Відмінності між версіями «Здоров’я»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Медіа)
(Медіа)
Рядок 208: Рядок 208:
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
{{#ev:youtube|EqOYpyzPp54&list=PL4tDCA7R_be7wvJtSo5Cv5M-q_ix3zK8k}}
+
{{#ev:youtube|EqOYpyzPp54&list=10bMdf1Gtms}}
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==

Версія за 04:18, 11 грудня 2013

Здоро́в’я, -в’я, с. Здоровье. Стали ото пити на. здоров’я молодої. Стор. МПр. 86. На добридень дає, на здоров’я питається. МВ. II. 141. Чоловік при здоров’ю. Здоровый человѣкъ, крѣпкій. Харьк. г. Ум. Здоро́в’єнько, здоров’ячко. Час мене дарувати... Не великим посагом, а щастямъ, здоров’єньком. О. 1862. IV. 22. Лай Боже здоров’ячко! Рудч. Ск. І. 14.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗДОРОВ'Я, я, сер. Стан організму, при якому нормально функціонують усі його органи. [Публій (до Йоганни):] Я радий, що рідний край вернув тобі здоров'я (Леся Українка, III, 1952, 177); Міцно й радісно відчував він своє кремезне тридцятилітнє тіло, повне буйної сили і здоров'я (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 23); Загальновідомо, що чим міцніше здоров'я людини, тим легше вона переносить усякі труднощі, несприятливі кліматичні умови, рідше хворіє (Наука і життя, 8, 1959, 22); Той чи інший стан, самопочуття людини. Він.. розпитував у Тетяни про здоров'я вчительки (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 314).

Ваше (твоє) здоров'я — звертання до особи, за здоров'я якої п'ють.;

За здоров'я чиє — побажання бути здоровим тому, за кого проголошують тост. — За здоров'я твоєї дочки, — підняв склянку Сіробаба. — В нього ж там така степовичка росте... (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 71);

На здоров'я — усталений вислів, який уживають, подаючи кому-небудь пити, їсти або як відповідь на слова вдячності за щось. — Питки хочеш, сину? — спитався, підійшовши, Грицько. — Пий на здоров'я (Панас Мирний, I,1954, 302); — От спасибі тобі, Юхиме, — за останнім снопом подякувала Катря. — На здоров'я, молодице, — відповів Юхим (Андрій Головко, II, 1957, 199);

Питати (питатися, спитати) на здоров'я — питати про самопочуття. Було вона в своєму селі йде — той привітає, другий на здоров'я спитав, декотрий пожартує (Марко Вовчок, I, 1955, 27);

При здоров'ї — про здорову (у 1 знач.) людину. — А яка вона з себе? — запитав я. — Дівка як дівка. З ногами, руками, косами. При здоров'ї і в тілі (Євген Кравченко, Квіти.., 1959, 102).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 3, 1972. — Стор. 547.


Фразеологічний словник української мови

ЗДОРОВИЙ

вали́ти з хво́рої голови́ на здоро́ву. Перекладати вину з винного на невинного; звинувачувати невинного. — До цієї каменюки, що в мене на душі, ти теж в якійсь мірі причетний.— Що ще скажи! — похопивсь Віктор.— Вали з хворої голови на здорову! (А. Головко); — Марія все роздає старцям, а мене звинувачує в злодійстві, валить з хворої голови на здорову (З журналу).

здоро́вий глузд (ро́зум). Тверезе розуміння, сприймання чого-небудь; розсудливість. Було в селі кілька вічних опозиціонерів.., але здоровий глузд наказував Аркадієві саме їх не чіпати (Ірина Вільде); Здоровий глузд підказував йому, що в місті не можна затримуватися ні на годину (В. Собко); Всупереч живим фактам, наперекір здоровому розуму ці горе-теоретики твердять про “відмирання” народної творчості (М. Рильський).


Словник синонімів

ЗДОРОВ'Я кн. фізичний стан, спрт. хороша форма, фр. дужість, сила, енергія.


Іншомовні словники

health


1. the general condition of the body or mind with reference to soundness and vigor: good health; poor health.

2. soundness of body or mind; freedom from disease or ailment: to have one's health; to lose one's health.

3. a polite or complimentary wish for a person's health, happiness, etc., especially as a toast: We drank a health to our guest of honor.

4. vigor; vitality: economic health.

Related forms health·ward, adjective, adverb sub·health, noun

Can be confused: health, heath.

Synonyms 2. vigor, vitality, strength, fitness, stamina.

health

— n

1. the state of being bodily and mentally vigorous and free from disease

2. the general condition of body and mind: in poor health

3. the condition of any unit, society, etc: the economic health of a nation

4. a toast to a person, wishing him or her good health, happiness, etc

5. ( modifier ) of or relating to food or other goods reputed to be beneficial to the health: health food ; a health store

6. ( modifier ) of or relating to health, esp to the administration of health: a health committee ; health resort ; health service


— interj

7. an exclamation wishing someone good health as part of a toast (in the phrases your health, good health, etc)

Цікаві факти

ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

Здоров'я людини залежить від багатьох чинників:

  • Харчування

Ні для кого не секрет, що від повноцінного і збалансованого харчування залежить дуже багато що. Їжа може як вилікувати людину, так і згубити її.

