Відмінності між версіями «Лід»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Лід, леду и льоду, '''''м. ''Ледъ. ''На язиці мід, а під язиком лід. ''Ном. № 3055. Категорія:Лі)
 
 
(не показані 8 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
[[Файл:ЛІд.jpg|thumb|Лід]]
 +
==Словник Грінченка==
 
'''Лід, леду и льоду, '''''м. ''Ледъ. ''На язиці мід, а під язиком лід. ''Ном. № 3055.  
 
'''Лід, леду и льоду, '''''м. ''Ледъ. ''На язиці мід, а під язиком лід. ''Ном. № 3055.  
 
[[Категорія:Лі]]
 
[[Категорія:Лі]]
 +
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
 +
==Див. також==
 +
 +
==Джерела та література==
 +
 +
==Зовнішні посилання==
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
====[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%96%D0%B4 '''Лід - Вікіпедія''']====
 +
*'''Лід, крига (рос. '''лёд''',англ. '''ice''', нім. '''Eis n''') — вода в твердому стані.
 +
*'''Лід — це тверда фаза оксиду водню хімічної будови Н2О.
 +
*'''Лід — одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні.
 +
*'''Лід – низькотемпературна мономінеральна гірська порода, найлегший мінерал.
 +
====[http://sum.in.ua/s/lid '''Лід - Словник української мови''']====
 +
*'''Замерзла вода, вода, що перейшла в твердий кристалічний стан.
 +
  Лід кріпкий, хоч гармати коти (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 299);
 +
  Лід, як і більшість твердих тіл, має правильну геометричну форму будови (Наука і життя, 10, 1956, 10); 
 +
*'''У порівняннях.
 +
  Руки й ноги були в мене, як лід (Панас Мирний, IV, 1955, 347);
 +
  Нам треба нещадно боротися проти байдужого, холодного, як лід, віршописання (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 38);
 +
*'''перен. Про що-небудь холодне, позбавлене душевної теплоти.
 +
  В його голосі чувся вже лід (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 391);
 +
  І як у серці поєднати розлуки лід, любові жар! (Володимир Сосюра, II, 1958, 96);
 +
*'''Льодови́к — багаторічне природне накопичення льоду на земній поверхні. Утворюється з твердих атмосферних опадів у тих районах, де протягом року таких опадів випадає більше, ніж тане та випаровується.
 +
 +
На Землі 99% льодовикового льоду міститься у величезних льодах полярних областей, однак льодовики трапляються також у гірських хребтах усіх континентів, окрім Австралії, (у Гімалаях, Андах, Кордильєрах, Альпах, на Памірі, Кавказі, деяких високих горах Східної Африки, Мексики тощо), та на кількох високоширотних океанських островах.
 +
 +
Льодовиковий лід — найбільший резервуар прісної води на Землі, який підтримує одну третину світового населення. Оскільки льодовикові маси залежать від довгострокових змін клімату (наприклад, опадів, середньої температури, хмарності), зміни льодовикових мас вважаються одними з найчутливіших індикаторів зміни клімату і є основним джерелом змін рівня океану.
 +
====[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%8C%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA '''Льодовик''']====
 +
==Основні характеристики==
 +
 +
Загальні запаси льоду на Землі становлять близько 30 млн км³.
 +
Основні запаси льоду на Землі зосереджені в полярних країнах (головним чином в Антарктиді, де товщина льодового покрову досягає 4 км).
 +
Штучний лід отримують охолодженням, що досягають шляхом розчинення деяких солей у воді чи кислотах або охолодженням при випаровуванні рідин у розрідженому просторі.
 +
'''Лід — це тверда фаза оксиду водню хімічної будови Н2О.
 +
 +
