Відмінності між версіями «Здаватися»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
+
'''Здава́тися, здаюся, -єшся, '''сов. в. '''здатися, здамся, здасися, '''''гл. ''1) Сдаваться, сдаться, поддаваться, поддаться, уступать, уступить. ''Ти дівчино, ти подобна, не здавайся на підмову, будеш добра. ''Чуб. V. 355. 2) Полагаться, положиться на. ''Та на волю Божу здайся''Грин. III. 359. ''Ти по сім боці, я по тім боці, передайся до мене, ти чорнява, кучерява, не здавайся на мене. ''Мет. 12. ''Я оце здався на мого Форнагія, чи не налагодить він того діла. ''Стор. МПр. 44. 3) Ссылаться, сослаться. ''Здався циган на свої діти. ''Посл. ''Що сьому правда, здаюсь на людей. ''О. 1862. III. 33. 4) Казаться, показаться. ''Ой здається, моя мила, иншого кохаєш. ''Мет. 8. ''Ой здається, моє серце, що ти мальована. ''Чуб. V. 157. 5) Годиться, пригодиться, быть нужнымъ. ''Про що мені здались нікчемні руки? ''К. Іов. 63. ''Нащо він мені здався? ''Рудч. Ск. І. 23. ''Що я вам на сміх здався, чи що?. ''Ном. № 3478. 
 +
+
 +
 +
 +
[[Категорія:Зд]]
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
 
===Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980)===
 
===Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980)===

Поточна версія на 13:06, 26 листопада 2015

Здава́тися, здаюся, -єшся, сов. в. здатися, здамся, здасися, гл. 1) Сдаваться, сдаться, поддаваться, поддаться, уступать, уступить. Ти дівчино, ти подобна, не здавайся на підмову, будеш добра. Чуб. V. 355. 2) Полагаться, положиться на. Та на волю Божу здайсяГрин. III. 359. Ти по сім боці, я по тім боці, передайся до мене, ти чорнява, кучерява, не здавайся на мене. Мет. 12. Я оце здався на мого Форнагія, чи не налагодить він того діла. Стор. МПр. 44. 3) Ссылаться, сослаться. Здався циган на свої діти. Посл. Що сьому правда, здаюсь на людей. О. 1862. III. 33. 4) Казаться, показаться. Ой здається, моя мила, иншого кохаєш. Мет. 8. Ой здається, моє серце, що ти мальована. Чуб. V. 157. 5) Годиться, пригодиться, быть нужнымъ. Про що мені здались нікчемні руки? К. Іов. 63. Нащо він мені здався? Рудч. Ск. І. 23. Що я вам на сміх здався, чи що?. Ном. № 3478. +

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗДАВАТИСЯ 1, здаюся, здаєшся, недок., ЗДАТИСЯ, здамся, здасися, док. 1. Припиняючи опір, визнавати себе переможеним (перев. у бою). Якщо ворог не здається — його знищують (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 426); Я дивилась на малюнках Не на гордих переможців, Що, сперечника зваливши, Кажуть гордо так: «Здавайся!» Погляд мій спускався нижче, На того, хто розпростертий, До землі прибитий списом, Шепотів: «Убий, не здамся!» (Леся Українка, I, 1951, 152); З вогню, що бушував у кукурудзі, почали вистрибувати ворожі солдати і, піднявши руки, здавалися в полон (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 134); [Спартак:] А де Тугай? [Кузьмін:] Я думаю, в живих його немає. Такий, як він, не здасться у полон (Любомир Дмитерко, Драм. тв., 1958, 13); // Визнавати себе переможеним у суперечці, змаганні з ким-, чим-небудь і т. ін. Довго боровся [Оксень] з недугою, не здавався, та звалила-таки його хвороба (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 70); — Ще побачимо, чий батько дужчий. Я йому сам не здамся абияк!.. — сказав писар (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 150); Бачура зрозумів, що суперечку виграно, що Вовченко здався (Михайло Чабанівський, Тече вода.., 1961, 180); // Відступати перед труднощами, поступатися чим-небудь, у чомусь. З трійок Павлуша не вилазив. Але й не здавався. Навпаки, ще наліг дужче (Андрій Головко, II, 1957, 265); Татова ідея провалилася. Але не такий він, щоб здатися (Валентин Речмедін, Твій побратим, 1962, 12); // на що. Піддаватися на що-небудь. Ти, дівчино, ти подобна, Не здавайся на підмову, будеш добра (Павло Чубинський, V, 1874, 355); Христя на її прохання посидіти ще не здалася (Панас Мирний, III, 1954, 371). ♦ Здаватися (здатися) на милість див. милість. 2. Покладатися, надіятися на кого-, що-небудь. На мужика не дуже здавалась [Горпина], бо знала його плоху натуру (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 256); — Я вже здаюся на ваше слово, як розсудите, так і буде... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 37); — Ти, татуньку, знову пером у папері длубаєшся? А я думав, що ти вже цілком здався на нашого Генрі (Юрій Яновський, II, 1958, 62); Тепер усім порядкував Нікітін, і козаки охоче здались на його розсуд (Петро Панч, Гомон. Україна, 1954, 306). 3. діал. Посилатися. Батько завжди уникав запросин, здаючись на те, що він утомлений або зайнятий (Збірник про Кропивницького, 1955, 13); Що сьому правда, здаюсь на людей (Словник Грінченка). 4. тільки недок. Пас. до здавати 1—7. На заводі імені Ілліча вводиться до ладу задовго до встановленого строку доменна піч № 1, збудована швидкісними методами. Разом з домною здається великий комплекс споруд (Радянська Україна, 8.VIII 1957, 1).

