Відмінності між версіями «Кабиця»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Каби́ця, -ці, '''''ж. ''1) Очагъ въ землѣ (въ сѣняхъ или на дворѣ) для приготовленія пищи. Вас. 1...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Каби́ця, -ці, '''''ж. ''1) Очагъ въ землѣ (въ сѣняхъ или на дворѣ) для приготовленія пищи. Вас. 194. ''Онучи инші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто трудився у кабиць. ''Котл. Ен. VI. 20. ''Горить огонь тихенько на кабиці. ''Шевч. 2) Круглая или четырехугольная яма, въ которой помѣщается гончарная печь. Вас. 180.
 
'''Каби́ця, -ці, '''''ж. ''1) Очагъ въ землѣ (въ сѣняхъ или на дворѣ) для приготовленія пищи. Вас. 194. ''Онучи инші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто трудився у кабиць. ''Котл. Ен. VI. 20. ''Горить огонь тихенько на кабиці. ''Шевч. 2) Круглая или четырехугольная яма, въ которой помѣщается гончарная печь. Вас. 180.
[[Категорія:Ка]]
+
'''Ніч, но́чі, '''''ж. ночь
 +
 
 +
==«Словник української мови»==
 +
'''КАБИ́ЦЯ, кабиці'''  - ''Відкрита літня кухня (піч) у дворі або в садку. Маріора варила обід у глиняній '''кабиці''' на подвір’ї (Коцюб., І, 1955, 215); В садку під грушею на '''кабицях''' варилися пісні борщі з вушками, карасями (Панч, Гомон. Україна, 1954, 73);// Яма, де вміщують казан, під яким розкладають вогнище для варіння, топлення чого-небудь. Варили по куренях три рази вдень, не в горшках, а в мідних або чавунних казанах, і не в печах, а на '''кабиці''' (Стор., І, 1957, 257); Потім викопали '''кабицю''', чи піч, для казана з смолою, котрою мазали мережі (Н.-Лев., II, 1956, 266).
 +
 
 +
==Словарь української мови==
 +
''Кабиця''
 +
1) Очагъ въ землѣ (въ сѣняхъ или на дворѣ) для приготовленія пищи. Вас. 194. Онучи инші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто ''трудився у кабиць''. Котл. Ен. VI. 20. Горить огонь тихенько на ''кабиці''. Шевч.
 +
2) ''Круглая или четырехугольная яма, въ которой помѣщается гончарная печь'' Вас. 180.
 +
 
 +
 
 +
==Знаки української етнокультури: Словник-довідник==
 +
''каби́ця'' (зменшене — каби́чка) = пала́нка
 +
* зроблена з каменю чи глини відкрита пічка в землі (в сінях, надворі чи в полі) для приготування їжі, пізніше — відкрита літня кухня (піч) у дворі або в садку. ''Онучі інші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто трудився у кабиць (І. Котляревський)''; ''Горить вогонь тихенько на кабиці (Т. Шевченко)''; 
 +
* кругла або чотирикутна яма, в якій поміщається гончарна піч;
 +
* яма, де вміщують казан, під яким розкладають вогнище для варіння, топлення чого-небудь;
 +
* на Поліссі — димовідвідний мішечок із сіткою, під якою горів по́світ.
 +
 
 +
<div align="right"></div>
 +
[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут]]
 +
[[[Категорія:Ка]]

Версія за 19:14, 24 листопада 2015

Каби́ця, -ці, ж. 1) Очагъ въ землѣ (въ сѣняхъ или на дворѣ) для приготовленія пищи. Вас. 194. Онучи инші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто трудився у кабиць. Котл. Ен. VI. 20. Горить огонь тихенько на кабиці. Шевч. 2) Круглая или четырехугольная яма, въ которой помѣщается гончарная печь. Вас. 180. Ніч, но́чі, ж. ночь

«Словник української мови»

КАБИ́ЦЯ, кабиці - Відкрита літня кухня (піч) у дворі або в садку. Маріора варила обід у глиняній кабиці на подвір’ї (Коцюб., І, 1955, 215); В садку під грушею на кабицях варилися пісні борщі з вушками, карасями (Панч, Гомон. Україна, 1954, 73);// Яма, де вміщують казан, під яким розкладають вогнище для варіння, топлення чого-небудь. Варили по куренях три рази вдень, не в горшках, а в мідних або чавунних казанах, і не в печах, а на кабиці (Стор., І, 1957, 257); Потім викопали кабицю, чи піч, для казана з смолою, котрою мазали мережі (Н.-Лев., II, 1956, 266).

Словарь української мови

Кабиця

1) Очагъ въ землѣ (въ сѣняхъ или на дворѣ) для приготовленія пищи. Вас. 194. Онучи инші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто трудився у кабиць. Котл. Ен. VI. 20. Горить огонь тихенько на кабиці. Шевч.
2) Круглая или четырехугольная яма, въ которой помѣщается гончарная печь Вас. 180.


Знаки української етнокультури: Словник-довідник

каби́ця (зменшене — каби́чка) = пала́нка

  • зроблена з каменю чи глини відкрита пічка в землі (в сінях, надворі чи в полі) для приготування їжі, пізніше — відкрита літня кухня (піч) у дворі або в садку. Онучі інші полоскали, другії лежа розмовляли, а хто трудився у кабиць (І. Котляревський); Горить вогонь тихенько на кабиці (Т. Шевченко);
  • кругла або чотирикутна яма, в якій поміщається гончарна піч;
  • яма, де вміщують казан, під яким розкладають вогнище для варіння, топлення чого-небудь;
  • на Поліссі — димовідвідний мішечок із сіткою, під якою горів по́світ.

[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут]] [[[Категорія:Ка]]