Утворюється лід у кріосфері при зниженні температури нижче 0 °С (льодовики, підземний лід тощо).
 +
За температури 0 °С плавиться, перетворюючись у воду.
 +
Дослідженням льоду займається кріологія.
 +
Найбільш вивченим є лід 1-ї модифікації — єдиної модифікації, виявленої в природі.
 +
 +
'''Лід — одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні (близько 30 млн км3).
 +
 +
У природі є багато видів льоду різного віку. Тривалість існування одних видів визначається годинами, вік інших — сотні тисяч років.
 +
 +
'''Лід – низькотемпературна мономінеральна гірська порода, найлегший мінерал.
 +
 +
В умовах Землі він перебуває в стані, близькому до фазового переходу його у воду. Тому лід зустрічається тільки у верхніх шарах літосфери і гідросфери. Лід вельми стійкий відносно чужорідних домішок, не вступає з ними в хімічні взаємодії і не утворює твердих розчинів та зростків з кристалами інших речовин. Фізико-генетичні і петрографо-генетичні основи формування крижаних порід дозволяють поділити їх на конжеляційні, сеґреґаційні осадові і метаморфічні.
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
*'''Іспанський
 +
El «hielo» es el agua congelada. Es uno de los tres estados naturales del agua. La forma más fácil de reconocerlo es por su temperatura, y por su color blanco níveo; además es muy frío al tacto. El agua pura se congela a 0 °C cuando se halla sometido a una atmósfera de presión.
 +
*'''Португальський
 +
O gelo é o estado sólido da água, seu aspecto é vítreo, semitransparente.
 +
*'''Польський
 +
'''Lód – minerał z gromady tlenków o wzorze chemicznym H2O. Jest to stan stały wody.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Лід.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Baikal лід.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:led.jpeg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:lid.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|YyH3v_FnQeY}}
 +
{{#ev:youtube|xlU2wuJQki0}}
 +
{{#ev:youtube|8KnJNBgKOyU}}
 +
==Цікаві факти==
 +
* Чи задумувались ви хоч раз про те, як люди зберігали продукти харчування раніше, коли не було холодильників? А адже це чудо техніки було винайдено не так давно - в 1930 році. Протягом дуже довгого часу єдиним способом охолодження і заморожування продуктів був природний лід. Його збирали в холодну пору року за допомогою гігантських льодорубів, а зберігали в спеціальних місцях - льодовиках. На Русі в якості льодовиків виступав вкопаний у землю зруб, накритий товстим настилом, землею і дерном. А в 1800- х роках на заводах і м'ясокомбінатах почали з'являтися перші льодогенератори.
 +
* Першою людиною в світі, який здогадався торгувати льодом, був Фредерік Тюдор. Молодий чоловік, виходець із забезпеченої бостонської родини, почав видобувати лід з водойм Массачусетсу і продавати його навіть у такі віддалені місця, як острів Мартініка. Саме тому винахідливого підприємця незабаром прозвали « Крижаним королем ».
 +
* Одним з цікавих властивостей льоду є те, що він розширюється в міру утворення. Іншими словами, вода замерзає, і, володіючи колишньої масою, починає займати більше місця (приблизно на 9 %). Це означає, що лід має меншу щільність в порівнянні з водою - його молекули розташовані далі один від одного, ніж молекули води. Цей факт пояснює причину утворення ям на дорогах в регіонах з холодним кліматом - вода може випаровуватися під асфальтом і замерзати, а вийшов у підсумку лід робить свою справу.
 +
