Відмінності між версіями «Наддніпрянщина»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Наддніпрянщина, -ни, '''''ж. ''Приднѣпровье. Категорія:На)
 
 
(не показано 3 проміжні версії ще одного учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Наддніпрянщина, -ни, '''''ж. ''Приднѣпровье.  
 
'''Наддніпрянщина, -ни, '''''ж. ''Приднѣпровье.  
 
[[Категорія:На]]
 
[[Категорія:На]]
 +
==Сучасні словники==
 +
Наддніпрянська Україна, також Наддніпрянщина, Подніпров'я — історично-географічна частина України, яка початково включала в себе центральні і північні області України з центром в Києві, себто лишень Середню Наддніпрянщину. Давній український географічний та історичний край. Визначається долиною ріки Дніпро.
 +
Займає землі по ліву і праву сторони Дніпра, що лежать в безпосередній долині Дніпра і долинах (басейни стоку) малих і середніх річок-притоків Дніпра, а також наближені землі великих приток (Прип'ять, Десна).
 +
Розділяється на Верхню, Середню та Нижню Наддніпрянщину.
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
Наддніпря́нщина, ни, ж. Приднѣпровье.
 +
Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 481.
 +
 +
===[http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/ «Словники України on-line»]===
 +
Наддніпря́нщина – іменник жіночого роду
 +
==Іноземні словники==
 +
===[https://uk.glosbe.com/uk українська-англійська Словник]===
 +
Наддніпрянщина - Naddniprianschyna
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Місто.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Місто 2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Місто 3.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| cb_Xuw3JOEo }}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=cb_Xuw3JOEo]
 +
{{#ev:youtube| UARatadIT4I}}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=UARatadIT4I]
 +
 +
==Аудіа==
 +
[http://mp3tut.net/?pesni=%D3%EA%F0%E0%BF%ED%F1%FC%EA%E0+%F2%F0%E0%E4%E8%F6%B3%E9%ED%E0+%EC%F3%E7%E8%EA%E0+%CD%E0%E4%E4%ED%B3%EF%F0%FF%ED%F9%E8%ED%E0 МУЗИКА НАДДНІПРЯНЩИНИ]
 +
==Цікаві факти==
 +
=== Середня Наддніпрянщина===
 +
==== Середня Наддніпрянщина обіймає Черкащину, лісостепові райони Київщини, південно-східну частину Житомирщини, північ Кіровоградщини та захід Полтавщини.====
 +
У народному будівництві Наддніпрянщини віддавна розвиваються тисячолітні традиції сошних (стовпових) та зрубних конструкцій, яким сприяло багатство місцевих будівельних матеріалів: дерево мішаних і хвойних лісів, масиви лози й очерету по заплавах річок і водоймищ, багаті поклади глини та солома.Архітектурно-етнографічний комплекс Музею "Середня Наддніпрянщина" розміщений в типовому наддніпрянському ландшафті з пагорбами й долиною. Тут зібрано пам'ятки традиційної культури початку XVII-XX ст. Невеликий байрак розділяє експозицію на Правобережну і Лівобережну. Експозиція „Середня Наддніпрянщина” розміщена на 10 га у типовому наддніпрянському ландшафті з пагорбами й долиною. Невеликий байрак розділяє її на Лівобережну і Правобережну частини.
 +
Орієнтація житла в просторі загальноукраїнська: вікнами на південь. Планування двокамерне (хата, сіни) і трикамерне (хата, сіни, комора або хата зі світлицею чи на дві половини через сіни), іноді відгороджували в коморі хатину, або в сінях комірчину.
 +
По низу стін, з чола і причілка, облаштовували призьбу. Cтіни мастили рудою глиною, а з чола і причілка білили. За давньою традицією довкола вікон, одвірків і над призьбою підводили червоною глиною, подекуди над підводкою малювали червоні зубці.
 +
Чотирисхилі дахи на кроквах з розвиненими на причілках піддашками („дармовис”) крили сніпками-парками з житньої соломи. На Правобережжі дахи вивершували високим накладним гребенем „дідухом”, а на рогах вшивали китицями. На Лівобережжі дахи покривали соломою або очеретом з невисоким гребенем, без китиць.
 +
Господарські будівлі: хліви, повітки, клуні будували сошні, стіни робили дощані в закид, заплітали лісою або робили солом’яну загату між двома заплетеними стінами, чи закладали між сохами дилі, дошки, вальки. Комори надвірні ставили зрубні і стовпові (у закидку дилями), у них зберігали харчові продукти, знаряддя праці, родинне майно. У коморах, і хатніх, і надвірних, настеляли дерев’яні підлоги.
 +
Із виробничих будівель відомі вітряки й водяні млини з валюшами для звалювання домотканого сукна, олійниці,кузні, парні для виготовлення колісних ободів до возів.
 +
У центрі села височіли бані сільських церков. За описами Л. Похилевича, на початку та в середині XVIII ст.на Наддніпрянщині будували церкви з кругляків і соснових, дубових, рідше вільхових та осикових брусів.
 +
Більше читайте тут: [http://pyrogiv.kiev.ua/ekspozytsii-muzeiu/serednia-naddniprianshchyna.html]
 +
 +
===[https://uk.wikipedia.org/wiki/Наддніпрянська_Україна]===
 +
 +
==Див. також==
 +
===[http://pyrogiv.kiev.ua/ekspozytsii-muzeiu/serednia-naddniprianshchyna.html]===
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk]===
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2016 року]]

