Відмінності між версіями «Платка»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 5: Рядок 5:
 
'''Платка''''' '' - Шматок тканини або шкіри, яким зашивають дірки в одязі, взутті і т. ін.  
 
'''Платка''''' '' - Шматок тканини або шкіри, яким зашивають дірки в одязі, взутті і т. ін.  
  
==Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.==
+
'''Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка.'''
 
1) Ум. отъ лата.
 
1) Ум. отъ лата.
  
Рядок 11: Рядок 11:
  
  
 +
'''Український тлумачний словник'''
  
==Сучасні словники==
+
1) Шматок тканини або шкіри, яким зашивають дірки в одязі, взутті і т. ін.
'''Словарь украïнськоï мови: В 4 т. / За ред. Б.Д. Грiнченка'''
+
2) перен., чого і без додатка. Площа, ділянка тощо, яка виразно відрізняється від чого-небудь. || Про маленький клаптик землі.
 +
3) перен. Невеличка частина якої-небудь поверхні, що відрізняється іншим забарвленням; пляма.
 +
4) перен., у знач. присл. латка́ми. Окремими ділянками, частинами.
  
В говірках Прикарпаття зафіксовано слово павунка (похідне від павун «павич»), яким позначають «яскравий платок в клітинку, прикрашений китицями різного кольору». Вакалюк, Я.Ю. (1990):Лексико-семантична характеристика назв одягу в говiрках Прикарпаття. In: Проблеми украïнськоï дiалектологïï на сучасному етапi. Житомир, с.181–182.
 
  
'''Словник української мови: в 11 томах'''
+
'''Види латок'''
  
Металевий інструмент з зубцями для розпилювання різних матеріалів. Щепи сохли.. і — не берегло їх дозорливе око, не ходили коло їх ніж та пилка садовника. сам він кудись подівся (Панас Мирний, IV, 1955, 205); Пиляли вони [теслярі] дерево, дзижчала пилка, і на землю сипався біленький порох (Антон Хижняк. Тамара, 1959, 181); Загупало, задзенькало в кузні залізо, завила в теслярні пилка-циркулярка (Іван Рябокляч, Жайворонки, 1957, 71).
+
'''Накладна латка''' – накладається на лицьову сторону виробу, закриваючи місце дірки. Краї заплатки підігнуті на виворіт і акуратно пришиті ручними стібками або настрочены на машині.
Маленький терпужок. Пилка для нігтів.
+
  
 +
'''Вточена латка''' — ділянка вироби з діркою акуратно вирізається, а замість нього вставляється латочка. Спосіб з'єднання латки з виробом може бути різним: або сполучним накладними швами, вручну або на машині.
 +
 +
"Двостороння латка" — це по суті дві латки: побільше і поменше. Латка поменше накладається і пришивається з виворітного боку, потім з лицьового боку пришивається велика латка. Така латка дуже міцна і застосовується для ремонту робочого одягу, спортивного інвентарю тощо
 +
 +
'''Художня латка''' покликана не тільки закрити дірку, але і прикрасити виріб. Використовувати можна будь-які тканини і матеріали, вишивку, аплікацію, гудзики, стрази, ... Все, що душа забажає! Якщо підійти до цього процесу з душею, то відремонтоване виріб стане тільки краще і цікавіше.
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
Рядок 27: Рядок 33:
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Pavun_02.JPG|x200px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Pavun_02.JPG|x200px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Pavun 01.JPG|x200px]]
+
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Pavun_03.JPG|x200px]]
+
 
|}
 
|}
  
Рядок 36: Рядок 41:
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
[https://ru.wikipedia.org/wiki/Шотландский_национальный_костюм Іноземним аналогом павуна є елемент шотландського народного чоловічого костюма кілт]
 
  
'''[[Хустка]]'''
 
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==

Версія за 11:15, 6 грудня 2016

Платка, -ки, ж. = Латка. Вх. Зн. 50.

Платка на тканині

Платка - Шматок тканини або шкіри, яким зашивають дірки в одязі, взутті і т. ін.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. 1) Ум. отъ лата.

2) Дѣтская игра, въ которой играющій бьетъ ладонью по спинѣ сосѣда и убѣгаетъ, а ударенный долженъ кому-либо передать ударъ (латку). Ив. 47.


Український тлумачний словник

1) Шматок тканини або шкіри, яким зашивають дірки в одязі, взутті і т. ін. 2) перен., чого і без додатка. Площа, ділянка тощо, яка виразно відрізняється від чого-небудь. || Про маленький клаптик землі. 3) перен. Невеличка частина якої-небудь поверхні, що відрізняється іншим забарвленням; пляма. 4) перен., у знач. присл. латка́ми. Окремими ділянками, частинами.


Види латок

Накладна латка – накладається на лицьову сторону виробу, закриваючи місце дірки. Краї заплатки підігнуті на виворіт і акуратно пришиті ручними стібками або настрочены на машині.

Вточена латка — ділянка вироби з діркою акуратно вирізається, а замість нього вставляється латочка. Спосіб з'єднання латки з виробом може бути різним: або сполучним накладними швами, вручну або на машині.

"Двостороння латка" — це по суті дві латки: побільше і поменше. Латка поменше накладається і пришивається з виворітного боку, потім з лицьового боку пришивається велика латка. Така латка дуже міцна і застосовується для ремонту робочого одягу, спортивного інвентарю тощо

Художня латка покликана не тільки закрити дірку, але і прикрасити виріб. Використовувати можна будь-які тканини і матеріали, вишивку, аплікацію, гудзики, стрази, ... Все, що душа забажає! Якщо підійти до цього процесу з душею, то відремонтоване виріб стане тільки краще і цікавіше.

Ілюстрації

Pavun 02.JPG

Медіа


Див. також

Джерела та література

Вакалюк, Я.Ю. (1990):Лексико-семантична характеристика назв одягу в говiрках Прикарпаття. In: Проблеми украïнськоï дiалектологïï на сучасному етапi. Житомир, с.181–182.
Словник української мови в 11 томах