Відмінності між версіями «Бал»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Загальні відомості)
(Загальні відомості)
Рядок 55: Рядок 55:
 
кончен бал — it's all over; that's that; the game is up2
 
кончен бал — it's all over; that's that; the game is up2
 
   
 
   
===ПІБ===
+
===Справжній дворянський бал — це вам не сучасна дискотека! ===
 
+
Переконатися в цьому не з розповідей, а на власні очі, потанцювавши кадриль та погравши у справжні дворянські ігри, запрошує обласний історичний музей імені Василя Тарновського.
 +
— Зазвичай музей представляє речі, але в новій екскурсії ми хотіли зробити акцент на людях, дозволити гостям самим побачити різницю між молодою людиною ХІХ століття та ХХІ, — розповідає співавтор заходу Олена Трухан, старший науковий співробітник музею.
 +
Різниця, безперечно, величезна. Але, одними з перших відвідавши новий захід, «Відомості» знайшли й чимало спільного у розвагах молоді, яку розділяє два століття! Не так вже ми й змінилися — судіть самі.
 +
Для білого личка… оцет і крейда
 +
Активності наших предків можуть позаздрити навіть найзавзятіші сучасні тусовщики. Світське життя в ХІХ столітті просто вирувало! Перед телевізором ніхто не відсиджувався. Ввечері поважна родина або їхала в гості, або приймала гостей.
 +
Готуватися до балу, як і до дискотеки, дівчатам треба було довго і ретельно. Прекрасні дами у всі часи готові на все, щоб постати перед кавалерами в якнайкращому вигляді. Щоправда, якщо сьогодні ми зводимо себе дієтами, балансуємо на височезних підборах і мерзнемо у тоненьких «капронках» навіть у 20-градусний мороз, то кілька віків тому «знаряддя тортур» були іншими. Цілий день до балу нічого не їли. А щоб білосніжний колір обличчя не псував ненависний рум’янець, не тільки пили оцет, але і їли крейду! І не дивина, що, перетягнуті тугими корсетами, панянки час від часу зомлівали під час танців.
 +
Кар’єру можна витанцювати!
 +
До речі, до танців наші предки ставилися вкрай серйозно. У нас, звичайно, тими, хто добре рухається, також захоплюються в компанії. Але ще два століття тому вправні ноги могли гарантувати успішну кар’єру. Наприклад, зять першого генерал-губернатора Чернігівського і Полтавського Олександр Чернишов свій перший чин отримав якраз за те, що жваво витанцьовував на балу перед імператором.
 +
Але найблагородніший у нашому розумінні вальс довго був не в пошані. Навіть листівки проти нього розповсюджували, називаючи вульгарним та розпусним за те, що партнери надто близько стояли один до одного.
 +
Саме такі вальс та кадриль, що панували на паркетах у ХІХ столітті, а не сучасні фантазії на цю тему, показали волонтери музею — Ольга Василенко, Євгеній Глузд, Анастасія Тяпкова та Микита Дробот. Відтворити їх було не так-то й просто.
 +
— Ми зв’язувалися з клубом історичного танцю Санкт-Петербурга. А також вивчали відео британських клубів, які серйозно займаються цим питанням. До речі, у нас, за задумом, танцюють не професійні танцівники, а саме волонтери. Щоб гості розуміли — вони теж так зможуть за бажання, — пояснив співавтор екскурсії Артем Лаєвський, молодший науковий співробітник музею.
 +
