Відмінності між версіями «Крапля»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Крапля, -лі, '''''ж. ''Капля. ''Виточить з мене останню краплю крови. ''Стор. МПр. 93. ''Краплями п...)
 
 
(не показані 10 проміжних версій 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Крапля, -лі, '''''ж. ''Капля. ''Виточить з мене останню краплю крови. ''Стор. МПр. 93. ''Краплями піт тече. ''Св. Л. 11. Ум. '''Крапелька. '''''Довго держав він чарку коло рота, висмоктовував останню крапельку. ''Левиц. І. 137.  
 
'''Крапля, -лі, '''''ж. ''Капля. ''Виточить з мене останню краплю крови. ''Стор. МПр. 93. ''Краплями піт тече. ''Св. Л. 11. Ум. '''Крапелька. '''''Довго держав він чарку коло рота, висмоктовував останню крапельку. ''Левиц. І. 137.  
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
[http://uktdic.appspot.com/?q=%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D1%8F '''Крапля''']
 +
-''і, ж''.
 +
 +
1) Маленька частинка якої-небудь рідини, схожа на кульку.
 +
До [оста́нньої] кра́плі — повністю, цілком; до останку.
 +
 +
2) тільки ''одн''., ''перев''. чого, ''перен''. Дуже мала кількість, частинка чого-небудь; трошки, дуже мало.
 +
 +
3) тільки ''мн''. Рідинні ліки, що їх для вживання відраховують такими частинками.
 +
 +
4) ''діал''. Крапка (у 1 ''знач''.).
 +
 +
[http://sum.in.ua/s/kraplja '''Крапля'''], і, ''жін''.
 +
 +
1. Маленька частинка якої-небудь рідини, схожа на кульку. Посипались рідкі краплі дощу (Нечуй-Левицький, II, 1956, 390); Руки її пообвивані шматами, на фартусі червоні краплі крові (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 169); Хвиля розбивалася об камінь і дохлюпувала до наших підошов солоні краплі (Юрій Яновський, II, 1958, 51).
 +
♦ '''До [останньої] краплі''' — повністю, цілком; до останку. Іван знов ніби висмоктав горілку до краплі (Нечуй-Левицький, III, 1956, 352); Я віддам свою кров, свою силу і ніжність до краплі (Андрій Малишко, Запов. джерело, 1959, 106); '''До останньої краплі крові боротися (битися''' і т. ін.) — до останку, до останнього подиху боротися, битися тощо; '''Крапля в краплю схожий''' на кого ('''пішов у кого''' і т. ін.) — те саме, що Як (мов і т. ін.) крапля (дві краплі) води подібний (схожий). Обоє [діти], крапля в краплю, пішли в матір (Михайло Стельмах, II, 1962, 105); '''Крапля в морі (в річці''' і т. ін.) — мізерна, незначна частинка великого цілого; дріб'язок. Сміються — і я сміюся, говорять, співають — я теж. Я крапля у річці й блищу на сонці так само, як ціла хвиля (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 270); Якщо з'являються час від часу поодинокі видання [бібліографії], то це крапля в морі (Вітчизна, 4, 1964, 202); '''Крапля по краплі''' — потроху, поступово. У грудях, на самому дні, зерно по зерні, крапля по краплі, збирається сила (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 131); '''Як (мов''' і т. ін.''') крапля (дві краплі) води''' подібний ('''схожий''') див. вода.
 +
 +
2. ''тільки одн''., ''перев''. чого, ''перен''. Дуже мала кількість, частинка чого-небудь; трошки, дуже мало. Земле, .. Сили, що в твоїй живе глибині, Краплю, щоб в бою сильніше стояти, Дай і мені (Іван Франко, X, 1954, 12); З жорстокого слова хтів [Рустем] видушити краплю надії (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 158); На самоті перед завісою невідомого сміливість з кожним кроком по краплі почала виціджуватись на росяну землю (Михайло Стельмах, II, 1962, 67).
