Чебрець

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Чебрець, -цю́, м. Раст.: a) Thymus Serpyllum L. ЗЮЗО. І. 176. б) Thymus vulgaris. Анн. 355. Заросла могила травою та чебрецем. Левиц. І. 76. б) — лісовий. Theucrium Chamaedris L. ЗЮЗО. І. 176.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧЕБРЕ́ЦЬ, ю, чол. (Thymus, L.). Дикоростуча напівкущова медоносна рослина, що має пряме стебло (в нижній частині здерев'яніле) з лілувато-рожевими (іноді білими) квітками; використовується в медицині. Швидко заросла могила травою та чебрецем (Нечуй-Левицький, I, 1956, 111); Ще за часів язичества наші предки на кострища клали чебрець, коли курили фіміам перед богами (Лікарські рослини.., 1958, 117); На всю хату запахло польовими квітами — ромашкою та чебрецем (Степан Чорнобривець, Визвол. земля, 1959, 145).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 289.

"Словопедія"

ЧЕБРЕЦЬ бот. чабрец, тимьян. Українсько-російський словник

ЧЕБРЕЦЬ бот. тиміям, чабрець, чебрик. Словник синонімів

ЧЕБРЕЦЬ чебре́ць іменник чоловічого роду. Орфографічний словник української мови

ЧЕБРЕЦЬ ароматична рослина родини губоцвітих; кореневищний напівкущ; зона помірного клімату пн. півкулі; бл. 35 видів; квітки фіолетові; застосовують у парфумерній промисловості, як приправу (головним чином ч. звичайний) і як лікарську рослину. УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія)

Іноземні словники

українська-англійська Словник

чебрець Переклад на англійську: thyme (noun)

Словари и энциклопедии на Академике

чебрець -ю́, ч. Дикоростуча напівкущова медоносна рослина, що має пряме стебло (в нижній частині здерев'яніле) з лілувато-рожевими (іноді білими) квітками; використовується в медицині.

В'еликий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.

Ілюстрації

521.jpg

Цікаві факти

Трава чебрець

Цілющі властивості

З трави чебрецю готують настій, настоянку, відвар. Застосовують відвар і настій з чебрецю в якості інгаляцій, полоскань, примочок і компресів, а також приймають всередину, п'ють як звичайний чай. Моя бабуся, наприклад, спить на подушці набитою сухою травою чебрецю, або ж просто кладе полушку у головах. Така подушка допомагає впоратися з безсонням, заспокоює, сприяє хорошому сну. Ванни з чебрецю допомагають при суглобовому ревматизмі, болях у суглобах, ударах і пухлинах. Дуже добре відвар чебрецю справляється з неприємним запахом з рота. Його заварюють і п'ють, також полощуть ротову порожнину. Чебрець освіжає подих, покращує роботу шлунково-кишкового тракту.


Також чай з чебрецю допомагає при дисбактеріозі, покращує роботу кишечника, гальмує розвиток патогенної мікрофлори. Чай можна пити як дітям так і дорослим. При грибковому ураженні шкіри, при суглобовому ревматизмі, при екземі і гнійничкові ураження шкіри роблять компреси, припарки і примочки. При головних болях можна розтерти свіже листя чебрецю і прикласти до скронь, а також вдихати цей аромат. Чебрець має бактерицидні властивості і просто незамінний при простудних захворюваннях, при кашлі. Більше читайте тут: [1]

Матеріал з Вікіпедії

Чебрець (Thymus) — рід напівкущів з родини губоцвітих. В Україні зустрічаються 36 видів, зокрема найпоширеніші Чебрець широколистий (Th. latifolius) і Чебрець звичайний (Th. serpyllum), які використовують як сировину для одержання тимолу. Вивари та настої чебрецю звичайно вживають у народній медицині при захворюванні дихальних шляхів тощо. Чебрець — багаторічний невисокий напівчагарник з дрібним еліптичним листям і рожево-бузковими квітами, які цвітуть практично все літо. Насіння дозріває в липні–вересні. Быльше читайте тут: [2]