Знайти кавалера та вирішити проблеми — на балу
 +
Та на балу не тільки танцювали. Чоловіки полюбляли перекинутися в карти. Азартність, між іншим, вважалася неабиякою цнотою. Тож за вечір запросто програвали не тільки маєтки, але й дружин. Були й інші розваги, про які можна не тільки почути, але й самому спробувати зіграти під час екскурсії.
 +
Але найголовніше, що є спільного у балу та дискотеки — це мета. А вона у молоді різних епох мало чим відрізняється — знайти собі пару. Тільки якщо в темряві клубу можна зустріти невідомо кого, то вже на балу можна було обрати супутницю чи супутника точно з хорошої родини, з пристойними статками та відмінними манерами.
 +
Щоправда, у званих вечорів функції були значно ширші. Проблеми сімейні, суспільні, державні вирішувалися зовсім не в кабінетах, а саме на балах та прийомах. У кулуарах зароджувалася й просувалася кар’єра, розв’язувалися дипломатичні проблеми, вирішувалися долі.
 +
''Де танцювали чернігівці?'''''Жирний текст'''
 +
Ще якихось двісті років тому гриміли бали і на Чернігівщині. У маєтках знатних фамілій Тарновських та Галаганів танцював і Тарас Шевченко. А в Чернігові розважалися на паркетах дворянського зібрання (будівля знаходилася на Валу), благородного зібрання по вулиці Шосейній (сучасний проспект Миру) та офіцерського зібрання за три версти від міста (територія льотного училища). «Черниговские губернские ведомости» рівно 120 років тому писали про сезон танцювальних вечорів: «Здесь можно танцевать, играть в карты, работает буфет, чай, вина, закуски, десерт и прекрасный ужин». 52 копійки, які коштував квиток, ішли на благодійність. Гроші, до речі, не такі вже й малі, враховуючи, що фунт м’яса в той час коштував 14 копійок.
 +
Хочете ще?
 +
Це вже четверта інтерактивна екскурсія історичного музею, присвячена дворянському етикету. Якщо зберете групу від 10 чоловік, то можете ще спробувати писати пером у дворянському кабінеті, навчитися викликати суперника на дуель чи відпочити у дворянській вітальні. А незабаром, обіцяють історики, підготують і повчальну екскурсію про правила застільного етикету.
 +
До квітня працюватиме й незвичайна виставка. Це не якісь рідкісні, епохальні документи, а милі дрібнички, що оточували дворянина в побуті. Тут мундштуки, трубки й табакерки (жінки, до речі, жували й нюхали тютюн не менше за чоловіків). Тут дивні щипчики, якими панянки натягували на тендітні ручки тугі рукавички. Гаманці й монетниці, прикрашені витонченим дрібненьким бісером (таке оздоблення на власних речах полюбляли й суворі офіцери). Серед цікавинок — прижиттєве видання творів Пушкіна та чудовий гребінь зі слонової кістки, очевидно, придворної дами.
 +
До речі, шановна молодь, якщо батьки раптом лютують із приводу того, що ви пізно повертаєтеся з клубу, повідомте їм: у вас просто хороші манери. Адже залишати бал раніше світанку — просто моветон.
 +
--[[Користувач:Tvbezoliuk.uk13|Тетяна Володимирівна]] ([[Обговорення користувача:Tvbezoliuk.uk13|обговорення]]) 19:01, 20 листопада 2015 (EET)--[[Користувач:Tvbezoliuk.uk13|Тетяна Володимирівна]] ([[Обговорення користувача:Tvbezoliuk.uk13|обговорення]]) 19:01, 20 листопада 2015 (EET)
 
===Спеціальність===
 
===Спеціальність===
  

Версія за 20:01, 20 листопада 2015

Фото

Загальні відомості

БАЛ 1, у, чол. Великий вечір з танцями. Приїхавши од Турна з балу, Пальонки дома ковтонув (Іван Котляревський, I, 1952, 226); За балом бал у генерала. За генеральшею чимала Орда панів і паничів (Тарас Шевченко, II, 1953, 220); Був справжній маскарадний бал. дуже людний і парадний (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 193); Правління колгоспу влаштувало для обох бригад колгоспний бал (Анатолій Шиян, Переможці, 1950, 230).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 93.

Коментарі (0)

БАЛ 2, а, чол.

1. Одиниця виміру сили якого-небудь природного явища (вітру, землетрусу і т. ін.). З моря дув сильний вітер, не менш як п'ять-шість балів (Юрій Смолич, Світанок.., 1956, 138).

2. Виражена цифрою оцінка знань і поведінки учня. Меншого бала як п'ять ніколи не одержував (Олесь Донченко, VI, 1957, 581); Вчився [Валерик] тільки на високі бали (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 53); — А цього року іспиту не витримали? — Ні, витримав. Набрав три п'ятірки і дві четвірки. Двадцять три бали (Вадим Собко, Нам спокій.., 1959, 50); // Цифрова оцінка успіхів у спортивних змаганнях. На самому фініші динамівці вдалось випередити Ніну на 0,3 бала (В ім'я Вітчизни, 1954, 26).

Бал (танцювальний вечір) – іменник чоловічого роду;

відмінок: називний: бал (однина);бали́(множина; родовий: ба́лу(однина);балі́в(множина); давальний: ба́лу, ба́лові(однина); бала́м(множина;) знахідний: бал (однина); бали́(множина); орудний: ба́лом (однина); бала́ми(множина); місцевий: на/у ба́лі (однина); на/у бала́х(множина); кличний: ба́ле* (однина); бали́*(множина); Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 93. Літературне слововживання: БАЛ;

Орфографічний словник української мови: БАЛ;

Словник іншомовник слів: БАЛ;

Eкономічна енциклопедія: БАЛ;

Словник іншомовних слів Мельничука: БАЛ;

Українсько-російський словник: БАЛ;

Фразеологічний словник української мови: БАЛ;

Бал, -лу, м. Балъ. Рудч. Ск. І. 9. Ум. балок. Бувають у нас і балки, то в господу закликають музику О. 1862. IV. 90.	

бал Прослушать перевод с русского на английский Существительное м.

   ball 2 источника
   костюмированный бал — fancy-dress ball; masquerade2
   устраивать бал — to give a ball2
   dance, dancing party 2 источника

• выпускной бал — school-leaving party брит., (senior) prom амер., (high-school) graduation party амер.2 кончен бал — it's all over; that's that; the game is up2

Справжній дворянський бал — це вам не сучасна дискотека!

