Відмінності між версіями «Залізо»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Зовнішні посилання)
 
(не показані 6 проміжних версій ще одного учасника)
Рядок 27: Рядок 27:
  
 
*'''1.''' '''залі́зо''' — твердий ковкий метал сріблястого кольору, який, сполучаючись із вуглецем, утворює чавун і сталь; відігравав велику роль в українських віруваннях; вважався охоронним засобом проти нечистої сили (особливо гострі предмети з нього — голка, ніж, сокира, коса); '''залізо''' виступає символом сили, твердості, витривалості, здоров’я; закопуючи шматок заліза під порогом хати, примовляли: ''«Аби здорові були, як залізо, люди, що через нього переступатимуть»''; водночас про вразливість чиєїсь душі свідчить приказка: ''«їсть, як іржа залізо».''
 
*'''1.''' '''залі́зо''' — твердий ковкий метал сріблястого кольору, який, сполучаючись із вуглецем, утворює чавун і сталь; відігравав велику роль в українських віруваннях; вважався охоронним засобом проти нечистої сили (особливо гострі предмети з нього — голка, ніж, сокира, коса); '''залізо''' виступає символом сили, твердості, витривалості, здоров’я; закопуючи шматок заліза під порогом хати, примовляли: ''«Аби здорові були, як залізо, люди, що через нього переступатимуть»''; водночас про вразливість чиєїсь душі свідчить приказка: ''«їсть, як іржа залізо».''
 +
 +
===[http://cikavo.net/cikavi-fakti-pro-zalizo/ Цікаві факти про залізо]===
 +
 +
*'''1.''' У чистому вигляді це блискучий, сріблясто-білий пластичний метал. Однак зустріти його в такому вигляді можна досить рідко — всього в декількох місцях на планеті. Гренландія — одне з таких місць.
 +
 +
*'''2.'''Із заліза можна виготовити різного роду вироби: від масивних кованих воріт і скульптур до різьблених світильників, фігур тварин і аж до найдрібніших прикрас і квітів.
 +
 +
*'''3.'''Розрізняють різні «види» заліза: Перший — залізо технічно чисте. Його використовують для електромагнітів, а саме — для їх сердечників, а також при виробництві електромашин.
 +
 +
*'''4.'''Другий сорт: залізо карбональне. Його використовують в якості каталізаторів в хімічних реакціях і для отримання найтонших плівок магнітофонів.
 +
 +
*'''5.'''Третій вид — губчасті залізні. Його використовують при плавці високоякісних сталей.
 +
 +
*'''6.'''Можна назвати ще такий вид заліза, як залізний порошок. Він необхідний при зварюванні, а також при цементації міді.
 +
 +
*'''7.'''У давнину залізо цінувалося набагато більше, ніж інші метали. На початку 19 століття прикраси із заліза навіть обмінювалися на золоті. Це було способом поповнення скарбниці для уряду.
 +
 +
*'''8.'''До того ж жіночі прикраси із заліза швидко увійшли в моду.
 +
 +
*'''9.'''У XX столітті наявність цього металу в будинку вважалося оберегом, вірним шляхом до щастя і прибутку.
 +
 +
*'''10.'''Залізо як мікроелемент є також незамінним елементом живлення для рослин протягом всього періоду їх життя. Воно входить до складу ферментів, які беруть участь в окисно-відновних процесах рослинних організмів, сприяє утворенню хлорофілу.
 +
 +
*'''11.'''Залізо є антианемічним засобом. Їжа, в якій міститься багато заліза, корисна для кровотворення і підвищення імунітету.
 +
 +
*'''12.'''Практично всім вагітним жінкам прописують препарати, в яких міститься даний метал. При грудному вигодовуванні дитина отримує найбільшу кількості заліза, яке засвоюється його організмом.
 +
 +
*'''13.'''Атоміум — гігантська молекула заліза побудована в Брюсселі в 1958 році. Має дев’ять круглих сфер діаметром 18 м, і є збільшеною копією молекули заліза в 165 мільярдів. Висота 102 метра, а сумарна вага цієї конструкції перевищує 2400 тонн.
 +
 +
*'''14.'''Туристи можуть пересуватися від сфери до сфери по трубах довжина яких становить 23 метри.
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
Рядок 43: Рядок 73:
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
 +
*[http://wiki.kubg.edu.ua/Метал Метал (Cловник Грінченка)]
 +
*[http://wiki.kubg.edu.ua/Оливо Оливо (Словник Грінченка)]
 +
*[http://wiki.kubg.edu.ua/Злото Злото (Cловник Грінченка)]
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 +
 +
*[http://ukrlit.org/slovnyk/slovnyk_ukrainskoi_movy_v_11_tomakh/залізо CУМ-11]
 +
*[http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy/залізо Словник Грінченка]
 +
*[http://ukrlit.org/slovnyk/zhaivoronok_znaky_ukrainskoi_etnokultury/залізо Знаки етнокультури Жайворонка]
  