* Лід буває різних типів: колотий, кубічний, рідкий, лускатий, блоковий і т.д. Також вченим відомі 15 струтурних модифікацій льоду. Всі вони відрізняються один від одного взаємним розташуванням молекул води та вихідними з цього властивостями. Лід IV модифікації ви можете знайти у себе в холодильнику.
 +
* Чи замислювалися ви про те, чому лід слизький? На гладко натертому підлозі легше подскользнуться, ніж на звичайному - здавалося б, те ж саме повинно відбуватися і на льоду, тобто гладкий лід повинен бути більш слизьким, на відміну від горбкуватими або шорсткого, але це не так. А справа в тому, лід не утворює гострих кристалів при замерзанні. Під дією теплої температури він трохи тане, що утворює на ньому прошарок води і перетворює його в ще більш слизьку поверхню. Кожен раз, коли ми наступаємо на лід, порушується його термодинамічна рівновага - він трохи плавиться під ногами.
 +
* Мало хто задумується про те, що виробництво льоду - процес складний і досить капіталомісткий. Сучасні льодогенератори виготовляють блоковий, трубчастий лід і крижану стружку. Блочний лід найчастіше використовують для зберігання риби, трубчастий - для продажу не тільки риби, але і салатів, фруктів, овочів і напоїв, крижану стружку - як правило, для приготування напоїв.
 +
* Лід застосовується в будівництві. Наприклад, інуїтських племена будують з нього свої житла - голку. Також лід використовується для будівництва крижаних готелів в якості пам'яток в північних областях, які не можуть інакше залучити багато туристів взимку.
 +
* Кількість води в льодовиках Землі в 7 разів більше всіх вод суші. І якби всі льодовики розтанули, рівень світового океану підвищився б на 800 метрів.
 +
* Лід неоднаково холодний: в льодовиках Антарктиди його температура становить -60 ° С, в Гренландії лід тепліше - його температура -28 ° С; а найтеплішим вважається лід в Альпах - близько 0 ° С.
 +
* Існують теорії, згідно з якими життя на нашій планеті зародилася з льоду. Багато геологи вважають, що Земля пройшла через кілька стадій, в ході яких була повністю покрита льодом. Життя в таких умовах могла зберегтися в невеликих морях, де залишилася рідина навіть незважаючи на заледеніння - частина водойм могла взагалі не замерзнути. Відповідно до іншої теорії, ранні форми життя розвивалися в дивних крижаних трубах, схожих на сталактити і дрейфували під плавучим морським льодом в полярних океанах.
 +
 +
==Див. також==
 +
[http://www.chystavoda.org.ua/15-faktiv-pro-vodu/ 15 фактів про воду]
 +
 +
[http://muzey-factov.ru/tag/ice Интересные факты о льде]
 +
 +
[http://molodi.in.ua/lid-netone-uvodi/ Чому лід не тоне у воді?]
 +
 +
[http://znaimo.com.ua/%D0%A1%D1%83%D1%85%D0%B8%D0%B9_%D0%BB%D1%96%D0%B4 Сухий лід]
 +
 +
[http://pustunchik.ua/ua/interesting/aroundtheworld/v-gostiah-u-snigovoi-korolevy Готель із Льду]
 +
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%96%D0%B4%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%BB%D1%96%D0%B4 Підземний лід]
 +
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%BB%D1%96%D0%B4 Донний лід]
 +
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D1%8C%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BA Льодовик]
 +
 +
==Джерела==
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D0%B0_%D0%B3%D1%96%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D1%96%D1%8F Мала гірнича енциклопедія]
 +
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%8F%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D1%96%D1%8F Велика радянська енциклопедія]
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут мистецтв]]

