Відмінності між версіями «Гвоздички»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
 
(не показані 7 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
==Словник Грінченка==
 
'''Гвоздички, -чків, '''''м. мн. ''Раст.: a) Tagetes patula L. Мил. М. 75. б) '''— польові. '''Dianthus Casthusianirum L. ЗЮЗО. І. 121.  
 
'''Гвоздички, -чків, '''''м. мн. ''Раст.: a) Tagetes patula L. Мил. М. 75. б) '''— польові. '''Dianthus Casthusianirum L. ЗЮЗО. І. 121.  
[[Категорія:Гв]]
 
 
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
 
===Малий академічний словник===
 
===Малий академічний словник===
гвоздика
+
Гвоздика
1)-і, ж.
+
 
Дикоросла і садова рослина з квітками червоного, рожевого, білого забарвлення.
+
1) -і, ж. Дикоросла і садова рослина з квітками червоного, рожевого, білого забарвлення.
2)-і, ж., собир.
+
 
Висушені квіткові бутони гвоздичного дерева, що вживаються як пряність.
+
2) -і, ж., собир. Висушені квіткові бутони гвоздичного дерева, що вживаються як пряність.
 
===Етимологічний словник Фасмера===
 
===Етимологічний словник Фасмера===
 
гвоздика гвоздика рослина "Dianthus", укр. гвоздик, калька польськ. gozdzik, gwozdzik, яке в свою чергу калькували з ср.-в.-н. negelkin, ср.-нж.-н. negelkin, нов.-в.-н. Näglein, Nelke "гвоздика". Ця назва пояснюється тим, що гвоздика (пряність) нагадує за формою цвях старої ручного кування; см. Бернекер 1, 366; Клюге-Гётце 413; Брюкнер 166. Ньому. назва є калькою романського; см. Сандфельд, Festschrift V. Thomsen 172.
 
гвоздика гвоздика рослина "Dianthus", укр. гвоздик, калька польськ. gozdzik, gwozdzik, яке в свою чергу калькували з ср.-в.-н. negelkin, ср.-нж.-н. negelkin, нов.-в.-н. Näglein, Nelke "гвоздика". Ця назва пояснюється тим, що гвоздика (пряність) нагадує за формою цвях старої ручного кування; см. Бернекер 1, 366; Клюге-Гётце 413; Брюкнер 166. Ньому. назва є калькою романського; см. Сандфельд, Festschrift V. Thomsen 172.
Рядок 16: Рядок 15:
 
Гвоздика - Червона гвоздика означає захоплення, шлюб і пристрасну любов; рожева - сльози Діви Марії і материнство; біла - чисту любов; жовта - відмова.
 
Гвоздика - Червона гвоздика означає захоплення, шлюб і пристрасну любов; рожева - сльози Діви Марії і материнство; біла - чисту любов; жовта - відмова.
  
==Види гвоздики==
+
==Найпоширеніші види гвоздик==
  
===Гвоздика турецька , або бородата ===( Dianthus barbatus L. )
+
===Гвоздика Шабо===
Гвоздика турецкаяСадовое трав'яниста рослина, що використовується як дворічна , висотою 20 - 60 см з щільними , трохи приплющеними шапками строкатих або однотонних квіток. Один з найпоширеніших квіткових рослин. Відбувається цей вид з Південної Європи і вирощує з XII століття. У Росії зрідка зустрічається по всій європейській частині , в Передкавказзя , на півдні Далекого Сходу. Росте в гаях , листяних лісах , на річкових пісках , рідше на луках і кам'янистих схилах . Назва " бородата " отримала за наявність у кожної квітки приквіткових листочків , реснитчатих по краю. Сьогодні можна зустріти однотонні сорти турецької гвоздики , наприклад ' Red Monarch ' , ' Newport Pink ' , ' Vice Risen ' , ' Diadem ' , ' Купферрот ' , ' Шнеебалль ' , ' Mirage ' . А найбільшою популярністю у садівників користуються суміші - з квітками всіляких , частіше строкатих , забарвлень .
+
Ця гвоздика була виведена французом Шабо в 1894 році. Вона є однорічним гібридом , висота якого 45-60 см. Кущі цієї гвоздики дуже компактні, з сизо- зеленим листям і приємним ароматом. Квітки бувають різного забарвлення : це і рожева , і біла , і червона , і навіть лососева . Цей вид гвоздики розмножується тільки насінням. Насіння висівають взимку , а саме в січні -лютому , тільки в теплицю. На 7 - 10 -й день вже видніються сходи. Сіянці потрібно пікірувати в ящички , відстань між сіянцями не повинно бути менше 4 см. А потім вже саджанці висаджують в парник. Через півроку після дня посіву гвоздика зацвіте прекрасними квітами. Цей вид гвоздики відмінно підходить для квітників і балконів.
  
Незважаючи на те що турецька гвоздика культивується як дворічна рослина , вона , як і багато інших видів гвоздик , - багаторічник . У перший рік утворює розетку листя , а цвітіння починається лише на другий рік в червні і триває 1-1,5 місяці. На третій більшість рослин гине , тому посадки турецької гвоздики щорічно відновлюють .
+
===Гвоздика польова===
 +
Це багаторічна рослина , висота кущів якого 10-40 см. Листя рослини розташовані супротивно. Красиві квітки мають темні плями , а зовнішня сторона зеленувата . Польова гвоздика зацвітає в червні і цвіте до серпня. Цю гвоздику застосовують у народній медицині як знеболюючий , протизапальний і кровоспинний засіб . Приміром , з неї можна приготувати настій , який приймають при матковій кровотечі після пологів і при гемороїдальному кровотечі . Настій готується так : беремо 15 грамів трави польовий гвоздики і заливаємо склянкою окропу, потім залишаємо настоюватися на 8 годин, після чого обов'язково потрібно процідити настоявшіееся ліки. Щодня потрібно приймати цей настій по 3 рази в кількості 1 столової ложки. Цей же настій допомагає і при проносі .
  
===Гвоздика ремонтантная , або голландська великоквіткова оранжерейна===( Dianthus caryophyllus semperflorens ; англ. Carnation )
+
===Гвоздика пишна===
найчастіше зустрічається у квіткових магазинах . Довго стоїть в зрізку і добре транспортується . Ремонтантна гвоздика відноситься до групи голландських гвоздик , є однією з провідних оранжерейних культур в світі і дуже популярна. Досягає висоти до 1 метра , має листя з восковим нальотом. Високорослі сорти ( 60 см і вище) вирощуються в оранжереях для отримання першокласної зрізання. Середньорослі сорти (30-60 см ) і компактні сорти ( 30 см і нижче) із стійкими цветоносами гарні для озеленення балкону і саду. Компактні карликові сорти ремонтантної гвоздики часто використовуються як вазонів .
+
Це рослини дуже маленьке , його висота не більше 60 см. Стебла з красивими білими або рожевими квітками помітні здалеку. Цвіте ця гвоздика на початку червня , а триває її цвітіння до кінця липня. З кожним роком цвітіння проходить все гірше і гірше. У лікувальних цілях заготовлюють всі частини цієї рослини : листя , стебла, квітки , ягоди , насіння і коріння . Гвоздику виривають разом з коренем в період цвітіння і сушать при температурі 45 градусів за Цельсієм. Цей вид гвоздики надає потогінний і заспокійливу дію. Сік пишною гвоздики можна застосовувати при геморої , хвороби нирок і сифілісі .
  
