Відмінності між версіями «Талмуд»
Рядок 29: | Рядок 29: | ||
З 1965 по 2010 роки ізраїльський вчений Адин Штейнзальц проробив титанічну роботу з перекладу і коментування Талмуда на сучасні іврит, англійська, російська та інші мови, щоб зробити його вивчення більш доступним і зрозумілим. У Талмуді, виконаному під його редакцією, введена пунктуація тексту, переведений і пояснений сенс багатьох застарілих слів і понять. | З 1965 по 2010 роки ізраїльський вчений Адин Штейнзальц проробив титанічну роботу з перекладу і коментування Талмуда на сучасні іврит, англійська, російська та інші мови, щоб зробити його вивчення більш доступним і зрозумілим. У Талмуді, виконаному під його редакцією, введена пунктуація тексту, переведений і пояснений сенс багатьох застарілих слів і понять. | ||
+ | |||
+ | === Головне джерело === | ||
+ | https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%BB%D0%BC%D1%83%D0%B4 |
Поточна версія на 21:47, 13 квітня 2015
Талмуд, -ду, м. Талмудъ. На підсіні в малій хаті сидить старий хусит, вопівночі над талмудом бородою трусить. Рудан. І. 42. Буквальне значення слова Талмуд - «вчення» (про іврит. למד, «вчити»), цим словом позначалися дискусії Танна, що стосуються будь-якої галахи, а також вчення амораев, присвячене Мишне. Більш пізніше розуміння слова Талмуд, широко поширене в наш час, - Мишна разом з присвяченими їй навчаннями амораев. У Гемаре і в коментарях до неї вираз «Талмуд сказав» (תלמוד לומר) означає посилання на Письмову Тору. Талмуд - оригінальна назва твору, дане йому амораев. Гемара - пізніша назва Талмуда, що виникло, мабуть, в епоху книгодрукування в зв'язку з цензурними міркуваннями і гоніннями на Талмуд як антихристиянське твір. Щодо буквального розуміння слова «Гемара» думки дослідників розходяться: «вчення» - від арамейської גמיר, тобто буквальний переклад слова «Талмуд», або «завершення», «досконалість» - від івритського גמר [1]. У вузькому сенсі слова під Талмудом мається на увазі вавилонський Талмуд.
Мова Талмуда
Талмуд здебільшого написаний на різних діалектах арабської мови, з включенням великої кількості давньоєврейських слів і понять і біблійних цитат давньоєврейською мовою або з арамейских переказів. У Талмуді зустрічається близько 2500 слів і цілих фраз з класичної грецької мови і ще більше грецьких слів з різних близькосхідних діалектів. Рідше трапляються слова з древнеперсидского та латинської мов. Текст Талмуда спочатку не був забезпечений знаками пунктуації. Абзаци не відокремлені один від одного, що створює додаткову складність в читанні, оскільки часом важко визначити, де закінчується одна дискусія і починається інша.
Історія створення Талмуда
До початку нашої ери євреї, незважаючи на те, що вони навчалися в релігійних навчальних закладах - иешивах, - не мали єдиного письмового зводу законів. Релігійне навчання, в основному, було усним, різні школи тлумачили і коментували одні й ті ж закони по-різному.
Всі єврейські громади на Близькому Сході в той час, були, зрештою, об'єднані у дві великі - Єрусалимську і Вавилонську. Вавилонська громада утворилася після заслання в Вавилон царем Навуходоносором великої кількості євреїв у період завоювання ним Палестини в 598-586 роках до Н. Е.
Вавилонський Талмуд, Житомир, 1869
У Римській імперії, на території Палестини в 38 і 135 роках Н. Е. були два невдалі повстання євреїв проти Римської імперії, після яких вижила нечисленна єврейська громада, що піддавалася гонінням і непосильним оподаткуванням з боку римлян. Настав духовну кризу. Закони пятикнижия в ті роки передавалися усно від вчителів учням, які навчалися в навчальних закладах, що називалися академіями. Вчителі законів називалися Танна. На рубежі III століття глава Палестинської громади, Танна Юда (Ієхуда) ха-Насі прийшов до висновку, що усні закони необхідно систематизувати і записати. Тим більше, були необхідні зводи законів, щоб можна було правильно судити порушників підвалин і звичаїв. За кілька десятків років на рубежі II і III століть в иешивах Ерец-Ісраеля під керівництвом рабина Юда ха-Насі був записаний звід законів, їх тлумачень та коментарів, який відомий в даний час, як Мишна. У більш пізній час Мишна трохи доповнювалася, в основному коментарями і тлумаченнями. Одним з головних творців коментарів і пояснень був один з учнів Іуди ха-Насі, що навчався і у інших мудреців, пізніх Танна і ранніх амораев - Йоханан Бар Наппаха, відомий, як «раббі Йоханан» [4]. Саме праці раббі Йоханана пізніше стали тим, що тепер називається Галах. Процес творення Єрусалимського талмуда вважається зупиненим у 60-ті роки IV століття, після навали римлян в 351 році для придушення чергового повстання євреїв проти Риму та серії сильних землетрусів в Галілеї, що підірвали місцеву економіку, після яких доходи иешив сильно впали, так як у народу не було грошей на пожертвування. Гоніння і переслідування, на початку римлянами, а після і візантійцями, були дуже суворими, що не дозволяли євреям вести повноцінне життя за своїми звичаями. Тому робота над Талмудом повністю так і не була завершена.
