Шина

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Шина, -ни, ж. 1) Шина, оковка. Полт. у.; Подольск. г. Шини на колесах. 2) Рельса.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ШИ́НА, и, жін. 1. Металевий обруч, який насаджують на обід колеса для збільшення його міцності, зменшення зносу і т. ін. Гора була така, що з неї спускалися цілий день. Гальмувати доводилось по двоє коліс, і залізні шини розпікались на камені, як у горні (Олесь Гончар, III, 1959, 94); Шину накладають на колесо в розігрітому стані; охолонувши, вона з великою силою стискує колесо (Фізика, 11, 1957, 12).

"Словопедія" 

ШИНА I лінія електронного зв'язку, яка служить для обміну інформацією між окремими елементами комп'ютера, напр., між оперативною пам'яттю, процесором і диском. II ґумова оболонка на ободах коліс; ш. складається з вкритих ґумою з'єднаних шарів кордової тканини, виготовленої з синтетичних волокон або дроту; ш. не конче мусить мати внутрішню камеру (щільно посаджена на обід колеса, ш. не потребує використання камери); частина ш., що взаємодіє з поверхнею дороги (протектор), має спеціальний рельєф.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Частина електророзподільного пристрою — металева смуга або товстий провід. Мідь застосовується для виготовлення електропроводів, шин та інших деталей електроапаратури Пристрій для накладання пов’язки, за допомогою якої забезпечують нерухомість ушкодженої частини тіла. Павло з фельдшерами й санітарами зупиняли кров, робили перші перев’язки, накладали на руки й ноги дротяні шини (Кучер, Голод, 1961, 76); При переломах [плеча] без зміщення уламків накладають гіпсову пов’язку, ..при зміщенні краще застосовувати прямокутну шину (Хвор. дит. віку, 1955, 14).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Шина, -ни, ж. 1) Шина, оковка. Полт. у.; Подольск. г. Шини на колесах. 2) Рельса.

РУпедия Этимологический русскоязычный словарь

«шина» в словаре: 2 статьи ШИНА также в знач. "полоз", шенкурск. (Подв.). Из нем. Schiene "шина, рельс"; см. Горяев, ЭС 422. ШИНА также в знач. "полоз", шенкурск. (Подв.). Из нем. Schiene "шина, рельс"; см. Горяев, ЭС 422.

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Шина - tire

ЯНДЕКС словари

Существительное ж.р. (колеса || of a wheel) tyre; tire амер. (3 источника) бескамерная шина — tubeless tyre2 накачивать шину — to inflate a tyre; to pump up a tyre пневматическая шина — pneumatic tyre пробивать шину — to puncture a tyre шипованная шина — snow tyre

Словари и энциклопедии на Академике

шина -и, ж. 1) Металевий обруч, якого насаджують на обід колеса для збільшення його міцності, зменшення зносу і т. ін. 2) Гумовий суцільний обруч чи оболонка з прогумованої тканини з гумовою камерою, наповненою стисненим повітрям, що його прикріплюють на диск колеса. •• Безка́мерна ши́на — шина, яка настільки щільно прилягає до диска, що повітря нагнітається безпосередньо в шину.

Промт-Перекладач

шина ж.р., Существительное tyre tire bus barSingular bus bar Plural bus bars bus splint

Orange-books

tyre

Google Перекладач

tire шина, покрышка, колесный бандаж, обод колеса, одежда, головной убор tyre шина, покрышка, колесный бандаж, обод колеса, одежда, головной убор

Ілюстрації

000.jpg Рол.jpg Шина.png Перелом.png

Медіа

Цікаві факти

Перша в світі гумова шина була зроблена Робертом Вільямом Томсоном. У патенті № 10990, датованим 10 червня 1846, написано: «Суть мого винаходу полягає в застосуванні еластичних опорних поверхонь навколо ободів коліс екіпажів з метою зменшення сили, необхідної для того, щоб тягнути екіпажі, тим самим, полегшуючи рух і зменшуючи шум, який вони створюють при русі ». Патент Томсона написаний на дуже високому рівні. У ньому викладена конструкція винаходу, а також матеріали, що рекомендуються для його виготовлення. Шина накладається на колесо з дерев'яними спицями, вставленими в дерев'яний обід, оббитий металевим обручем. Сама шина складалася з двох частин: камери і зовнішнього покриття. Камера виготовлялася з декількох шарів парусини, просоченої і покритої з обох сторін натуральним каучуком або гутаперчею у вигляді розчину. Зовнішнє покриття складалося із сполучених заклепками шматків шкіри. Томсон обладнав екіпаж повітряними колесами і провів випробування, вимірюючи силу тяги екіпажа. Випробування показали зменшення сили тяги на 38% на щебеневому покритті і на 68% на покритті з роздробленої гальки. Особливо відзначалися безшумність, зручність їзди і легкий хід карети на нових колесах. Результати випробувань були опубліковані в журналі «Mechanics Маgazin» 27 березня 1849 разом з малюнком екіпажу. Можна було констатувати, що з'явилося велике винахід: продумане до конструктивного втілення, доведене проведеними випробуваннями, готове до вдосконалення. На жаль, на тому справа і закінчилося. Не знайшлося нікого, хто б зайнявся цією ідеєю і довів її до масового виробництва з прийнятною вартістю. Після смерті Томсона в 1873 р «повітряне колесо» було забуто, хоча зразки цього виробу збереглися.

Див. також

Інтернет-магазин