 ===Гвоздика голландська великоквіткова===
+
===Китайська гвоздика===
, оранжерейнаяЕто рослина з багатовіковою історією згодом було виведено французьким садівником Дальми , вперше отримав сорти з безперервним цвітінням. Більшість її сучасних різновидів є " нащадками " або відносяться до найпоширенішої групі - Сим. Перша з них - Вільям Сим , з яскраво -червоними квітками , з'явилася в 1938 році. З тих пір було створено чимало сортів з поетичними назвами , в тому числі ' Jasmine ' , ' Orchid Beauty ' , ' Фламінго ' , ' Геліос ' , і великими квітками (до 12 см в діаметрі) різноманітного забарвлення - білою, червоною , рожевою , лілової , жовтої , помаранчевої , двокольорового . Завдяки новим технологіям вдалося отримати мініатюрні сорти . У всьому світі вона стала однією з основних оранжерейних культур.
+
Рослина з поодинокими квітками , які в діаметрі досягають 3,5-5 см. Забарвлення квітів може бути різним. Сорти цього види бувають махровими , немахровими і напівмахровими . Цвіте ця гвоздика досить довго: з липня до кінця осені. Найдивовижніше в даній гвоздиці - це її висота , тому що вона не буває більше 10 см. Цю гвоздику часто застосовують у народній медицині як хорошого кровоспинний засіб .
  
В цілому даний вид занадто теплолюбивий і в середній смузі зацвітає лише наприкінці серпня. Її батьківщиною вважається Середземномор'ї , в Європі її почали вирощувати до XIII століття. У 1665 році Джон Рей писав , що в англійських садах " раніше було багато хороших сортів " , але багато з них втрачені , в той же час в Голландії їх вирощується близько ста , в тому числі й махрові . Згодом цей же автор напише вже про 360 "хороших сортах " цього виду .
+
==Исторія гвоздики==
 +
По давньогрецьким переказом , гвоздики зобов'язані своїм походженням гніву богині полювання Артеміди ; повертаючись після невдалого дня , вона зустріла грав на сопілці пастушка і , звинувативши його в тому , що він розлякав своєю музикою всю її дичину , в люті вирвала йому очі. Пізніше, не винісши жалобного погляду цих очей , богиня кинула їх на стежку - і з них виросли дві червоні гвоздики , нагадують кольором безневинно пролиту кров , а малюнком - досконале лиходійство ( у деяких гвоздик в центрі схожа на зіницю пляма) .
  
Гвоздика садова ремонтантная має дві основні форми , які часто вважають окремими видами : гвоздика Гренадін (D. с. Var . Grenadin hort . ) І гвоздика Шабо (D. с. Var . Schabaud hort . ) .
+
Теофраст іменував гвоздики квітами Зевса - століття по тому Карл Лінней дав квітці назву Dianthus , тобто божественна квітка . Пліній пише , що розведенням гвоздик займалися в Стародавньому Римі . Достовірні згадки про гвоздиці садової , родоначальниці сучасних різновидів , відносяться до XVI століття , коли її розводили в Голландії і Франції для букетів; проте гвоздика потрапила до Франції ще наприкінці XIII століття (її привезли хрестоносці з Тунісу ) , а на початку XIV століття її ( також привезену зі Сходу ) обробляли в садах Медічі в Італії .
  
===Гвоздика садова Шабо ===( Dianthus caryophyllus var schabaud )
+
У Франції та Англії гвоздика була квіткою вищих станів , її любили королі , в Бельгії вона стала квіткою простолюддя , символом благоустроєного домашнього вогнища; в Німеччині вона символізувала постійність і вірність. Саме німці дали квітці назву " гвоздика " - за схожість його аромату із запахом прянощі , висушених бутонів гвоздичного дерева; з німецького це позначення перейшло в польський , а потім у російську мову.
- однорічна , в південних районах - дворічна , квіткове рослина , висотою до 60 см. Стебла прямі , вузлуваті , листя сизо -зелені. Квіти гвоздики запашні махрові , діаметром до 6 см. Світло-і теплолюбна рослина . Переносить незначні заморозки. Використовують для клумб , рабаток , міксбордерів , озеленення балконів і лоджій. Це одна з довгостроково квітучих гвоздик . Зрізані квіти довго стоять у воді. Виведена у Франції на початку XIX століття аптекарем Шабо. За два століття було отримано безліч сортів з квітками найрізноманітнішого забарвлення
+
  
