Ятроха

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ятроха, -хи, ж. = Ятрівка - дружина чоловікового брата.

Приклади в літературі

1) Так само і нині при нас половці закон держать вітців своїх: кров проливати, хвалячись про це, і їсти мертвеччину і всю нечистоту, хом'яків і сусликів, і мають мачух своїх і ятрівок, та додержують інші звичаї вітців своїх. 'Повість временних літ'

2) «Соломія. Здорова, сестро. Настя. Яка я тобі сестра? Тілько що ятрівка. Соломія. Так хіба що? Чужі та й то кличуть одне другого сестрою, а ми ж з тобою жінки рідних братів.» Іван Карпенко-Карий «Чумаки»

3) Домаха нічого не знала про суперечку поміж братами і світом стала будити Пріську. — Вставай, Прісько, я вже затопила, — погукала вона на ятрівку

Любов Яновська

Тлумачення слова у словниках

Академічний тлумачний словник (1970-1980)

ЯТРІ́ВКА, и, жін. Дружина чоловікового брата.

Словник Бориса Грінченка

Ятроха - жена мужнина брата. Ятровь (ятровья,ятровка, ятровья, ятровина). Жена деверя, зовут ее невесткой, жена шурина// жена брата (деверю и золовке)// жены братьев между собой - ятрови.

Вікіпедія

Ятрі́вка[1] або ді́верка[2] — термін свояцтва, що означає дружину брата чоловіка. Ятрівками або діверками є стосовно одна одної дружини рідних братів. У давньоруській мові могло означати також дружину брата, невістку[3].

Слово діверка є жіночим варіантом «дівер». Лексема ятрівка (засвідчені також форми ятров, ятрів, ятровка, ятроха, давньорус. ятры, ѧтры) походить від прасл. *jętry, род. відм. *jętrъve. Варіанти ятрівка, ятровка походять від раніших ятров, ятрів, що являють собою колишню форму знахідного відмінка (давньорус. ятровь, ѧтровь). У ранньопраслов'янській мові це слово відмінювалося за типом іменників з основою на *-r (аналогічно *mati, *matere), потім перейшло до типу з основою на *-ū (як *svekry). Спорідненими лексемами в інших індоєвропейських мовах вважаються лит. jéntė, род. відм. jenters, jentės, латис. ìеtеrе, грец. ἐνάτηρ, лат. ianitrīcēs («дружини братів»), санскр. यातृ, «ятр», що теж виводяться від пра-і.е. *i̯enәter-, первісне значення якого неясне[3][4].

СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК.

ятрівка - іменник, жіночий рід, істота, I відміна
ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА
називний ятрівка ятрівки
родовий ятрівки ятрівок
давальний ятрівці ятрівкам
знахідний ятрівку ятрівок
орудний ятрівкою ятрівками
місцевий на/у ятрівці на/у ятрівках
кличний ятрівко ятрівки

Ілюстрації

hemswoth06022015-3.jpg Дружина Кріса Хемсворта Ельза Патакі є ятрівкою для його брата, Ліама Хемсворта

Посилання

Дивитися також

http://sum.in.ua/s/jatrivka

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%82%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BA%D0%B0