 +
♦ '''Ні (ані, і) краплі''' — нітрохи, анітрохи, ніскільки. Вони все-таки мають людські ідеї, добрі заміри і ні краплі крутійства (Леся Українка, V, 1956, 140).
 +
 +
3. ''тільки мн''. Рідинні ліки, які для вживання відраховують такими частинками. Я вигадав, що заслаб.. Підняв тривогу, мусив приймати краплі од живота (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 364); Довелося.. попросити доктора.., щоб дав Олені краплі для заспокоєння (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 477); Валеріанові краплі.
 +
 +
4. ''діал''. Крапка (у 1 знач.). Матерія була убога, темненька, з червоними краплями (Нечуй-Левицький, II, 1956, 293).
 +
 +
[http://slovopedia.org.ua/31/53402/28261.html '''Крапля''']
 +
(рідина у вигляді маленької кульки) капля, краплина
 +
 +
[http://slovopedia.org.ua/35/53402/105042.html '''Крапля''']
 +
кра́пля
 +
іменник жіночого роду
 +
 +
[http://slovopedia.org.ua/41/53402/266779.html '''Крапля''']
 +
жм. капка, МЕД. капля; (чого) дрібка, дрібок, крихта, крихітка, крихтина; крапелька.
 +
 +
[http://slovopedia.org.ua/49/53402/358344.html '''Крапля''']
 +
 +
*'''до оста́нньої кра́плі (ка́плі) кро́ві''', зі сл. би́тися, боро́тися, захища́тися і т. ін. До кінця життя, поки живий. — Висловлюємо повну готовність стояти '''до останньої краплі крові''' за Ради робітничих, солдатських і селянських депутатів (М. Стельмах); Були готові (троянці) '''до останньої каплі крові''' свою свободу боронить І нову Трою захищати (І. Котляревський).
 +
 +
*'''до (оста́нньої) кра́плі (крапли́ни'''). Повністю. Кавун заплакав, але в його вже сліз не було: його сльози висохли, бо вже його живоття висохло до решти, '''до останньої краплі''' (І. Нечуй-Левицький); Олекса розумів тракториста. Не раз йому самому доводилося відчувати, що таке сон. Це тоді, коли солдатом сидів у шанцях, коли безперервні атаки ворога виснажували до краплі всю силу (С. Добровольський); І любов, і надію, і ніжність, Ірено, переллю '''до краплини''' в серденько твоє (М. Упеник).
 +
 +
*'''кра́пля в кра́плю'''; '''ка́пля в ка́плю''', зі сл. схо́жий на кого, до кого; пі́ти, вда́тися у кого. Повністю, дуже. Ні його сила, ні його прості риси обличчя не передалися дітям — обоє, '''крапля у краплю''', пішли в матір (М. Стельмах); У Василя три сини,— парубки, що маків цвіт. Здорові... '''капля в каплю''' у вітця вдалися (І. Франко). '''крапли́на в крапли́ну'''. Якби йому ще зняти зо три десятки років,— став би він '''краплина в краплину''' схожий на Боба (Є. Гуцало). '''кра́пелька в кра́пельку'''. Одного разу він наснився мені '''крапелька в крапельку''' схожим на дядька Ничипора (Н. Тихий).
 +
 +
*'''кра́пля (ка́пля) в мо́рі'''. Дуже мізерна, незначна частина чогось великого, цілого. Усе те (культурна робота в народі) '''крапля в морі''', та все ж, може, і ся '''крапля камінь точить''' (Леся Українка); Величезні сьогодні вигоди від приручення .. (женьшення) видаються '''краплею в морі''' (З журналу). '''крапли́на в мо́рі'''. Останніми роками вийшли невеличкі за форматом.. збірки коломийок.. Ці видання — '''краплина в морі''' пісенної поезії Закарпаття (З журналу); — Десь п’ятсот-шістсот примірників (листівок) друкуємо щоразу. Але це — '''краплина в морі''' (І. Головченко і О. Мусієнко).
