Юрок

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Юро́к, юрка́, м. 1) Родъ трубочки, сдѣланной изъ ствола бузины или другого дерева: когда мотаютъ нитки, сквозь эту трубочку пропускаютъ нитку и держа за юрок, сматываютъ, — такимъ образомъ нитки не рѣжутъ руку. Константин. у. Чуб. VII. 409. 2) Родъ колышка, употребляемаго при вязаніи сноповъ. Йдуть на ниву хоць не рано серпом голит, юрком в’яже. Грин. III. 639. 3) Пт. Fringilla, montifringilla, вьюрокъ горный. Вх. Пч. II. 11.

Сучасні словники

Словник української мови.Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЮРОК 1, юрка, юрик, чол. Те саме, що в'юрок. Прилітають до нас гостювати і червоногруді, в червоненьких шапочках чечітки та коричнево-золотисті юрки (Олександр Копиленко, Як вони.., 1961, 17).

Українсько-російський словник

ЮРИК орн. стриж


Ілюстрації

Юрок.jpg Юрок1.jpg Юрок2.jpg Юрок3.jpg

Медіа

Див. також

ЮРОК(Fringilla montifringilla)

Юрок

пташка

Цікаві факти

Спосіб життя

Цей лісовий вид охоче спускається на землю за поживою і водою. Політ швидкий, часто нерегулярний. Позивка - різка та гунява. Раціон в’юрка складає пожива здебільшого тваринного походження, меншою мірою рослинного (переважно взимку). В червні-липні споживає майже виключно членистоногих. Головне місце серед безхребетних серед поживи в’юрка займають жуки (особливо довгоносики ), як також гусениці метеликів, різні перетинчастокрилі, попелиці та павуки. Влітку, коли в березових лісах на з'являється величезна кількість попелиць, в'юрки масово поїдаються цих комах. Серед рослинної поживи слід згадати плоди водянки та чорниці. В шлунках цих птахів іноді трапляються також піщинки. На Закарпатті під час зимівель (з листопада по березень) в’юрки харчуються буковими горішками; на весняному прольоті вони збирають на снігу випали насіння хвойних; на зимівлях також харчують здебільшого насінням бур'янів і на посівах соняшників.

Канарковий вьюрок

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

Жовтий колір оперення, найпопулярніший серед тих, хто тримає домашніх канарок, є результатом природної мутації, за якої організм птаха не виробляє меланіну. Канарейки використовувалися біологами для проведення дослідів з вивчення поведінки птахів. У Східній Європі домашні канарки з'явилися в XVII столітті. Для концентрації уваги канарку, яку навчають співу, поміщають в затемнену клітку.