  • Пиття

Людський організм на 60-90 відсотків складається з води (залежно від віку людини). Вода бере участь у всіх процесах нашого організму і навіть кістки містять певний відсоток рідини. А отже, важливість для здоров'я людини якості рідини, що вживається, важно переоцінити.

  • Рухова активність

Для оцінки важливості руху в житті кожного з нас слід вдуматися в приказку: «фізичні вправи можуть замінити безліч ліків, але жодні ліки не можуть замінити фізичних вправ». І це - чиста правда.

  • Загартовування

Терморегуляція - є однією з найважливіших захисних систем людського організму. Регулярне тренування цієї системи допомагає вашому організму безболісно переносити пікові дії зовнішнього середовища (переохолодження і перегрів).

  • Шкідливі звички

Найбільш популярні з них – це, звичайно ж, паління і вживання алкоголю. Кожна з цих звичок відбирає у нас багато років здорового життя. І не слухайте прихильників вживання «лікувальних» доз вина. Будь-який алкоголь відноситься до сильнодіючих нейротоксинів і людський організм його не потребує.

  • Повноцінний відпочинок та сон

Для забезпечення нормальної життєдіяльності кожній людині необхідний відпочинок. Якщо ви систематично не висипаєтеся або працюєте без вихідних, то для здоров'я це має вельми вагомі наслідки. Втома має властивість накопичуватися, приводячи, з часом, до виникнення хронічних захворювань.

  • Психічна врівноваженість

Величезна кількість захворювань, як психічних, так і фізичних, залежить від нашого емоційного стану. Постійні стреси і депресії можуть приводити до виникнення самих різних недуг, аж до ракових пухлин, оскільки людський організм є складною системою, в якій всі процеси взаємопов'язані.


ЯК ДОСЯГТИ ДОВГОЛІТТЯ?

Нижче приведений перелік рекомендацій, дотримуючись яких ви зможете значно збільшити як тривалість свого життя, так і його якість, повноту. Отже:

  • Приділяйте увагу своєму здоров'ю з самого дитинства. Передумови для багатьох вікових захворювань криються саме в дитячому і юнацькому віці.
  • Впродовж усього свого життя дотримуйтесь помірності у всьому: в харчуванні, в роботі, у відпочинку, в спорті, і навіть в почуттях. Пам'ятайте, що пікові навантаження на організм або психіку, старять людину.
  • Будьте спокійні і злегка розслаблені. Не дратуйтеся і не турбуйтеся, особливо по дурницях. Ваша нервова система - найцінніше, що у вас є.
  • Тримайте свою вагу під контролем. Особливо це стосується людей середнього і літнього віку. Зайва вага ускладнює роботу усіх систем організму, а отже - зношує його.
  • Відмовтеся від шкідливих звичок. Паління і вживання спиртних напоїв не лише скорочують ваше життя щонайменше на десять років, але і ускладнюють старість різними, іноді тяжкими, захворюваннями.
  • Досягнувши середнього віку (40-45 років) починайте виробляти свій ритм і стиль життя. Це допомагає зменшити навантаження на організм і зміцнює здоров'я.
  • Своєчасно реагуйте на виникнення симптомів різних захворювань. Не затягуйте постановку діагнозу і лікування. Систематичні медичні огляди (оптимально - раз на рік) - необхідна умова для збереження здоров'я і досягнення довголіття.
  • Намагайтеся більше рухатися. Рухова активність дозволить вам уникнути багатьох вікових захворювань (передусім серцево-судинної системи і опорно-рухового апарату).
  • Пам'ятайте про необхідність повноцінного відпочинку і сну. Нормальний восьмигодинний сон у багатьох випадках є найкращими ліками. Звичайно, кожна людина індивідуальна. Комусь вистачає шести годин сну, а комусь необхідно не менше десяти. Головне - відпочивайте повноцінно і регулярно.
  • Не нехтуйте фізичною працею на свіжому повітрі. Це зміцнює ваше здоров'я і вашу психіку. Будьте активні.
  • Примушуйте свій мозок працювати. Адже, якщо орган не працює, він атрофується. Вирішуйте кросворди, відгадуйте загадки, знайдіть собі хобі, яке б вимагало роботи мозку. Зробіть своє життя різноманітним. Пам'ятайте, що розвиток людського духу і розуму неможливий без нового досвіду.
  • Будьте життєрадісні.


РОЛЬ СНУ В ЗДОРОВ'Ї ЛЮДИНИ

Для забезпечення глибокого і повноцінного сну необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:

  • По можливості виробіть і дотримуйтесь режиму сну.

Спробуйте засинати та просинатися в один і той же встановлений час. Найбільш сприятливим часом для сну є проміжок з 22 години вечора до 6 годин ранку. Причому, в більшості випадків, здоровій людині для сну достатньо не більше восьми годин. А іноді достатньо і шести.