Поточна версія на 23:20, 4 грудня 2016

Наддніпрянщина, -ни, ж. Приднѣпровье.

Сучасні словники

Наддніпрянська Україна, також Наддніпрянщина, Подніпров'я — історично-географічна частина України, яка початково включала в себе центральні і північні області України з центром в Києві, себто лишень Середню Наддніпрянщину. Давній український географічний та історичний край. Визначається долиною ріки Дніпро. Займає землі по ліву і праву сторони Дніпра, що лежать в безпосередній долині Дніпра і долинах (басейни стоку) малих і середніх річок-притоків Дніпра, а також наближені землі великих приток (Прип'ять, Десна). Розділяється на Верхню, Середню та Нижню Наддніпрянщину.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Наддніпря́нщина, ни, ж. Приднѣпровье. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 2. — С. 481.

«Словники України on-line»

Наддніпря́нщина – іменник жіночого роду

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Наддніпрянщина - Naddniprianschyna

Ілюстрації

Місто.jpg Місто 2.jpg Місто 3.jpg

Медіа

[1]

[2]

Аудіа

МУЗИКА НАДДНІПРЯНЩИНИ

Цікаві факти

Середня Наддніпрянщина

Середня Наддніпрянщина обіймає Черкащину, лісостепові райони Київщини, південно-східну частину Житомирщини, північ Кіровоградщини та захід Полтавщини.

У народному будівництві Наддніпрянщини віддавна розвиваються тисячолітні традиції сошних (стовпових) та зрубних конструкцій, яким сприяло багатство місцевих будівельних матеріалів: дерево мішаних і хвойних лісів, масиви лози й очерету по заплавах річок і водоймищ, багаті поклади глини та солома.Архітектурно-етнографічний комплекс Музею "Середня Наддніпрянщина" розміщений в типовому наддніпрянському ландшафті з пагорбами й долиною. Тут зібрано пам'ятки традиційної культури початку XVII-XX ст. Невеликий байрак розділяє експозицію на Правобережну і Лівобережну. Експозиція „Середня Наддніпрянщина” розміщена на 10 га у типовому наддніпрянському ландшафті з пагорбами й долиною. Невеликий байрак розділяє її на Лівобережну і Правобережну частини. Орієнтація житла в просторі загальноукраїнська: вікнами на південь. Планування двокамерне (хата, сіни) і трикамерне (хата, сіни, комора або хата зі світлицею чи на дві половини через сіни), іноді відгороджували в коморі хатину, або в сінях комірчину. По низу стін, з чола і причілка, облаштовували призьбу. Cтіни мастили рудою глиною, а з чола і причілка білили. За давньою традицією довкола вікон, одвірків і над призьбою підводили червоною глиною, подекуди над підводкою малювали червоні зубці. Чотирисхилі дахи на кроквах з розвиненими на причілках піддашками („дармовис”) крили сніпками-парками з житньої соломи. На Правобережжі дахи вивершували високим накладним гребенем „дідухом”, а на рогах вшивали китицями. На Лівобережжі дахи покривали соломою або очеретом з невисоким гребенем, без китиць. Господарські будівлі: хліви, повітки, клуні будували сошні, стіни робили дощані в закид, заплітали лісою або робили солом’яну загату між двома заплетеними стінами, чи закладали між сохами дилі, дошки, вальки. Комори надвірні ставили зрубні і стовпові (у закидку дилями), у них зберігали харчові продукти, знаряддя праці, родинне майно. У коморах, і хатніх, і надвірних, настеляли дерев’яні підлоги. Із виробничих будівель відомі вітряки й водяні млини з валюшами для звалювання домотканого сукна, олійниці,кузні, парні для виготовлення колісних ободів до возів. У центрі села височіли бані сільських церков. За описами Л. Похилевича, на початку та в середині XVIII ст.на Наддніпрянщині будували церкви з кругляків і соснових, дубових, рідше вільхових та осикових брусів. Більше читайте тут: [3]

[4]

Див. також

[5]

[6]