 +
 +
*'''кра́пля по кра́плі'''. Потроху. У грудях, на самому дні, зерно по зерні, '''крапля по краплі''', збирається сила (М. Коцюбинський).
 +
 +
*'''не дава́ти / не да́ти (і) пили́ні (пороши́ні, пороши́нці, пили́нці''' і т. ін.) '''впа́сти (сі́сти'''). 1. на кого. Дбайливо доглядати, опікати кого-небудь, піклуватися про когось, щось. Він знав Іру за білоручку, на яку мати '''не давала впасти пилинці''' (П. Панч); — Хіба моя Марина мала? Хіба в неї руки чужі, щоб вона сина не виняньчила та не виносила?.. Не дала і порошині на нього впасти! (Панас Мирний). 2. на що. Дуже оберігати, захищаючи від кого-, чого-небудь; зберігати щось. Він порошинці '''не дав би впасти''' на її біле личко (Ю. Бедзик). і '''кра́плі не да́ти упа́сти'''. — Берегтиму (листа), як ока, '''і краплі не дам упасти''' (Панас Мирний).
 +
 +
*'''ні кра́плі (крапли́ни''') чого і без додатка. Анітрохи, ніскільки, зовсім. Вони все-таки мають людські ідеї, добрі заміри і '''ні краплі крутійства''' (Леся Українка); (Кряж:) Думаєш, я шкодую, що мене не обрали головою? '''Ні краплини''' (М. Зарудний). '''ані́ кра́пельки'''. — Мене мати жде: в нас же нема в діжці води '''ані крапельки''' (І. Нечуй-Левицький). '''ні крапли́ночки'''. — А якщо вона (народиться) — так само любитиму. '''Ні краплиночки''' не менше (П. Дорошко).
 +
 +
*'''як (мов, ні́би''' і т. ін.) '''дві кра́плі (ка́плі) води́'''; '''як кра́пля (ка́пля) води́'''. 1. зі сл. схо́жий. Дуже, зовсім, абсолютно. Тюремний (фашистський) ескулап .. був як '''дві краплі води''' схожий на нашого Хлипала (Ю. Збанацький); (Березня:) Ти молодим '''як крапля води''' на нього схожий був (Є. Кротович). '''як три кра́плі води́'''. З фотокарток дивилося троє '''як три краплі води''' схожих між собою Настиних синів (Я. Качура). '''як дві крапли́ни'''. Степка,— як дві краплини схожа з обличчя на свою безпутну матір (М. Зарудний). 2. Такий же, як хтось інший; копія когось. Та таке (дитинча), кажуть, чорнюще, волосате, точнісінько '''мов дві краплі води''' заїжджий фотограф (І. Головченко і О. Мусієнко); Та вже ж і синок у Василя Семеновича..— батько '''як дві краплі води''' (Панас Мирний).
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:крапля1.JPEG|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:крапля2.JPEG|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:крапля3.JPEG|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:крапля4.JPEG|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|fDBVcqzTtxM}}
 +
{{#ev:youtube|j50P8KZHYXQ}}
 +
 +
==Див. також==
 +
*[http://www.donor.org.ua/index.php?module=arnews&act=show&c=20&id=15991 «Крапля милосердя»]
 +
*[http://blogs.korrespondent.net/celebrities/blog/pavlovskyi/a114773 Остання крапля]
 +
*[http://www.volvotrucks.com/trucks/Ukraine-market/uk-ua/aboutus/every-drop-counts/Pages/our-philosophy.aspx Кожна крапля вагома]
 +
*[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D1%8F Крапля], матеріал з Вікіпедії
 +
"Навіть одна крапля - це вже дощ. Навіть одна сльоза - це вже море ..."
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]
 +
[[Категорія:Слова 2014 року]]
 