У гвоздики Шабо є прекрасні сорти: ' Жанна Діоніс ' - чисто -біла ; ' Ля Франс ' - світло- рожева ; 'Рожева Королева ' - яскраво -рожева ; 'Аврора' - лососева- рожева ; ' Марі Шабо ' - сіро -жовта ; ' Етінселян ' - яскраво -червона ; ' Вогняний король ' - червоно- помаранчева ; ' Лежьен д'Онер ' - темно- вишнева , ' Мікадо ' - лілова ; ' Люмінетт Мікст ' - з різним забарвленням квіток.
+
==Исторія спеції гвоздики==
 +
У Китаї , Індії , на Близькому Сході і в Єгипті ще в незапам'ятні часи гвоздику використовували як спецію і лікарський засіб.
 +
Китайські імператори династії Хань , що правили більше двох тисяч років тому , були людьми витонченими . Тому всі , хто хотів чи змушений був споглядати імператора , усередині жували бутон гвоздики перед прийомом , щоб облагородити своє дихання , і під час всієї аудієнції тримали гвоздику в роті. Пізніше звичай жувати гвоздику при зверненні до королеви прищепився в Англії в царювання Єлизавети I.
 +
У Стародавньому Єгипті намистами з ароматних гвоздик прикрашали померлих. Дуже цінувалася ця пряність в Греції та Римі , куди її доставляли з Індії.
 +
Перші європейські опису гвоздики отримані від відомого римського автора Плінія . Європейці отримували гвоздику від арабів , араби - з Індії , Індія - з Цейлону. Через таку кількість перекупників європейці довго не могли дізнатися , де росте гвоздика , і як її отримують.
 +
Батьківщина гвоздики - Молуккські острови , якими в 1512 році ними заволоділи португальці , і стали монопольними власниками плантацій цієї спеції . У португальців гвоздику викрали французи і стали розводити її на Маскаренских островах ( Маврикій , Реюньон і Родрігес ) , розташованих на схід від острова Мадагаскар , в Кайенне і на Сейшельських островах. На Маскаренах гвоздика відмінно прижилася. Але час йшов , прянощів у всьому світі виробляли все більше, і гвоздика дешевшала . Колись , у 20- х роках XIX століття , правитель Занзібару султан Сейид Сайд і звернув увагу на це джерело доходів . Він розпорядився привезти гвоздикове дерево на Занзібар і Пемба . Прижилися дерева на новому місці просто чудово. Грунти на островах родючі , температура висока - 23-28 ° С , вологості в достатку - 1500-2000 міліметрів на рік. Місцевим жителям залишалося доглядати за гвоздикою , правда , долаючи недовіру до нової справи , під жорстким наглядом господарів. Не дарма ж Занзібар з арабської перекладається як " країна рабів". Так чи інакше , а до середини XIX століття Занзібар став провідним виробником гвоздики , даючи близько 3 / 4 усього світового обсягу цієї пряності . Сьогодні його в усьому світі називають " гвоздиковим островом " , але насправді левова частка гвоздики росте на Пембе . Повітря цього острова наскрізь просякнутий спецією , так що через кілька хвилин чиста вода у склянці набуває гвоздичний присмак.
 +
Автор " Домострою " з благоговінням писав про гвоздики Олія : "Якщо масла такого капнеш у воду краплі дві -три - додає пахощі руках і красу обличчю. Це ж масло , якщо в горілку його трохи додаси і натщесерце вип'єш , то вичистить і гортань , і груди , і голос пом'якшить , і ... апетиту додасть , настрій покращуючи " .
 +
Сучасні довідники з ароматерапії стверджують , наприклад , що " енергетика " гвоздики здатна : " оживити природність , ліквідувати очікування невдачі , позбавити від істеричності натури , зміцнити ауру , допомогти захиститися від чужої злості , заздрості і вампіризму " .
 +
Форма бутонів дала назву гвоздиці - сеціі в більшості мов , аналогічно російській . Англійська назва cloves походить від латинського clavus - гвоздик . Німецьке слово Nelke походить від Nagel - цвях і шведського nejlikor - цвях. До речі , пізніше словом Nelke охрестили гвоздику (квітка ) - зовсім інша рослина роду Dianthus , тому пряність німці стали називати Gewurznelke , голландці - kruidnagar , шведи - kryddnejlikor , що буквальноозначает " пряна гвоздика" , або " гвоздика - пряність " . Аналогічно і у французькій мові , де квітка сьогодні називають giro flee , а гвоздику - пряність - girofle , але користуються і словом clou - цвях.
 +
В останні роки все більшої популярності набуває запашне гвоздикове масло, що міститься не тільки в бутонах , а й у всіх частинах рослини. Гвоздикове масло широко застосовується в харчовій , тютюновій промисловості і в парфумерії - його аромат домінує в таких французьких шедеврах , як " Фіджі " ( Fidji - Laroche , 1966 ) , "Опіум" ( Opium - Yves St . Laurent , 1977 ) і " Вандербілт " ( Vanderbilt - Vanderbilt , 1981 ) , а також в одеколон "Гвоздика" , засобі від комарів.
  
===Гвоздика садова Гренадін ===( Dianthus caryophyllus var . Grenadin )
+
==Склад гвоздики==
в наших кліматичних умовах вирощується як дворічна рослина . Сільноветвістое рослина висотою до 70 см , листя узколінейние з сріблясто - сизим нальотом , квіти досить великі з приємним запахом бувають прості і махрові з зазублинами по краях пелюсток. У перший рік після посадки цей різновид гвоздик формує прикореневу розетку , на другий рік дає рясне цвітіння , яке триває з червня по серпень. Колірна гамма дуже різноманітна від чисто білого , жовтого кольору до червоного , строкаті , іноді з облямівкою. Добре розвинений кущ має до 200 квіток. Культивується здавна , дуже популярна. Також як і турецька гвоздика , Гренадін зимує у відкритому грунті.
+
Склад гвоздики настільки багатий вітамінами , мікроелементами та іншими речовинами , що відразу стає зрозуміло , звідки у гвоздики такі потужні корисні властивості. Харчова цінність гвоздики пояснюється високим вмістом білка ( 6 г на 100 г) , жирів (20 г на 100 г) , вуглеводів ( 27 г на 100 г). Третина гвоздики становить клітковина - потрібні харчові волокна , що впливають на функцію кишечника ( 34 г клітковини на 100 г гвоздики ) . Також у складі цієї пряності знаходиться зола , вода (приблизно по 6 г на 100 г продукту). Близько 20 % цієї спеції становить ефірне масло, багате цінними ароматичними сполуками ( евгенолом , каріофіллеом , ілангеном та ін.)
  
===Деякі сорти гвоздики садової Гренадін :===
+
Користь гвоздікіВітамінному складу гвоздики може позаздрити найповніший мультивітамінний комплекс . У складі висушених суцвіть знаходяться: бета -каротин , основна маса вітамінів групи В ( В1 , В2 , В3 або РР , В4 , В6 , В9) , аскорбінова кислота , токоферол ( вітамін Е ) і филлохинон (вітамін К).
  
'==== Глорія ' ====(' Gloria ' )
+
Мінеральні речовини представлені мікро і макроелементами , такими як: калій , кальцій , натрій , магній , фосфор , залізо , марганець , мідь , селен , цинк.
- кущики висотою 50-60 см. Квітки червоні , махрові і напівмахрові , до 5 см в діаметрі.
+
'==== Розакенігін '==== (' Rosakеnigin ' )
+
- кущики 45-55 см заввишки. Квітки темно- і яскраво -рожеві , махрові і напівмахрові , до 4,5 см в діаметрі.
+
'==== Фойеркеніг ' ====(' Feuerkеnig ' )
+
- кущики 40-45 см заввишки. Квітки вогненно -червоні , махрові і напівмахрові , до 5 см в діаметрі.
+
Невибагливість , холодостійкість , здатність довго зберігати привабливий вигляд у вазі , тонкий аромат роблять гвоздики групи Гренадін дуже привабливими рослинами для аматорських квітників.
+
  
 ===Гвоздіка китайська=== ( Dianthus chinensis ; англ. Chinese pink ) . Садівники віддають перевагу гвоздиці китайської - вирощується як однорічник. Її квітки до 7 см в діаметрі , яскраві , різноманітного забарвлення . Висота рослин 10 - 45 см. Європейці познайомилися з нею в 1705 році, коли французький місіонер Біньон прислав з Китаю в Париж її насіння . Минуло небагато часу, і гвоздику китайську стали вирощувати в багатьох європейських країнах. До Росії ж в XIX столітті з Японії була привезена її великоквіткова форма , що отримала назву гвоздика китайська Геддевіга , на честь садівника Санкт- Петербурзького ботанічного саду Карла Геддевіга .
+
Також в бутони гвоздики входять глікозиди , дубильні речовини , слизу.
  
