Відмінності між версіями «Піклуватися»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Піклуватися, -луюся, -єшся, '''''гл. ''1) Заботиться, печься. ''Та таки й дитина, хоча воно і під...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Піклуватися, -луюся, -єшся, '''''гл. ''1) Заботиться, печься. ''Та таки й дитина, хоча воно і підросло, та все ж таки треба коло його піклуватись. ''Шевч. 2) Безпокоиться. ''Тебе не було, не дуже я за тобою піклувалась. ''Черк. у.  
 
'''Піклуватися, -луюся, -єшся, '''''гл. ''1) Заботиться, печься. ''Та таки й дитина, хоча воно і підросло, та все ж таки треба коло його піклуватись. ''Шевч. 2) Безпокоиться. ''Тебе не було, не дуже я за тобою піклувалась. ''Черк. у.  
 +
[[Категорія:Пі]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua/s/pikluvatysja Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
ПІКЛУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок.
 +
1. про кого — що, за кого — що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого-, чого-небудь. Насті спершу трохи чудно було, що про неї так піклуються (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 71); — Спасибі вам, що ви так піклуєтесь за його [нього] (Панас Мирний, I, 1954, 283); Слава про бессарабського народного месника, який карав панів і піклувався долею бідних, прийшла на одеські береги (Юрій Смолич, V, 1959, 28);
 +
//  без додатка. Виявляти неспокій з приводу влаштування кого-, чого-небудь, клопотатися про когось, щось. Стара Морозиха піклувалася все: — Може б ти, дочко, прилягла трохи? (Андрій Головко, II, 1957, 382).
 +
2. коло кого — чого. Дбаючи про кого-, що-небудь, робити послуги, допомагати, створювати- необхідні умови і т. ін. — Та таки й дитина, Хоча воно вже й підросло, Та все ж таки треба Коло його піклуватись (Тарас Шевченко, I, 1963, 313).
 +
3. за ким — чим. Бути в стані тривоги, тривожитися, хвилюватися через кого-, що-небудь. В Зеленій горці.. за святом пан сам піклувався (Панас Мирний, IV, 1955, 160); — Вся рота з тебе очей не зводить, ..всі товариші піклуються за тобою... (Олесь Гончар, III, 1959, 303).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 533.
 +
 +
 +
===[http://slovopedia.org.ua/35/53407/153105.html "Словопедія" ]===
 +
 +
ПІКЛУВАТИСЯ
 +
 +
піклува́тися
 +
дієслово недоконаного виду
 +
 +
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk/піклуватися УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
 +
ПІКЛУВА́ТИСЯ, у́юся, у́єшся, недок.
 +
1. про кого — що, за кого — що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого-, чого-небудь.Насті спершу трохи чудно було, що про неї так піклуються (Коцюб., І, 1955, 71); — Спасибі вам, що ви так піклуєтесь за його [нього] (Мирний, І, 1954, 283); Слава про бессарабського народного месника, який карав панів і піклувався долею бідних, прийшла на одеські береги (Смолич, V, 1959, 28); // без додатка. Виявляти неспокій з приводу влаштування кого-, чого-небудь, клопотатися про когось, щось. Стара Морозиха піклувалася все: — Може б ти, дочко, прилягла трохи? (Головко, II, 1957, 382).
 +
2. коло кого — чого. Дбаючи про кого-, що-небудь, робити послуги, допомагати, створювати необхідні умови і т. ін. — Та таки й дитина, Хоча воно вже й підросло, Та все ж таки треба Коло його піклуватись (Шевч., І, 1963, 313).
 +
3. за ким — чим. Бути в стані тривоги, тривожитися, хвилюватися через кого-, що-небудь. В Зеленій горці.. за святом пан сам піклувався (Мирний, IV, 1955, 160); — Вся рота з тебе очей не зводить, ..всі товариші піклуються за тобою… (Гончар, III, 1959, 303).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 533.
 +
Піклуватися, луюся, єшся, гл.
 +
1) Заботиться, печься. Та таки й дитина, хоча воно і підросло, та все ж таки треба коло його піклуватись. Шевч.
 +
2) Безпокоиться. Тебе не було, не дуже я за тобою піклувалась. Черк. у.
 +
 +
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
===[https://uk.glosbe.com/uk/en/піклуватися українська-англійська Словник]===
 +
піклуватися
 +
care
 +
===[http://slovari.yandex.ru/піклуватися/перевод/  ЯНДЕКС словари]===
 +
піклуватися
 +
Глагол
 +
1. (про кого, про що, за кого, за що и ким, чим) заботиться, печься, печаловаться(о ком, о чем); (стараться оказивать содействие) хлопотать (о ком, о чем и за кого, за что); (давать приют и пропитание) призревать, призирать (кого)
 +
2. (коло кого, коло чого) ухаживать (за кем, за чем), ходить (за кем, за чем)
 +
3. (за ким, за чим) диал. беспокоиться (о ком, о чем)
 +
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
• 1піклуватися — дієслово недоконаного виду …
 +
Орфографічний словник української мови
 +
• 2піклуватися — у/юся, у/єшся, недок. 1) про кого – що, за кого – що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого , чого небудь. || без додатка. Виявляти неспокій з приводу влаштування кого , чого небудь, клопотатися про когось, щось. 2) коло кого – чого …
 +
Український тлумачний словник
 +
• 3піклування — я, с. Дія за знач. піклуватися …
 +
Український тлумачний словник
 +
• 4запіклуватися — у/юся, у/єшся, док., ким, чим, розм. Почати піклуватися, турбуватися про кого , що небудь …
 +
Український тлумачний словник
 +
• 5опатривати — піклуватися, наглядати, забезпечувати, опорядковувати …
 +
Зведений словник застарілих та маловживаних слів
 +
• 6оберігати — а/ю, а/єш, недок., оберегти/, ежу/, еже/ш, док., перех. 1) від кого – чого, із спол. щоб і без додатка. Захищати, боронити від кого , чого небудь небезпечного, шкідливого. || Дбайливо доглядати, піклуватися, запобігаючи чому небудь небажаному,… …
 +
Український тлумачний словник
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Піклуватися_1.jpg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Піклуватися_2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Піклуватися_3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Піклуватися_4.jpeg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Піклуватися_5.jpg|x140px]]
 +
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| VkjR-5p4p-E }}
 +
 +
{{#ev:youtube| YS7V_wYTiCM }}
 +
 +
 +
{{#ev:youtube| AAyEoc1x4QM }}
 +
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
=== Як піклуватися про дітей? ===
 +
==== Корисні поради для здорового життя====
 +
І так шановні батьки, давайте з вами замислимося над тим, як слід піклуватися про дітей, щоб зробити з них дійсно щасливих і нормальних людей, за яких вам не буде соромно. Діти, в перші роки життя особливо, відображають по суті поведінку своїх батьків, і нехай не всім батькам приємно це чути, але їхні діти, це майже що вони самі.
 +
Більше читайте тут: [http://utasw.com/12164-yak-pikluvatisya-pro-ditejj.html]
 +
===10 цікавих фактів про те,як чоловіки піклуються про свою зовнішність===
 +
==== 10 цікавих фактів про те, як чоловіки піклуються про свою зовнішність. І про те, як це слід робити правильно...  ====
 +
1.Згідно з соціологічними дослідженнями 2008 року, в цілому по світі 34% всіх чоловіків вважають власну зовнішність надзвичайно важливою
 +
Більше читайте тут: [http://vsisvoi.at.ua/news/10_cikavikh_faktiv_pro_te_jak_choloviki_piklujutsja_pro_svoju_zovnishnist/2011-03-24-32]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2014 року]]
 
