійшло лише в XVII столітті. До тих пір вживалося спільнослов'янське слово «пляска».

Християнська релігія спочатку визнавала і допускала священні танці. Навіть в Старому Завіті говорилося: "Прославляйте Господа звуками труб, прославляйте його арфами і бубнами, прославляйте його в піснях, прославляйте його танцем!" Спочатку християни зображували містерії в храмах, танцювали на честь Бога, навіть танцювали на кладовищах, бажаючи вшанувати пам'ять померлих. Але поступово більшість релігійних танців зникає, хоча деякі з них зберігаються і досі.


Танці епохи Відродження часто виконувалися під час застіль і тісно перегукувалися з меню. Наприклад, танець, що розповідає про давньогрецького героя Язоне і Золоте руну, передував смаженій баранині.


Першу Академію танців в Європі відкрив в Парижі король Людовик XIV, колишній пристрасний танцюрист, в 1661 році. І саме в той час з'явилися перші професійні танцюристи. В цей же час отримав свій повноцінний розвиток і балет, незважаючи на те, що народження його сталося ще в XV столітті в Італії.


У XVI - XVII століттях загальновизнаним зразком салонного танцювального мистецтва був менует, основною рисою якого були церемоніальність, галантність і урочистість. Історики танцювального мистецтва вважають менует танцем королів і королем танців ». На рубежі XVIII століття в аристократичному суспільстві вважалося, що хто добре танцює менует, той все робить добре.


Полонез - урочистий танець-хід в помірному темпі, який має польське походження. Виконувався, зазвичай, на початку балів, підкреслюючи піднесений характер свята. У XVII столітті полонез став популярним у всій Європі і отримав свою нинішню назву. Саме полонез був першим європейським танцем, існуючим в боярській Русі. Він же став першим танцем, яким навчився Петро I в німецькій слободі.


Танець полька до Польщі ніякого відношення не має. Це чеський танець, а його назва походить від чеського слова «половина», так як розмір польки - 2/4.


В Італії танець тарантела вважався найкращим і навіть єдиним засобом лікування «тарантізма» - божевілля, що викликається укусом тарантула. У зв'язку з цим в XVI-XVII століттях по Італії навіть мандрували спеціальні оркестри, під гру яких танцювали хворі тарантізмом.


Танець ча-ча-ча називають «танцем кокеток», оскільки він характеризується, перш за все, виразними рухами стегон.


Майкл Джексон зробив танці важливим елементом сучасної поп-музики. Рухи Джексона вже стали стандартною лексикою в поп і хіп-хоп танці.


Хіп-хоп виник в Південному Бронксі, в Нью-Йорку в 1980-х роках. До музичного напрямку хіп-хопу відносяться реп, фанк і бітбокс, до образотворчого - графіті, а до танцювального - брейк данс, крамп, C-Walk і waving.


Перший Чемпіонат Світу з бальних танців, організований Камілем де Ріналь відбувся в 1909 році в Парижі. Сучасні конкурсні бальні танці мають в своєму складі дві основні програми: європейську і латиноамериканську. Кожна з них містить по п'ять стандартних танців. У європейську програму (стандарт) входять п'ять класичних європейських танців: повільний вальс, танго, віденський вальс, повільний фокстрот і квікстеп .. В латиноамериканську програму входять самба, ча-ча-ча, румба, пасодобль і джайв.


Серед весільних традицій у багатьох країнах існує «танець грошей». У Греції, наприклад, під час «танцю грошей» гості, танцюючи і з нареченою і з женихом, прикріплюють гроші до їх одягу, в інших країнах є звичай танцювати з нареченою, попередньо поклавши в виставлену туфельку гроші. В опереті «Весілля в Малинівці» один з героїв жартівливо спотворив назву танцю тустеп, назвавши його «В той степ». Звідси в народі поширився вислів «Не в той степ» в значенні «їхати не в тому напрямку» або «говорити невпопад». Танець твіст з'явився в 1961 році. Чеббі Чекер показав по телебаченню новий танець, придуманий ним особисто. Для цього танцю не було потрібно партнера, танцювати можна було поодинці, а рухи скидалися простими і легкодоступними. Хіт Чеббі чекер «Let's Twist Again» затьмарив своєю появою всі інші ритми Америки, а через деякий час обрушився і на країни Європи.


У 2008 році перший в світі незвичайні танцпол відкрився в клубі Ватт в Роттердамі, Швеція. У плитку на підлозі були вбудовані пружини, підключені до генераторів. Чим сильніше люди танцювали, тим більше пружини стискалися, виробляючи енергію, яка надходила в світлодіодні ліхтарі в підлозі.


Згідно сонникам, бачити танцювальний зал або бути в ньому уві сні - до хороших новин або приємною зустрічі. Бачити уві сні навчальний зал або бути там на заняттях - до новин.


29 квітня відзначається Міжнародний день танцю. Свої свята є і у других танців - Міжнародний день танго, Свято танцю паневрітміі і ін. Більше читайте тут: [1]