===Турецька гвоздика===
+
==Вплив гвоздики на організм людини==
цвіте в червні - липні , а садові й китайська - у липні - жовтні. Деякі види гвоздик цвітуть одноразово протягом сезону , але особливо цінується ремонтантная гвоздика (у якої цвітіння повторюється багато разів ) .
+
Спектр корисної дії гвоздики вельми широкий , вона має антисептичну і бактерицидну дію , знеболює і знімає спазми мускулатури. Також вона має тонізуючі та ранозагоювальні властивості . Здатність підвищувати тонус м'язів - як корисне , так і шкідливе властивість гвоздики. Корисне дію вона надає на жіночий організм , приводить в норму менструальний цикл , а от для вагітних жінок тонізуючі властивості гвоздики - шкода , підвищення тонусу мускулатури матки негативно відбивається на стані малюка.
  
===Низькорослі види килимових гвоздик===
+
Додавання гвоздики в їжу благотворно позначається на роботі всіх органів травного тракту , вона стимулює вироблення травних соків , посилює апетит , нормалізує травлення їжі . Цю пряність широко використовують при лікуванні колітів , кишкових кольок , метеоризму , діареї , хворобах прямої кишки.
  
Більшість гвоздик вирощують в саду як багаторічні ( альпійська ) ... Особливої ​​уваги заслуговують багаторічні низькорослі сорти для рокария , які також ідеальні як килимові рослини. Ці маленькі гвоздички утворюють акуратні подушечки з вузьких листя і розпускаються на початку літа. Низькорослі види також підрозділяються на кілька груп.
+
Гвоздика застосовується і при лікуванні ряду стоматологічних проблем , вона усуває неприємний запах з рота , знімає зубний біль (досить розкусити суцвіття і прикласти до місця болю) , сприятливо впливає на ясна , застосовується для лікування пародонтозу.
  
====Гвоздика альпійська==== ( Dianthus alpinus L. )
+
Найостанніші дослідження показали , що велика користь гвоздики в боротьбі з раковими хворобами , ці приправа здатна гальмувати ріст ракових клітин. Антиканцерогенні властивості гвоздики ще вивчаються , вчені сподіваються створити на основі гвоздики препарат для лікування лейкемії.
Батьківщина - гори Європи , Альпи , де росте на висоті 1000 - 2500 м. Багаторічний вид 20-25 см заввишки з чудовими червоними квітками , посередині з пурпуровим кружечком в білу крапку. Важливо правильно вибрати місце , щоб це чарівне рослина відчувало себе " як вдома" . Тільки будинок його - вапнякові масиви Альп , розташовані на висоті 2000 м н . у. м., так що в альпінарій ця гвоздика довго не витримує. Успішніше росте на кам'янистому ділянці - " скельної осипи " . Сорти і гібриди більш стійкі і частіше зустрічаються в культурі. Популярний її сорт D. alpinus ' Albus ' з білими квітками.
+
  
====Гвоздика - травянка====
+
Завдяки великому вмісту вітамінів групи В , неоціненна користь гвоздики для нервової системи. Ця пряність прискорює відновлювальний процес після фізичного або психічного перевтоми , знімає напругу , заспокоює.
, або дельтовидная гвоздика ( Dianthus deltoides ) - плід сучасної селекції. Це почвопокровноє рослина , що утворюють щільні дернікі діаметром до 40 см і висотою до 15 см. Відрізняється особливою привабливістю завдяки поєднанню бронзово- зеленого листя і дрібних одиночних , рожевих , білих , вишнево -червоних квіток. Зацвітає через 12-14 тижнів після посіву і характеризується дружним , рясним і тривалим цвітінням все літо до жовтня. Відцвітаючи , дає велику кількість насіння , які висипаються і проростають , створюючи щільний красивий ковер.Гвоздіка периста
+
  
====Гвоздика периста====
+
Гвоздика відноситься до розряду пекучих прянощів і дратівливо впливає на слизову оболонку органів травлення , тому особам , страждаючим виразковими ураженнями гастродуоденальної області , не варто її вживати гвоздику , також ця приправа протипоказана при гіпертонії і при гастриті з підвищеною кислотністю.
( Dianthus plumarius ) - заввишки 15-40 см , обільноцветущая , подушковидна , з невеликими сизими листочками і численними рожевими , червоними або білими квітками , пелюстки яких сильно порізані по краю у вигляді бахроми . Розпускається в червні- серпні.
+
  
====Гвоздика піщана====
+
==Використання гвоздики в кулінарії==
( Dianthus arenarius ) , що утворює щільну дернину висотою від 10 до 30 см. З липня до вересня на рослині розкривається безліч запашних білих ( іноді рожевих ) квіток діаметром 1,5-2 см , з сильно торочкуватими пелюстками.
+
При приготуванні смачної їжі найбільше цінуються цілі бутончики гвоздики - спеції , оскільки у вигляді порошку гвоздика швидко втрачає свій аромат. Зберігати гвоздику потрібно в темному місці без доступу повітря , молоти найкраще перед використанням
 
+
Гвоздика дуже популярна в кулінарії. Її додають в холодні закуски : рибу під маринадом і заливну , лобіо і сациві . Бактерицидні властивості і багатий аромат дозволяють використовувати прянощі в домашніх м'ясних виробах : ковбасах , солонині та ін гвоздика приправляють супи з дичини , свинини , баранини ( Грузія ) , картопляні , овочеві , грибні, фруктові, а також вуха та м'ясні бульйони.
====Гвоздика пишна====
+
Гвоздика прекрасно передає аромат не лише гарячої, а й холодної воді ( фарбуючи її в коричневий колір). Тому гвоздика широко застосовується для приготування маринадів ( грибних, фруктово -ягідних , м'ясних , овочевих , рідше рибних ) . Оскільки в маринади входить широкий набір прянощів , краще значно знижувати частку гвоздики , збільшуючи частку інших, особливо європейських прянощів. Також з гвоздикою готують соуси і приправи - ​​вона не тільки урізноманітнює їх смак , а й консервує .
( Dianthus superbus ), що нагадує сильно збільшену гвоздику піщану , з кущиками висотою до 60-70 см і запашними рожевими , пурпуровими або білими квітками , діаметром до 3 см , з торочкуватими пелюстками.
+
Гвоздика входить в багато суміші прянощів : західноєвропейського та індійського "каррі" , індійських пряних сумішей , китайської " усян - мянь " та ін
 