Поточна версія на 12:33, 18 травня 2014

Лід

Словник Грінченка

Лід, леду и льоду, м. Ледъ. На язиці мід, а під язиком лід. Ном. № 3055.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

Сучасні словники

Лід - Вікіпедія

  • Лід, крига (рос. лёд,англ. ice, нім. Eis n) — вода в твердому стані.
  • Лід — це тверда фаза оксиду водню хімічної будови Н2О.
  • Лід — одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні.
  • Лід – низькотемпературна мономінеральна гірська порода, найлегший мінерал.

Лід - Словник української мови

  • Замерзла вода, вода, що перейшла в твердий кристалічний стан.
  Лід кріпкий, хоч гармати коти (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 299); 
  Лід, як і більшість твердих тіл, має правильну геометричну форму будови (Наука і життя, 10, 1956, 10);  
  • У порівняннях.
  Руки й ноги були в мене, як лід (Панас Мирний, IV, 1955, 347); 
  Нам треба нещадно боротися проти байдужого, холодного, як лід, віршописання (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 38); 
  • перен. Про що-небудь холодне, позбавлене душевної теплоти.
  В його голосі чувся вже лід (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 391); 
  І як у серці поєднати розлуки лід, любові жар! (Володимир Сосюра, II, 1958, 96); 
  • Льодови́к — багаторічне природне накопичення льоду на земній поверхні. Утворюється з твердих атмосферних опадів у тих районах, де протягом року таких опадів випадає більше, ніж тане та випаровується.

На Землі 99% льодовикового льоду міститься у величезних льодах полярних областей, однак льодовики трапляються також у гірських хребтах усіх континентів, окрім Австралії, (у Гімалаях, Андах, Кордильєрах, Альпах, на Памірі, Кавказі, деяких високих горах Східної Африки, Мексики тощо), та на кількох високоширотних океанських островах.

Льодовиковий лід — найбільший резервуар прісної води на Землі, який підтримує одну третину світового населення. Оскільки льодовикові маси залежать від довгострокових змін клімату (наприклад, опадів, середньої температури, хмарності), зміни льодовикових мас вважаються одними з найчутливіших індикаторів зміни клімату і є основним джерелом змін рівня океану.

Льодовик

Основні характеристики

Загальні запаси льоду на Землі становлять близько 30 млн км³. Основні запаси льоду на Землі зосереджені в полярних країнах (головним чином в Антарктиді, де товщина льодового покрову досягає 4 км). Штучний лід отримують охолодженням, що досягають шляхом розчинення деяких солей у воді чи кислотах або охолодженням при випаровуванні рідин у розрідженому просторі. Лід — це тверда фаза оксиду водню хімічної будови Н2О.

Утворюється лід у кріосфері при зниженні температури нижче 0 °С (льодовики, підземний лід тощо). За температури 0 °С плавиться, перетворюючись у воду. Дослідженням льоду займається кріологія. Найбільш вивченим є лід 1-ї модифікації — єдиної модифікації, виявленої в природі.

Лід — одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні (близько 30 млн км3).

У природі є багато видів льоду різного віку. Тривалість існування одних видів визначається годинами, вік інших — сотні тисяч років.

Лід – низькотемпературна мономінеральна гірська порода, найлегший мінерал.

В умовах Землі він перебуває в стані, близькому до фазового переходу його у воду. Тому лід зустрічається тільки у верхніх шарах літосфери і гідросфери. Лід вельми стійкий відносно чужорідних домішок, не вступає з ними в хімічні взаємодії і не утворює твердих розчинів та зростків з кристалами інших речовин. Фізико-генетичні і петрографо-генетичні основи формування крижаних порід дозволяють поділити їх на конжеляційні, сеґреґаційні осадові і метаморфічні.

Іноземні словники

  • Іспанський

El «hielo» es el agua congelada. Es uno de los tres estados naturales del agua. La forma más fácil de reconocerlo es por su temperatura, y por su color blanco níveo; además es muy frío al tacto. El agua pura se congela a 0 °C cuando se halla sometido a una atmósfera de presión.

  • Португальський

O gelo é o estado sólido da água, seu aspecto é vítreo, semitransparente.

  • Польський

Lód – minerał z gromady tlenków o wzorze chemicznym H2O. Jest to stan stały wody.

