Юрок

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Юро́к, юрка́, м. 1) Родъ трубочки, сдѣланной изъ ствола бузины или другого дерева: когда мотаютъ нитки, сквозь эту трубочку пропускаютъ нитку и держа за юрок, сматываютъ, — такимъ образомъ нитки не рѣжутъ руку. Константин. у. Чуб. VII. 409. 2) Родъ колышка, употребляемаго при вязаніи сноповъ. Йдуть на ниву хоць не рано серпом голит, юрком в’яже. Грин. III. 639. 3) Пт. Fringilla, montifringilla, вьюрокъ горный. Вх. Пч. II. 11.

Сучасні словники

Словник української мови.Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЮРОК 1, юрка, юрик, чол. Те саме, що в'юрок. Прилітають до нас гостювати і червоногруді, в червоненьких шапочках чечітки та коричнево-золотисті юрки (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 17).

Українсько-російський словник

ЮРИК орн. стриж


Ілюстрації

Юрик.jpg Юрик1.jpg Юрик2.jpg Юрик3.jpg

Медіа

Див. також

Білочеревий стриж

Файл:Голос юрка.mp3

Джерела та література

Крістіане Хаупт. Ветеринарна допомога чорним стрижам

Цікаві факти

Юрок4.jpg
Юрок5.gif

Найшвидша птиця – чорний стриж. Довжина його тіла всього 16-17 см, а вага від 30 до 60 гр. А ось розмах крил вражає – 40-50 см. Стрижі схожі на ластівок, однак, вони не відносяться до цього сімейства. Найближчі їх родичі – колібрі!

Ще одна особливість стрижа – його дзьоб, яким клювати пташка не може. Щоб добути собі прожиток стриж змушений літати. Розкриває дзьоб і чекає, поки туди потраплять комахи. Метелики, мухи, гедзі, жуки – ось його щоденний раціон. У пошуках їжі стрижі пролітають за добу величезні відстані – від 500 до 900 км. Пити воду і купатися вони також пристосувалися на льоту, для цих цілей птахи вибирають великі водойми.

Стриж не завжди розрізняє своїх і чужих пташенят. Якщо у гніздо випадково потрапить чуже дитинча приблизно однакової з його пташенятами величини, його буде „всиновлено" і нагодовано. У холодну погоду, особливо, коли температура різко падає, білочереві стрижі, як і плазуни та звірі, впадають у стан заціпеніння, при цьому вони сидять на стінах, тісно притиснувшись одне до одного, - утворюють „пташину кулю". Птахи, що знаходяться зовні, прагнуть потрапити всередину, щоб зігрітися.

Білочереві стрижі досягають статевої зрілості у віці 2-3 років. Проте птахи нерідко утворюють пари вже у рік. Парні самець і самка відразу ж беруться будувати гніздо, але злучаються і відкладають яйця тільки через рік.