+
У солодких стравах (компотах, пудингах, кондитерських виробах та інших десертах) гвоздика використовується самостійно або в суміші з корицею. Краще використовувати головки(капелюшки) гвоздики - в них немає гіркоти.
====Гвоздика сиза====
+
У поєднанні з чорним перцем гвоздика хороша при приготуванні смаженого або тушкованого м'яса , баранини , свинячих і м'ясних жирних фаршів , а також соусів , що подаються до домашньої птиці.
( сіро- блакитна) ( Dianthus gratianopolitanus ) - популярне зимовозелені підвушковидна рослина з сизо- блакитними листям , заввишки 20-30 см. Цвіте у червні - липні.
+
Підвищені температури, особливо кип'ятіння , позбавляють гвоздику аромату , а смак основної страви стає гірким . Особливо неприємний він в солодких стравах і кондитерських виробах. Для визначення моменту введення гвоздики в страву необхідно слідувати простому правилу , чим більш тонкий аромат необхідно отримати , тим пізніше необхідно закладати гвоздику. Протипоказана закладка гвоздики в блюда з тривалою тепловою обробкою і ранньої закладкою прянощі , наприклад плови . Вважається , що в маринади гвоздику потрібно закладати в процесі приготування разом з іншими компонентами , в тісто і фарш - до теплової обробки , в м'ясні страви - за 10-15 хвилин до готовності , в бульйони , супи , компоти - за 3-5 хвилин до готовності.
 
+
Найкраще уникати великих доз гвоздики в поєднанні з оцтом , вином і продуктами, що містять спирт. У спирті набагато сильніше розчиняються гіркі фракції гвоздики , які не тільки неприємні самі по собі , але й шкідливі для здоров'я.
====Гвоздика забута====
+
В Індії , Бірмі , Таїланді гвоздику додають в бетель - популярну в країнах Південно -Східної Азії жуйку ( зі шматочків насіння пальми арека ) ​​. В Індонезії споконвіку гвоздикою ароматизують сигарети kretek - кретек , дим від цих яких має антисептичні властивості і приємним запахом. Завдяки курцям Індонезія стала головним імпортером гвоздики , не дивлячись на те , що вона сама виробляє гвоздику в значній кількості.
висотою 15 см утворює акуратні подушечки діаметром 15 - 17 см і зацвітає в липні - серпні рожевими або малиновими квітками , пелюстки яких мають жовто - коричневу виворіт.
+
У російській харчової промисловості гвоздику часто замінюють вітчизняної пряністю - колюр , схожою за властивостями на гвоздику. Однак аромат її слабкіше й ніжніше . Зростає колюрия в передгір'ях Алтаю , Західного і Східного Сибіру , в Туві і Центральної Азії. В якості прянощів використовують її корінь , який викопують на третій рік життя рослини , очищають , сушать і перемелюють на порошок.
 
+
Застосовують гвоздику в вітчизняної харчової промисловості . Гвоздику кладуть в обідні і закусочні консерви , маринади , приправи , томатні соуси "Гострий" , " Кубанський ", "Південний " , "Схід" , гірчицю , консервовані огірки і патисони , варення з горіхів. Додають гвоздику в пряну і мариновану оселедець , пряну кільку , салаку , рибні консерви в томатному соусі. Нею ароматизують вугра в желе , салаку в маринаді з овочами , рибно- овочеву солянку , рибу гарячого копчення. Пряність використовують при виготовленні сальтисону червоного і білого , кров'яної ковбаси , печінкового паштету , сирної закваски і морозива , хлібобулочних виробів.
====Гвоздика льодовикова====
+
Російську кухню відрізняє застосування прянощі в гарячих грибних стравах.
( Dianthus glacialis ) , що утворює щільні " подушечки " висотою всього 2-5 см , посипані рожево -червоними квітками.
+
З гірчицею маринують огірки , капусту (особливо краснокочанную і кольрабі ) , перець , гарбуз , диню , моркву, буряк , вишню , чорну і червону смородину , брусницю та ін Рідше застосовують гвоздику в соліннях . Нею ароматизують солоні гриби і солоні кавуни. З гвоздикою готують овочі , каші та плови . Гвоздику кладуть у варення і тісто .
 
+
Пікантний аромат гвоздика додає напоям . Пряність додають у грог , пунш , глінтвейн , кава , какао , суботні . Присмачують гвоздикою сливовий , яблучний і брусничний соки.
====Гвоздика польова ( дикоросла )====
+
З гвоздикою можна переборщувати , оскільки навіть мінімальна її кількість надає їжі дуже сильний аромат і специфічний смак.
- невисока рослина з тонкими листочками і дрібненькими рожевими квітами з п'ятьма пелюстками. Її часто можна зустріти в наших лісах на узліссях , луках , на сухих , добре освітлених ділянках . Цвіте у червні - серпні. Як багато дикорослі рослини , польова гвоздика має лікувальні властивості. Має протизапальну , кровоспинну і знеболювальні властивості .
+
Бутони гвоздики не єдина пряність гвоздичної дерева. У його плодів такий же тонкий аромат , як і у бутонів. Мелені плоди називаються " маткова гвоздика" . Від мелених гвоздикових бутонів відрізняється тим, що містить крохмаль ( крапнувши йоду , по синьому кольору , визначається наявність крохмалю) .
 
+
В останні роки все більшої популярності набуває запашне гвоздикове масло , яке міститься у всіх частинах рослини (наприклад , на Мадагаскарі масло отримують і з листя , а на Занзібарі - з гілок і некондиційних бутонів ) . Потреба в ньому постійно зростає , і гвоздикове дерево скоро перетвориться з пряної рослини в ефіроолійне . Гвоздикове масло , як і сама гвоздика , широко застосовується в харчовій промисловості і, звичайно ж , в парфумерії.
Всі види гвоздики добре розмножуються насінням і живцями , частиною куща або дернинки . Вони невибагливі , не вимагають ретельного догляду - головне , щоб їх не " задушили " бур'яни або висаджені поруч рослини. А от місце для них краще вибирати відкрите , сонячне, з пухкими піщаними , а для багатьох видів - з вапняними грунтами. Більшість з них зав'язують насіння і можуть легко розмножуватися самосівом . Іноді різні види схрещуються , утворюючи нові цікаві форми і гібриди.
+
У США гвоздикове масло використовують в сумішах пряних масел для соусів. Разом з іншими прянощами їм ароматизують курячі вироби , рибу , деякі види ковбас , солодкі маринади , страви зі свинини , цукерки та мигдальні тістечка.
 