Сторінки талмуда часом сильно відрізняються одна від одної
В Вавилонської громаді також була пророблена така робота, виконана місцевими вчителями і тлумачів, вже називалися амораев, які взяли за основу незавершені праці Ерец-Ісраель, але вона була завершена двома століттями пізніше. Вважається, що в 220 році Н. Е. один з найвпливовіших амораев Ерец-Ісраеля рабин Рав (Абба Аріху) виїхав з Палестини до Вавилонії. Там він спочатку викладав у школі раббі Шила, потім він заснував нову єшиву. Далі у Вавилонії утворилося кілька релігійних шкіл, що мали різний вплив у суспільстві, спільними зусиллями яких і був створений вавилонський талмуд. Його первинна редакція була зроблена раббі Ашей (Аши) [6] в місті Сурі, чия єшива мала в той час найбільший вплив. Роботи зі створення вавілонського талмуда тривали до завоювання Вавилонії перським царем КАВД. Завершив роботу над створенням вавилонського талмуда великий Учитель по імені Равіна.
Протягом часу Мишна різному пояснювалася і тлумачилася. Різні трактування, коментарі, дискусії та аналізи текстів були записані амораев, які в ці записи додали галахи - релігійні заповіді і законодавчі встановлення іудаїзму і багато доповнення до них і Аггада - афоризми і повчання релігійно-етичного характеру, історичні перекази і легенди, призначені полегшити застосування «кодексу законів» - Галахи. Ця праця був названий Гемари. Об'єднані тексти Мішни і Гемари (у різних варіантах Талмуда ці тексти є сусідами в різних кількостях) і утворюють єдиний звід законів Іудаїзму, званий Талмуд. (Хоча іноді сам Талмуд називають Гемари. Але тут поняття «Гемара» стає просто терміном). Остаточна редакція Талмуда була здійснена савораямі, що жили слідом за амораев. Відомо кілька уривків, доданих савораямі до попередньої версії Талмуда [7].
Так як тлумачення Мішни відбувалося в Палестині і Вавилонії, то є два Талмуда - Єрусалимський Талмуд (Талмуд Ерушалмі) і вавилонський Талмуд (Талмуд бавлю). Цікава деталь: вавилонський талмуд створений саме у Вавилонії, а от назва «єрусалимський» прийнялося тому, що з Єрусалимом асоціювався весь Ерец-Ісраель, а записи створювалися в Тверії - місті на північному сході Палестини, оскільки це був найголовніший духовний центр іудеїв після вигнання їх з Єрусалиму [8]. Різниця між Єрусалимським і Вавилонського Талмуда дуже велика. Головна відмінність полягає в тому, що роботи зі створення Єрусалимського Талмуда не були завершені. А за наступні два століття, вже у Вавилонії, всі тексти були ще раз перевірені, з'явилися відсутні доповнення та трактування. Вавилонські Вчителі повністю завершили редакцію того тексту, що тепер називається вавилонським Талмудом. Слід зазначити, що в Єрусалимському Талмуді є цілі трактати Мішни, обговорення яких в Вавилонському Талмуді відсутня. Це показує, з якою повагою і трепетом ставилися Вчителі у Вавилонії до «словами Тори», що линули з Ерец Ісраеля. Тому й не бачили необхідності в тому, щоб скласти окремий трактат там, де їх додавання були незначними (ці додавання розкидані по інших трактатів вавилонського Талмуда). Тому в обох талмудах різні підходи до певних законам, різні трактування і пояснення, різну кількість коментарів до різних статей Мішни та ін. Коли в обох талмудах містяться відрізняються один від одного версії або трактування одного поняття чи різняться вирішення однієї проблеми, прийнято в якості основної і остаточної вважати версію, трактування або рішення з Вавилонського Талмуда.
З плином часу настав момент, коли читання, не кажучи вже про вивчення Талмуда, стало проблематичним, оскільки він був написаний, по-перше, без знаків пунктуації і абзаців; по-друге, на двох мовах: івриті та арамейською. Єврейський вчений Раші (1040-1105) написав коментарі практично до всіх статей, пояснив значення тих слів, які вийшли з ужитку і в деяких місцях дозволив спірні моменти різних тлумачів [9]. Ці коментарі використовуються досі.
З 1965 по 2010 роки ізраїльський вчений Адин Штейнзальц проробив титанічну роботу з перекладу і коментування Талмуда на сучасні іврит, англійська, російська та інші мови, щоб зробити його вивчення більш доступним і зрозумілим. У Талмуді, виконаному під його редакцією, введена пунктуація тексту, переведений і пояснений сенс багатьох застарілих слів і понять.
Головне джерело
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B0%D0%BB%D0%BC%D1%83%D0%B4