Цікаві факти

Чому не потрібно здаватися

Руки опускаються, бажання зникає, а розум наповнюється безнадією. Знайомі відчуття? Кожен з нас переживав щось подібне, і напевно неодноразово у своєму житті. 12 універсальних порад для тих, хто стомився досягати своїх цілей – у вас все вийде. Треба лише трошки попрацювати.

1. Поки ви живі, все можливо

Єдиною поважною причиною, через яку ви можете здатися, є ваша смерть. До тих пір, поки ви живі (здорові й вільні), у вас є вибір, щоб здійснювати спроби та досягати остаточного успіху.

2. Будьте реалістами

Ймовірність освоєння чогось з першого разу дуже мала. Все вимагає часу, щоб цьому навчитися, і ви будете робити помилки. Вчіться на них. 3. Ви сильні'Жирний текст

Ви сильніш, ніж ви думаєте. Однієї маленької невдачі недостатньо, щоб зупинити вас в процесі досягнення свого успіху. Недостатньо буде також і 10 , і 100, і 1000 невдач. 4. Проявіть себе

Якщо ви не хочете бути відомим, як хтось інший, то це слабкість, яка говорить про те, що ви здаєтеся. Виходьте і показуйте себе решті світу, а також самому собі. Ви можете і досягнете того, що мали намір зробити. Ви зазнаєте невдачі тільки тоді, коли здастеся .

5. Чи робилося це раніше?

Якщо хтось інший зміг зробити це, то зможете і ви. Навіть якщо тільки одна людина в світі зуміла досягти того, чого бажаєте ви. Це має стати достатньою причиною для вас, щоб ніколи не здаватися.

6. Вірте в свої мрії

Не віддавайте самого себе. У житті буває багато людей, які кажуть вам, що ви хочете досягти неможливого. Не дозволяйте нікому руйнувати свої мрії.

7. Ваша сім’я і друзі

Дозвольте людям, яких ви любите, стати вашими натхненниками на те, щоб продовжувати наполегливо рухатися далі. Можливо, вам потрібно буде спробувати подивитися на все з іншої точки зору, більше вчитися, більше практикуватися, але ніколи не здавайтеся .

8. Є люди в гіршому становищі, ніж ви

Прямо зараз є багато людей, які перебувають у гіршій ситуації і в гірших умовах навколишнього середовища, ніж ви зараз . Хотіли б ви відмовитися від пробіжки в 5 кілометрів? Подумайте про людей, які не в змозі навіть ходити, і як багато вони були б готові віддати за можливість пробігати по 5 кілометрів щодня .

9. Покращуйте наш світ

Коли ви досягнете всього, чого мали намір досягти, ви можете використовувати свій успіх, щоб здійснювати зміни у світі або в житті окремих людей.

10. Ви заслуговуєте щастя

Ніколи не дозволяйте нікому говорити вам протилежне. Ви заслуговуєте щастя і заслуговуєте успіху. Зберігайте цей настрій і ніколи не здавайтеся, поки не досягнете свого пункту призначення.

11. Надихайте інших

Служіть джерелом натхнення для інших, відмовляючись здаватися. Хтозна, що зможе зробити інша людина завдяки тому, що ви самі ніколи не здавалися, і тим самим надихнули інших не здаватися.

12. Ви вже близько

Найчастіше, коли ви відчуваєте, що хочете здатися, ви знаходитесь так близько до того, щоб зробити величезний прорив. У будь-який момент свого часу ви завжди перебуваєте лише на мить від успіху.

Ілюстрації

Здаватися1.jpg