Спочатку вас переслідуватиме сонливість. Не піддайвайтеся їй. Якщо ви поспите вдень або ввечері, вночі ви вже не заснете і наступний день відчуватимете себе не кращим чином.

  • Уникайте вживання їжі за дві-три години до сну.

Вночі організм повинен відпочивати, відновлюючи працездатностність, а не витрачати енергію на перетравлювання жорсткої їжі. До того ж, вночі їжа повністю не перетравлюється і починає отруювати організм, що звичайно ж шкідливо.

  • Забезпечте доступ свіжого повітря у вашу спальну кімнату.

Літом це може бути відкрите вікно, а взимку – відчинена кватирка. Кисень потрібний для звільнення вашого організму від вільних радикалів, які накопичуються в організмі під час роботи в приміщеннях.

  • Перед сном необхідно позбавитися від переживань минулого дня, заспокоїтися і налаштуватися на спокійну хвилю. Для цього можна перед сном вийти на півгодини прогулятися по вулиці (тільки не уздовж автомагістралей), подихати повітрям. Це допоможе вам швидше заснути.
  • По можливості, спіть без одягу.

Навіть м'яка нічна піжама може сковувати рухи і перешкоджати кровотоку під час сну. Одного разу спробувавши спати роздягнутим ви здивуєтеся, наскільки краще відпочине ваш організм.

  • Уникайте спати більш ніж потрібно. Зайві дві-три години в ліжку, замість відпочинку, принесуть вам лише сонливість на весь день. Пам'ятайте про те, що «чим більше спиш – тим більше хочеться».


ЗАГАРТОВУВАННЯ ОРГАНІЗМУ

  • Ходіння босоніж

Ходіння босоніж є вельми приємним і дієвим методом загартовування організму для підвищення загального імунітету. Як відомо, на стопі є безліч активних точок, пов'язаних майже зі всіма внутрішніми органами і стимуляція цих точок призводить до активізації роботи внутрішніх органів, що саме по собі має виражений позитивний ефект.

Також, стоячи босоніж на землі, тіло скидає статичний електричний заряд, що накопичився в організмі, який в деяких випадках може завдавати негативного впливу на центральну нервову систему (виражається це в пригніченому настрої і дискомфорті), та на серцево-судинну систему (виражається в підвищенні артеріального тиску). Саме по собі ходіння босоніж доставляє дуже приємні відчуття і є вельми щадним методом загартовування організму. Причому ходити босоніж можна навіть взимку по снігу. Зрозуміло, потрібно прислухатися до своїх відчуттів і не допускати переохолодження. Поступово, час ходіння босоніж по снігу можна довести з декількох секунд до декількох хвилин без ризику захворіти.

  • Обливання ніг прохолодною водою

Доступний для всіх метод загартовування організму і тренування імунної системи. До того ж абсолютно безпечний. Дуже багато людей, повернувшись з роботи додому, відчувають важкість і набряклість ніг. Проте, спробуйте облити ступні і гомілки ніг прохолодною водою (поступово знижуючи температуру) і ви відчуєте наскільки легше вам стане. Після такого обливання, досуха витріть ноги рушником і прилягте на декілька хвилин відпочити, поклавши ноги на яку-небудь підкладку, щоб їх дещо припідняти догори.

Ходіння босоніж і обливання ніг є підготовчими етапами перед переходом до наступного етапу загартовування організму - щоденного контрасного душу, який є наймогутнішим засобом тренування імунної системи.

  • Контрасний душ - загартовування для міцних духом!

Ось основні правила прийняття контрасного душу:

  • Починають такий душ з гарячої води, а закінчують холодною.
  • Зміна температури води відбувається три рази - три цикли.
  • Під час кожного циклу не забувайте обполіскувати голову, а також прагніть обполіскувати все тіло рівномірно, не затримуючись на якихось певних ділянках.
  • Пам'ятайте дуже важливе правило: під час загартовування організму за допомогою контрасного душу, вода повинна бути ХОЛОДНОЮ і ГАРЯЧОЮ, а не прохолодною і теплою. Організм повинен ввімкнути захисний механізм, а відбувається це лише тоді, коли діапазон температур використовуваної води – дуже широкий.
  • Контрасний душ закінчуйте холодною водою, після якої інтенсивно обітріться грубим рушником до появи тепла в тілі.
  • Насолоджуйтесь приємними відчуттями після душу!

Існують певні обмеження на прийняття контрасного душу, а саме: хвороби пов'язані з порушеннями кровопостачання мозку, спазмуванням судин і тромбофлебіти.

Ілюстрації

BhAJgL1U5hQ.jpg Z6jJFy-D13I.jpg 108UucKjlzQ.jpg E-LFfxoLmEU.jpg

Медіа

В тег EmbedVideo введен неверный id "EqOYpyzPp54&list=10bMdf1Gtms" видео для сервиса "youtube".

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання