Відмінності між версіями «Борсук»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 5 проміжних версій 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Борсук, -ка''', ''м.'' Барсукъ.
+
Борсу́к (Meles) — рід ссавців родини Мустелових
Борсу́к європе́йський, або лісовий[1] (Meles meles) — вид класу Ссавці (Mammalia) ряду Хижі (Carnivora) родини Куницеві (Mustelidae). Тварини цього виду ведуть наземний спосіб життя, риють підземні сховища — нори — складної будови. Активні переважно в темний час доби. Мають широкий спектр живлення. У північній частині ареалу взимку впадають у зимову сплячку.
+
[[Категорія:Бо]]
Родинні стосунки
+
==Сучасні словники==
Систематика борсуків постійно переглядається. Наразі фахівці схильні поділяти «великий» колишній вид «борсук звичайний» на три види: борсук європейський, Meles meles (Linnaeus, 1758), борсук азійський Meles leucurus (Hodgson, 1847) та борсук японський Meles anakuma (Temminik, 1844). Вони добре розрізняються за морфологічними та краніологічними ознаками, особливостями забарвлення. Їхні ареали не перекриваються.
+
===[http://sum.in.ua/s/Borsuk Словник української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)]===
Підвиди[ред. • ред. код]
+
БОРСУ́К, а, чол. Хижий лісовий хутровий звір з родини куницевих. Аж ось виступив до трону, Щоб взять Лиса в оборону, Стрий його, Борсук Бабай (Іван Франко, XII, 1953, 11); Старий борсук з білою стьожкою на лобі довго біг, рохкаючи, поряд з Явдохою (Олесь Донченко, III, 1956, 57);  * У порівняннях. — Андрію! Ти чому сидиш, як борсук, у бараці? — накинувся на мене Бобров
Вид борсук європейський (M. meles) поділяють на три підвиди[2]:
+
===[http://slovopedia.org.ua/29/53393/6865.html "Словопедія" ]===
європейський борсук M. m. meles (L., 1758), до якого належать усі популяції Європи та європейської частини Росії (на схід до Волги);
+
БОРСУК
азійський підвид M. m. canescens (Blanford, 1875), до якого належать популяції Кавказу, Малої Азії, Копетдага, Паміро-Алаю та західного Тянь-Шаню;
+
хижий ссавець, заселяє ліси Євразії; довж. бл. 80 см; риє нори; зимою переважно впадає у сплячку; промисловий.
норвезький борсук M. m. milleri (Baryshnikov, Puzachenko et Abramov, 2003), що населяє південно-західну частину Норвегії.
+
===[http://ukrlit.org/slovnyk/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%81%D1%83%D0%BA УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
БОРСУ́К, а́, ч. Хижий лісовий хутровий звір з родини куницевих.
 +
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/2992-borsuk.html#show_point СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO]===
 +
Борсук, -ка, м. Барсукъ.
 +
===[http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/ «Словники України on-line»]===
 +
борсу́к – іменник чоловічого роду, істота
  
Поширення
+
==Іноземні словники==
 +
===[https://uk.glosbe.com/uk/en/%D0%B1%D0%BE%D1%80%D1%81%D1%83%D0%BAукраїнська-англійська Словник]===
 +
• badger    (noun  ) (verb, noun  )
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru/12439 Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
Борсук -а́, ч.
 +
Хижий лісовий хутровий звір із родини куницевих, що живе в норах.
  
Загальний опис ареалу
 
Ареал борсука європейського та його просторові взаємини з борсуком азійським: ці види є вікарними.
 
Борсук європейський поширений в усій Європі, на схід до р. Волга, в Малій та Передній Азії, на Кавказі, півночі Ірану та Афганістану, півдні Середньої Азії.
 
Ареал борсука європейського на сході (орієнтовно по Уралу) межує з ареалом борсука азійського (Meles leucurus). Подібні пари вікарних видів, тобто видів, які заміщують один одного у просторі, серед ссавців відомі також для сарни європейської порівняно із сарною азійською, куниці лісової порівняно з соболем тощо.
 
 
Поширення в Україні
 
Сучасне поширення борсука європейського (Meles meles) на сході України (за: Загороднюк, Корбченко, 2006, з уточн.). Сірим кольором показано південну межу ареалу в регіоні на середину ХХ ст. (за: Мигулін, 1938; Панченко, 1973; білі значки), лінією — на початок 80-х років ХХ ст. (за: Рева та ін., 1989)[7]
 
В Україні борсук населяє всі природні зони, проте його поселення розподілені нерівномірно. Вважається рідкісним у рівнинних степах південних областей[4]. На 1951–1961 роки щільність популяції борсука становила 1,8 особин на 1000 га у лісостепових районах, 1,2 особини на 1000 га у Степу та 0,5 особин на 1000 га на Поліссі.[4]
 
Станом на 1995–2000 роки для території Західної України відомо, що найбільша щільність популяції борсука виявлена в районах Розточчя та Вороняк (Львівська область) і в Тисьменицькому р-ні Івано-Франківської області (заказник «Козакова долина») — у межах 7-8 особин на 1000 гектарів придатних для виду угідь. Оптимальна щільність зберігається також у букових пралісах Угольського та Широколужанського лісових масивів Карпатського БЗ (Закарпатська область), де обліковано від 2 до 4 особин, і на території Путильського ДЛГ та Вижницького НПП (Чернівецька область) — 2-3 особини на 1000 га. Така ж щільність населення виду спосте­рігається на Поділлі (Тернопільська та Хмельницька область).
 
Дещо нижчі її величини відмічені в межах Верхнього Дністра. В районі Верхньодністровських Бескидів, Стільського горбогір'я та Ходорівського Опілля вона становить від 1 до 2 особин на 1000 га. Найменша щільність популяції спостерігається у високогірних районах Україн­ських Карпат і в межах Малого й Волинського Полісся. Зокрема, на Івано-Франківщині в районі Центральних Ґорґан трапляється 1,9 особини і в НПП «Синевир» (Закарпатська область) — 1,7 особини на 1000 га.
 
Достатньо низькі показники щільності виявлені в лісових масивах ДМГ «Сколе» — 0,8 особини, Свалявського ДЛГ — 0,4 особини, Шацького НПП — 0,3, Карпатського НПП — 0,2 особини на 1000 га.[8]
 
По інших областях України докладних даних не має, але у східному регіоні спостерігається стала тенденція до збільшення чисельності та заселення степових ділянок.
 
 
Особливості біології
 
Спосіб життя
 
Борсук веде осілий спосіб життя. Оселяється в лісах усіх типів, у відкритих біотопах, там де є добрі захисні умови у вигляді чагарників. Для побудови поселень частіше обирає місця з ґрунтом, зручним для риття, та природними нерівностями рельєфу: яри, балки, круті береги водойм. Може жити поряд із людиною й навіть у містах[14].
 
Борсук європейський активний переважно в темний час доби. На полювання виходить у сутінках. Пересуваючись сімейною ділянкою у пошуках поживи, борсук відвідує другорядні сховища. Самці можуть залишатися у простих норах для денного сну. Самиці консервативні, вони більше часу проводять у головних «містечках», там народжують дитинчат.
 
Сімейною територією борсуки пересуваються стежками, які поєднують між собою підземні сховища, кормові ділянки, місця водопою.
 
Живлення
 
Загалом борсук споживає різноманітні кормові об'єкти, як тваринного, так і рослинного походження: комах та інших безхребетних, амфібій, дрібних ссавців, фрукти, кореневища тощо. Відомо, що в Англії основу живлення борсука європейського складають дощові черви. Для інших популяцій дослідники відмічають сезонні зміни основних видів кормів[9][10][18].
 
Зокрема, дослідження спектру живлення борсука в Україні за сезонами і регіонами на території Західної України показало, що кормовий раціон борсука включає 52 види тварин і 47 видів рослин. З'ясовано також, що завдяки еврифагії цей вид легко переходить на живлення тими об'єктами, які домінують у відповідний сезон та у відповідній місцевості, і тому трофічний фактор суттєво не впливає на стан і динаміку популяції[18].
 
Кількість тих чи інших кормів залежить не тільки від сезонну, але й від кліматичних особливостей року. Температура та кількість опадів особливо впливають на стан популяцій безхребетних (основних кормових об'єктів у багатьох частинах ареалу), отже й на популяції борсуків. Вища смертність серед тварин, як молодих, так і дорослих, спостерігається у сухі роки з високою середньою температурою
 
Розмноження та розвиток
 
Спарювання у борсука європейського може відбуватися з лютого по вересень. Після запліднення у розвитку ембріона спостерігається довга стадія спокою — ембріональна діапауза. Вагітність може становити від 270 днів (спарювання влітку) до 376 днів (спарювання наприкінці зими). Борсучиха народжує дитинчат у головній норі в лютому-березні. Всього борсучат може бути 1—6, зазвичай 2—3. Наприкінці третього тижня життя у малюків відриваються слухові проходи, на 35—42 день — очі. Молочні зуби з'являються через місяць після народження, у 2,5 місяця починають змінюватись на постійні.
 
До самостійного живлення молоді борсуки переходять, починаючи з віку 3—3,5 місяців. Статевої зрілості досягають на другий рік життя. Тривалість життя борсука може становити 15 років, але в середньому — 5—6 років
 
Борсук та людина
 
Борсук європейський може переносити небезпечні для людини та свійських тварин хвороби (сказ, туберкульоз великої рогатої худоби тощо)[23]. З метою контролю цих захворювань найчастіше чисельність тварин зменшують шляхом прямого знищення або знищення їхніх сховищ. Наразі в Європі в боротьбі зі сказом застосовують вакцинацію тварин у природних середовищах.
 
