Ховатися

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Ховатися, -ваюся, -єшся, гл. 1) Прятаться. Лисиця від дощу під борону ховалась, не всяка, казала капля капне. Ном. Чи сам од кого ховаєшся, чи кого шукаєш? Рудч. Ск. I. 105. 2) Выкармливаться. Худоба буде добре ховатися. ЕЗ. V. 188.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ХОВАТИСЯ 1, аюся, аєшся, недок. 1. Поміщатися де-небудь так, щоб інші не змогли помітити або знайти. Запізно було ховатися, бо властитель почав гукати (Іван Франко, VI, 1951, 145); То з одного, то з другого боку куща частенько висувалась чия-небудь голова, боязко оглядала кругом місце й ховалася знову (Степан Васильченко, I, 1959, 153); Море не завжди дарувало команді рибну страву, а під час шторму і навіть свіжого вітру риба ховалася на дно і зовсім не ловилася (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 287); // від кого — чого. Уникати кого-, чого-небудь, перев. перебуваючи чи переховуючись десь. Ховається від роботи, як собака від мух (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 195); Два дні і дві ночі сиділи вони тут у вогкості й пітьмі, ховаючись від козачих пікетів (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 344); Штабний писар, якому відомо, що Гаркушині сини теж ховаються десь від кадетської мобілізації, не пропускає нагоди вштрикнути старого (Олесь Гончар, II, 1959, 344); // Намагатися не з'являтися, не показуватися де-небудь; уникати зустрічей з ким-, чим-небудь. — Але мені ніяково не привітатись з ним в нашому палаці, він же мене вглядів у садку, знає, що я вдома, подумає, що я зумисне ховаюсь (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 50); Аж почорнів сердега Прокіп, уся пика, як один суцільний синець, балакати по-людському розучився, од людей ховатися став (Андрій Головко, II, 1957, 258); — Христинко, що з тобою? Чого ніде не бачу тебе? Чи ти ховаєшся від мене? (Михайло Стельмах, I, 1962, 578). ♦ Дух у п'яти ховається див. п'ята; Душа у (під) п'яти ховається див. душа; Ховатися в кущі (по кущах, кутках) — уникати відповідальності, безпосередньої участі в чому-небудь. [Лицар:] Та доки вже ховатись по кутках? І доки ти мене гнітити будеш? (Леся Українка, II, 1951, 194); Може, навіть і сумно їм [мешканцям інших планет] стане, що вони, як незаконні, мусять триматися осторонь, ховатися по кущах, не маючи права наблизитись до людського товариства (Олесь Гончар, Бригантина, 1973, 179). 2. Укриватися певним чином, захищаючись від чого-небудь, уникаючи дії чого-небудь (сонця, холоду, дощу і т. ін.). День парний був; у холодку спочити Ховавсь усяк (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 63); [Дівчина:] Ти пам'ятаєш того великого чорного парасоля, як ми бувало під ним удвох від дощу ховались? (Леся Українка, II, 1951, 103); Люди ховались під свити та рядна, вивертали шапки наверх козячим хутром і все місили болото (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 69); Здоровіші поранені в піжамах.. сходяться звідусіль у мазуті і вугільній пилюці — ховалися од бомб під паровозами, в шлакових ямах, в бункерах для вугілля (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 357).

Ілюстрації

Dytyna.jpg Kit.jpg

Медіа

Іншими мовами

verb (used with object), hid, hidden or hid, hiding. 1. to conceal from sight; prevent from being seen or discovered: Where did she hide her jewels? 2. to obstruct the view of; cover up: The sun was hidden by the clouds. 3. to conceal from knowledge or exposure; keep secret: to hide one's feelings.

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/khovatysja http://www.dictionary.com/browse/hiding