Відмінності між версіями «Сокіл»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Сокіл, -кола, '''''м. ''Соколъ. ''Зашумів сокіл ізза крутих гір. ''Чуб. V. 206. Употребляется какъ ...)
 
 
(не показані 11 проміжних версій ще одного учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Сокіл, -кола, '''''м. ''Соколъ. ''Зашумів сокіл ізза крутих гір. ''Чуб. V. 206. Употребляется какъ ласкательное слово. Ум. '''Соколик, сокіло́к, соколонько, соколонько, сокільчик, соколе́ць, соколко, соколочок. '''Мил. 157. Чуб. V. 1195, 23, 70. Ном. № 801. Грин. III. 498.  
 
'''Сокіл, -кола, '''''м. ''Соколъ. ''Зашумів сокіл ізза крутих гір. ''Чуб. V. 206. Употребляется какъ ласкательное слово. Ум. '''Соколик, сокіло́к, соколонько, соколонько, сокільчик, соколе́ць, соколко, соколочок. '''Мил. 157. Чуб. V. 1195, 23, 70. Ном. № 801. Грин. III. 498.  
 
[[Категорія:Со]]
 
[[Категорія:Со]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%BB Сокіл]
 +
'''Сокіл (Falco), староукр. раріг, рарог, балабан — рід хижих птахів родини соколових.'''
 +
 +
'''Наукова назва Falco є похідною від латинського слова falx («серп») і підкреслює серпоподібну форму крил у польоті. Соколи залишили багату культурну спадщину в багатьох світових культурах, у тому числі і у в Україні.'''
 +
 +
Довжина тіла до 60 см, вага до 2 кг і більше.
 +
 +
Живиться птахами, гризунами, комахами.
 +
 +
Відомо близько 30 — 40 видів, у тому числі в Україні — 8:
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:9500.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:5e2491889fcae73fa57bcb0216b050ba.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:1342433906_sokol.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Eagle-35.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Див. також==
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%BB]
 +
 +
 +
Справжній сокіл, якого ще називають сапсаном (ця назва запозичена з калмицької мови), є найвідомішим представником родини. В Україні нині гніздиться лише в Криму та у Карпатах. Власних гнізд не будує, використовуючи або чужі гнізда, або мостячи замість них примітивні «підстилки». Живиться переважно птахами, яких убиває в польоті. При цьому він розвиває величезну швидкість — до 100 м/с (360 км/год) Зазвичай соколи полюють на птахів середнього розміру — голубів, качок, ворон тощо, але не гребують і дрібнішою здобиччю.
 +
Сапсан відомий з часів Київської Русі як птах, що використовувався на полюванні. До речі, існує гіпотеза, що малий герб України — тризуб — символізує саме сокола в польоті.
 +
Боривітер звичайний — невеликий сокіл, що живиться дрібними гризунами, пташками та пташенятами, ящірками та комахами. Боривітер живе в негустих лісах, у Лісостепу, в парках, садах і навіть у містах. Гнізд, як і інші соколині, не будує, використовуючи всі придатні для життя місця — чужі гнізда, дупла, нори тощо.
 +
На цьому ми закінчимо знайомство з денними хижаками — соколоподібними. Ці птахи дають людині користь, знищуючи шкідників та поїдаючи падло, однак, як бачимо, більшість їх з них занесена до Червоної книги України. Зникнення їх пов'язане насамперед з господарською та рекреаційною діяльністю людини і, звичайно, з байдужим ставленням до цих птахів. Трапляється, що люди вбивають їх і руйнують їхні гнізда, мовляв, тому, що вони їдять курей. Таке безглузде ставлення до хижих птахів завдає непоправної шкоди природі. А для тих, кому це байдуже, нагадуємо, що за вбивство червонокнижного птаха передбачається чималий штраф.
 +
 +
 +
==Медіа==
 +
http://www.youtube.com/watch?v=P4QuQ20QYoU
 +
[[Категорія:Со]]
 +
Київський Університет ім.Бориса Грінченка.Інститут Людини

Поточна версія на 18:36, 25 листопада 2015

Сокіл, -кола, м. Соколъ. Зашумів сокіл ізза крутих гір. Чуб. V. 206. Употребляется какъ ласкательное слово. Ум. Соколик, сокіло́к, соколонько, соколонько, сокільчик, соколе́ць, соколко, соколочок. Мил. 157. Чуб. V. 1195, 23, 70. Ном. № 801. Грин. III. 498.

Сучасні словники

Сокіл

Сокіл (Falco), староукр. раріг, рарог, балабан — рід хижих птахів родини соколових.

Наукова назва Falco є похідною від латинського слова falx («серп») і підкреслює серпоподібну форму крил у польоті. Соколи залишили багату культурну спадщину в багатьох світових культурах, у тому числі і у в Україні.

Довжина тіла до 60 см, вага до 2 кг і більше.

Живиться птахами, гризунами, комахами.

Відомо близько 30 — 40 видів, у тому числі в Україні — 8:

Ілюстрації

9500.jpg 5e2491889fcae73fa57bcb0216b050ba.jpg 1342433906 sokol.jpg Eagle-35.jpg

Див. також

[1]


Справжній сокіл, якого ще називають сапсаном (ця назва запозичена з калмицької мови), є найвідомішим представником родини. В Україні нині гніздиться лише в Криму та у Карпатах. Власних гнізд не будує, використовуючи або чужі гнізда, або мостячи замість них примітивні «підстилки». Живиться переважно птахами, яких убиває в польоті. При цьому він розвиває величезну швидкість — до 100 м/с (360 км/год) Зазвичай соколи полюють на птахів середнього розміру — голубів, качок, ворон тощо, але не гребують і дрібнішою здобиччю. Сапсан відомий з часів Київської Русі як птах, що використовувався на полюванні. До речі, існує гіпотеза, що малий герб України — тризуб — символізує саме сокола в польоті. Боривітер звичайний — невеликий сокіл, що живиться дрібними гризунами, пташками та пташенятами, ящірками та комахами. Боривітер живе в негустих лісах, у Лісостепу, в парках, садах і навіть у містах. Гнізд, як і інші соколині, не будує, використовуючи всі придатні для життя місця — чужі гнізда, дупла, нори тощо. На цьому ми закінчимо знайомство з денними хижаками — соколоподібними. Ці птахи дають людині користь, знищуючи шкідників та поїдаючи падло, однак, як бачимо, більшість їх з них занесена до Червоної книги України. Зникнення їх пов'язане насамперед з господарською та рекреаційною діяльністю людини і, звичайно, з байдужим ставленням до цих птахів. Трапляється, що люди вбивають їх і руйнують їхні гнізда, мовляв, тому, що вони їдять курей. Таке безглузде ставлення до хижих птахів завдає непоправної шкоди природі. А для тих, кому це байдуже, нагадуємо, що за вбивство червонокнижного птаха передбачається чималий штраф.


Медіа

http://www.youtube.com/watch?v=P4QuQ20QYoU Київський Університет ім.Бориса Грінченка.Інститут Людини