Флигош

Матеріал з Київський університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Флигош, -ша, м. Бродяга. Угор. Бурлака - людина без постійної роботи та постійного помешкання. Синоніми: безпритульний, безхатько, бездомний (русизм). Безприту́льні (безхатченки, безхатьки, заст. бурлаки, заст. бездомні) — категорія осіб без постійного місця проживання. До них можуть належати особи, які мешкають у непризначених та непристосованих для проживання місцях, а також особи, які в нічний час проживають у притулку для бездомних. Це складне соціально-економічне явище, при якому частина економічно активного населення не має роботи й заробітку.

Відмінювання

ВІДМІНОК	ОДНИНА	МНОЖИНА
Називний	флигош	флигоші
Родовий	флигоша	флигошів
Давальний	флигошеві, флигошу	флигошам
Знахідний	флигоша	флигошів
Орудний	флигошем	флигошами
Місцевий	на/у флигоші, флигошу, флигошеві	на/у флигошах
Кличний	флигошу	флигош

Становище у різних країнах

За даними ООН[10], в усьому світі більше 100 мільйонів людей не мають даху над головою. Бездомні є скрізь: і в бідних країнах, і найбагатших. У всьому світі встановлено велику кількість пам’ятників безпритульним.

Ілюстрації

Флигош3.jpg Флигош1.jpg Флигош2.jpg Photoicon.png

Види безробіття

 • Циклічне (кон'юнктурне) безробіття виникає внаслідок коливань економіки. У фазі рецесії підприємства звільняють робочих та наймають на роботу в разі економічного підйому. Вважається, що кон'юнктурне безробіття зникає через 2-3 роки.
 • Сезонне безробіття — результат природних коливань кліматичних умов протягом року або коливань попиту. Зникає протягом року.
 • Панельне безробіття (у розумінні монетаристів — природне безробіття): відсоток безробіття, який неможливо усунути навіть при найкращому розвитку кон'юнктури. Цей вид безробіття виникає внаслідок фрикційного, добровільного та структурного безробіття. Це та група безробітних, які не можуть знайти роботу в зв'язку з кваліфікацією, віком, станом здоров'я, місцем проживання або недостатнім бажанням до праці.
 • Фрикційне безробіття(тимчасове) виникає, коли люди тимчасово знаходяться без роботи в результаті зміни місця праці, професій. Цей вид безробіття виникає в короткостроковому вимірі.
 • Структурне безробіття(технологічне) — виникає в результаті зміни структури економіки, викликане науково-технічним прогресом і зміною структури потрібних кадрів.

Місця ночівлі безпритульних

Є багато місць, де бездомний міг би шукати притулок:

 • На відкритому повітрі: на землі або в спальному мішку, у наметі або імпровізованому притулку, такому як велика картонна коробка, сміттєвий контейнер, у парку тощо.
 • Наметові містечка: спеціальні місця розбивки табору та імпровізованого притулку безхатченків..
 • Нетрі: житлові масиви з високою щільністю спонтанної забудови міської місцевості, що відрізняється відсутністю або недостачею основної інфраструктури. Живуть тут дуже бідні або безпритульні.
 • Підземні тунелі залишеного метро популярні серед постійних бездомних. Водопровідні, парові труби, електричні дроти становлять небезпеку для перебування.
 • Недорогі гостели: пропонують дешеве, тимчасове житло низької якості.
 • Громадські місця: парки, автобуси або вокзали, публічні бібліотеки, аеропорти, транспортні засоби громадського транспорту, вестибюлі лікарні. Проте багато громадських місць використовують охоронців, для перешкоджання тому, щоб безхатченки перебували в цих місцях. Перевагою розташування є безпека і комфорт.

Безробіття у світі

Незважаючи на зростання економіки у світі, рівень безробіття залишається рекордно високим. За даними Міжнародної організації праці на 2003 рік воно охопило до 185,9 млн осіб. що становило 6,2 % від загальної кількості робочої сили, а в 2005 році у світі налічувалося вже 191,8 млн безробітних (при цьому 2,8 млрд чоловік мають роботу). Останніми роками рівень зайнятості росте в усіх регіонах світу, окрім арабських країн. Рекордний рівень безробіття охопив країни Близького Сходу та Північної Африки. Нині він тут досягає 12,2 %. Зростання безробіття помітне також у країнах Східної Азії. У цих країнах зафіксований і найвищий рівень безробіття — 13,2 % від працездатного населення. На другому місці — «чорна Африка» з 9,7 %. У розвинених країнах рівень безробіття в 2005 році склав 6,7 %. Щодо США, то, незважаючи на економічний розвиток, тут рівень безробіття становить майже 6 %. Кількість чоловіків з-поміж безробітних становить 108,1 млн осіб у світі, що на 600 тис. осіб більше порівняно з 2002 роком. Безробітних жінок у світі 77,8 млн осіб у 2003 році. Найбільше від безробіття потерпає молодь у віці від 15 до 24 років. Безробіттям охоплено 88,2 млн юнаків і дівчат, або 14,4 % цієї вікової групи.

З метою забезпечення зайнятості населення, задоволення потреб громадян у праці Кабінетом Міністрів України і місцевих органів державної виконавчої влади розробляються річні і довгострокові державні і територіальні програми зайнятості населення, спрямовані на:

 • сприяння розвитку і структурній перебудові економіки,
 • розширенню сфери зайнятості за рахунок створення нових робочих місць шляхом прямого інвестування пріоритетних областей і регіонів;
 • стимулювання нових форм господарювання, наукомістких виробництв, підприємницької діяльності, розвиток малих і середніх підприємств;
 • поліпшення системи відтворення робочої сили в єдності з розвитком робочих місць, організацію профорієнтації, перепідготовку робочих кадрів і *підвищення їхньої кваліфікації;
 • організацію оплачуваних суспільних робіт;
 • добровільне переселення громадян на території України, соціальну підтримку, соціальний захист громадян, нездатних на рівних конкурувати на ринку праці.

У зв'язку із погіршенням економічної ситуації як України, так і світу на початку 2009 року рівень безробіття склав понад 3 млн осіб. Прогнози експертів — до кінця 2009 року понад 5,5 млн.


Джерела та література

 • Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 378.
 • Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
 • Азбука пошуку роботи / Любий Є. М., Улицька Н. Т. — Львів : Афіша, 2007. — 317, [1] с. : табл. ; 18 см. — 500 пр. — ISBN 978-966-325-079-3.
 • Безробіття в Україні: теоретичні та практичні аспекти / М. С. Бріль, І. В. Пивавар // Бізнес Інформ. - 2016. - № 2. - С. 208-213.
 • Безробіття: стан, тенденції, загрози та шляхи його подолання в Україні / О. М. Денисюк // Проблеми і перспективи економіки та упр.. - 2015. - № 3. - С. 28-33.
 • Боротьба з безробіттям і перспективи європейської інтеграції / О. Горенко // Людина і політика. - 2001. - № 5. - С. 113-135.
 • Державне регулювання зайнятості : Навч. посіб. / В. С. Васильченко; Київ. нац. екон. ун-т. - К., 2003. - 252 c.