+
Для того щоб гвоздика зацвіла на початку літа , насіння потрібно посіяти в березні. Потім сіянці обов'язково пікірують . У середині травня розсаду висаджують у грунт на відстані в середньому 20 см між рослинами. Для висадки краще вибрати сонячний ділянку і попередньо внести в землю органічні добрива. Особливо добре приживаються рослини , вирощені в торф'яних горщиках. Багаторічні сорти розмножуються посівом насіння під скло в квітні або в грунт - в травні , а також посадкою живців в парник - у липні. Через кілька років гвоздика може виродитися і тоді її необхідно замінити.
+
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:319476126.gif|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:80558599_4603781_9cdd985bca167ae8d0606d6ee1d1a032_800pxCloves.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
 
|}
 
|}
==Медіа==
 
  
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|WHZUCXDzKYs}}
 
==Див. також==
 
==Див. також==
  
Рядок 106: Рядок 103:
  
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
 
+
[[Категорія:Гв]]
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]

Поточна версія на 22:30, 30 листопада 2013

Словник Грінченка

Гвоздички, -чків, м. мн. Раст.: a) Tagetes patula L. Мил. М. 75. б) — польові. Dianthus Casthusianirum L. ЗЮЗО. І. 121.

Сучасні словники

Малий академічний словник

Гвоздика

1) -і, ж. Дикоросла і садова рослина з квітками червоного, рожевого, білого забарвлення.

2) -і, ж., собир. Висушені квіткові бутони гвоздичного дерева, що вживаються як пряність.

Етимологічний словник Фасмера

гвоздика гвоздика рослина "Dianthus", укр. гвоздик, калька польськ. gozdzik, gwozdzik, яке в свою чергу калькували з ср.-в.-н. negelkin, ср.-нж.-н. negelkin, нов.-в.-н. Näglein, Nelke "гвоздика". Ця назва пояснюється тим, що гвоздика (пряність) нагадує за формою цвях старої ручного кування; см. Бернекер 1, 366; Клюге-Гётце 413; Брюкнер 166. Ньому. назва є калькою романського; см. Сандфельд, Festschrift V. Thomsen 172.

Словник символізму

Гвоздика - Червона гвоздика означає захоплення, шлюб і пристрасну любов; рожева - сльози Діви Марії і материнство; біла - чисту любов; жовта - відмова.

Найпоширеніші види гвоздик

Гвоздика Шабо

Ця гвоздика була виведена французом Шабо в 1894 році. Вона є однорічним гібридом , висота якого 45-60 см. Кущі цієї гвоздики дуже компактні, з сизо- зеленим листям і приємним ароматом. Квітки бувають різного забарвлення : це і рожева , і біла , і червона , і навіть лососева . Цей вид гвоздики розмножується тільки насінням. Насіння висівають взимку , а саме в січні -лютому , тільки в теплицю. На 7 - 10 -й день вже видніються сходи. Сіянці потрібно пікірувати в ящички , відстань між сіянцями не повинно бути менше 4 см. А потім вже саджанці висаджують в парник. Через півроку після дня посіву гвоздика зацвіте прекрасними квітами. Цей вид гвоздики відмінно підходить для квітників і балконів.

Гвоздика польова

Це багаторічна рослина , висота кущів якого 10-40 см. Листя рослини розташовані супротивно. Красиві квітки мають темні плями , а зовнішня сторона зеленувата . Польова гвоздика зацвітає в червні і цвіте до серпня. Цю гвоздику застосовують у народній медицині як знеболюючий , протизапальний і кровоспинний засіб . Приміром , з неї можна приготувати настій , який приймають при матковій кровотечі після пологів і при гемороїдальному кровотечі . Настій готується так : беремо 15 грамів трави польовий гвоздики і заливаємо склянкою окропу, потім залишаємо настоюватися на 8 годин, після чого обов'язково потрібно процідити настоявшіееся ліки. Щодня потрібно приймати цей настій по 3 рази в кількості 1 столової ложки. Цей же настій допомагає і при проносі .

Гвоздика пишна

Це рослини дуже маленьке , його висота не більше 60 см. Стебла з красивими білими або рожевими квітками помітні здалеку. Цвіте ця гвоздика на початку червня , а триває її цвітіння до кінця липня. З кожним роком цвітіння проходить все гірше і гірше. У лікувальних цілях заготовлюють всі частини цієї рослини : листя , стебла, квітки , ягоди , насіння і коріння . Гвоздику виривають разом з коренем в період цвітіння і сушать при температурі 45 градусів за Цельсієм. Цей вид гвоздики надає потогінний і заспокійливу дію. Сік пишною гвоздики можна застосовувати при геморої , хвороби нирок і сифілісі .

Китайська гвоздика

Рослина з поодинокими квітками , які в діаметрі досягають 3,5-5 см. Забарвлення квітів може бути різним. Сорти цього види бувають махровими , немахровими і напівмахровими . Цвіте ця гвоздика досить довго: з липня до кінця осені. Найдивовижніше в даній гвоздиці - це її висота , тому що вона не буває більше 10 см. Цю гвоздику часто застосовують у народній медицині як хорошого кровоспинний засіб .

Исторія гвоздики

По давньогрецьким переказом , гвоздики зобов'язані своїм походженням гніву богині полювання Артеміди ; повертаючись після невдалого дня , вона зустріла грав на сопілці пастушка і , звинувативши його в тому , що він розлякав своєю музикою всю її дичину , в люті вирвала йому очі. Пізніше, не винісши жалобного погляду цих очей , богиня кинула їх на стежку - і з них виросли дві червоні гвоздики , нагадують кольором безневинно пролиту кров , а малюнком - досконале лиходійство ( у деяких гвоздик в центрі схожа на зіницю пляма) .

Теофраст іменував гвоздики квітами Зевса - століття по тому Карл Лінней дав квітці назву Dianthus , тобто божественна квітка . Пліній пише , що розведенням гвоздик займалися в Стародавньому Римі . Достовірні згадки про гвоздиці садової , родоначальниці сучасних різновидів , відносяться до XVI століття , коли її розводили в Голландії і Франції для букетів; проте гвоздика потрапила до Франції ще наприкінці XIII століття (її привезли хрестоносці з Тунісу ) , а на початку XIV століття її ( також привезену зі Сходу ) обробляли в садах Медічі в Італії .

У Франції та Англії гвоздика була квіткою вищих станів , її любили королі , в Бельгії вона стала квіткою простолюддя , символом благоустроєного домашнього вогнища; в Німеччині вона символізувала постійність і вірність. Саме німці дали квітці назву " гвоздика " - за схожість його аромату із запахом прянощі , висушених бутонів гвоздичного дерева; з німецького це позначення перейшло в польський , а потім у російську мову.