Ілюстрації

Лід.jpg Baikal лід.jpg Led.jpeg Lid.jpg

Медіа

Цікаві факти

  • Чи задумувались ви хоч раз про те, як люди зберігали продукти харчування раніше, коли не було холодильників? А адже це чудо техніки було винайдено не так давно - в 1930 році. Протягом дуже довгого часу єдиним способом охолодження і заморожування продуктів був природний лід. Його збирали в холодну пору року за допомогою гігантських льодорубів, а зберігали в спеціальних місцях - льодовиках. На Русі в якості льодовиків виступав вкопаний у землю зруб, накритий товстим настилом, землею і дерном. А в 1800- х роках на заводах і м'ясокомбінатах почали з'являтися перші льодогенератори.
  • Першою людиною в світі, який здогадався торгувати льодом, був Фредерік Тюдор. Молодий чоловік, виходець із забезпеченої бостонської родини, почав видобувати лід з водойм Массачусетсу і продавати його навіть у такі віддалені місця, як острів Мартініка. Саме тому винахідливого підприємця незабаром прозвали « Крижаним королем ».
  • Одним з цікавих властивостей льоду є те, що він розширюється в міру утворення. Іншими словами, вода замерзає, і, володіючи колишньої масою, починає займати більше місця (приблизно на 9 %). Це означає, що лід має меншу щільність в порівнянні з водою - його молекули розташовані далі один від одного, ніж молекули води. Цей факт пояснює причину утворення ям на дорогах в регіонах з холодним кліматом - вода може випаровуватися під асфальтом і замерзати, а вийшов у підсумку лід робить свою справу.
  • Лід буває різних типів: колотий, кубічний, рідкий, лускатий, блоковий і т.д. Також вченим відомі 15 струтурних модифікацій льоду. Всі вони відрізняються один від одного взаємним розташуванням молекул води та вихідними з цього властивостями. Лід IV модифікації ви можете знайти у себе в холодильнику.
  • Чи замислювалися ви про те, чому лід слизький? На гладко натертому підлозі легше подскользнуться, ніж на звичайному - здавалося б, те ж саме повинно відбуватися і на льоду, тобто гладкий лід повинен бути більш слизьким, на відміну від горбкуватими або шорсткого, але це не так. А справа в тому, лід не утворює гострих кристалів при замерзанні. Під дією теплої температури він трохи тане, що утворює на ньому прошарок води і перетворює його в ще більш слизьку поверхню. Кожен раз, коли ми наступаємо на лід, порушується його термодинамічна рівновага - він трохи плавиться під ногами.
  • Мало хто задумується про те, що виробництво льоду - процес складний і досить капіталомісткий. Сучасні льодогенератори виготовляють блоковий, трубчастий лід і крижану стружку. Блочний лід найчастіше використовують для зберігання риби, трубчастий - для продажу не тільки риби, але і салатів, фруктів, овочів і напоїв, крижану стружку - як правило, для приготування напоїв.
  • Лід застосовується в будівництві. Наприклад, інуїтських племена будують з нього свої житла - голку. Також лід використовується для будівництва крижаних готелів в якості пам'яток в північних областях, які не можуть інакше залучити багато туристів взимку.
  • Кількість води в льодовиках Землі в 7 разів більше всіх вод суші. І якби всі льодовики розтанули, рівень світового океану підвищився б на 800 метрів.
  • Лід неоднаково холодний: в льодовиках Антарктиди його температура становить -60 ° С, в Гренландії лід тепліше - його температура -28 ° С; а найтеплішим вважається лід в Альпах - близько 0 ° С.
  • Існують теорії, згідно з якими життя на нашій планеті зародилася з льоду. Багато геологи вважають, що Земля пройшла через кілька стадій, в ході яких була повністю покрита льодом. Життя в таких умовах могла зберегтися в невеликих морях, де залишилася рідина навіть незважаючи на заледеніння - частина водойм могла взагалі не замерзнути. Відповідно до іншої теорії, ранні форми життя розвивалися в дивних крижаних трубах, схожих на сталактити і дрейфували під плавучим морським льодом в полярних океанах.

Див. також

15 фактів про воду

Интересные факты о льде

Чому лід не тоне у воді?

Сухий лід

Готель із Льду

Підземний лід

Донний лід

Льодовик

Джерела

Мала гірнича енциклопедія

Велика радянська енциклопедія