[[Категорія:Пі]]
 
[[Категорія:Пі]]

Версія за 19:08, 2 грудня 2014

Піклуватися, -луюся, -єшся, гл. 1) Заботиться, печься. Та таки й дитина, хоча воно і підросло, та все ж таки треба коло його піклуватись. Шевч. 2) Безпокоиться. Тебе не було, не дуже я за тобою піклувалась. Черк. у.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПІКЛУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок. 1. про кого — що, за кого — що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого-, чого-небудь. Насті спершу трохи чудно було, що про неї так піклуються (Михайло Коцюбинський, І, 1955, 71); — Спасибі вам, що ви так піклуєтесь за його [нього] (Панас Мирний, I, 1954, 283); Слава про бессарабського народного месника, який карав панів і піклувався долею бідних, прийшла на одеські береги (Юрій Смолич, V, 1959, 28); // без додатка. Виявляти неспокій з приводу влаштування кого-, чого-небудь, клопотатися про когось, щось. Стара Морозиха піклувалася все: — Може б ти, дочко, прилягла трохи? (Андрій Головко, II, 1957, 382). 2. коло кого — чого. Дбаючи про кого-, що-небудь, робити послуги, допомагати, створювати- необхідні умови і т. ін. — Та таки й дитина, Хоча воно вже й підросло, Та все ж таки треба Коло його піклуватись (Тарас Шевченко, I, 1963, 313). 3. за ким — чим. Бути в стані тривоги, тривожитися, хвилюватися через кого-, що-небудь. В Зеленій горці.. за святом пан сам піклувався (Панас Мирний, IV, 1955, 160); — Вся рота з тебе очей не зводить, ..всі товариші піклуються за тобою... (Олесь Гончар, III, 1959, 303). Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, 1975. — Стор. 533.


