Чоловік

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чоловік, -ка, м. 1) Человѣкъ. Перелічив аж сорок чоловіка. Рудч. Ск. II. 141. Оце вже стало їх шість чоловіка. Чуб. II. 96. 2) Вообще мужчина. Ляхи так одуріють, що жінки між ними стануть розумніші од чоловіків. Стор. М. Пр. 46. 3) Женатый человѣкъ. Діди з чоловіками поділились на гурточки. О. 1861. XI. Св. 30. В правім притворі стояли чоловіки та парубки; в лівім діди, на середині малі хлопці, а в бабинці молодиці та дівчата. Левиц. I. 13. 4) Мужъ. Чуб. V. 128. Чоловік умер, двоє діток мені покинув. МВ. І. 71. 5) Мужикъ, крестьянинъ. Доля... як лихоманка, не розбіра, на кого насіпається: чоловік, чи пан їй все однаково. О. 1861. III. 13. Пан не пан, чоловік не чоловік. Чуб. II. 370. 6) О волкахъ: штука. Шість чоловіка вовків як нап’яли одного зяйця. О. 1861. V. 69. Ум. Чоловічок, чолові́ченько. Іде чоловічок такий маленький. Харьк. Ласкат. чолові́ченько употребл. преимущ. въ значен. 2 — 4 и особенно въ послѣднемъ. Дивітеся, чоловіченьки, які в мене черевиченьки. Чуб. V. 1158. Увійшов хазяїн: «Здорова, жінко моя люба!» Здоров, чоловіченьку! Драг. 164.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧОЛОВІ́К, а, чол. 1. Особа чоловічої статі; протилежне жінка. За столом сидів смуглявий, довгобразий та сухорлявий чоловік (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 327); Один молодий чоловік, утомившись стрибанням через козла, одійшов набік і почав надягати на себе сюртук, скинутий було для легкості рухів (Леся Українка, III, 1952, 578); — От вранці вдова й каже: — Що мені, чоловіче добрий, робити, така і така в мене нечисть завелася на горищі, спати не дає (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 85). 2. Одружена особа стосовно до своєї дружини. Чоловік її давно помер; старшого сина в Туреччині вбито (Марко Вовчок, I, 1955, 80); Княгиня Волконська та княгиня Трубецька кинули виклик цареві, залишивши вище товариство, звичну розкіш і веселе безтурботне життя, щоб розділити з своїми чоловіками їх страдницьку долю (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 182).

"Словопедія" 

чолові́к іменник чоловічого роду, істота ЧОЛОВІК не жінка, р. мужчина; (законний) дружина, подружжя, ф. старий, мій, р. муж; ЖМ. людина, особа; ЕВ. не пан, селянин; чоловічок, чолов'яга, чоловічище.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

ЧОЛОВІ́К, а, ч.

1. Особа чоловічої статі; протилежне жінка. За столом сидів смуглявий, довгобразий та сухорлявий чоловік (Н.-Лев., VI, 1966, 327); Один молодий чоловік, утомившись стрибанням через козла, одійшов набік і почав надягати на себе сюртук, скинутий було для легкості рухів (Л. Укр., III, 1952, 578); — От вранці вдова й каже: — Що мені, чоловіче добрий, робити, така і така в мене нечисть завелася на горищі, спати не дає (Тют., Вир, 1964, 85).

2. Одружена особа стосовно до своєї дружини. Чоловік її давно помер; старшого сина в Туреччині вбито (Вовчок, І, 1955, 80); Княгиня Волконська та княгиня Трубецька кинули виклик цареві, залишивши вище товариство, звичну розкіш і веселе безтурботне життя, щоб розділити з своїми чоловіками їх страдницьку долю (Тулуб, В степу.., 1964, 182)

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Чоловік, -ка, м. 1) Человѣкъ. Перелічив — аж сорок чоловіка. Рудч. Ск. II. 141. Оце вже стало їх шість чоловіка. Чуб. II. 96. 2) Вообще мужчина. Ляхи так одуріють, що жінки між ними стануть розумніші од чоловіків. Стор. МПр. 46. 3) Женатый человѣкъ. Діди з чоловіками поділились на гурточки. О. 1861. XI. Св. 30. В правім притворі стояли чоловіки та парубки; в лівім — діди, на середині — малі хлопці, а в бабинці — молодиці та дівчата. Левиц. І. 13. 4) Мужъ. Чуб. V. 128. Чоловік умер, двоє діток мені покинув. МВ. І. 71. 5) Мужикъ, крестьянинъ. Доля... як лихоманка, не розбіра, на кого насіпається: чоловік, чи пан — їй все однаково. О. 1861. III. 13. Пан — не пан, чоловік — не чоловік. Чуб. II. 370. 6) О волкахъ: штука. Шість чоловіка вовків як нап'яли одного зяйця. О. 1861. V. 69. Ум. чоловічок, чолові́ченько. Іде чоловічок такий маленький. Харьк. Ласкат. чолові́ченько употребл. преимущ. въ значен. 2 — 4 и особенно въ послѣднемъ. Дивітеся, чоловіченьки, які в мене черевиченьки. Чуб. V. 1158. Увійшов хазяїн: «Здорова, жінко моя люба!» — Здоров, чоловіченьку! Драг. 164.


Іноземні словники

українська-англійська Словник

person; man; human; ; spouse; husband (through: mg:frezy ) homme

ЯНДЕКС словари

Чоловік - man

Orange-books

men

Google Перекладач

man

Перекладач з української на французьку

bonhomme

Ілюстрації

Чолоік1.jpg Чоловік2.jpg Чоловік3.jpg Чоловік4.jpg

Медіа

Див. також

[1]

Цікаві факти

• Дослідження показують, що чоловіки закохуються вже після 3-го побачення, а жінки - тільки після 14-го.


• Алкоголь знижує рівень тестостерону у чоловіків, але піднімає його у жінок.


• Чарівність сильної статі розвинена слабше , саме тому чоловіки обирають свою майбутню дружину по зовнішності .


• Навіть сильно люблячи і цінуючи жінку , чоловік може не говорити «я тебе люблю » роками . Просто навіть не розуміючи , навіщо потрібно говорити про це так часто.


• Чоловіки дуже забудькуваті ( тому так багато повторів у футбольних трансляціях ) на відміну від жінок , які пам'ятають і те , що треба вже забути.


• Майже всі представники сильної статі ненавидять займатися покупками. Вони скоріше готові зробити фізичну роботу , але тільки не ходити годинами по магазинах і ринках .


• Якщо чоловік обіцяє вам подзвонити і не дзвонить що він потрапив в аварію або помер , це не означає що він зараз з іншою , та він просто забув вам подзвонити , загравшись в карти або попиваючи пиво з друзями. І це не означає що карти або друзі дорожче вас , ну просто такі вони чоловіки.


• Чоловіки вважають за краще проводити час у компанії , випиваючи келишок пива або вирішуючи якісь справи , так як у них добре розвинене стадне почуття . Жінки ж по натурі більш індивідуальні особистості і збираються лише тоді , коли хочуть обговорити якісь цікаві новини .

Матеріал з Вікіпедії