Відмінності між версіями «Лялечка»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 2 проміжні версії цього учасника)
Рядок 45: Рядок 45:
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Грпр.jpeg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Грпр.jpeg|x140px]]
 
|}
 
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
 +
{{#ev:youtube|pmSDn975mxQ}}
 +
{{#ev:youtube|qA4_hvTUw7Q}}
 +
 +
==Див.також==
 +
 +
Цікаві факти!
 +
 +
Як гусениця сплітає лялечку?
 +
Молода метелик або моль називається гусінню. Гусениця — комаха в розвитку.
 +
Коли вилуплюється гусінь з личинки, відкладеної метеликом-матір'ю або міллю-матір'ю, вона дуже мала. Але вона швидко зростає і з нею починають відбуватися зміни.
 +
Відбуваються з нею зміни називаються метаморфозами. Перша стадія для багатьох видів гусениць — створення лялечки. Вона звиває його з ниток липкої рідини, що виробляється нижньою губою. Ця рідина твердне на повітрі і стає ниткою. Ми називаємо її натуральним шовком.
 +
Деякі гусениці утворюють цілі сумки з шовку, які повністю приховують їх. Інші загортаються в листя, скріплюючи шовком тільки краю аркуша. Багато з волохатих видів гусениць прядуть кокон з власного волосся. Деякі гусениці, включаючи певні види тих, з яких розвинуться метелики, не будують коконів. Але всі метелики проходять через стадію спокою. Вона зовсім не означає відпочинок. Ця стадія може тривати два тижні, а може і всю зиму.
 +
Під час цього періоду гусениця перетворюється на дорослу метелика або моль.
 +
У своїй новій, дорослій формі гусениця стає вологою і послаблює лялечку. Як тільки кров по венах надходить в крила, доросла комаха розправляє їх і просушує. Через кілька годин, коли крила стають сильними і сухими, метелик або моль вилітає і живе своїм дорослим життям.

Поточна версія на 00:38, 3 листопада 2015

Лялечка, -ки, ж. Ум. отъ лялька.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Зменш.-пестл. до лялька 1, 2. Дівчинка бігла в сховище з лялечкою в руці (Микола Терещенко, Ужинок, 1946, 29); // перен. Гарна жінка, схожа на іграшку вбранням і виглядом. Перша його розмова з Густею показала йому, що в тій лялечці є жива, чутка [чутлива] душа (Іван Франко, III, 1950, 376). Ні лялечки; Хоч би [тобі] лялечка — жодної душі, нікого; хоч би хто-небудь. Густе, в гарячих прошвах марево приколисує спраглу потріскану землю. Навколо ні лялечки, ні звуку (Михайло Стельмах, I, 1962, 43); — Оце раз як обпали бджоли.., гукав-гукав — ані телень! Хоч би лялечка тобі озвалася! (Дніпрова Чайка, Тв., 1960, 89); хоч би хто-небудь. Як лялечка — про когось або щось гарненьке, привабливе. [Павло:] Ну, й дівчинка ж, як лялечка (Марко Кропивницький, II, 1958, 361); Прибрали сад, як лялечку (Юрій Яновський, Мир, 1956, 264).

2. Одна з стадій розвитку комахи, в якій комаха звичайно нерухома, не живиться; личинка в коконі. Раніш, ніж стати дорослими і здатними до розмноження, комахи проходять такі стадії розвитку: яйце, личинка та лялечка (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 7).

Фразеологічний словник

ЛЯЛЕЧКА

Ні (ані́) ля́лечки. Немає жодної людини; абсолютно нікого. Густе, в гарячих прошвах марево приколисує спраглу потріскану землю. Навколо ні лялечки, всі жнивують в полі (М. Стельмах); Село спустіло. Ані лялечки (Є. Куртяк); Ані лялечки не видно! (Укр.. присл..); Степу, сонця кругом повнісінько. Вітерець лоскоче ковил-траву, колошкає полини, щоб вони дужче пахли. І ніде ані лялечки (Григір Тютюнник); А по дорозі, що йде до села, ані лялечки (В. Винниченко).