"Словопедія"

ПІКЛУВАТИСЯ

піклува́тися дієслово недоконаного виду


УКРЛІТ.ORG_Cловник

ПІКЛУВА́ТИСЯ, у́юся, у́єшся, недок. 1. про кого — що, за кого — що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого-, чого-небудь.Насті спершу трохи чудно було, що про неї так піклуються (Коцюб., І, 1955, 71); — Спасибі вам, що ви так піклуєтесь за його [нього] (Мирний, І, 1954, 283); Слава про бессарабського народного месника, який карав панів і піклувався долею бідних, прийшла на одеські береги (Смолич, V, 1959, 28); // без додатка. Виявляти неспокій з приводу влаштування кого-, чого-небудь, клопотатися про когось, щось. Стара Морозиха піклувалася все: — Може б ти, дочко, прилягла трохи? (Головко, II, 1957, 382). 2. коло кого — чого. Дбаючи про кого-, що-небудь, робити послуги, допомагати, створювати необхідні умови і т. ін. — Та таки й дитина, Хоча воно вже й підросло, Та все ж таки треба Коло його піклуватись (Шевч., І, 1963, 313). 3. за ким — чим. Бути в стані тривоги, тривожитися, хвилюватися через кого-, що-небудь. В Зеленій горці.. за святом пан сам піклувався (Мирний, IV, 1955, 160); — Вся рота з тебе очей не зводить, ..всі товариші піклуються за тобою… (Гончар, III, 1959, 303). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 533. Піклуватися, луюся, єшся, гл. 1) Заботиться, печься. Та таки й дитина, хоча воно і підросло, та все ж таки треба коло його піклуватись. Шевч. 2) Безпокоиться. Тебе не було, не дуже я за тобою піклувалась. Черк. у.


Іноземні словники

українська-англійська Словник

піклуватися care

ЯНДЕКС словари

піклуватися Глагол 1. (про кого, про що, за кого, за що и ким, чим) заботиться, печься, печаловаться(о ком, о чем); (стараться оказивать содействие) хлопотать (о ком, о чем и за кого, за что); (давать приют и пропитание) призревать, призирать (кого) 2. (коло кого, коло чого) ухаживать (за кем, за чем), ходить (за кем, за чем) 3. (за ким, за чим) диал. беспокоиться (о ком, о чем)

Словари и энциклопедии на Академике

• 1піклуватися — дієслово недоконаного виду … Орфографічний словник української мови • 2піклуватися — у/юся, у/єшся, недок. 1) про кого – що, за кого – що, ким, чим. Виявляти увагу, турботу про потреби кого , чого небудь. || без додатка. Виявляти неспокій з приводу влаштування кого , чого небудь, клопотатися про когось, щось. 2) коло кого – чого … Український тлумачний словник • 3піклування — я, с. Дія за знач. піклуватися … Український тлумачний словник • 4запіклуватися — у/юся, у/єшся, док., ким, чим, розм. Почати піклуватися, турбуватися про кого , що небудь … Український тлумачний словник • 5опатривати — піклуватися, наглядати, забезпечувати, опорядковувати … Зведений словник застарілих та маловживаних слів • 6оберігати — а/ю, а/єш, недок., оберегти/, ежу/, еже/ш, док., перех. 1) від кого – чого, із спол. щоб і без додатка. Захищати, боронити від кого , чого небудь небезпечного, шкідливого. || Дбайливо доглядати, піклуватися, запобігаючи чому небудь небажаному,… … Український тлумачний словник

Ілюстрації

Піклуватися 1.jpg Піклуватися 2.jpg Піклуватися 3.jpg Піклуватися 4.jpeg Піклуватися 5.jpg

Медіа



Цікаві факти

Як піклуватися про дітей?

Корисні поради для здорового життя

І так шановні батьки, давайте з вами замислимося над тим, як слід піклуватися про дітей, щоб зробити з них дійсно щасливих і нормальних людей, за яких вам не буде соромно. Діти, в перші роки життя особливо, відображають по суті поведінку своїх батьків, і нехай не всім батькам приємно це чути, але їхні діти, це майже що вони самі. Більше читайте тут: [1]

10 цікавих фактів про те,як чоловіки піклуються про свою зовнішність

10 цікавих фактів про те, як чоловіки піклуються про свою зовнішність. І про те, як це слід робити правильно...

1.Згідно з соціологічними дослідженнями 2008 року, в цілому по світі 34% всіх чоловіків вважають власну зовнішність надзвичайно важливою Більше читайте тут: [2]