[[Категорія:Кр]]
 
[[Категорія:Кр]]

Поточна версія на 11:11, 25 травня 2015

Крапля, -лі, ж. Капля. Виточить з мене останню краплю крови. Стор. МПр. 93. Краплями піт тече. Св. Л. 11. Ум. Крапелька. Довго держав він чарку коло рота, висмоктовував останню крапельку. Левиц. І. 137.

Сучасні словники

Крапля -і, ж.

1) Маленька частинка якої-небудь рідини, схожа на кульку. До [оста́нньої] кра́плі — повністю, цілком; до останку.

2) тільки одн., перев. чого, перен. Дуже мала кількість, частинка чого-небудь; трошки, дуже мало.

3) тільки мн. Рідинні ліки, що їх для вживання відраховують такими частинками.

4) діал. Крапка (у 1 знач.).

Крапля, і, жін.

1. Маленька частинка якої-небудь рідини, схожа на кульку. Посипались рідкі краплі дощу (Нечуй-Левицький, II, 1956, 390); Руки її пообвивані шматами, на фартусі червоні краплі крові (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 169); Хвиля розбивалася об камінь і дохлюпувала до наших підошов солоні краплі (Юрій Яновський, II, 1958, 51). ♦ До [останньої] краплі — повністю, цілком; до останку. Іван знов ніби висмоктав горілку до краплі (Нечуй-Левицький, III, 1956, 352); Я віддам свою кров, свою силу і ніжність до краплі (Андрій Малишко, Запов. джерело, 1959, 106); До останньої краплі крові боротися (битися і т. ін.) — до останку, до останнього подиху боротися, битися тощо; Крапля в краплю схожий на кого (пішов у кого і т. ін.) — те саме, що Як (мов і т. ін.) крапля (дві краплі) води подібний (схожий). Обоє [діти], крапля в краплю, пішли в матір (Михайло Стельмах, II, 1962, 105); Крапля в морі (в річці і т. ін.) — мізерна, незначна частинка великого цілого; дріб'язок. Сміються — і я сміюся, говорять, співають — я теж. Я крапля у річці й блищу на сонці так само, як ціла хвиля (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 270); Якщо з'являються час від часу поодинокі видання [бібліографії], то це крапля в морі (Вітчизна, 4, 1964, 202); Крапля по краплі — потроху, поступово. У грудях, на самому дні, зерно по зерні, крапля по краплі, збирається сила (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 131); Як (мов і т. ін.) крапля (дві краплі) води подібний (схожий) див. вода.

2. тільки одн., перев. чого, перен. Дуже мала кількість, частинка чого-небудь; трошки, дуже мало. Земле, .. Сили, що в твоїй живе глибині, Краплю, щоб в бою сильніше стояти, Дай і мені (Іван Франко, X, 1954, 12); З жорстокого слова хтів [Рустем] видушити краплю надії (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 158); На самоті перед завісою невідомого сміливість з кожним кроком по краплі почала виціджуватись на росяну землю (Михайло Стельмах, II, 1962, 67). ♦ Ні (ані, і) краплі — нітрохи, анітрохи, ніскільки. Вони все-таки мають людські ідеї, добрі заміри і ні краплі крутійства (Леся Українка, V, 1956, 140).

3. тільки мн. Рідинні ліки, які для вживання відраховують такими частинками. Я вигадав, що заслаб.. Підняв тривогу, мусив приймати краплі од живота (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 364); Довелося.. попросити доктора.., щоб дав Олені краплі для заспокоєння (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 477); Валеріанові краплі.

4. діал. Крапка (у 1 знач.). Матерія була убога, темненька, з червоними краплями (Нечуй-Левицький, II, 1956, 293).

Крапля (рідина у вигляді маленької кульки) капля, краплина

Крапля кра́пля іменник жіночого роду

Крапля жм. капка, МЕД. капля; (чого) дрібка, дрібок, крихта, крихітка, крихтина; крапелька.