хоч би тобі́ ля́лечка, жарт. Абсолютно нікого немає, жодної людини. А на вулиці хоч би тобі лялечка (З газети). хоч би тобі́ ля́лечка озва́лася. — Оце раз як обпали бджоли.., гукав-гукав — анітелень! Хоч би лялечка тобі озвалася! (Дніпрова Чайка).

як (мов, на́че і т. ін.) ля́лечка. 1. Дуже гарний, вродливий (про людину). (Павло:) Ну, й дівчинка ж, як лялечка (М. Кропивницький); — А донечка, як лялечка (М. Зарудний); — Я займуся твоїм гардеробом, Ти у мене ходитимеш, як лялечка (П. Гуріненко). 2. Дуже гарне, красиве, привабливе і т. ін. що-небудь. Столяр із нього душевний, можна сказати, вже коли зладнає річ — мов лялечка! (Є. Гуцало). 3. зі сл. прибра́ти, повбира́ти, впорядкува́ти і под. Гарно, красиво і т. ін. Прибрали сад, як лялечку (Ю. Яновський). як ля́лька. Матері повбирали своїх дочок, як ляльок (І. Нечуй-Левицький); Острівок у парку, як ляльку, впорядковано (Іван Ле).

Універсальний словник-енциклопедія

Латинська транскрипцiя: [lyalechka] ЛЯЛЕЧКА ВІДКРИТА назва личинки багатьох видів жуків (як-от: у травневого хруща); тіло білясте, м'яке, дугоподібно вигнуте; часто завдають шкоди (підривають коріння …

Біологічна енциклопедія

Ля́лечка (лат. pupa) — стадія індивідуального розвитку комах з повним перетворенням, яка слідує за личинкою і перед імаго. Лялечка не живиться і здебільшого не може рухатися. В ній відбувається інтенсивна внутрішня перебудова, в ході якої комаха перетворюється з личинки на імаго. При цьому більша частина личинкових органів руйнується. Залишається лише нервова система, зачатки статевих залоз і імагінальні диски, з яких формуються імагінальні органи. А також личинка, здебільшого живиться маленькими комахами.

Тривалість стадії лялечки коливається від 6—10 діб у деяких видів мух до багатьох місяців (якщо лялечка впадає в діапаузу).

Розрізняють три типи лялечок. У вільних лялечок крила, вусики та ноги щільно притиснуті до тіла, але не зчеплені з ним. У покритих загальний покрив охоплює все тіло, включно з крилами, ногами та вусиками, а у схованих личинкова шкірка під час останньої линьки не відкидається, як у більшості комах, а утворює несправжній кокон — пупарій.

Ілюстрації

Caslinereason2.jpg Iлорло.jpeg RTEmagicC Chrysalis5504.jpg.jpg Грпр.jpeg

Медіа

Див.також

Цікаві факти!

Як гусениця сплітає лялечку? Молода метелик або моль називається гусінню. Гусениця — комаха в розвитку. Коли вилуплюється гусінь з личинки, відкладеної метеликом-матір'ю або міллю-матір'ю, вона дуже мала. Але вона швидко зростає і з нею починають відбуватися зміни. Відбуваються з нею зміни називаються метаморфозами. Перша стадія для багатьох видів гусениць — створення лялечки. Вона звиває його з ниток липкої рідини, що виробляється нижньою губою. Ця рідина твердне на повітрі і стає ниткою. Ми називаємо її натуральним шовком. Деякі гусениці утворюють цілі сумки з шовку, які повністю приховують їх. Інші загортаються в листя, скріплюючи шовком тільки краю аркуша. Багато з волохатих видів гусениць прядуть кокон з власного волосся. Деякі гусениці, включаючи певні види тих, з яких розвинуться метелики, не будують коконів. Але всі метелики проходять через стадію спокою. Вона зовсім не означає відпочинок. Ця стадія може тривати два тижні, а може і всю зиму. Під час цього періоду гусениця перетворюється на дорослу метелика або моль. У своїй новій, дорослій формі гусениця стає вологою і послаблює лялечку. Як тільки кров по венах надходить в крила, доросла комаха розправляє їх і просушує. Через кілька годин, коли крила стають сильними і сухими, метелик або моль вилітає і живе своїм дорослим життям.