У деяких частинах ареалу борсук може створювати сховища в полях, приватних садках, під будівлями. Це може викликати конфлікт між людьми й тваринами[24].
 
В Україні ще й досі одним з популярних методів лікування туберкульозу є борсучий жир. Тому часто борсуків відловлюють пастками та петлями саме з метою отримання жиру. Проте, слід зазначити, що ефективним методом лікування цієї хвороби є антибіотики та вчасне звернення до лікаря.
 
Значну частку живлення борсука становлять безхребетні, серед яких — значна кількість шкідників лісового та сільського господарства
 
Джерела
 
Абелєнцев В. І. Куницеві. — Київ: Наукова думка, 1968. — 280 с. — (Фауна України. Т. 1: Ссавці, вип. 3).
 
Аристов А. А., Барышников Г. Ф. Млекопитающие фауны России и сопредельных территорий. Хищные и ластоногие. — СПб., 2001. — 560 с. (рос.)
 
Дикий І. В. Аналітичний огляд наукових праць з проблем біології борсука (Meles meles L.) // Вісник Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Біологічні науки». — 2002. — № 1 (45). — С. 154-170.
 
Дикий І. Особливості поселень борсука (Meles meles L.) на території заходу України // Вісник Львівського університету, серія біологічна. — 2005. — В. 40. — С. 101–110.
 
Посилання
 
Д.Аттенборо «Таємне життя борсуків»
 
Badger Trust
 
Staffordshire Badger Conservation Group
 
Badger-video
 
 
==Сучасні словники==
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
+
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Борсук.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Борсук_2.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Борсук_3.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Борсук_4.jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 
+
{{#ev:youtube|3wC68pIIa9Y}}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=3wC68pIIa9Y]
 +
{{#ev:youtube|egWuBdY0S7o}}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=egWuBdY0S7o]
 +
{{#ev:youtube|uYF0-UEvKg8}}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v= uYF0-UEvKg8]
 +
==Цікаві факти==
 +
===Борсук ===
 +
«Уклад» сім’ї борсука може існувати як самостійно, так і сусідити з іншими.
 +
Іноді в одній норі можна зустріти 2-3 сімейства. І, між іншим, в такій «комуналці» всі живуть досить дружно.
 +
Більше читайте тут:
 +
[http://cikavo.net/cikavi-fakti-pro-borsukiv/ життя борсуків]
 +
[http://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-borsukiv/ все про борсуків]
 +
===[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%80%D1%81%D1%83%D0%BA_%D1%94%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9 Матеріал з Вікіпедії]===
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
===Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка ===
 +
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/2990-borsaty.html#show_point борсати]===
 +
===[http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/62751-khyzhak.html#show_point хижак]===
  
==Джерела та література==
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
+
[[Категорія:Слова 2016 року]]
==Зовнішні посилання==
+
 
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/гуманітарний інститут]]  
+
[[Категорія:Бо]]
+

Поточна версія на 20:25, 3 грудня 2016

Борсу́к (Meles) — рід ссавців родини Мустелових

Сучасні словники

Словник української мовиАкадемічний тлумачний словник (1970—1980)

БОРСУ́К, а, чол. Хижий лісовий хутровий звір з родини куницевих. Аж ось виступив до трону, Щоб взять Лиса в оборону, Стрий його, Борсук Бабай (Іван Франко, XII, 1953, 11); Старий борсук з білою стьожкою на лобі довго біг, рохкаючи, поряд з Явдохою (Олесь Донченко, III, 1956, 57); * У порівняннях. — Андрію! Ти чому сидиш, як борсук, у бараці? — накинувся на мене Бобров

"Словопедія"

БОРСУК хижий ссавець, заселяє ліси Євразії; довж. бл. 80 см; риє нори; зимою переважно впадає у сплячку; промисловий.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

БОРСУ́К, а́, ч. Хижий лісовий хутровий звір з родини куницевих.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Борсук, -ка, м. Барсукъ.

«Словники України on-line»

борсу́к – іменник чоловічого роду, істота

Іноземні словники

Словник

• badger (noun ) (verb, noun )

Словари и энциклопедии на Академике

Борсук -а́, ч. Хижий лісовий хутровий звір із родини куницевих, що живе в норах.

Ілюстрації

Борсук.jpg Борсук 2.jpg Борсук 3.jpg Борсук 4.jpg

Медіа

[1]

[2]

uYF0-UEvKg8

Цікаві факти

Борсук

«Уклад» сім’ї борсука може існувати як самостійно, так і сусідити з іншими. Іноді в одній норі можна зустріти 2-3 сімейства. І, між іншим, в такій «комуналці» всі живуть досить дружно. Більше читайте тут: життя борсуків все про борсуків

Матеріал з Вікіпедії

Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

борсати

хижак