Крапля

  • до оста́нньої кра́плі (ка́плі) кро́ві, зі сл. би́тися, боро́тися, захища́тися і т. ін. До кінця життя, поки живий. — Висловлюємо повну готовність стояти до останньої краплі крові за Ради робітничих, солдатських і селянських депутатів (М. Стельмах); Були готові (троянці) до останньої каплі крові свою свободу боронить І нову Трою захищати (І. Котляревський).
  • до (оста́нньої) кра́плі (крапли́ни). Повністю. Кавун заплакав, але в його вже сліз не було: його сльози висохли, бо вже його живоття висохло до решти, до останньої краплі (І. Нечуй-Левицький); Олекса розумів тракториста. Не раз йому самому доводилося відчувати, що таке сон. Це тоді, коли солдатом сидів у шанцях, коли безперервні атаки ворога виснажували до краплі всю силу (С. Добровольський); І любов, і надію, і ніжність, Ірено, переллю до краплини в серденько твоє (М. Упеник).
  • кра́пля в кра́плю; ка́пля в ка́плю, зі сл. схо́жий на кого, до кого; пі́ти, вда́тися у кого. Повністю, дуже. Ні його сила, ні його прості риси обличчя не передалися дітям — обоє, крапля у краплю, пішли в матір (М. Стельмах); У Василя три сини,— парубки, що маків цвіт. Здорові... капля в каплю у вітця вдалися (І. Франко). крапли́на в крапли́ну. Якби йому ще зняти зо три десятки років,— став би він краплина в краплину схожий на Боба (Є. Гуцало). кра́пелька в кра́пельку. Одного разу він наснився мені крапелька в крапельку схожим на дядька Ничипора (Н. Тихий).
  • кра́пля (ка́пля) в мо́рі. Дуже мізерна, незначна частина чогось великого, цілого. Усе те (культурна робота в народі) крапля в морі, та все ж, може, і ся крапля камінь точить (Леся Українка); Величезні сьогодні вигоди від приручення .. (женьшення) видаються краплею в морі (З журналу). крапли́на в мо́рі. Останніми роками вийшли невеличкі за форматом.. збірки коломийок.. Ці видання — краплина в морі пісенної поезії Закарпаття (З журналу); — Десь п’ятсот-шістсот примірників (листівок) друкуємо щоразу. Але це — краплина в морі (І. Головченко і О. Мусієнко).
  • кра́пля по кра́плі. Потроху. У грудях, на самому дні, зерно по зерні, крапля по краплі, збирається сила (М. Коцюбинський).
  • не дава́ти / не да́ти (і) пили́ні (пороши́ні, пороши́нці, пили́нці і т. ін.) впа́сти (сі́сти). 1. на кого. Дбайливо доглядати, опікати кого-небудь, піклуватися про когось, щось. Він знав Іру за білоручку, на яку мати не давала впасти пилинці (П. Панч); — Хіба моя Марина мала? Хіба в неї руки чужі, щоб вона сина не виняньчила та не виносила?.. Не дала і порошині на нього впасти! (Панас Мирний). 2. на що. Дуже оберігати, захищаючи від кого-, чого-небудь; зберігати щось. Він порошинці не дав би впасти на її біле личко (Ю. Бедзик). і кра́плі не да́ти упа́сти. — Берегтиму (листа), як ока, і краплі не дам упасти (Панас Мирний).
  • ні кра́плі (крапли́ни) чого і без додатка. Анітрохи, ніскільки, зовсім. Вони все-таки мають людські ідеї, добрі заміри і ні краплі крутійства (Леся Українка); (Кряж:) Думаєш, я шкодую, що мене не обрали головою? Ні краплини (М. Зарудний). ані́ кра́пельки. — Мене мати жде: в нас же нема в діжці води ані крапельки (І. Нечуй-Левицький). ні крапли́ночки. — А якщо вона (народиться) — так само любитиму. Ні краплиночки не менше (П. Дорошко).
  • як (мов, ні́би і т. ін.) дві кра́плі (ка́плі) води́; як кра́пля (ка́пля) води́. 1. зі сл. схо́жий. Дуже, зовсім, абсолютно. Тюремний (фашистський) ескулап .. був як дві краплі води схожий на нашого Хлипала (Ю. Збанацький); (Березня:) Ти молодим як крапля води на нього схожий був (Є. Кротович). як три кра́плі води́. З фотокарток дивилося троє як три краплі води схожих між собою Настиних синів (Я. Качура). як дві крапли́ни. Степка,— як дві краплини схожа з обличчя на свою безпутну матір (М. Зарудний). 2. Такий же, як хтось інший; копія когось. Та таке (дитинча), кажуть, чорнюще, волосате, точнісінько мов дві краплі води заїжджий фотограф (І. Головченко і О. Мусієнко); Та вже ж і синок у Василя Семеновича..— батько як дві краплі води (Панас Мирний).

Ілюстрації

Крапля1.JPEG Крапля2.JPEG Крапля3.JPEG Крапля4.JPEG

Медіа

Див. також

"Навіть одна крапля - це вже дощ. Навіть одна сльоза - це вже море ..."