Исторія спеції гвоздики

У Китаї , Індії , на Близькому Сході і в Єгипті ще в незапам'ятні часи гвоздику використовували як спецію і лікарський засіб. Китайські імператори династії Хань , що правили більше двох тисяч років тому , були людьми витонченими . Тому всі , хто хотів чи змушений був споглядати імператора , усередині жували бутон гвоздики перед прийомом , щоб облагородити своє дихання , і під час всієї аудієнції тримали гвоздику в роті. Пізніше звичай жувати гвоздику при зверненні до королеви прищепився в Англії в царювання Єлизавети I. У Стародавньому Єгипті намистами з ароматних гвоздик прикрашали померлих. Дуже цінувалася ця пряність в Греції та Римі , куди її доставляли з Індії. Перші європейські опису гвоздики отримані від відомого римського автора Плінія . Європейці отримували гвоздику від арабів , араби - з Індії , Індія - з Цейлону. Через таку кількість перекупників європейці довго не могли дізнатися , де росте гвоздика , і як її отримують. Батьківщина гвоздики - Молуккські острови , якими в 1512 році ними заволоділи португальці , і стали монопольними власниками плантацій цієї спеції . У португальців гвоздику викрали французи і стали розводити її на Маскаренских островах ( Маврикій , Реюньон і Родрігес ) , розташованих на схід від острова Мадагаскар , в Кайенне і на Сейшельських островах. На Маскаренах гвоздика відмінно прижилася. Але час йшов , прянощів у всьому світі виробляли все більше, і гвоздика дешевшала . Колись , у 20- х роках XIX століття , правитель Занзібару султан Сейид Сайд і звернув увагу на це джерело доходів . Він розпорядився привезти гвоздикове дерево на Занзібар і Пемба . Прижилися дерева на новому місці просто чудово. Грунти на островах родючі , температура висока - 23-28 ° С , вологості в достатку - 1500-2000 міліметрів на рік. Місцевим жителям залишалося доглядати за гвоздикою , правда , долаючи недовіру до нової справи , під жорстким наглядом господарів. Не дарма ж Занзібар з арабської перекладається як " країна рабів". Так чи інакше , а до середини XIX століття Занзібар став провідним виробником гвоздики , даючи близько 3 / 4 усього світового обсягу цієї пряності . Сьогодні його в усьому світі називають " гвоздиковим островом " , але насправді левова частка гвоздики росте на Пембе . Повітря цього острова наскрізь просякнутий спецією , так що через кілька хвилин чиста вода у склянці набуває гвоздичний присмак. Автор " Домострою " з благоговінням писав про гвоздики Олія : "Якщо масла такого капнеш у воду краплі дві -три - додає пахощі руках і красу обличчю. Це ж масло , якщо в горілку його трохи додаси і натщесерце вип'єш , то вичистить і гортань , і груди , і голос пом'якшить , і ... апетиту додасть , настрій покращуючи " . Сучасні довідники з ароматерапії стверджують , наприклад , що " енергетика " гвоздики здатна : " оживити природність , ліквідувати очікування невдачі , позбавити від істеричності натури , зміцнити ауру , допомогти захиститися від чужої злості , заздрості і вампіризму " . Форма бутонів дала назву гвоздиці - сеціі в більшості мов , аналогічно російській . Англійська назва cloves походить від латинського clavus - гвоздик . Німецьке слово Nelke походить від Nagel - цвях і шведського nejlikor - цвях. До речі , пізніше словом Nelke охрестили гвоздику (квітка ) - зовсім інша рослина роду Dianthus , тому пряність німці стали називати Gewurznelke , голландці - kruidnagar , шведи - kryddnejlikor , що буквальноозначает " пряна гвоздика" , або " гвоздика - пряність " . Аналогічно і у французькій мові , де квітка сьогодні називають giro flee , а гвоздику - пряність - girofle , але користуються і словом clou - цвях. В останні роки все більшої популярності набуває запашне гвоздикове масло, що міститься не тільки в бутонах , а й у всіх частинах рослини. Гвоздикове масло широко застосовується в харчовій , тютюновій промисловості і в парфумерії - його аромат домінує в таких французьких шедеврах , як " Фіджі " ( Fidji - Laroche , 1966 ) , "Опіум" ( Opium - Yves St . Laurent , 1977 ) і " Вандербілт " ( Vanderbilt - Vanderbilt , 1981 ) , а також в одеколон "Гвоздика" , засобі від комарів.

Склад гвоздики

Склад гвоздики настільки багатий вітамінами , мікроелементами та іншими речовинами , що відразу стає зрозуміло , звідки у гвоздики такі потужні корисні властивості. Харчова цінність гвоздики пояснюється високим вмістом білка ( 6 г на 100 г) , жирів (20 г на 100 г) , вуглеводів ( 27 г на 100 г). Третина гвоздики становить клітковина - потрібні харчові волокна , що впливають на функцію кишечника ( 34 г клітковини на 100 г гвоздики ) . Також у складі цієї пряності знаходиться зола , вода (приблизно по 6 г на 100 г продукту). Близько 20 % цієї спеції становить ефірне масло, багате цінними ароматичними сполуками ( евгенолом , каріофіллеом , ілангеном та ін.)

Користь гвоздікіВітамінному складу гвоздики може позаздрити найповніший мультивітамінний комплекс . У складі висушених суцвіть знаходяться: бета -каротин , основна маса вітамінів групи В ( В1 , В2 , В3 або РР , В4 , В6 , В9) , аскорбінова кислота , токоферол ( вітамін Е ) і филлохинон (вітамін К).

Мінеральні речовини представлені мікро і макроелементами , такими як: калій , кальцій , натрій , магній , фосфор , залізо , марганець , мідь , селен , цинк.

Також в бутони гвоздики входять глікозиди , дубильні речовини , слизу.

Вплив гвоздики на організм людини

Спектр корисної дії гвоздики вельми широкий , вона має антисептичну і бактерицидну дію , знеболює і знімає спазми мускулатури. Також вона має тонізуючі та ранозагоювальні властивості . Здатність підвищувати тонус м'язів - як корисне , так і шкідливе властивість гвоздики. Корисне дію вона надає на жіночий організм , приводить в норму менструальний цикл , а от для вагітних жінок тонізуючі властивості гвоздики - шкода , підвищення тонусу мускулатури матки негативно відбивається на стані малюка.

Додавання гвоздики в їжу благотворно позначається на роботі всіх органів травного тракту , вона стимулює вироблення травних соків , посилює апетит , нормалізує травлення їжі . Цю пряність широко використовують при лікуванні колітів , кишкових кольок , метеоризму , діареї , хворобах прямої кишки.

Гвоздика застосовується і при лікуванні ряду стоматологічних проблем , вона усуває неприємний запах з рота , знімає зубний біль (досить розкусити суцвіття і прикласти до місця болю) , сприятливо впливає на ясна , застосовується для лікування пародонтозу.

Найостанніші дослідження показали , що велика користь гвоздики в боротьбі з раковими хворобами , ці приправа здатна гальмувати ріст ракових клітин. Антиканцерогенні властивості гвоздики ще вивчаються , вчені сподіваються створити на основі гвоздики препарат для лікування лейкемії.

Завдяки великому вмісту вітамінів групи В , неоціненна користь гвоздики для нервової системи. Ця пряність прискорює відновлювальний процес після фізичного або психічного перевтоми , знімає напругу , заспокоює.