Переконатися в цьому не з розповідей, а на власні очі, потанцювавши кадриль та погравши у справжні дворянські ігри, запрошує обласний історичний музей імені Василя Тарновського. — Зазвичай музей представляє речі, але в новій екскурсії ми хотіли зробити акцент на людях, дозволити гостям самим побачити різницю між молодою людиною ХІХ століття та ХХІ, — розповідає співавтор заходу Олена Трухан, старший науковий співробітник музею. Різниця, безперечно, величезна. Але, одними з перших відвідавши новий захід, «Відомості» знайшли й чимало спільного у розвагах молоді, яку розділяє два століття! Не так вже ми й змінилися — судіть самі. Для білого личка… оцет і крейда Активності наших предків можуть позаздрити навіть найзавзятіші сучасні тусовщики. Світське життя в ХІХ столітті просто вирувало! Перед телевізором ніхто не відсиджувався. Ввечері поважна родина або їхала в гості, або приймала гостей. Готуватися до балу, як і до дискотеки, дівчатам треба було довго і ретельно. Прекрасні дами у всі часи готові на все, щоб постати перед кавалерами в якнайкращому вигляді. Щоправда, якщо сьогодні ми зводимо себе дієтами, балансуємо на височезних підборах і мерзнемо у тоненьких «капронках» навіть у 20-градусний мороз, то кілька віків тому «знаряддя тортур» були іншими. Цілий день до балу нічого не їли. А щоб білосніжний колір обличчя не псував ненависний рум’янець, не тільки пили оцет, але і їли крейду! І не дивина, що, перетягнуті тугими корсетами, панянки час від часу зомлівали під час танців. Кар’єру можна витанцювати! До речі, до танців наші предки ставилися вкрай серйозно. У нас, звичайно, тими, хто добре рухається, також захоплюються в компанії. Але ще два століття тому вправні ноги могли гарантувати успішну кар’єру. Наприклад, зять першого генерал-губернатора Чернігівського і Полтавського Олександр Чернишов свій перший чин отримав якраз за те, що жваво витанцьовував на балу перед імператором. Але найблагородніший у нашому розумінні вальс довго був не в пошані. Навіть листівки проти нього розповсюджували, називаючи вульгарним та розпусним за те, що партнери надто близько стояли один до одного. Саме такі вальс та кадриль, що панували на паркетах у ХІХ столітті, а не сучасні фантазії на цю тему, показали волонтери музею — Ольга Василенко, Євгеній Глузд, Анастасія Тяпкова та Микита Дробот. Відтворити їх було не так-то й просто. — Ми зв’язувалися з клубом історичного танцю Санкт-Петербурга. А також вивчали відео британських клубів, які серйозно займаються цим питанням. До речі, у нас, за задумом, танцюють не професійні танцівники, а саме волонтери. Щоб гості розуміли — вони теж так зможуть за бажання, — пояснив співавтор екскурсії Артем Лаєвський, молодший науковий співробітник музею. Знайти кавалера та вирішити проблеми — на балу Та на балу не тільки танцювали. Чоловіки полюбляли перекинутися в карти. Азартність, між іншим, вважалася неабиякою цнотою. Тож за вечір запросто програвали не тільки маєтки, але й дружин. Були й інші розваги, про які можна не тільки почути, але й самому спробувати зіграти під час екскурсії. Але найголовніше, що є спільного у балу та дискотеки — це мета. А вона у молоді різних епох мало чим відрізняється — знайти собі пару. Тільки якщо в темряві клубу можна зустріти невідомо кого, то вже на балу можна було обрати супутницю чи супутника точно з хорошої родини, з пристойними статками та відмінними манерами. Щоправда, у званих вечорів функції були значно ширші. Проблеми сімейні, суспільні, державні вирішувалися зовсім не в кабінетах, а саме на балах та прийомах. У кулуарах зароджувалася й просувалася кар’єра, розв’язувалися дипломатичні проблеми, вирішувалися долі. Де танцювали чернігівці?Жирний текст Ще якихось двісті років тому гриміли бали і на Чернігівщині. У маєтках знатних фамілій Тарновських та Галаганів танцював і Тарас Шевченко. А в Чернігові розважалися на паркетах дворянського зібрання (будівля знаходилася на Валу), благородного зібрання по вулиці Шосейній (сучасний проспект Миру) та офіцерського зібрання за три версти від міста (територія льотного училища). «Черниговские губернские ведомости» рівно 120 років тому писали про сезон танцювальних вечорів: «Здесь можно танцевать, играть в карты, работает буфет, чай, вина, закуски, десерт и прекрасный ужин». 52 копійки, які коштував квиток, ішли на благодійність. Гроші, до речі, не такі вже й малі, враховуючи, що фунт м’яса в той час коштував 14 копійок. Хочете ще? Це вже четверта інтерактивна екскурсія історичного музею, присвячена дворянському етикету. Якщо зберете групу від 10 чоловік, то можете ще спробувати писати пером у дворянському кабінеті, навчитися викликати суперника на дуель чи відпочити у дворянській вітальні. А незабаром, обіцяють історики, підготують і повчальну екскурсію про правила застільного етикету. До квітня працюватиме й незвичайна виставка. Це не якісь рідкісні, епохальні документи, а милі дрібнички, що оточували дворянина в побуті. Тут мундштуки, трубки й табакерки (жінки, до речі, жували й нюхали тютюн не менше за чоловіків). Тут дивні щипчики, якими панянки натягували на тендітні ручки тугі рукавички. Гаманці й монетниці, прикрашені витонченим дрібненьким бісером (таке оздоблення на власних речах полюбляли й суворі офіцери). Серед цікавинок — прижиттєве видання творів Пушкіна та чудовий гребінь зі слонової кістки, очевидно, придворної дами. До речі, шановна молодь, якщо батьки раптом лютують із приводу того, що ви пізно повертаєтеся з клубу, повідомте їм: у вас просто хороші манери. Адже залишати бал раніше світанку — просто моветон. --Тетяна Володимирівна (обговорення) 19:01, 20 листопада 2015 (EET)--Тетяна Володимирівна (обговорення) 19:01, 20 листопада 2015 (EET)

Спеціальність

Група

Контакти

Електронна пошта

Skype

Chat with me

Web сторінка

Посилання на сторінку (власний сайт, соц. мережа, тощо)

Участь

Конференції

Олімпіади

Соціальні проекти

Благодійні акції

Університетські заходи

Громадська діяльність

Мої захоплення