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]
+
*[https://uk.wikipedia.org/wiki/Залізо Вікіпедія]
 +
*[http://cikavo.net/cikavi-fakti-pro-zalizo/ Цікаві факти про залізо]
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут мистецтв]]
 
[[Категорія:Слова 2016 року]]
 
[[Категорія:Слова 2016 року]]

Поточна версія на 09:38, 28 листопада 2016

Залізо, -за, с. 1) Желѣзо. Їсть, як іржа залізо. Ном. № 2723. 2) мн. Цѣпи, оковы. На суд твій праведний прийти, в залізах руки принести. Шевч. 58. Навіть залізами ніхто не міг його зв’язати. Єв. Мр. V. 3. Ум. Залізце. Ном., стр. 284, № 1858.

Сучасні словники

  • Тлумачення слова у сучасних словниках

Залізо (СУМ-11)

ЗАЛІ́ЗО, а, с.

  • 1. Хімічний елемент, твердий ковкий метал сріблистого кольору, який, сполучаючись із вуглецем, утворює чавун і сталь. З усіх металів, які добуває людина, залізо має найбільше значення в нашому житті (Заг. хімія, 1955, 601); І залізо ржа з’їдає (Укр.. присл.., 1955, 293); Тут була хороша руда, яка містила в собі багато заліза (Ткач, Плем’я.., 1961, 180); Ходив Данило серед засмалених, закурених димом ковачів, дивився, як вони залізо варять (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 451); * У порівн. Здавалось, ніби гори тліли й жевріли, як розпечене залізо (Н.-Лев., II, 1956, 390).Куй залі́зо, по́ки (коли́) гаря́че див. кува́ти.
  • 2. розм. Жерсть, залізні штаби, смуги і т. ін. Волі добивались голі, а не багаті, що під залізом хати (Укр.. присл.., 1955, 337); Приніс він з комори нову скриньку, ковану залізом (Вовчок, І, 1955, 164); Заскрипіла, відчиняючись, залізом кована брама (Довж., І, 1958, 252);
  • 3. збірн. Залізні вироби, конструкції, сукупність залізних предметів, машин і т. ін. Ти [людина] скрізь. Се ти одягла землю в камінь і залізо (Коцюб., II, 1955, 222); Поле двигтіло під вагою танків, гармат і різного іншого рухомого.. заліза (Довж., І, 1958, 389); О, по-належному ми зустрічаєм ми Гостей, не кликаних у край наш на ралець! Ми вержемо вогонь, залізо і свинець На лапи їх брудні, в оскаженілі морди (Рильський, І, 1956, 232);
  • 4. діал. Ланцюг. — Чи спустив їх [собак] Терентій, чи самі з заліза зірвалися? (Стельмах, І, 1962, 66);
  • 5. заст. Кайдани. — О милий боже України, Не дай пропасти на чужині, В неволі вольним козакам!.. На суд твій праведний прийти, В залізі руки принести І перед всіми у кайданах Стать козакові… (Шевч., І, 1951, 201); Тоді вже посланці взяли її та попід руки привели, наділи залізо на неї (Вовчок, І, 1955, 175).

ЗАЛІ́ЗО… Перша частина складних слів, що відповідає слову залі́зо у 1 знач., напр.: залізобакте́рія, залізоні́кель, залізоспла́в; у 2 знач., напр.: залізозва́рювальний, залізорі́зний.

Залізо (Словник Грінченка)

Залі́зо, за, с.

  • 1. Желѣзо. Їсть, як іржа залізо. Ном. № 2723.
  • 2. мн. Цѣпи, оковы. На суд твій праведний прийти, в залізах руки принести. Шевч. 58. Навіть залізами ніхто не міг його зв’язати. Єв. Мр. V. 3. Ум. Залі́зце. Ном., стр. 284, № 1858.

Залізо (Знаки етнокультури Жайворонка)

  • 1. залі́зо — твердий ковкий метал сріблястого кольору, який, сполучаючись із вуглецем, утворює чавун і сталь; відігравав велику роль в українських віруваннях; вважався охоронним засобом проти нечистої сили (особливо гострі предмети з нього — голка, ніж, сокира, коса); залізо виступає символом сили, твердості, витривалості, здоров’я; закопуючи шматок заліза під порогом хати, примовляли: «Аби здорові були, як залізо, люди, що через нього переступатимуть»; водночас про вразливість чиєїсь душі свідчить приказка: «їсть, як іржа залізо».

Цікаві факти про залізо

  • 1. У чистому вигляді це блискучий, сріблясто-білий пластичний метал. Однак зустріти його в такому вигляді можна досить рідко — всього в декількох місцях на планеті. Гренландія — одне з таких місць.
  • 2.Із заліза можна виготовити різного роду вироби: від масивних кованих воріт і скульптур до різьблених світильників, фігур тварин і аж до найдрібніших прикрас і квітів.
  • 3.Розрізняють різні «види» заліза: Перший — залізо технічно чисте. Його використовують для електромагнітів, а саме — для їх сердечників, а також при виробництві електромашин.
  • 4.Другий сорт: залізо карбональне. Його використовують в якості каталізаторів в хімічних реакціях і для отримання найтонших плівок магнітофонів.
  • 5.Третій вид — губчасті залізні. Його використовують при плавці високоякісних сталей.
  • 6.Можна назвати ще такий вид заліза, як залізний порошок. Він необхідний при зварюванні, а також при цементації міді.
  • 7.У давнину залізо цінувалося набагато більше, ніж інші метали. На початку 19 століття прикраси із заліза навіть обмінювалися на золоті. Це було способом поповнення скарбниці для уряду.
  • 8.До того ж жіночі прикраси із заліза швидко увійшли в моду.
  • 9.У XX столітті наявність цього металу в будинку вважалося оберегом, вірним шляхом до щастя і прибутку.
  • 10.Залізо як мікроелемент є також незамінним елементом живлення для рослин протягом всього періоду їх життя. Воно входить до складу ферментів, які беруть участь в окисно-відновних процесах рослинних організмів, сприяє утворенню хлорофілу.
  • 11.Залізо є антианемічним засобом. Їжа, в якій міститься багато заліза, корисна для кровотворення і підвищення імунітету.
  • 12.Практично всім вагітним жінкам прописують препарати, в яких міститься даний метал. При грудному вигодовуванні дитина отримує найбільшу кількості заліза, яке засвоюється його організмом.
  • 13.Атоміум — гігантська молекула заліза побудована в Брюсселі в 1958 році. Має дев’ять круглих сфер діаметром 18 м, і є збільшеною копією молекули заліза в 165 мільярдів. Висота 102 метра, а сумарна вага цієї конструкції перевищує 2400 тонн.
  • 14.Туристи можуть пересуватися від сфери до сфери по трубах довжина яких становить 23 метри.

Ілюстрації

Iron-135048.jpg Welezo.jpg Iron3.jpg 6575867.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання