Упівночі

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук

Упівночі(опівночі) - Серед ночі, о дванадцятій чи близько дванадцятої години ночі. Не пізно до свого дому й опівночі (Номис, 1864, № 9612); Як та хмара, гайдамаки Умань обступили Опівночі; до схід сонця Умань затопили (Тарас Шевченко, I, 1963, 132); Ніч зірки посвітила.. Тихо так опівночі (Павло Тичина, I, 1957, 10); // у знач. безос. присудк. сл. Було опівночі (Анатолій Шиян, Вибр., 1947, 32).

Опис

Упівночі- час, що в більшості західних культур, відповідає завершенню однієї доби та початку іншої. Позначається як «0 годин 0 хвилин» або «24 години 00 хвилин». За англо-саксонською системою обліку часу північ відповідає 12h 00 a.m.

Традиції

Новий Рік

Північ є очікуваним моментом під час святкування Нового Року. Зазвичай з дванадцятим ударом годинника святкувальники вітають один одного з приходом нового року. У цю мить починається новорічний салют.

У християнстві

Опівночі зазвичай починається урочисте пасхальне богослужіння. Католицька опівнічна служба божа традиційно відбувається на Святвечір напередодні Різдва. Північ як магічна мить

У багатьох казках північ виступає магічною миттю, коли відбуваються дивовижні перетворення й казкові зміни. У казці Шарля Перро «Попелюшка» саме опівночі втрачають свою силу чари й всі аксесуари принцеси перетворюються на банальні господарські предмети.

Інше

Людей, що довго не лягають спати, займаються чим-небудь до пізньої ночі, називають «полуночниками»

Ілюстрації

250px-Sydney-nye-06-2.jpg 250px-Clock_showing_24_00.JPG