Янчар

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Янчар, -ра, м. = Ягнятник. Вх. Зн. 84.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЯГНЯ́ТНИК, а, чол.

  • орн. Великий хижий гірський птах родини яструбових, який живиться падлом (зокрема кістками), зрідка птахами та іншими дрібними тваринами.
  • розм. Вівчар, який пасе ягнят.

"Словопедія"

ЯГНЯТНИК

  • ягня́тник 1

іменник чоловічого роду, істота хижий птах

  • ягня́тник 2

іменник чоловічого роду, істота вівчар

  • ягня́тник 3

іменник чоловічого роду приміщення для ягнят

Культурологічний словник

Грифи — дуже великі птахи, живляться стервом. На довгій шиї птаха майже немає оперення. Це пов'язане з тим, що він живиться загиблими тваринами, глибоко проникаючи дзьобом у середину туш. Типові види: чорний гриф, білоголовий сип, ягнятник. Чорний гриф зустрічається в Кримському заповіднику. Це один із найбільших птахів України.

«Словники України on-line»

ягня́тник 1 – іменник чоловічого роду, істота (хижий птах)

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

ЯГНЯТНИК ЯГНЯ́ТНИК, ягнятника, муж. (зоол.). Крупная горная хищная птица из сем. ястребиных, питающаяся обычнопадалью и нападающая иногда на средней величины млекопитающих.

Ілюстрації

Янчар1.jpg Янчар2.jpg Янчар3.jpg

Медіа

Цікаві факти

Янчар: хто це?

Ягнятник - велика птаха своєрідної тілобудови з довгими гострими крильми і довгим, вузьким клиноподібним хвостом. Основний фон забарвлення світло-сірий, бурий або рудий. Спина, крила і хвіст темно-сірі або чорні, іноді зі стальним відблиском. Горло темне. Під дзьобом "борода" з жорсткого чорного пір’я. Від дзьоба через око проходить коса чорна смуга. Забарвлення райдужної оболонки ока червоне. Дзьоб і лапи сірі. Тривалість життя в неволі до 40 років.

Самки більші за самців.

Маса 5-7 кг, довжина 100-115 см, крило 72,0-93,0 см, розмах 266-282 см.

Молоді ягнятники буро-чорні зі світлим низом.

Пухові пташенята білі, з характерними чорними плямами довкола очей.

Від всіх великих хижих птахів відрізняється своїм зовнішнім виглядом. В польоті відрізняється навіть з великої відстані (нагадує гігантського сокола).

Голос - тихий протяжний свист.

Заселяє виключно гірські райони, де гніздиться в різноманітних скельних біотопах від гірсько-степового поясу, до поясу вічних снігів. Надає перевагу територіям з вираженим альпійським рельєфом, вічними снігами на вершинах гострих піків (наприклад на Кавказі). Чи залишилися ягнятники в Україні невідомо.Всюди, де гніздиться ягнятник для нього потрібні великі скелі.

Харчується в основному падлом, в значній мірі кістками. Ловить черепах, яких розбиває, кидаючи їх з висоти на каміння.

Гніздо ягнятника– це будова з гілок дерев і кущів, кісток копитних, гною, шматків шкур і зім’ятої шерсті. Влаштовує його на стінах великих скельних оголень.

Зазвичай для влаштування гнізда використовує ніші, рідше напівніші (виступи, захищені зверху дашком), ще рідше гніздиться на відкритих виступах в ущелинах скель. Як правило, поряд з гніздом завжди знаходиться місце сидіння самця.

Розміри гнізда близькі до розмірів гнізда грифа.

В кладці 1-2 круглястих яйця. Яйця охристі з бурими плямами, які часто незначно виділяються на загальному фоні. Відстань між гніздами різних пар достатньо велика і коливається в межах від 8 до 30 км, складаючи в оптимальних за густиною угрупуваннях зазвичай 14 км.

Птах є рідкісним, до того ж переслідується людиною. Більше читайте тут: [1]