Гвоздика відноситься до розряду пекучих прянощів і дратівливо впливає на слизову оболонку органів травлення , тому особам , страждаючим виразковими ураженнями гастродуоденальної області , не варто її вживати гвоздику , також ця приправа протипоказана при гіпертонії і при гастриті з підвищеною кислотністю.

Використання гвоздики в кулінарії

При приготуванні смачної їжі найбільше цінуються цілі бутончики гвоздики - спеції , оскільки у вигляді порошку гвоздика швидко втрачає свій аромат. Зберігати гвоздику потрібно в темному місці без доступу повітря , молоти найкраще перед використанням Гвоздика дуже популярна в кулінарії. Її додають в холодні закуски : рибу під маринадом і заливну , лобіо і сациві . Бактерицидні властивості і багатий аромат дозволяють використовувати прянощі в домашніх м'ясних виробах : ковбасах , солонині та ін гвоздика приправляють супи з дичини , свинини , баранини ( Грузія ) , картопляні , овочеві , грибні, фруктові, а також вуха та м'ясні бульйони. Гвоздика прекрасно передає аромат не лише гарячої, а й холодної воді ( фарбуючи її в коричневий колір). Тому гвоздика широко застосовується для приготування маринадів ( грибних, фруктово -ягідних , м'ясних , овочевих , рідше рибних ) . Оскільки в маринади входить широкий набір прянощів , краще значно знижувати частку гвоздики , збільшуючи частку інших, особливо європейських прянощів. Також з гвоздикою готують соуси і приправи - ​​вона не тільки урізноманітнює їх смак , а й консервує . Гвоздика входить в багато суміші прянощів : західноєвропейського та індійського "каррі" , індійських пряних сумішей , китайської " усян - мянь " та ін У солодких стравах (компотах, пудингах, кондитерських виробах та інших десертах) гвоздика використовується самостійно або в суміші з корицею. Краще використовувати головки(капелюшки) гвоздики - в них немає гіркоти. У поєднанні з чорним перцем гвоздика хороша при приготуванні смаженого або тушкованого м'яса , баранини , свинячих і м'ясних жирних фаршів , а також соусів , що подаються до домашньої птиці. Підвищені температури, особливо кип'ятіння , позбавляють гвоздику аромату , а смак основної страви стає гірким . Особливо неприємний він в солодких стравах і кондитерських виробах. Для визначення моменту введення гвоздики в страву необхідно слідувати простому правилу , чим більш тонкий аромат необхідно отримати , тим пізніше необхідно закладати гвоздику. Протипоказана закладка гвоздики в блюда з тривалою тепловою обробкою і ранньої закладкою прянощі , наприклад плови . Вважається , що в маринади гвоздику потрібно закладати в процесі приготування разом з іншими компонентами , в тісто і фарш - до теплової обробки , в м'ясні страви - за 10-15 хвилин до готовності , в бульйони , супи , компоти - за 3-5 хвилин до готовності. Найкраще уникати великих доз гвоздики в поєднанні з оцтом , вином і продуктами, що містять спирт. У спирті набагато сильніше розчиняються гіркі фракції гвоздики , які не тільки неприємні самі по собі , але й шкідливі для здоров'я. В Індії , Бірмі , Таїланді гвоздику додають в бетель - популярну в країнах Південно -Східної Азії жуйку ( зі шматочків насіння пальми арека ) ​​. В Індонезії споконвіку гвоздикою ароматизують сигарети kretek - кретек , дим від цих яких має антисептичні властивості і приємним запахом. Завдяки курцям Індонезія стала головним імпортером гвоздики , не дивлячись на те , що вона сама виробляє гвоздику в значній кількості. У російській харчової промисловості гвоздику часто замінюють вітчизняної пряністю - колюр , схожою за властивостями на гвоздику. Однак аромат її слабкіше й ніжніше . Зростає колюрия в передгір'ях Алтаю , Західного і Східного Сибіру , в Туві і Центральної Азії. В якості прянощів використовують її корінь , який викопують на третій рік життя рослини , очищають , сушать і перемелюють на порошок. Застосовують гвоздику в вітчизняної харчової промисловості . Гвоздику кладуть в обідні і закусочні консерви , маринади , приправи , томатні соуси "Гострий" , " Кубанський ", "Південний " , "Схід" , гірчицю , консервовані огірки і патисони , варення з горіхів. Додають гвоздику в пряну і мариновану оселедець , пряну кільку , салаку , рибні консерви в томатному соусі. Нею ароматизують вугра в желе , салаку в маринаді з овочами , рибно- овочеву солянку , рибу гарячого копчення. Пряність використовують при виготовленні сальтисону червоного і білого , кров'яної ковбаси , печінкового паштету , сирної закваски і морозива , хлібобулочних виробів. Російську кухню відрізняє застосування прянощі в гарячих грибних стравах. З гірчицею маринують огірки , капусту (особливо краснокочанную і кольрабі ) , перець , гарбуз , диню , моркву, буряк , вишню , чорну і червону смородину , брусницю та ін Рідше застосовують гвоздику в соліннях . Нею ароматизують солоні гриби і солоні кавуни. З гвоздикою готують овочі , каші та плови . Гвоздику кладуть у варення і тісто . Пікантний аромат гвоздика додає напоям . Пряність додають у грог , пунш , глінтвейн , кава , какао , суботні . Присмачують гвоздикою сливовий , яблучний і брусничний соки. З гвоздикою можна переборщувати , оскільки навіть мінімальна її кількість надає їжі дуже сильний аромат і специфічний смак. Бутони гвоздики не єдина пряність гвоздичної дерева. У його плодів такий же тонкий аромат , як і у бутонів. Мелені плоди називаються " маткова гвоздика" . Від мелених гвоздикових бутонів відрізняється тим, що містить крохмаль ( крапнувши йоду , по синьому кольору , визначається наявність крохмалю) . В останні роки все більшої популярності набуває запашне гвоздикове масло , яке міститься у всіх частинах рослини (наприклад , на Мадагаскарі масло отримують і з листя , а на Занзібарі - з гілок і некондиційних бутонів ) . Потреба в ньому постійно зростає , і гвоздикове дерево скоро перетвориться з пряної рослини в ефіроолійне . Гвоздикове масло , як і сама гвоздика , широко застосовується в харчовій промисловості і, звичайно ж , в парфумерії. У США гвоздикове масло використовують в сумішах пряних масел для соусів. Разом з іншими прянощами їм ароматизують курячі вироби , рибу , деякі види ковбас , солодкі маринади , страви зі свинини , цукерки та мигдальні тістечка.

Ілюстрації

319476126.gif 80558599 4603781 9cdd985bca167ae8d0606d6ee1d1a032 800pxCloves.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання